אולם טרבלינקה נחנך בבית לוחמי הגטאות


כפר ורדים , כפרניק
נפתלי רזניקוביץ
כפרניק  2 אולם טרבלינקה נחנך בבית לוחמי הגטאות

 

בבית לוחמי הגטאות נחנך הערב אולם ‘טרבלינקה’, במעמד שגרירים ומכובדים שונים. אורח הכבוד בחנוכת האולם היה הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן, שאף אישר לראשונה להציג קטעים מסרטו "שואה" כחלק ממיצגי הקבע באולם החדש. במוקד התצוגה נמצא דגם מחודש של מחנה ההשמדה טרבלינקה, שהוכן בסוף שנות ה-50.
הערב [יום ד’, 13.10]בבית לוחמי הגטאות, לאחר שנתיים של עבודת שחזור, עדכון ועיצוב מחודשים, נחנך אולם חדש – אולם ‘טרבלינקה’. התצוגה באולם משרטטת באופן מתומצת את מפעל השמדת יהודי אירופה, כולל עדויות ותיעודים ייחודיים, תוך התמקדות במחנה טרבלינקה.
 
במוקד התצוגה נמצא אחד המוצגים החשובים בבית לוחמי הגטאות ומהחשובים ביותר הקיימים בתחום מסירת עדות על השמדתם של יהודי אירופה – דגם מחנה טרבלינקה שיצר בסוף שנות ה-50 יעקב ויירניק, אחד הניצולים הבודדים ממחנה ההשמדה בו הומתו מעל 875,00 איש במשך מעל לשנה. הדגם אשר שימש כעדות במשפט אייכמן, עבר תהליך מיוחד של שימור וחידוש לשם הצגתו באולם הקבע החדש. בתצוגה, אשר מציינת את חשיבותן של ההנצחה והעדות, נכללים עדויות, פריטים מארכיון הבית, תצלומים מיוחדים, תצוגות המתעדות את הליך השמדת היהודים וקטעי וידיאו, ביניהם קטעים מסרטו הידוע של הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן ‘שואה’, אשר יוצגו כחלק ממיצגי הקבע בתערוכה. לנצמן הסכים לראשונה למסור קטעים מסרטו לשימוש קבע במוזיאון כלשהו, ואף הגיע במיוחד מצרפת להשתתף באירוע חנוכת האולם כאורח הכבוד.
 
כפרניק 1_4 אולם טרבלינקה נחנך בבית לוחמי הגטאות
 
 
הבמאי קלוד לנצמן סיפר לקהל הרב שהשתתף בחנוכת האולם מדוע בחר בבית לוחמי הגטאות כמוזיאון הראשון בעולם בו יוצגו קטעים מסרטו – "האחווה ביני לבין יצחק צוקרמן, אנטק, ממייסדי הקיבוץ ובית לוחמי הגטאות, היא המניע הראשון להסכמתי לתרום לבית לוחמי הגטאות את הדבר היקר לי מכול – סרטי.  קולנוע ככלי עזר למוזיאון הוא תופעה נדירה בהחלט, והקטעים הגדולים מלאי החיות של "שואה" אשר יוצגו באולם החדש הם תוספת משמעותית ביותר לכל חפץ במוזיאון. הסרט "שואה" הוא חומה, סכר אולטימטיבי מפני השכחה, והזיכרון יישאר פעיל בכל פעם שהסרט יוקרן בעולם ובמוזיאון בבית לוחמי הגטאות" הסביר לנצמן.
 
 
"ערכה של העדות, ההנצחה והמסירה חשובה מאין כמוה, בייחוד בדורנו, כאשר דור הניצולים מזדקן והולך ותהליך המסירה משתנה מהעדים, הניצולים, המעבירים את העדות לזיכרון, אלינו, מעבירי המסר" אמר רמי הוכמן מנכ"ל בית לוחמי הגטאות בטקס "האולם החדש מעלה על נס ומציין את חשיבות התיעוד וחשיבות הזיכרון, את מפעלם של גיבורים שנלחמו כנגד כל הסיכויים על מנת להנציח ולתעד את הזוועות לדורות הבאים".  אולם טרבלינקה הוא החלל המוזיאלי הראשון למסירת אירוע השואה אשר השפה הערבית תהיה אחת משפות התצוגה וההדרכה הקיימות בו, לצד עברית ואנגלית, כהמשך לפעילות היהודית-ערבית רבת השנים של המרכז ההומניסטי הפועל בבית.

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן