אוהל השלום – עראבה


כפר ורדים , כפרניק
חגית פרידלנדר

הסקרנות והעקשנות לעיתים משתלמת.

כפרניק 010_0 אוהל השלום – עראבה

 

 
 
כמה פעמים אנו רוצים להגיע למקום אחד ומוצאים עצמנו בחוויה חדשה ואחרת מזו שהתכוונו מלכתחילה?
אפשר לבחור באכזבה כשהתכנית המקורית לא צלחה ואפשר אחרת. היום בחרתי לצאת נישכרת.
הייתי כמו שאול שחיפש אתונות ומצא מלוכה…מצד שני, אולי זו גם דרך להתגונן מאכזבה וממרירות ולמצוא את הטוב שיש בחלופה.
 
בוקר שבת רחוץ מגשמי יורה ראשונים. עננים שטים בשמים ואני נוסעת לאיטי לעראבה.
מתגלגלת מתפן לכרמיאל בדרך היפה והמפותלת, מלווה בסלעים ובצוקים מכובדים מכל עברי, הירוק ירוק מתמיד, הכביש רטוב ושמש סתיו מציצה מחויכת מחירבת תפן המזדקרת מימיני. מכרמיאל אני ממשיכה מזרחה לכיוון ראמה, סלאמה, לוטם, מעלה צביה והנה כבר בתי הכפר עראבה מקדמים את פני.
 
הוזמנתי לסדנת תדרים ב"אוהל השלום", מעגל נשים הרוקדות את החיים… כמה נפלא! מחפשת שילוט מתאים בהנחה שיש מי שדאג לכך מבעוד מועד או לחילופין כולם כאן יודעים במה מדובר. מסתבר שטעיתי.
לא יכולתי שלא להיזכר באירועי אוקטובר 2000 שהחלו בעראבה, והנה אני לבדי, מוצאת את עצמי בסימטאות משובשות בין בתי הכפר, שנבנו בין מוסכים, מסעדות, חנויות. עצרתי בכל פינה
לשאול על "אוהל השלום" מי מכיר מי יודע…באדיבות ובהסברים של רצון טוב לעזור קיבלתי
הנחיות שונות זו מזו ובינתיים אני תוהה אם באמת חלפתי על פני כל רחובות הכפר מבלי לפספס
שום בור ודרך ללא מוצא או במקרה הטוב דרך מוצא לחניה פרטית של משפחה זו או אחרת.
 
 
 
 
כפרניק 010 אוהל השלום – עראבה
התעקשתי. אני כבר כאן. ואפילו לא אחרתי בהרבה. אני חייבת לגייס את כל חושי היצירתיים
ולהגיע למקום ויהי מה. לא מוותרת. תשאול אחרון בצומת ועוד אחד ליתר ביטחון בעיקול הבא והנה אחרי סיבוב של שלום בכפר, העפלתי לגבעה האחרונה שאותה עדיין לא פקדו גלגלי המכונית, ניצב מולי מבנה מיוחד. ידעתי שזה המקום. לא כתוב. אין נפש חיה. בבנין הסמוך עובדים פועלים ופסולת בנין שנזרקה מגובה הפיגומים החטיאה את רכבי רק בקצת… דמות מציצה מאחד החלונות בבית אחר. ירדתי לצלם.
פניתי לאישה שכנראה תהתה על קנקני. שאלתיה אם זהו "אוהל השלום". לשמחתי ולא להפתעתי קיבלתי ממנה אישור ומיד הוזמנתי בחום לעלות לביתה. הסתבר לי שמעגל הנשים שהיה אמור להתקיים באוהל השלום בוטל…למען האמת לא העלתי על הדעת שלא יודיעו על כך לכל אחת.
שמה של מארחתי ופא עיידאה. שאלתי לפשר משמעות השם ופא והתשובה: ופא= אמונה. בחירה לא מפתיעה לאישה שעיניה היפות והטובות אכן אומרות אמונה.
ופא הכינה לנו קפה ומיד גם הצטרפו שתיים מחברותיה. עשינו לנו מעגל נשים משלנו כשהיא מספרת לי על הפעילות במקום, יוזמה ברוכה של בעלה עומר עיידאה שנים רבות. אוטובוסים רבים של מבקרים פקדו את "אוהל השלום" בעבר, אך מאז ההפגנות והמאורעות האלימים שפתחו את אינתיפאדת אל אקצא, יש האטה משמעותית בביקורים במקום ומעטות הפעילויות בו.
"אוהל השלום" ממוקם בלב הכפר, עובדה שלא מקלה על החפצים ביוזמות של שלום. נכון להיום הולך ונבנה מקום נוח יותר לגישה. 
לאחרונה יש נסיונות חדשים להפעיל את "אוהל השלום" ולחדש ימיו כקדם למרות הכל. היום ופא לומדת שיווק דרך מט"י במטרה לקבל כלים איך לפתח שוב את המקום וליזום שיתופי פעולה
בינינו לבין שכנינו.
איני יודעת ממה נתרמתי יותר, מהמפגש המקרי שלי עם ופא ומפעל המשפחה או מהמפגש המקורי שאמור היה להתקיים במקום. למדתי שהסקרנות והעקשנות לעיתים משתלמת.

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת יעל הגב

  אוהל השלום
  רק את חגיתוש מצליחה לחוות יש מאין.רק ניתנת לך הזדמנות ואת מוצאת את הטוב בכל רע.ודרך אגב היית מאד אמיצה לא בטוחה שאחרים לא היו עושים אחורה פנה במהירות המירבית.העיקר שנהנהת ויצאה כתבה 10.

 2. יעל מהשרון הגב

  אוהל השלום?
  חגית מדהימה שלי .טוב שהשוטטןת שלך בכפא ערבי נגמר כך.מאז האינטיפדה גם אני לא נכנסת לכפרים ערבים ולא קונה מהם מאום אני אוהבת אותם מרחוק ולא סומכת עליהם .

 3. אורח/ת הגב

  לא לשכוח
  את אוקטובר 2000!!!

 4. אורח/ת הגב

  הישוב המדובר
  הוא היישוב שיצאו ממנו הכי הרבה מחבלי נגד יהודים בארץ ישראל.
  הוא מאוד עויין , ואנטי ישראל-צריך לא לעצום עניים ולקרוא לדברים בשמם!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן