53 מגרשים לבני המקום


אייל שמואלי בכנס תושבים: תוך מספר חודשים רמ”י תצא למכרז בשלב ג’ להגרלת מגרשים לבני הכפר במחיר + פיתוח סביב 450 אלף ₪

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-04-at-10.25.06 53 מגרשים לבני המקום
אייל שמואלי: רמ”י תצא למכרז לבני כפר ורדים בשלב ג’

 

הבשורות הטובות: כ-200 תושבים מילאו את המארג והביעו התעניינות גדולה בשיווק מגרשים לבני המקום.

הבשורות הרעות: בנים שאינם חיים בכפר שנים רבות לא נחשבים “לבני המקום” והמגרשים + פיתוח בסביבות 450 אלף ₪.

 

בפתח דבריו בכנס התושבים במארג, הביע ראש המועצה המקומית כפר ורדים, אייל שמואלי, שביעות רצון מההתעניינות הציבורית הגדולה בנושא ומכמות המשתתפים בכנס, כ-200 תושבים. הוא הציג את תכנית שלב ג’ באופן כללי: השכונות השונות, מצב הפיתוח והשיווק, אזור התעסוקה, אופי הבניה ועוד. הוא ציין כי על פי הקריטריונים של רמ”י, כשלושים אחוז מהמגרשים יכולים להיות מיועדים לבני המקום – ולכן בשלב זה מדובר על 53 מגרשים בשכונה א’ של שלב ג’. לפי שעה זהו השלב היחידי הנמצא בפיתוח ושיווק, וראש המועצה מקווה שעם הסדרת חילופי השטחים עם מעלות-תרשיחא, יקודם במהירות גם אזור התעסוקה המשותף.

בהמשך דבריו, תוך שהוא נעזר בצוות המקצועי – המנכ”ל המיועד ניר מסיקה, מהנדס המועצה שמר ברוך והיועץ המשפטי עדי הרטל (וחבר המועצה עופר כהן) – הסביר שמואלי את ההליכים וההתקדמות לקראת המכרזים למכירת מגרשים לבני המקום.

 

מיהו בן המקום?

על פי הגדרת רשות מקרקעי ישראל: בן מקום הינו מי שהוא מעל גיל 18 שנה, ומקום מגוריו הקבוע בשלוש השנים האחרונות או בארבע שנים מתוך עשר השנים האחרונות, הינו כפר ורדים. בתשובה לשאלה, הסביר שמואלי כי בני הכפר שאינם עומדים בקריטריונים הללו, וחיים שנים מחוץ לכפר – לא יכלו לגשת למכרז.

 

כפרניק 88843456 53 מגרשים לבני המקום
מחירי מגרשים במכרז שלב ג’ כפר ורדים

 

מחירי המגרשים השונים יקבעו על-ידי שמאי רמ”י, כאשר יגזרו מהמחיר הממוצע של הזוכים במכרזים שכבר נעשו בעבר – אותם 120 מגרשים שהיו במכרז פתוח לכלל האוכלוסייה.

על-פי טבלה שהציג שמואלי, מחירי המגרשים, כולל פיתוח יעמדו סביב 430 – 480 אלף ₪ למגרש, תלוי בגודל, מיקום, טופוגרפיה וכו’.  המחיר, כאמור, נגזר מהמכרז הפתוח בו התשלום בפועל עומד על כ-100 אלף ₪ למגרש ועוד כ-350 אלף ₪ לפיתוח.

מספר תושבים טענו כי זהו מחיר מאוד יקר, ושמואלי השיב כי סומך על השמאות של רמ”י. יש לציין כי ששה מגרשים (מגורים א-1) מתוך ה-53 מיועדים גם לשתי יחידות אירוח (צימרים), בנוסף למגורים.

 

כפרניק 888032 53 מגרשים לבני המקום
53 מגרשים לבני המקום בשלב ג’

 

שיטת השיווק וההגרלה

כל מי שעומד בקריטריונים יוכל לגשת להגרלה, שתהיה רק על סדר הבחירה: ראשון המוגרלים יוכל לבחור איזה מגרש ברצונו לרכוש (במחיר פיקס שנקבע על ידי רמ”י), וכן הלאה בסדר ההגרלה, בעדיפות למחוסרי דיור.

שיטת ההגרלה, במקום “מכרז על המחיר”, אמורה לתת יתרון ו”בלעדיות” לבני המקום.

מי שיצא במקום נמוך בהגרלה ולא ירצה לרכוש מגרש בתורו, יוכל לוותר, למעט דמי הרשמה. המועצה בודקת עם רמ”י באיזה סכום מדובר וכן בוחנת סוגיות אחרות שעלו במפגש התושבים.

עו”ד הרטל הסביר כי ניתן יהיה למכור את המגרשים, אולם בשל המחיר הנוח והרצון לממש את יעוד המכרז “לבני המקום”, מושת תשלום/קנס מסוים של 20% למכירת המגרש/הבית על פני חמש שנים (כל שנה הפחתה של 4% מהקנס. לאחר חמש שנים אפס קנס).

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-04-at-10.25.071 53 מגרשים לבני המקום
כמאתיים מתעניינים בכנס על שיווק מגרשים לבני כפר ורדים

 

שמואלי מעריך כי המכרז יצא תוך מספר חודשים. על פי דרישות רמ”י, על הזוכים במכרז לסיים את הבניה בתוך 3 שנים (שמואלי: לא אוכפים. ברחוב שניר יש כמה שלדים של שלושים שנה).

לקראת סיום הזכיר ראש המועצה את עניין הטבות המס, ההמתנה לכינון הממשלה במטרה לקדם את החלפת השטחים עם מעלות תרשיחא, וכן את הוראת השעה שבתוקף עד סוף השנה, המכלילה את כפר ורדים בהטבות.

תושבים הרוצים לקבל מידע נוסף על המגרשים לבני המקום באופן אישי בבוא העת (בנוסף לפרסומי רמ”י, המועצה וכפרניק) מוזמנים לפנות במייל למזכירות המועצה: Mazkirut@k-vradim.org.il

 

כפרניק 9993245 53 מגרשים לבני המקום
תכנית שכונה א בשלב ג

 


השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן