שירות פליאטיבי במרכז הרפואי לגליל

הטיפול הפליאטיבי בהובלת ד"ר שון עבד ממעיליא והאחות אביה קאופמן מכפר ורדים


 

במרכז הרפואי לגליל בנהריה נפתח שירות פליאטיבי חדש, המיועד עבור מטופלים הסובלים ממחלה קשה הפוגעת באיכות חייהם.

הטיפול פליאטיבי הוא גישה טיפולית הממוקדת במניעה והקלה של סבל וכאבים, במטרה לשפר ככל האפשר את איכות חייהם של המטופלים ובני משפחותיהם.

שירות כולל צוות רב-מקצועי בהובלתם של ד”ר שון עבד והאחות אביה קאופמן, בשילוב עם עובדים מתחומים כגון עבודה סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ופסיכולוגיה.

 

כפרניק 777657558554-scaled שירות פליאטיבי במרכז הרפואי לגליל
טיפול פיליאטיב: ד”ר שון עבד והאחות אביה קאופמן. צילום: רוני אלברט

 

הטיפול ניתן החל משלבי האבחון ועד סוף חייו של המטופל, כולל חולים אונקולוגיים, חולי דיאליזה, מטופלים הסובלים ממחלות כבד וכן חולים הסובלים ממחלות נוירולוגיות, דמנציה מתקדמת, אי ספיקת לב וחולי COPD (מחלת ריאות כרונית). היקף הטיפול הפליאטיבי משתנה בהתאם לצרכי המטופל.

במהותו נוגע התחום הפליאטיבי בסבל ובכאב של החולה ומשפחתו. הוא כרוך בבירור תפיסות עולמו ואמונותיו, חשיפה רגשית וגילוי פחדיו ותקוותיו, כאשר בירור מידע זה הכרחי בטרם יוצגו לחולה אפשרויות הטיפול.

השירות הפליאטיבי פועל במרכז הרפואי במודל של ייעוץ על פי דרישה וניתן לכלל האוכלוסייה המאושפזת ובמסגרת אמבולטורית.

  

ד”ר עבד, בן 37, מהכפר מעיליא, השלים את ההתמחות בתחום הגריאטריה במרכז הרפואי לגליל, ולאחר מכן עשה תת-התמחות ברפואה פליאטיבית בקריה הרפואית רמב”ם.

אביה קאופמן, תושבת כפר ורדים, משמשת אחות מומחית קלינית ברפואה פליאטיבית. ולפני כן שימשה מתאמת טיפול פליאטיבי במערך האונקולוגי של המרכז הרפואי ואחות במכון האונקולוגי.

ד”ר עבד: “מדובר במטופלים שאינם בהכרח חולים סופניים, אם כי סובלים מתסמינים פיזיים או נפשיים כמו כאב, קוצר נשימה, הפרעות שינה וחרדות. התחום הפליאטיבי חדש יחסית בישראל. חשוב להבין שתוחלת החיים הולכת וגדלה, ויש יותר ויותר חולים סיעודיים, הסובלים ממחלות רקע שונות, ויש לתת להם מענה הולם בראייה רחבה, החל מהתמודדות עם סימפטומים גופניים ועד תמיכה במצבים רגשיים מורכבים של המטופל ובני משפחתו”.

“החזון שלי הוא להביא לקידום הרפואה הפליאטיבית במרכז הרפואי, תוך הטמעת הגישה הטיפולית בכלל המחלקות והמכונים. בעתיד אני שואף להקים, בתמיכת ההנהלה, הוספיס אישפוזי עבור מטופלים מהצפון”.

קאופמן: “בבואנו לפגוש את המטופל, אנו עוסקים בארבעה מימדים: פיזי, נפשי/פסיכולוגי, רוחני וחברתי. הטיפול הפליאטיבי הוא חלק אינטגרלי בכל תהליכי הטיפול ושלבי המחלה”.

מנהל המרכז הרפואי, פרופ’ מסעד ברהום, איחל לד”ר עבד ולקאופמן הצלחה עם פתיחת השירות החדש, שירות שיש בו הרבה מן החמלה ואהבת האדם.

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן