שומרי האגם


מאות מתושבי האזור התגייסו במאמץ להציל את אגם המחצבה מהחסה הפולשנית * יש עוד עבודה רבה

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-07-21-at-09.48.16 שומרי האגם
מצילים את אגם המחצבה בגעתון-יחיעם

 

 

בשבועות האחרונים התגייסו תושבים רבים מהגליל המערבי במאמץ עיקש, ולעתים אף סיזיפי מעט, להציל את האגם במחצבת יחיעם מפני הפיסטיה, צמח פולש דמוי חסת מים, שכיסה את כל פני האגם וכמעט גרם להרס אחת מפנינות הטבע של הגליל המערבי.

אתמול, שבת 20/7/19, נערך המבצע המאורגן האחרון להוצאת הפיסטיה – וכן הוכרזה הקמת קבוצת “שומרי האגם” שתפעל לתחזק את המקום ולשמור עליו באופן קבוע ומתוך אחריות אישית.

לאחר העבודה הקשה התכנסו הנוכחים למעגל שיח. יזהר נוימן (61, תושב ג’ת) סיפר לנוכחים איך התאהב באגם כבר לפני מספר שנים ואיך הבחין לראשונה בפיסטיה בחודש מרץ השנה, כאשר מספר לא גדול של צמחים “שט באגם”. לדבריו, לאחר כחודשיים ביקר שוב במקום וגילה להפתעתו כי הצמח התפשט במהירות וכיסה את כל שטח האגם! בברור שערך מצא כי מדובר בצמח פולש, ושכיסוי פני האגם לא רק שפוגעת באפשרות לרחוץ ולשחות בו, אלא גם מונעת מקרני שמש לחדור למים, מקטינה את כמות החמצן במים ופוגעת קשה בצמחים אחרים ובבעלי חיים באגם ובסביבותיו. המומחים עמם התייעץ נוימן המליצו על הוצאה ידנית של החסה מהאגם, ייבושה ושריפתה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-07-21-at-09.48.14 שומרי האגם
תושבי גליל המערבי נרתמו להצלת אגם מחצבת יחיעם

 

נוימן, בעזרת חברים טובים והפעיל הסביבתי יובל אלון מכליל, התחילו להפיץ את הדבר ברשתות החברתיות ובשלושת השבועות האחרונים התגייסו מאות אנשים מהגליל המערבי ומכל קצווי ארץ למשימת ניקוי האגם. בלטו מתנדבים ממצפה הילה, כליל, כפר ורדים, געתון, יחיעם, חניתה, נוה זיו, בית העמק, עברון, שייח’ דנון ועוד. המתנדבים הגיעו חמושים במזרוני ים, מגרפות, רשתות, חבלים, קלשונים, סירות גומי וקיאקים – ובמשך הזמן אף התפתחו מתודות ושיטות של עבודת צוות לגריפת החסות ממרכז האגם לשוליו, הוצאתם לתוך רשתות גדולות וגרירת הרשתות על-ידי ג’יפ כמה עשרות מטרים מהאגם לערימה גדולה שתישרף בהמשך.

במעגל השיח שנערך אתמול, נוימן, אלון ואחרים, סיפרו על ההיסטוריה של האגם והמאבק בחסה. כן הוכרזה הקמת קבוצת “שומרי האגם” שימשיכו לנקות את האגם מהחסות ומהטינופת האחרת שבני האדם השאירו במקום, כמו גם אפשרות לערבי מוזיקה, חברה ושיח אזורי במקום.

 

גם עיתון א-לה כפר הקדיש בגיליונו האחרון כתבת שער גדולה של שירה קורונה – המפרטת את השתלשלות העניינים באגם והמהלכים להצלתו.

 

כפרניק 88890556 שומרי האגם
כתבת שער בא-לה כפר: מצילים את אגם המחצבה

 

לעוד פרטים בדף הפיסבוק: מצילים את אגם געתון.

 

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן