שדרוג התחבורה בצפון

משרד התחבורה מקדם סלילת כביש 6 עד בית העמק * המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה: חיבור הכביש עם עוקף קריות  (22)


 

משרד התחבורה מקדם בימים אלו שני פרויקטים תחבורתיים משמעותיים באזור הצפון:

לאחרונה אשרה הממשלה את תוכניות המתאר הארציות להארכת כביש שש צפונה: ממחלף סומך ועד לבית העמק. המקטע החדש – שאותו מקדם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות חברת חוצה ישראל בעלות של כ-3 מיליארד שקלים – יחבר את יישובי הגליל המערבי למרכז הארץ ויפחית משמעותית את גודשי התנועה בצפון. פתיחת הכביש מתוכננת לשנת 2028.

 

כפרניק d0a69cc8-6b98-491b-978b-e152c8c996b8-scaled שדרוג התחבורה בצפון
מחלף אבליים. ינון יעוץ תכנון ומחקר

 

הארכת כביש שש לצפון כוללת סלילת כ-22 קילומטרים של כביש דו-מסלולי תלת-נתיבי, ממחלף סומך ועד לבית העמק, והקמת שלושה מחלפים חדשים: אבליים, מכר ובית העמק. כן תישמר רצועה למסילת ברזל עתידית. הפרויקט יבוצע במתכונת BOT, שבה היזם מממן, מתכנן, בונה ומפעיל את הפרויקט לתקופה קצובה.

הפרויקט יקצר משמעותית את זמני הנסיעה ויאפשר חיבור נוח לנהריה, עכו וכרמיאל, לאזור הקריות ולכיוון דרום. הכביש צפוי להפחית משמעותית את הגודש בכבישים המרכזיים 70 ו-4 וכביש 22 בחלקו הצפוני, ולסייע להפיכתו של כביש 4 לציר המשמש בעיקר תחבורה ציבורית. על פי בדיקות שנערכו על ידי חוצה ישראל, לאחר סיום הפרויקט, מהירות הנסיעה בשעות השיא בבוקר צפויה לגדול פי שתיים ואף יותר.

 

כפרניק 4a077285-bb22-42d4-bc89-14d242cfc2c4-scaled שדרוג התחבורה בצפון
מחלף אבליים. ינון יעוץ תכנון ומחקר

 

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב: “בקרוב יוכלו תושבי עכו, נהריה וכל הצפון להגיע בנסיעה מהירה ובטוחה ללא רמזורים, מהבית ועד למרכז ולדרום הארץ. כולנו מייחלים לחזרת השקט לצפון ולחזרת כל המפונים לביתם. אנו ממשיכים בעבודות בידיעה שיום זה בוא יבוא!”

מנכ”ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: “המטרה להשלים את הכביש תוך ארבע שנים מהיום. כל זה קורה במסגרת מחויבותנו העמוקה לפיתוח הפריפריה וחיבורה למרכז הארץ, כחלק מחזון שרת התחבורה לחיבור ישראל. נמשיך לקצר תהליכים ולהאיץ את פיתוחה של מדינת ישראל, מצפונה ועד דרומה.”

 מנכ״ל חוצה ישראל, דן שנבך: ״כביש 6 הינו עורק תחבורתי ראשי במדינת ישראל, והארכתו תהווה מנוף כלכלי תעסוקתי אזורי וכן תביא להפחתה משמעותית בגודשי התנועה, על ידי חיבור תחבורתי רצוף ויעיל.״

 

** 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה השבוע את חיבור כביש עוקף קריות (כביש 22) לכביש 6 באזור מחלף כרי נעמן הסמוך לכפר מסריק ועין המפרץ.

 

כפרניק e68e7278-41b7-4436-b50f-103fe548270a-scaled שדרוג התחבורה בצפון
קרדיט: טוטם

 

המיזם נועד להפחית את העומס בציר האורך הארצי, כביש 4, המתחבר לכביש 22 ומגיע לכניסה הדרומית לעכו. ציר זה סובל מעומסי תנועה עקב נפח התנועה הגדול וריבוי הכניסות לאזורי התעשיה ולאתרי פעילות נוספים לאורך הדרך. לעומס תורמת לאחרונה גם הוספת תוואי המטרונית לעכו. כביש 22, המכונה גם “נתיבי המפרץ” או “עוקף קריות”, הוא הכביש המטרופוליני המהיר המחבר בין חיפה והקריות, ומשרת מדי יום עשרות אלפי תושבים באזור.

התוכנית (תמא/31/א/8/1) כוללת סלילת דרך מהירה בתוואי חדש, מדרך 22 “עוקף קריות” באזור כרי נעמן ועד להתחברות, באמצעות מחלף לכביש 6. אורך הדרך המתוכננת כשניים וחצי קילומטרים. הדרך החדשה תאפשר את הסטת רוב התנועה שבין עכו והקריות לכביש 6, תוך הפרדה בין תנועת רכב ארצית שתנוע על הדרכים 22 ו-6, ובין תנועה מטרופולינית ומקומית ברכב פרטי ובתחבורה ציבורית, שתמשיך לנסוע על כביש 4, שיהפוך מדרך ארצית לדרך אזורית, במקטע שבין כרי נעמן עד לקצהו הצפוני בראש הנקרה.

התוכנית כוללת סלילת כביש מתקדם ובטיחותי, הכולל שני מסלולים ושני נתיבי נסיעה לכל כיוון. הקמת שני מחלפים חדשים על כביש 22 וכביש 6 שהארכתו יצאה לביצוע, וכן פיתוח ושיקום נופי לאורך התוואי.

 
תגובה אחת

  1. אברום רותם הגב

    לא ברור לגמרי מהמלל של משרד התחבורה.
    אחרי שצרפו מפה התברר שבתכלס זהו כביש קצר, עוקף את כביש 70 טמרה ואבוסנאן הפקוק למדי, עד בית העמק, ומשם הדרך לצומת כברי קצרה.
    בהחלט יועיל… רק יש לחכות עוד 3-4 שנים לפחות.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן