קסם הנייר


יזהר נוימן, תושב ג’ת מציג: מהעץ לדף הנייר * 22.2.2020: פתיחה חגיגית בגלריה טל

 

עדי גרינפלד

 

כפרניק kesem-niyar-20x15-1-scaled קסם הנייר
קסם הנייר בגלריה טל

 

בגלריה טל כפר ורדים תפתח בשבת 22.2.2020 בשעה 12:00 תערוכה חדשה של האומן יזהר: קסם הנייר. בתערוכה זו הנייר הוא הנושא המרכזי, ובמיוחד תהליך יצירת הנייר בשיטה מסורתית יפניות.האמן/ אומן יזהר נוימן יוצר נייר בשיטות יפניות ידניות מסורתיות בסטודיו שלו בכפר ג’ת בגליל המערבי. יזהר מתאר ומפרט בתערוכה את שיטות ייצור הנייר. עוד בתערוכה מציגים שמונה אמנים מקבץ יצירות המשלבות נייר שיוצר על ידי יזהר וסטודיו לנייר תות נייר בזיכרון יעקב. במהלך התערוכה יתקיימו הדגמות להכנת הנייר.

 

כפרניק 111209-scaled קסם הנייר
יזהר נוימן וענפי התות ליצירת הנייר. צילום ברוך רפיח

 

לא נוכל לתאר את עולמנו ללא נייר, ללא המלה הכתובה, ללא מכתבים, ספרים, מאמרים מדעיים, מסמכים משפטיים, שטרות כסף, יצירות אמנות, עיתונים, מפות, וגם שמושים פשוטים כמו מחברות, אריזות ועוד…

הנייר הוא המצע לביטוי רעיונות, להתנסות באינסוף אפשרויות, באמנויות להדפס, רישום, ציור ואף לפיסול, ליצירות תלת מימד מגזירות ומגזרות, ועיסת נייר, גם לבניה ואדריכלית ובמיוחד ביפן.

הנייר היה להשראה לאמנים מפורסמים מתולדות האמנות, מתחילת ההדפס, מהספרים הראשונים, מדורר, ועד רמברנדט, מאטיס ופיקסו לאנדי וורהול.

 

כפרניק 111204-scaled קסם הנייר
קזואו אישאי, ללא כותרת, עבודת קליגרפיה, 2020

 

דווקא בימינו, כשהנייר הפך למוצר בסיסי כמעט בכל השימושים במרחב הפרטים והציבורי, החזרה לשיטות המסורתיות של ייצור הנייר שנשמרו במיוחד במזרח הרחוק, ובפרט ביפן, הוא מעורר עניין מיוחד לאותנטיות וחזרה למקורות. יזהר נוימן נשבה בקסמי הנייר ולמד את סודותיו ביפן, שם התמחה אצל מורה בכפר קטן ביפן. הוא עוסק באמנות-אומנות זו מזה שנים רבות. במהלך השנים הוא שכלל ופיתח שיטות משלו ביצירת הנייר. סדנת תות נייר בזיכרון יעקב, שהקים יחד עם תמנה בת זוגו, הפכה עם השנים לעסק משפחתי, בו עוסקים בייצור הנייר גם ילדיו, שקד ושיראי וגיסו אהד צפתי.

 

כפרניק 111632-scaled קסם הנייר
נטע אנסל בסדנת הנייר של יזהר נוימן בג’ת, צילום עדי גרינפלד

 

בסדנה, מעבר לייצור הנייר, עוסקים בהתנסויות בשילוב חומרים שונים בתוך הנייר, צמחים, בדים, גולות זכוכית. יזהר יוצר בסטודיו שהקים בכפר ג׳ת. הנייר שהוא יוצר משמש השראה ומצע ליצירות לאמנים מתחומים שונים.

בתערוכה בגלריה טל מוצגות מקבץ יצירות רישום, הדפס, קליגרפיה וגופי תאורה פרי יצירתם של אמנים היוצרים על נייר של יזהר.

יזהר נוימן מפרט בכיתוב והדגמה את תהליך ייצור הנייר, וואשי, בשיטה מסורתית יפנית מענפי עץ תות הנייר. תערוכה מקורית, דידקטית ומגוונת. מוזמנים לבקר.

 

אנחנו שמחים להזמינכם לתערוכה חדשה “קסם הנייר” שתפתח בשבת 22.2.2020 שעה 12

פתיחה חגיגית תלווה הדגמה של יצירת נייר וקטעי נגינה, כיבוד קל

נשמח לראותכם בין אורחינו,

בברכה, עדי גרינפלד וצוות גלריה טל

 

התערוכה תהיה פתוחה בין התאריכים 22.2.2020 – 30.6.2020 .

 

במהלך התערוכה יתקיימו מפגשים עם האמנים והדגמות על ידי יזהר, הדגמה ראשונה תתקיים בשבת 21.3.2020 בשעה 11:00.

 

 

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן