על צדקיהו, סנפלינג והנחת תפילין


בני ובנות מצווה בביקור מרגש ומאתגר בירושלים * הרבה נטלי: אנחנו אקטיביסטים ובידנו להביא לשוויון ושגשוג, לשימור ערכי מסורת ולפלורליזם

 

שי זלצר

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-06-13-at-21.12.08 על צדקיהו, סנפלינג והנחת תפילין
בנות ובני מצווה בכפר ורדים בכותל המערבי

 

 

06:00 יום חמישי ועל האוטובוס שליד בית הכנסת של המניין המשפחתי עולים חבורת בני ובנות מצווה שבחודשים האחרונים ובאלו שיבואו יעלו לתורה. מלווים אותם ההורים ואיתם הרבה נטלי לסטרג’ר. עופר דוד, יו”ר הועד של המניין המשפחתי המסורתי, גם הוא השכים קום והגיע כדי לברך, רגע לפני היציאה ל”עולים לירושלים” – יוזמה מושקעת ומוקפדת הכוללת יום שלם של חוויות, הרפתקאות, קדושה, ערכים וציונות.

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-06-13-at-21.17.16 על צדקיהו, סנפלינג והנחת תפילין

 

תחנה ראשונה בעיר, ליד שער שכם, מערת צדקיהו. מצטיידים בכובעי מגן ובפנסים ונכנסים למערה עצומת המימדים שממנה, כך על פי הסיפור, נחצבו האבנים לבניין בית המקדש ודרכה ברח, שנים לאחר מכן, המלך צדקיהו במנוסתו מחיילי נבוכדנצר.

ליד פתח המערה מטפסים למעלה אל הטיילת שעל החומות, במסלול משער שכם לכיוון שער יפו. שמש נעימה ורוח קלה, סיפורים מעניינים על התחרות בין בית הכנסת החורבה לבין מסגד אל אקצה לבין בית החולים הנוטרדם (שבראש המגדל שבחזיתו מניפה מריה את ישו גבוה באוויר) על “מי יותר גבוה”, על הנזירים הפרנציסקנים והקתולים והאווירה המיוחדת השמורה רק לירושלים מלווה אותנו בדרך מערבה.

קצת לפני שער יפו מחכה לנו יעקב מחברת “עקבות בטבע” עם ציוד הסנפלינג כבר פרוס ומאובטח לחומות העתיקות. עלינו במדרגות, יורדים בחבל (גלישת סנפלינג). לא לבעלי לב חלש. אחד-אחד גולשים, הילדים וההורים. פה ושם צריך קצת עידוד כדי להתגבר על הפחד אבל על הדשא, לרגלי החומות, רוצים שוב….

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-06-13-at-21.14.06 על צדקיהו, סנפלינג והנחת תפילין
הרבה נטלי לסטרג’ר ובני ובנות המצווה מכפר ורדים

 

הבטן מאותתת על שעת צהריים ואנחנו שמים את פעמינו לשוק מחנה יהודה. שם בין דוכני השוק הצבעוניים והריחות המפתים מתענגים על הטעמים של עזורה, המאפים והחלבה ונשבעים שאין כמו שוק מחנה יהודה בכל העולם.

על בטן מלאה ממשיכים אל הכותל, ל”עזרת ישראל” המקום היחיד בקרבת הכותל שם מתפללים יחד, בשוויון מלא, נשים וגברים. הרבה נטלי שולפת מהמזוודה הסגולה מפה לבנה, כיפות, טליתות ותפילין ומדריכה את הנוער בסדר הנחת התפילין. התרגשות גדולה סביב השולחן, ההורים משפרים עמדות צילום ומתכוננים להוצאת ספר התורה. תפילה מנחה קצרה ואחריה קריאה בתורה, שלוש עליות, כל האבות, אחריהם האימהות ולבסוף, תחת חופה המוחזקת בידי ההורים – העלייה של בני ובנות המצווה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-06-13-at-21.14.55 על צדקיהו, סנפלינג והנחת תפילין

 

באוטובוס, בדרך חזרה, רגע לפני שמכבים את האור ומנמנמים עד כפר ורדים, הרבה נטלי מנצלת את ההזדמנות לסכם את היום ולהרביץ עוד קצת תורה: “חיברנו היום בין העבר של עם ישראל וארץ ישראל. לכל אחד מאיתנו יש אחריות לעתידה של המדינה, לעתידו של עם ישראל, לעתידה של היהדות. בחרתם לקיים את בר המצווה במסגרת המניין המשפחתי, יש בזה אמירה ונקיטת עמדה. אנחנו אקטיביסטים ובידנו להביא לשוויון ושגשוג, לשימור ערכי מסורת ולפלורליזם.

“עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל יושבי תבל, ואמרו, אמן”

 


השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן