סיכום אירועי סוכת שלום תש”פ 2019


דרוזים, מוסלמים, נוצרים ויהודים בשיח ותפילה, מוזיקה ושירה, שח-מט, ספרות וקולנוע * חנוכת “בית המדרש הגלילי הבין דתי לשלום ולאחווה”

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.21.341 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
הרב צבי ברגר והרבה נטלי לסטרג’ר ברב שיח בסוכת שלום

 

זו השנה השמונה עשרה שבו מתקיים פסטיבל סוכת שלום בחול המועד סוכות ביוזמת קהילת המניין המשפחתי המסורתי (קונסרבטיבי) – כפר ורדים.

במהלך ארבעת ימי הפסטיבל התקיימו מגוון אירועים בהשתתפות : דרוזים, מוסלמים ,נוצרים ויהודים נציגי הקהילות השונות בגליל.

בפסטיבל השנה נחנך גם “בית המדרש הגלילי הבין דתי לשלום ולאחווה”: הרעיון הוא שלאורך השנה יתקיימו מפגשי לימוד, כל פעם בישוב אחר, ובכל מפגש ילמדו סביב שולחן “בית מדרשי” טקסטים מקודשים מכל הדתות, ובכך נוכל לקדם שיח בין דתי של אנשי ונשות דת ורוח המבקשים שלום, רודפים את השלום וגם עושים בפועל צעדים להביאו לתוכנו.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.21.34 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
מימין: ד”ר חאלד אבו ראס, השייח’ נור אלדים כטיב ובדר בדר

 

את הלימוד פתח הפעם הרב צבי ברגר, שהינו מייסד הפסטיבל לפני ח”י שנים בהיותו רב הקהילה.

במפגש שהתקיים בליל רביעי בחול המועד, כיבדו אותנו בנוכחותם:

השיח נור אלדים כטיב – מהעדה הדרוזית ביאנוח, ד”ר חאלד אבו ראס מהמסדר הסופי אל טריקה אל קאדריה, הכמרה קטיה קרינר – מהמרכז ללימוד ודיאלוג נס עמים והרב רענן מליק מהקהילה המסורתית בשורשים. כולם לימדו מן המקורות אודות הכרח השלום והיותו שם האלוהים והמידה המעולה שחייב כל אדם לשאוף אליה, וזאת מתוך המסורות השונות. הרבה נטלי לסטרג’ר, רבת המניין המשפחתי המסורתי שלנו, סיכמה במילותיה את המפגש, והוסיפה תפילה לשלום שכל הנוכחים והנוכחות קראו יחד בהתרגשות רבה (בעברית וערבית).

 

היום השני של הפסטיבל (יום חמישי) היה עמוס אירועים: בבית ספר קשת התקיים טורניר השחמט השנתי היהודי-ערבי לנוער ומבוגרים בהובלת עמי ווטרמן, חבר הקהילה שעושה זאת שנים. עמי דואג להביא לאירוע מועדני שחמט מכל האזור, ופעם בשנה נפגשים החברים זה אל מול זה לארבע שעות עונג ומחשבה מהירה. הפעם נערך הטורניר בשיתוף האיגוד הארצי לשחמט ונחל הצלחה גדולה. מדליות וגביעים חולקו אחר כבוד למנצחים ולמנצחות!

ובערבו של יום, התקיים מופע מוזיקה של שירי שלום ותקווה שהופק במיוחד לפסטיבל. לכבוד המופע חברו זה לזו זמרים ונגנים, יהודים וערבים, מכל קצוות הגליל וביצעו יחד שירים בעברית ובערבית, שירים מוכרים ושירים מפרי עטם גם יחד. המופע היה מרגש מאד וזכה לאהדת הקהל.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.23.17 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
נעם פינטו ואיילת עוז בערב שירה בסוכת שלום תש”פ

 

את כפר ורדים יצגו בגאווה האמנים איילת עוז, שי וילוזני, ונגנית הנבל עדינה הר עוז. עוד השתתפו במופע: הדס בל, מריאנה דקואר, מירה עילבוני , דאינה קפלן וילד הפלא – נעם פינטו; וכן הנגנים סאלם דרויש, יהודה גלעד, ניב בן אזר ואסף חסקי. לא מעט דמעות התרגשות נראו בקהל, וחיבוקים של אחווה ושמחה נרשמו עם תום ההדרן. על המלאכה הופקדה ליאת סידס, חברת המניין המשפחתי, בעלת ניסיון עשיר בהפקות – ואכן הוכיחה שיד מקצועית ומסורה יכולה להרים אירוע ייחודי ומרגש שכזה!

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.23.161 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
עדינה הר עוז, הדס בל, מריאנה דקואר ושי וילוזני בסוכת שלום

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.23.16 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
מירה עילבוני ודאינה קפלן

 

 

ערב שבת החל בקבלת שבת נהדרת וחגיגית בנוכחות ראש המועצה, אייל שמואלי, שאף נשא דברים בשבח שיתופי פעולה אזוריים וקידום השיח בין ראשי הראשויות בגליל והיחסים החבריים הקיימים בשטח. לאחר התפילה התקיים קידוש חגיגי בסוכה וכל טוב הוגש לבאות ובאים.

המשך הערב הוקדש לשיח ספרותי גלילי, רב דתי. נושא השיח : תרבות, זהות, אדם ואדמה. כל הסופרים והסופרות שהשתתפו בשיח הם תושבי הגליל.

את השיח הנחתה הרבה נטלי לסטרגר.

את הערב פתחה אמאל סווטי – משוררת בדואית מוסלמית מג’דידה-מכר, שהשמיעה כמה משירה (שאת כולם היא זוכרת בעל פה למרות אורכם הרב). הקהל היהודי שלא הבין את השפה, נהנה מאד מהניגון ומהטעם שבקריאתה. ובזכות השיח’ נימר נימר יכולנו, גם דוברי העברית, לקבל את עיקרי הדברים ולהתרשם מהם.

שניה בפאנל הייתה המתרגמת והעורכת עלית קרפ שהוציאה לא מזמן את סיפרה הראשון “אווזים” וכן הקריאה מתוכו קטעים.

כן כיבד אותנו בנוכחותו הסופר והמשורר הפורה אילן שיינפלד (שהוציא עד כה 25 ספרים) . אילן הקריא קטעים מתוך ספריו. בנוסף ליצירתו אילן מנחה סדנאות לכל מי שיצר הכתיבה בוער בו.

אחרון חביב היה השייח’ נימר נימר מהכפר חורפיש. נימר הוא איש חינוך, סופר ומשורר, ושותף נאמן לפסטיבל סוכת שלום מתחילת הדרך, יקיר הקהילה! בעברית רהוטה ופיוטית ובחן רב הקריא השייח’ נימר קטעים מיצירותיו ושיתף אותנו בסיפורים מעבודתו כמחנך ואיש דת הפועל ללא לאות למען קירוב וחיבור בין דוברי העברית לדוברי הערבית.

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-10-25-at-09.32.401 סיכום אירועי סוכת שלום תש"פ 2019
ד”ר אריאל ורנר, רנא אבו פריחה ופאניה גרינשפון

 

את הפסטיבל חתם במוצאי השבת הסרט “אחרייך” בהשתתפות יוצרתו, רנה אבו פרחה. הסרט השתתף בפסטיבל דוקאביב וזכה בפרסים רבים – ומספר על משפחה ערבית משכילה, בדואית-פלסטינית, שעוזבת את תל שבע ועוברת ליישוב עומר, שממול. לאורך הסרט האם מתמודדת עם מחלת הסרטן ובמשך כל הזמן הזה משאלתה היא להיקבר בעומר. הסרט מתעד משפחה שנקרעת בין זהות דתית מוסלמית לזהות ישראלית יהודית, בין הרצון להגשים את משאלתה של האם לבין דילמות חברתיות והלכתיות. הסרט מתאר ברגישות רבה אינטימיות משפחתית והעלה שאלות רבות גם בתוכנו, הצופים בכפר ורדים, על מציאות חיים ביישוב בו רוב יהודי ומיעוט שאיננו יהודי – כשביישוב קיים בית עלמין המתיר רק ליהודים להיקבר בתוכו. בסיום הסרט התקיימה שיחה עם במאית הסרט בהנחייתן של ד”ר אריאל ורנר ופאניה גרינשפון, יוצרת בעצמה, מורה לתיאטרון – שתיהן חברות המניין המשפחתי.

 

צוות סוכת שלום המופלא כלל חברות וחברים מן המניין וממעגלים רחבים יותר כמו “גליל לכולם”, “טוב שכן קרוב”, “נשים עושות שלום” ועוד – לכולם מגיעות התשואות והברכות על עבודה מאומצת במשך שבועות ארוכים!

את מימון הפסטיבל מגייסת הקהילה מתרומות – וזה המקום להודות ליו”ר המניין, עופר דוד, העושה יחד עם חברי וחברות ועד המניין, לילות כימים בהתנדבות למען קיומו של הפסטיבל ובכלל, למען קיומה של קהילה שוויונית ופלורליסטית זה 23 שנים, המכבדת כל אדם באשר הוא אדם לבוא בשעריה . יחד עימו עומדים במשימה לאורך השנה: עינת דוד, רעות כהן-קרונפלד, שי גרינשפון, אסנת אור-לוירר, ג’ודי יחינוביץ, עופר ריבק , ב’ת דיויס, יוני פרוחי, איתן מטלו , ליאת סידס ואורית מוטלינגר – לכולם מגיעות התודות והברכות. עוד שותפים לעשיה המבורכת נינה ופיטר הורוביץ, אסתי דוד וכמובן נינל חייט שדואגת לתרומה מקרן זימר בכל שנה, ובלעדיה לא היינו מצליחים להרים אירוע שכזה !

 

שנזכה לשנה של אחווה, של שכנות טובה והלוואי ופועלנו הרב יקדם במקצת גם את שאיפת כולנו לשלום המיוחל!

 

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן