מה קורה בעיריית מעלות תרשיחא?


תחקיר ישראל היום: חוזה “נסתר” להשבת כספים, שמחציתם עמלה. פיני לזמי  מייצג את העירייה * יוסי ברדא: התקשרות מפוקפקת * העירייה: צים סנטר חייבים לנו כסף * פומרנץ: נעזר בחברי לזמי * לזמי: עוזר בהתנדבות * צים סנטר: נסחטים ע”י העירייה

 

כפרניק 88889090 מה קורה בעיריית מעלות תרשיחא?
תחקיר עדי חשמונאי ישראל היום

 

הערב פרסמה עדי חשמונאי תחקיר ארוך ומקיף בישראל היום: “העירייה שבתוך העירייה”, הנוגע להתנהלות עיריית מעלות-תרשיחא, שעיקרו סכסוך כספי עם צים אורבן, חברה המקבלת סכומי עתק ו”פיצוי” מוסכם על פעילותה ומעמדו של פיני לזמי בעירייה.

 

להלן עיקרי הדברים שהובאו בכתבה:

לאחרונה פרסמה העירייה הודעה נחרצת על כספים רבים המגיעים לה בשל שימוש בקרקע ציבורית (נזכיר את פרשת הקו הצהוב בקניון צים סנטר…). “גילינו כי מיליונים רבים של שקלים שהיו אמורים להגיע לקופה הציבורית, לרבות היטלי השבחה ודמי שימוש, לא שולמו בניגוד לדין”, כתב ראש העיר ארקדי פומרנץ והוסיף כי “העירייה בראשותי תדאג לזכויות תושבי העיר, ולא אשקוט עד שיוחזרו כל הכספים לתושבים!!!”

למי שהתקשה להבין במה דברים אמורים – חושף “ישראל היום”, בעזרתו של יוסי ברדא חבר מועצת העיר, חוזה שנחתם ביולי 2019 בין העירייה לבין לחברה פרטית בשם “להב אורבני”, ובמסגרתו התחייבה החברה לתת, בין השאר, “שירותים וייעוץ לאיתור נכסים וזכויות השייכים ו/או היו שייכים למזמין (העירייה), ואשר נגרעו או נלקחו מהרשות”. באותו חוזה, גם נקבע כי מחצית מהכספים שיגבו, יועברו כעמלה לחברה הפרטית שעמה התקשרה העירייה.

בחוזה גם מתחייבת העירייה לשלם ל”להב אורבני” פיצוי של 750 אלף ש”ח, במידה ותאתר זכויות בנכסים ציבוריים – אולם העירייה תחליט שלא לגבות עליהן את התשלום המגיע לה. ובלי קשר לפיצוי, התחייבה העירייה לשלם לחברה בכל חודש 23,400 שקלים בגין הוצאות שוטפות כלליות של החברה.

ברדא מספר לחשמונאי כי הגיע לחוזה רק אחרי שהממונה על המחוז במשרד הפנים חייב את העירייה להגיש לו את המסמכים – וכי החוזה נערך ללא מכרז וללא אישור מועצת העיר כנדרש, אלא אושר על ידי “ועדת ההתקשרויות” בה חברים המנכ”ל עמית לויו, היועצת המשפטית אורית טואף וגזבר העירייה פואד אנדריאוס.

 

כפרניק 82338085_188014299052961_5767574228744273920_n-scaled מה קורה בעיריית מעלות תרשיחא?
החוזה בין עיריית מעלות-תרשיחא ולהב אורבני

 

דבר נוסף שנחשף בתחקיר, זו העובדה כי “להב אורבני” הוקמה יום אחד לפני חתימת החוזה עם עיריית מעלות-תרשיחא,  וכי היא בבעלות חברה אחרת, “קריאייטיב סולושיין בע”מ”, בעלת שרד חקירות פרטי בתל אביב.

עוד נכתב בישראל היום, כי הגורם שהוביל את המו”מ על נכסי העירייה וזכויותיה, לכאורה, הוא פיני לזמי, תושב חניתה (לשעבר נהריה. מעולם לא התגורר במעלות) שהיה הפעיל בחירות בולט אצל פומרנץ. כבר לפני מספר שבועות התלוננו חברי האופוזיציה בעירייה כי לזמי “מנהל את העירייה”.

נראה כי עיקר המחלוקת בעניין אותם “נכסים וקרקעות” הינה בין העירייה וחברת “צים אורבן” המחזיקה את “צים סנטר מעלות”. ע”פ ישראל היום, את כל הפגישות עם נציגי צים ניהל לזמי בשם העירייה – כאשר המחלוקת העיקרית קשורה בחניה במקום, והעירייה דורשת מצים תשלום על היטלי השבחה ודמי שימוש על החניה בסך של כ־13 מיליון שקלים.

בסיפא של הכתבה מתוארים המגעים בין העירייה לצים אורבן, עד לפיצוץ האפשרות לבוררות מסוכמת – דבר שהוביל לפרסום של פומרנץ “לא אשקוט עד שיוחזרו כל הכספים לתושבים!!!”

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-19-at-16.58.291-scaled מה קורה בעיריית מעלות תרשיחא?
הפס הצהוב בחניית צים סנטר

 

 את התגובות בחרנו להביא במלואן כפי שהתפרסמו בישראל היום

עיריית מעלות תרשיחא התעלמה מהשאלות שעלו בכתבה ובחרה לתקוף את חברת צים אורבן: “העירייה עורכת בדיקה כלכלית של נכסים בעיר ובתוכם גם צים סנטר. במסגרת הבדיקה התגלו חריגות בשימוש בשטחי ציבור, שאליהם פלש היזם ללא סמכות ושמגיעים לכדי מיליונים רבים. בין הצדדים מתקיים מו”מ, שאותו מנסה היזם לנהל כעת בצורה צינית ובגניבת דעת. כל התקשרויות העירייה נעשות כדין וכחוק. היזם מנסה להסיט את הדיון מן המהות, במקום להחזיר לתושב את הכסף שהוא חייב. זהו צעד נוסף בדרך להשבת כספים השייכים לציבור”.

לעומת זאת, בצים אורבן טענו כי העירייה לא טוענת לפלישה בשום מסמך, נהפוך הוא. קיים מסמך שבו העירייה מאשרת לצים להקים על הקרקע חניון ולתפעל אותו.

ארקדי פומרנץ מסר בתגובה לדבריו של יוסי ברדא: “פיני הוא איש אמון שלי, כמוהו יש עוד כמה אנשים, שבהם אני נעזר. אני גאה בכך שיש אנשים כאלה סביבי”.

פיני לזמי מסר בתגובה: “אני עוזר בהתנדבות לראש העיר מר ארקדי פומרנץ ולא מקבל כסף על כך, כך גם בפרויקט של צים סנטר. לגבי דברי ברדא, הוא רצה ג’ובים מראש העיר לכשייבחר. אני סיפרתי לכל האנשים שהיו בחדר על רון פרומר, שנתן ג’ובים ואיבד את ראשות העיר. נכון שהייתי בקשר טוב מאוד עם חברי המועצה השונים, אבל אני לא קשור לשום מכרזים. כמו כן, אני יזמתי את ההגעה של כל צוות המתנדבים מנהריה למעלות לסיבוב השני אך ורק מתוך ציונות”.

תמיר עירד, בעלי חברת להב אורבני, מסר: “להב אורבני היא חברה פרטית המתמחה בשירותי ייעוץ מקצועי לרשויות מקומיות. חברת להב אורבני נאמנה ללקוחותיה, ביניהם ראשי רשויות, אשר נאמנותם נתונה לתושבי הרשויות שעליהן הם מופקדים ולניהולן על פי מנהל תקין וסדור, תוך מתן דגש לתיקון עוולות עבר והשבת כספים לקופות הציבוריות. ככל שמאן דהוא מעוניין לקבל פרטים נוספים, עליו לפנות ללקוחות החברה, שכן החברה מצידה אינה רשאית למסור פרט זה או אחר מהטעמים שפורטו ומפאת הסכם סודיות שנחתם מול הלקוחות”.

חברת צים אורבן מסרה בתגובה: “בשנים האחרונות סובל הקניון בעיר ממחסור במקומות חניה. עקב כך, החל מו”מ בין העירייה לבין נציגי צים אורבן, בניסיון למציאת פתרון מוסכם לבעיות החניה.

“במסגרת זאת, הציעה צים אורבן לעירייה שהיא תממן על חשבונה את הרחבת החניון, כשהעירייה תהא זו שתיהנה מדמי החניה שישולמו על ידי באי המתחם. מאז חילופי ראש העיר, צים אורבן מרגישה עצמה נסחטת על ידי העירייה, כאשר העירייה בהליך מפוקפק מציבה בפניה דרישות כספיות תמוהות, כתנאי לטיפול במצוקת החניה. את הליך הצגת הדרישות הכספיות הובילה, למרבה התדהמה, חברת חקירות פרטית בשם להב אורבני, בניצוחו של מר פיני לזמי. למיטב ידיעתנו, לזמי אינו מכהן בתפקיד רשמי בעירייה ואף אינו מוגדר כעובד ציבור, דבר שאינו מפריע לו לנהל בפועל את עיריית מעלות תרשיחא. צים אורבן בוחנת כיצד עליה לפעול כדי לשמור על זכויותיה”.

 

הכתבה מלאה והמפורטת, כאמור בישראל היום

**

 

נציין כי בעבר גם מערכת כפרניק הגישה מספר פעמים שאלות לעירייה הנוגעות לתפקידו של פיני לזמי, לסיבות סימון הפס הצהוב בחניית צים סנטר ועל משמעות הכספים שחייבים לעירייה גופים שונים. בכל אחת מהפעמים קיבלנו תשובות חלקיות ומתחמקות.

**

ועד דבר קטן: 

היום הודיעה יונית שמלה כי מסיימת תפקידה בניהול צים סנטר מעלות. בהצלחה!!

 

 


תגובה אחת

  1. השנה המאתגרת של ארקדי פומרנץ | כפרניק הגב

    […] 16/01/2020 22:39 מה קורה בעיריית מעלות תרשיחא? […]

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן