יומן מסע


ירושלים, בעקבות מיזם לימוד התנ”ך 929 * עם אייל שמואלי, נטלי לסטרג’ר, תלמידי אמירים ו… רובי רבלין

 

ליאת סידס

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-01-06-at-20.51.28-scaled יומן מסע
חברי המניין המשפחתי ותלמידי אמירים בבית הנשיא

 

יצאנו לדרך, קבוצת הלימוד של מיזם התנ”ך 929 במניין המשפחתי המסורתי כפר ורדים, בהובלת רבת המניין נטלי לסטרג’ר, מתוגברים בתלמידי מגמת התנ”ך בבית ספר אמירים ובמורתם שרית שחר.

 

כפרניק DSC02558-1-scaled יומן מסע

 

הסיור היה בסימן הנביא ישעיהו (שאליו הגענו בקריאתנו בתנ”ך). התחנה הראשונה היתה ב”היכל הספר” שבמוזיאון ישראל, בסיור מודרך ומואר קיבלנו הסברים מעמיקים על תקופות שונות בתנ”ך. (מאז שאני קוראת בתנ”ך מרגש אותי במיוחד לראות את הממצאים הקדומים מקבלים חיים מול עיניי). מכיוון שבתקופת ישעיהו עסקינן, אציין רק את תבליט לכיש, בו מתוארים מסעותיו של סנחריב מלך בבל וכיבוש לכיש על ידו.

 

כפרניק DSC02567-scaled יומן מסע
לומדים במכון שכטר

 

התחנה הבאה היתה “מכון שכטר”, מכללה אקדמאית העוסקת בחקר היהדות ובלימוד היהדות בגישה שוויונות ופלורליסטית, בה התקיים לימוד מרתק עם הרב בני לאו בנושא: “נבואות הנחמה של הנביא ישעיהו”.

הרב ד”ר בני לאו הוא יוזם פרויקט לימוד התנ”ך 929 (מספר הפרקים בתנ”ך) שמטרתו לקרב את ההיכרות של המגזרים השונים לספר הספרים. מידי שבוע מתכנסים הלומדים ללימוד משותף המעורר שיח ער ופורה.. ולעיתים אף ויכוחים.

משנתו של הרב בני שתורתנו חיה בתוכנו ומתחדשת כשם שחיינו מתחדשים. התנ”ך גנוז בנשמתנו בעומק כל כך גדול, ומכאן היכולת שלנו להתכתב איתו במשך אלפי שנים.

חייבת לציין לשבח את האפליקציה המדהימה 929 המביאה פרשנויות וטורי דעה של מיטב המוחות בארץ ועוסקת בנושאים רבים ומגוונים המתכתבים עם התנ”ך.

תחנה שלישית היתה בבית הנשיא. מידי חודש מקיים הנשיא במשכנו לימוד המשותף למיזם 929 ובשיתוף אנשי רוח ודעת רבים. נושא המפגש הפעם היה: “לנטוע שמים וליסוד ארץ” (ישעיהו נא).

 

כפרניק DSC02585-scaled יומן מסע
רבת המניין נטלי לסטרג’ר בבית הנשיא

 

הרבה נטלי לסטרג’ר פתחה את האירוע בקריאה רהוטה של פרק נא בישעיהו.

אחריה הנשיא ראובן ריבלין נושא את ברכתו ומתייחס לישעיהו כנביא שעוסק בדילמות מוסריות, חברתיות ומשפחתיות –  מה שמאוד רלוונטי לתקופתנו כיום.

הרב בני לאו, דיבר על שליחותו של האדם ל”נטוע שמיים חדשים” בעולם. כדי שתהיה התחדשות האדם צריך לפעול בשמיים.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דיברה על כך שהיצירה התנכית כוללת בתוכה סיפורים אישיים ומעוררת דילמות קשות לצד תקווה. היא הוסיפה שאחדות דעים מוחלטת לא בהכרח רצויה ומביאה את הדוגמה של סדום ועמורה, ששם שררה הסכמה חברתית חזקה (אפילו 10 צדיקים לא נמצאו בה). שליטה המבטאת את רצון הרוב חשובה, אך חשובה ממנה המחויבות לעקרונות הצדק השומרים את זכויות המיעוט.

חבר הכנסת לשעבר, עו”ד דן מרידור, דיבר על מושגי הצדק והכוח. לפני קום המדינה עיקרון הצדק פעל לטובתנו, ואכן הציונות חיברה בין ערכי הכוח לצדק. אך כיום במצבה הנוכחי של המדינה עלינו לבחון מחדש את ביטויים בפועל של הכוח והצדק ולפעול לקיים את הצדק ולא את הכוח.

השופטת דפנה ברק-ארז, מחברת הספר “לקרוא משפטים בתנ”ך”, יצרה חיבורים בין התנ”ך למערכת המשפט כיום.

היא ציינה את ספר ישעיהו כספר שעוסק רבות במקומה של מערכת המשפט בחברה מתוקנת. מצד אחד נבואותיו של ישעיהו עמוסות בתוכחה חריפה ומצד שני בהצעות לנחמה. ישעיהו לא קורא לתיקון עצמי של הפרט, הוא מדבר על חולי חברתי ולכן גם תיקונו צריך להיות חברתי. לשם יסודה של חברה צודקת אין צורך רק בחוקים טובים אלא צריך גם לפעול לקיומם וליישומם.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-01-06-at-21.09.20-scaled יומן מסע
תלמידי מגמת התנ”ך מאמירים בסיור בירושלים

 

הסופר חיים באר התייחס לספר ישעיהו כספר שדרכו אנו מבטאים את עולמינו ולתנ”ך כאל ספר שאנחנו לא מפסיקים לדון או לפרשו ולתת לו מימד רלוונטי. כולנו דורשים אותו ( תרתי משמע) וכשאנו לומדים אותו הוא מקרב אותנו לארץ החדשה-ישנה. הוא הוסיף וציין את העובדה שהתנ”ך הוא בסיס לספרות העברית היונקת מתוכו ובלעדיו לא נוכל להבין את את עומקן והקשרן של היצירות של גדולי הספרות העברית.

בנוסף לצוות הפאנל המכובד והמגוון ריגשה אותנו בשיריה הזמרת רונה קינן.

בסיום ארוע מכובד זה ציינו את יום הולדתה ה-94 של מרים פולין, התלמידה המסורה של המניין המסורתי המשפחתי. לאחר הברכות היא אף זכתה לשי מהרב בני לאו בתור התלמידה השקדנית והמבוגרת ביותר בפרויקט 929.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-01-06-at-17.02.50-scaled יומן מסע
איל שמואלי עם מרים פולין בת ה-94

ברצוני להודות, בשם כל חבריי, על חווית היום המרוממת והמשכילה: לרבה נטלי לסטרג’ר ,רבת “המניין המשפחתי מסורתי” בכפר, על היוזמה, ההובלה ותפירת הסיור הזה בירושלים, שנתפר עבורנו במלאכת מחשבת. לעינת דוד, על הארגון והלוגיסטיקה ואחרון חביב, לאייל שמואלי ראש המועצה, על התמיכה וההצטרפות בפועל.

יישר כוחכם!!!

 

המעונינים להצטרף לקבוצת הלימוד 929, המתקיימת בכפר מתבקשים ליצור קשר עם הרבה נטלי בטל 050-5249101 או במייל Raba.kv.masorti@gmail.com

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן