השקה “רועשת” לשמורת טבע ים אכזיב

גזירת סרט ושנירקול עם השרה להגנת הסביבה, מנכ"לי רט"ג והחברה להגנת הטבע וראש מ.א. מטה אשר * ארגוני המחאה ב"קבלת פנים" חמה וסוערת לסילמן * כל הפרטים על ההפגנות בסופ"ש


 

שמורת טבע ים אכזיב הושקה היום (שלישי, 6/6/23) באירוע מיוחד בהשתתפות השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, מנכ”לית רשות הטבע והגנים רעיה שורקי, מנכ״ל החברה להגנת הטבע דן אלון, ראש מועצת מטה אשר משה דוידוביץ’, אייל מילר ראש מרחב ים צפון ברט”ג ועוד אישי ציבור. האירוע כלל שיט ללב השמורה, טקס גזירת סרט וסיור שנירקול.

במקביל לאירוע החגיגי, ערכו ארגוני המחאה כנגד ממשלת הבושה, הגזענות, העבריינות והביזה – הפגנה גדולה שהחלה ב”קבלת פנים” על החוף ונמשכה בליווי ימי.

גם בסופ”ש הקרוב תימשך המחאה (פרטים בהמשך הידיעה).

 

כפרניק 6634646656-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב
הכרזת שמורת ים אכזיב. מימין: משה דוידוביץ, עידית סילמן ורעיה שורקי

 

 

כפרניק 111213244-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב
ארגוני המחאה בקבלת פנים לשרה סילמן בגליל המערבי (צילום מהרשתות החברתיות)

 

שמורת טבע ים אכזיב הינה השמורה הימית הגדולה בישראל ומשתרעת לאורך כ-7 ק”מ של חוף מפורץ מגבול לבנון ועד לצפון העיר נהריה, ולמרחק של כ- 15 ק”מ מערבה מקו החוף אל תוך הים. השמורה, שהוכרזה בשנת 2019, ידועה בכינויה “ים אכזיב-ראש הנקרה” היא השמורה הימית הגדולה והוותיקה ביותר בים התיכון של ישראל.

 

כפרניק 6666457899-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב
טקס הכרזת שמורת ים אכזיב

 

כל שטח הים שנמצא מצפון למפרץ חיפה הנו שטח סלעי שאינו מכוסה בחול ואינו מושפע מתנועת החול שנהר הנילוס מספק לרוב רצועת החוף והים של ישראל. שטחי סלע תת ימיים בים תיכון מעודדים התיישבות של חסרי חוליות, המושכים דגים וטורפים גדולים יותר – כך שמתקיים מארג מזון עשיר סביב הסלעים. השמורה שגדלה בשנים האחרונות משטח של 10 קמ”ר לשטח גדול פי עשרה.

השמורה מגינה על החי והצומח בקו החוף, על רכסי הכורכר הייחודיים, אזורים עם קרקע סלעית תת ימית וגם קניון תת ימי עמוק, היחידי מסוגו מול חופי ישראל עם עומק קרקעית שמגיע לכ-850 מטר במרחק של ק”מ ספורים בקו החוף. בשנים האחרונות נצפו בשמורה תצפיות של כלב ים נזירי.  חלק גדול ממאמץ הדייג בישראל גם החובבני וגם המסחרי המתבצע בבית הגידול הסלעי ומיני דגים מבוקשים (לוקוס, מוסר, סרגוס) נמצאים בסביבה זו. בהיעדר פיקוח על דייג ובהיעדר שמורות טבע נוצר מצב שסביבה סלעית עשירה עלולה להפוך לסביבה מדברית (ללא חיים) עקב הוצאת שחקני מפתח מהמארג העשיר אך עדין בפעילות דיג אינטנסיבית.

 

 

שמורת ים ראש הנקרה מצליחה לאורך שנים לשמר סביבה תת ימית סלעית עשירה במיני הדגים וחסרי החוליות (למשל, לובסטרים ולוקוסים) שבה, המגיעים לכמויות וגדלים שקשה למצוא באתרים שאינם שמורות טבע ימיות בישראל. הצלחת השמורה נובעת מגודל השטח שלה, פיקוח ואכיפה הדוקים, תמיכה רחבה של הציבור בשמורה וביצוע סקרי ניטור קבועים המעדכנים את מצב השמורה.

 

סילמן: “היום אנחנו משיקים את השמורה הגדולה ביותר בים התיכון, שמורה יפיפיה שתאפשר לנו לשמור על ערכי הטבע, דרך פיקוח ואכיפה ותאפשר לציבור ליהנות מאוצרות הטבע”.

 

 

שורקי: “שמורות טבע ימיות מבטיחות ים מלא בערכי טבע המאפשר איכות חיים לאזרחי ישראל החיים ליד הים ואלה הנהנים מפעילות ימית מעשירה ומרגיעה. שמורת ים אכזיב הנה הגדולה והוותיקה בישראל בת 52 שנים והוגדלה פי 10 בשנת 2019. שמורה ימית ראשונה שמסתכלת מערבה ומתייחסת למרחבי ומעמקי הים הגדול ומגיע. עד למרחק 15 ק״מ מקו החוף. השמורה מגינה על בית גידול סלעי עשיר הכולל דגה עשירה, הגנה על קניון תת ימי עמוק שעומק הקרקעית שלו כ-850 מטר. קניון זה מקרב את הים העמוק ואת שוכני הים הפתוח כמו כרישי עומק קרוב לקו החוף וזה ייחודו של השטח שנוסף בהכרזה האחרונה”.

דוידוביץ’: “אנחנו גרים במקום הכי יפה בארץ, מקום שמשופע בטבע מכל סוג ובאיכויות ומגוון ביולוגי נדירים.

“טקס גזירת הסרט היום מתקיים לאחר הליך הטמעה נרחב שעשינו בציבור יחד עם כל קהילת מטה אשר, הארגונים הירוקים, רשות הטבע, והחברה הכלכלית של המועצה. בין הצעדים החשובים: גם מבצע הסרת שלטים מיותרים וישנים מהחופים ואכיפה משמעותית של החוקים בשמורה. יחד נשמור על הטבע היפה שלנו!”

 

יובל אלון (כליל): “נכחתי הבוקר בטקס השקת הרחבת שמורת ים אכזיב, כנציג קהילת הים המקומית וכמי שעומד בראש הארגונים הסביבתיים האזוריים, ‘קיימא’ ו’שומרי החוף והים’. הטקס היה מרשים, אבל לא פחות מכך ההפגנות של התושבים ואחים לנשק,  כולל בלב השמורה ואפילו בתוך המים.

“הם בהחלט נשמעו ועשו אימפקט  משמעותי. חשוב להפריד בין ההפגנה החשובה נגד סילמן ולבין השקת השמורה עצמה שהיא נכס אזורי בלתי רגיל  לכולנו, והשמורה הימית הגדולה, הותיקה והמשמעותית ביותר בים התיכון עם קהילה ימית ותושבים תומכים.”

 

תמונות ווידאו לעיל: שלומית שביט רשות הטבע והגנים.
תמונות רחפן לעיל: רותם שדה רשות הטבע והגנים.

  

פעילות המחאה, הימית והיבשתית, כנגד השרה סילמן:

(צילומים: תחיה דב ורשתות חברתיות)

 

כפרניק 8889900-1-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

 

כפרניק 7747888-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק 111121324-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

 

כפרניק 111223245335-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק 88856785888-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק 111232453325-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

 

 

 

 

כפרניק 88769990-1-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק 8887967-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

 

 

  

כפרניק 999789689699-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

 

כפרניק 1c7c4417-31d5-48e6-a6fe-d34d6c9bd772-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק 44346447-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 

כפרניק a6b1d279-f815-41c8-a05d-fa671bed9f3e-scaled השקה "רועשת" לשמורת טבע ים אכזיב

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן