השולחן העגול


שרונה שלו-מאייר: כינסנו את כל הגורמים העוסקים בגיל השלישי ביחד, לתיאום פעילויות וסמכויות * היעדר הסכמה על פעילות מועדון הזהב וסמכות הוועד שאיננו נבחר

 

“כ-1,600 תושבים, כעשרים אחוזים מתושבי כפר ורדים, הנם בגיל פנסיה”, אומרת שרונה שלו מאייר, מ”מ ראש המועצה ויוזמת השולחן העגול לגיל השלישי. “ראינו במועצה שישנם מספר גורמים המטפלים בכפר ורדים באוכלוסייה המבוגרת, ושצריך לתת מענה מערכתי מתואם בין כולם. הישוב גם מאוד גדל וכבר לא נכון שגופים התנדבותיים ייקחו על עצמם את הניהול של הגיל השלישי ולכן חשוב שאנשי במקצוע יהיו בתמונה. בתוך כך עלו גם נושאים של תקציבים, סמכויות, תיאומים וכמובן אנחנו נמצאים בזמן קורונה והכל יותר מורכב, רגיש ומסורבל”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-10-22-at-16.14.42-1-scaled השולחן העגול
השולחן העגול מימין: ציפי דיקמן, דינה להב, שרונה שלו מאייר, ענת גנץ, חנה מזורסקי ואריה ברן

 

 

מי שמצוי בנבכי הדברים, יודע כי הטיפול במבוגרים בכפר ורדים נמצא בשנים האחרונות תחת כנפיהם של מספר גורמים: מועדון הזהב / הגמלאים (50+), המחלקה לשירותים חברתיים, המרכז הקהילתי ואף עמותת הוותיק שהוקמה לאחרונה. חלק מגופים אלו פועלים באופן עצמאי וללא תיאום, ובהחלט נדרש לעשות סדר – בין היתר משום שבמשך הזמן נוצרו גם משקעים, “תחרות” על משאבים ואפילו חשדנות וקונפליקטים.

שלו מאייר, אשר לקחה על עצמה את הנושא המורכב לבקשת ראש המועצה אייל שמואלי, לא נבהלת מהמשימה. לדבריה, היא מנוסה בריצות למרחקים ארוכים, וגם בשל הקורונה מדובר בתהליך עומק והסדרה ארוך. בתחילת התהליך, ערכה סבב למידה של כל אחד מהגורמים, בחינת התקציב והפעילויות – כמו גם ציפיות ותכניות. מטבע הדברים אתרה גם לא מעט כפילויות ומוקדי חיכוך.

לאחר הבחינה הראשונית, כינסה שלו מאייר, בשיתוף מנהלת המתנ”ס מיי-טל דרורי גנגרינוביץ ועמותת גיל הזהב בכפר ורדים, את השולחן העגול לגיל השלישי בהשתתפות הנציגים הבאים:

ענת גנץ – מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בכפר ורדים.

מיי-טל דרורי גנגרינוביץ – מנהל המרכז הקהילתי (מתנ”ס).

עליזה כ”ץ, טובה פריאל ומרגיט שפטלוביץ – נציגות ועד מועדון הזהב.

ציפי דיקמן, שלומית פיש וחנה מזורסקי – מתנדבות בשל”מ (שירות לאומי למתנדב).

אריה ברן ודינה להב – נציגי עמותת גיל הזהב בכפר ורדים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-10-22-at-16.14.42-2-scaled השולחן העגול
מימין: מיי-טל דרורי גנגרינוביץ וטובה פריאל שטרן

 

גם היום, מספר חודשים בתוך התהליך ורצף מפגשים, אומרת מאייר כי העבודה בשולחן נדרשת לעוד זמן רב. בתוך כך, היא מציינת כי המטרה לגבש תכנית ומענה לגיל השלישי בהיבט האישי, החברתי והקהילתי. לדבריה, ישנם כוחות מצוינים בשטח שעושים עבודה טובה מאוד, אבל נוכח הזדקנות האוכולוסיה, נדרשת עבודה הרבה יותר מסודרת.

בתוך כך, היא גם ממפה את הפעילות:

מועדון הזהב הוא גוף בעל וותק ומוניטין רב בכפר, המארגן בעיקר חוגים, הרצאות וטיולים – בהשתתפות מאות מוותיקי הכפר (לא רק. לאחרונה ארגן המועדון הרצאה מרתקת של אלי ברק על פעילותו באיחוד האמירויות, לקהל רב ומגוון מאוד) . רוב התקציב הינו פנימי וממומן מהתשלום על הפעילות, והמועצה מתקצבת את אחזקת המבנה ופעילות מיוחדת (למשל, מקהלה).

מתנדבי של”מ החלו בעבודתם בחודשים האחרונים, וזאת במסגרת המרכז הקהילתי. התכניות בגיבוש ולפני הקורונה (וגם בין הסגרים) הפעילו את “מועדון קפה בצוותא” (לא לערבב עם קפה בוקר! במסגרת מועדון הזהב).

“עמותת גיל הזהב כפר ורדים”, שגם היא חדשה יחסית בשטח, הוקמה ביוזמתו של ד”ר אריה ברן (לשעבר ראש המועצה), ושמה לה למטרה בעיקר לגייס תקציבים לפעילות ולמבנה עבור האוכלוסיה הוותיקה, כמו גם לשפר ולהנגיש שירותים שונים. בהנהלת העמותה גם חברות עליזה כ”ץ וטובה פריאל, מוועד מועדון הזהב.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-10-22-at-16.14.41-scaled השולחן העגול

 

שלו מאייר עושה מאמץ להכיל גם את המשקעים ההיסטוריים והאישיים בין הגופים והמשתתפים בשולחן העגול, כמו גם להגיע להחלטות בהסכמה – אולם בכדי להביא את הדברים באופן מדויק, אי אפשר לטאטא את העובדה כי כאשר הוקם המתנ”ס, העדיף ועד מועדון הזהב לשמור על עצמאותו ולא להצטרף למסגרת זו.

בתוך כך, כאשר החלה פעילות של”מ נוצר חיכוך בעצימות גבוהה בין חלק מהפעילות, המתנקז לטענה כי כבר שנים לא היו בחירות לוועד וכי בשל כך הוא איננו מייצג. זאת ועוד, שאחת מחברות הוועד איננה תושבת כפר ורדים.

תלונות ברוח זו הגיעו למערכת כפרניק כבר מספר פעמים, עוד טרם הקמת השולחן העגול, והניסיון להיכנס לתוך שדה מוקשים זה, הציף גם רגשות קשים שהצטברו עם השנים בין הצדדים. שלו מאייר משוכנעת כי ניתן להגיע להסכמות וכי בעתיד יצטרכו לשתף תושבים נוספים בוועד, על-ידי בחירות או באמצעים אחרים, תוך שאלות הנוגעות לתהליך, לזכות ההצבעה וכו’.

חברות הועד אומרות מצדן, כי אין פסול בהמשך פעילותה ההתנדבותית של נורית גלעד בוועד גם לאחר שעברה מהכפר לכברי, משום שממשיכה להגיע לכפר ולתרום. ובאשר לבחירות לוועד, הן עושות עבודתן בהתנדבות מזה כ-15 שנה וזאת לאחר שנקראו לדגל – כאשר למיטב הבנתן גופים התנדבותיים אינם מחויבים בבחירות, וגם לגופים מתנדבים אחרים בכפר לא נערכו בחירות. יחד עם זאת, נראה כי גם הן מבינות שבקונסטלציה הנוכחית, כנראה לא יהיה מנוס מבחינה מחודשת של הרכב וועד המועדון.

 

**

 

 

חברות הוועד גם ביקשו למסור כי מועדון הזהב ע”ש תמר זגר, מהווה מועדון חברתי, בית חם, תוסס ודינמי לקהילה הבוגרת של כפר ורדים, המשלב הרחבת אופקים וחוויה חברתית ותרבותית. פעילויות המועדון כוללות מגוון של חוגים לגוף ולנפש. קורסי שפות שמתקיימים ונותנים הזדמנות נוספת לרכוש שפה חדשה או לשפר שפה שנלמדה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2018-12-07-at-00.06.34 השולחן העגול
ארכיון. פעילות מוזיקאלית במועדון הגמלאים בכפר ורדים

 

המועדון מאפשר לאוכלוסיה המבוגרת הזדמנות להגשים חלום שבמהלך השנים לא התאפשר להם לממש אותו. אם זה בלימוד שפה זרה, התנסות בציור, בריקוד או בהופעה בפני קהל בשירה ובנגינה.

כן נערכת פעילות של תזמורת מבוגרים “אקורד בכפר” ומקהלת “צליל בכפר”, מסיבות חג, טיולים, סדרת הרצאות, האזנה למוסיקה ומפגשים חברתיים המתקיימים באווירה נעימה ומשפחתית.

אנחנו משתדלים להביא את מיטב המרצים עם נושאים מתחומים שונים לרווחת התושבים הוותיקים בכפר שמתעניינים בהרחבת אופקים. היישוב שלנו מרוחק ממרכזי תרבות. המרצים מגיעים לכפר מרחבי הארץ. קיום הרצאות מקלה על התושבים הוותיקים.

ההרצאות פתוחות לציבור הרחב בכפר.

פעילותו של מועדון הזהב מהווה חלק חשוב מהמארג החברתי קהילתי של כפר ורדים. המועדון מעורב ומעודד קשרים בין דוריים עם מרכז הגיל הרך במסגרת “קפה בוקר”, קשר עם בית ספר “קשת”, בית ספר “תפן”. המועדון משתתף במתן שי לבוגרים המתגייסים לצבא ולשנת שרות (שק כביסה) וקשר עם המועצה. המועדון שמח לתת במה לתושבי הכפר הרוצים להציג תערוכות ציור וצילום ולחשוף ברבים את אמנותם והתמחותם.

כ-300 אנשים באים למועדון.

ניצולי שואה חיילים ונוער – הכניסה חופשית.

 

חברות הועד:

מרגיט שפטלוביץ, רחל אגררי, נורית גלעד, עליזה כ”ץ וטובה פריאל-שטרן

 

 

 

 


11 תגובות

 1. קובי גלעד הגב

  ברצוני רק להזכיר שמנהלת המתנ״ס אינה תושבת כפר ורדים.
  חלק מעובדי המועצה גם הם מעולים ואינם תושבי הכפר.
  מעולם לא נערכו בחירות למתנ״ס, לגינה הקהילתית, לנגריה הקהילתית, לועד האמנים, קפה בוקר, קפה צוותא וכו׳

 2. מארק הגב

  בחיים לא שמעתי את השם גילה קיה Gila Kaye שתרמה משהו לקהילה ולעומת זאת את בנות מועדון הזהב אני שומע שנים רבות בפעילות מופלאה ומתמשכת.

 3. שלומית פיש הגב

  מבקשת לתקן כמה טעויות בכתבה שעודד שלומות סרב לתקן
  * בכתבה נאמר:”נוצר חיכוך בעצימות גבוהה……” אני לא הרגשתי כי נוצר חיכוך בעצימות גבוהה‼️גם לא בעצימות נמוכה .
  * בכתבה מתפרש כי למתנדבי של”מ יש טענה כי כבר שנים לא נערכו בחירות לוועד מועדון הזהב, אני מבקשת להדגיש!! צוות “קפה בצוותא” שפועל במסגרת המרכז הקהילתי וכולו מורכב ממתנדבים, עוסק אך ורק בקידום פעילות חברתית מגוונת לטובת תושבי הכפר , ואינו עוסק בבחירות כאלו או אחרות ובוועדים של גופים אחרים .
  * בכתבה הוזכר “מועדון קפה בצוותא” במשפט אחד כבדרך אגב וגם זה בשגיאות תוכן . אתקן:של”מ פועל כבר 3 שנים ו”מועדון קפה בצוותא” כבר יותר משנה וחצי ועוסק בפעילויות חברתיות נרחבות, מפגשים סביב נושאים שונים, טיולים, ארוחות בוקר חברתיות, הרצאות (לרוב של תושבי הכפר) ועוד….

 4. יפה רז הגב

  קראתי את הכתבה בעיון. אני מתפעלת מיכולות הנתינה וההתנדבות בכפר. יחד עם זאת לעניות דעתי חשוב ומשמעותי מאד לאגם משאבים בין כל הגופים על מנת למקסם את היכולת לענות על הצרכים השונים.
  לכן חשוב מאד להקים גוף מרכז אחד שיבחר למרכז את כל מגוון הצרכים שיכולים מהשטח ויהיה מסוגל לתת את המענים בהתאם.

 5. רנה זמיר הגב

  כל מה שכתב יעקב גלעד נכון. בשנים הראשונות כשהמועדון +50 הוקם היו נערכות בחירות מדי שנה ומפעילי המועדון היו מתחלפים. חברות הוועד הנוכחי פועלות כבר שנים רבות במסירות ולכולם נוח שהמועדון מתפקד בתחומים רבים לשביעות רצון הציבור. אם יש מי שרוצה להטות שכם – יבורך. אפשר ליזום בחירות ולראות כמה מוכנים להתנדב ולהקדיש שעות וימים מזמנם לטובתנו

 6. חיים הגב

  למועדון הזהב מגיע הרבה ברכות, אבל אי אפשא לבטל פעילות של גופים אחרים בכפר. יש לי תחושה שהכתבה היא כתבה “מוזמנת” וחד צדדית. פעילו של”מ שלא מתחרה עם מועדון הזהב היא מבורכת וחשובה. ולקובי גלעד, המתנ”ס והמועצה הנם גופים רשמיים של המדינה לכן הגיוני שיעבדו בהם אנשים מחוץ לכפר, כפי שתושבים של הכפר עובדים במועצות אחרות
  עושה טוב ששרונה מנסה לתאם בין הגופים השונים!

 7. חנה מזורסקי הגב

  גילויי נאות- אני יושבת בשולחן העגול.
  אני שמחה, שאחרי שנים של התעלמות מ1600 הגמלאים בכפר, המועצה הנכחית נכנסת לעובי הקורה, ומבטיחה לנו פתרון קרוב.
  בתהליך הזה המועצה תבחן בזכוכית מגדלת את ייעודו ותפקידו של הבניין, שנתרם עבורנו הגמלאים ע”י מפעל הפייס. אני מקוה, שהמועצה תערך לבצע את השינויים הנכונים על מנת להחזיר את הבניין לשימוש של כולנו.
  חנה -0506262087

 8. כרמלה הגב

  כל מי שעיניו בראשו רואה איזה עבודה מופלאה עושות נשות מועדון +50+. חבל שקינאה של בודדות שלא יכולות לסבול הצלחה של אחרימ גורמות להמ לפרסמ דברים לא טובים על הנשימ הטובות האלה.

 9. עליזה כ"ץ. חברת ועד מועדון הזהב. הגב

  מי שכותבת ” אחרי שנים של התעלמות מ1600 גימלאים בכפר” , כותבת מתוך צרות עין ורוע.
  העובדות מדברות בעד עצמן.

 10. מאיר הגב

  תגובה מבישה של חנה מזורסקי. אחרי שנים של התעלמות מ1600 גמלאים? במשיכת קולמוס מחקת שנים של עבודה קשה ומסורה שבוצעה על ידי מחלקת השרותים החברתיים, מועדון הזהב והמתנדבים הרבים. איזו זכות רכשת לעצמך לבטל כך את כל העשייה הזו. …… פגיעתך רבה.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן