המאבק על הטבות המס


הבשורות הטובות: הנושא בטיפול * הרעות: קשיים משפטיים והיעדר תקציב

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-11-03-at-07.35.32-scaled המאבק על הטבות המס
ועדת הכספים, ארכיון. צילום: דוברות הועדה

 

ועדת הכספים אישרה אתמול לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק לשינוי קריטריונים להטבות המס. הישובים שיהיו זכאים לתוספת הטבת המס במסגרת התיקון הינם: אבו סנאן, בענה, ג’דיידה-מכר, גו’לס, דייר אל-אסד, חצור הגלילית, טבריה, טמרה, ירכא, כאבול, מג’ד אל-כרום, מזרעה, סח’נין, עכו, עראבה וראמה.

יש לציין כי כפר ורדים לא היתה חלק מהמהלך, שהחל לפני מספר שבועות בקריאה ראשונה במטרה לעזור לעכו כ”עיר מעורבת”, מול ההטבות של נהריה, שגרמו לפערים גדולים בין ערים שכנות, ולהגירה של בעלי הכנסות גבוהות מעכו לנהריה.

בהצעת החוק המקורית (לפני השינוי) צוין כי מטרתה “לעצור הגירה שלילית של אזרחים יציבים כלכלית לערים צמודות הזוכות להטבות המס גבוהות יותר”, והובאה בה לדוגמא הטבת המס שניתנת לנהריה לעומת תושבי עכו שאינם זכאים לה, וכי השינוי יביא להשוואות אחוזי ההטבה.

בכל אופן, בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים בהשתתפות נציגי משרד האוצר והמשפטים, קיבלה הצעת החוק המקורית טוויסט בעלילה ובמקום ההגדרה של “ישוב מעורב”, תוקנה הצעת החוק ונקבע כי ישונו הפרמטרים בהטבות המס כך שישוב עירוני שהמדד החברתי כלכלי שלו 4 ומטה והמדד הפריפריאלי שלו  4 ומטה, הנמצא במפת הישובים הזכאים להטבות מס, יהיה זכאי לתוספת של 5 אחוזים בהטבת המס, וכן 36 אלף ש”ח לתקרת ההכנסה, בלבד שההטבה לא תעלה על 12 אחוזים ו-168 אלף ש”ח.

איתי טמקין, משרד האוצר: “שר האוצר תומך מקצועית בהצעת החוק הזו, היא מעגנת קריטריונים והיא שיווניות יותר. 50 מיליון ₪ עולה הצעת החוק. אנחנו צריכים להציע מקור להצעה הזו, בלעדיה אין אפשרות לממשלה לתמוך בהצעת החוק”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-11-03-at-07.35.33-scaled המאבק על הטבות המס
משה גפני: נגיש את חוק ההטבות רק לאחר שימצא התקציב

 

יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני: “עשינו הוראות שעה בחוק הקודם שהארכנו אותן מספר פעמים, הגדלנו עבור נהריה את האחוזים ולא לקחנו בחשבון שאנחנו פוגעים בעכו. באה חברת הכנסת מיכל שיר והביאה הצעת חוק, שבאה לשנות סדרי בראשית, הסכמתי שצריך לתקן את המצב של עכו ובלבד שלא נשנה סדרי בראשית, כאשר העלו טענות נגד ההגדרות של יישוב מעורב, כאשר גם היועמ”ש מעורב בזה. לצורך כך הציעה יועמ”ש הוועדה שנשנה את המדד, וכך נפתור את הבעיה של עכו, נוסיף ישובים ערבים וכן את חצור וטבריה. שאתה בא ואתה קובע קריטריון חדש, אתה נכנס להסתבכות גדולה, אם אתה לא משנה מהחוק הקיים והקריטריונים הקיימים, כפי שאנחנו עושים כעת, המצב שונה. אני לא הולך נגד הממשלה, ולא אגיש את זה למליאה עד שתצביעו על מקור תקציבי”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’: “בא משפטן והחליט שעיר מעורבת שזה הדבר הכי הגיוני ונורמלי הוא לא ראוי, ואז משנים פה את הדרך. הטבות המס נוגעת למקום בו קשה לגור, פריפריאלית, ביטחונית, כלכלית, איפה שרוצים לעודד אנשים לגור. החוק המקורי פי אלף יותר רציונאלי שהישראבלוף שאתם עושים עכשיו”.

לירון נעים, משרד המשפטים: “על הקריטריונים האלה מבחינה משפטית אפשר לבסס הטבות מס. ההסתייגות שהבענו הייתה ביחס לקריטריון שהוצג בהצעת החוק המקורית שהתייחס להרכב לאומי, שעד היום החברה הישראלית לא התייחסה אליו לעניין הטבות מס, ועלול לעורר בעיות משפטיות. הקריטריון החדש מקובל עלינו”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-11-03-at-07.35.31-scaled המאבק על הטבות המס

 

ח”כ גדעון סער: “לא ראיתי שום דבר בעייתי בקריטריון של עיר מעורבת, אם נהנים מההטבה יהודים וערבים ללא שוני, מה הבעיה? זה שזה קריטריון חדש, זה לא אומר שזו בעיה. המשפטנים יש להם יכולת לשלהב עד כדי אמונה של דבקות דתית. לצד כך, מטעמים פרגמטיים, הפתרון שהציעה יועמ”ש הוועדה היה נראה לי סביר, נכון שהוא משדרג רשויות שממילא מקבלות הטבות מס, של יהודים, ערבים ודרוזים, אבל סה”כ התוצאה סבירה”.

ח”כ אחמד טיבי: “זה חוק שהטיב מראש עם כל תושבי עכו, לכן כל הרשימה המשותפת תמכה בו. בקדנציה הזו אנחנו מדברים על תיקון עיוותים לכן נציגי הרשימה פעלנו לתיקונם ובהצעת החוק הזו כעת גם יתווספו ישובים חדשים, מגיע מברוק לישובים האלה”.

ח”כ עאידה תומא סלימאן: “למרות שהצבענו בעד בקריאה ראשונה, הצהרנו שלא אהבנו את השיח, אבל ידענו כמה חשובה ההטבה הזו כדי לחזק את העיר עכו והאוכלוסייה שנמצאת בה. פתאום שיש סוף סוף שיח נורמלי שמדבר על ערכים סוציו-אקונומי אז קופצים, נוח לנו לחשוב שזה מגיע לאזרחים מסוימים ולא לאזרחים אחרים”.

ח”כ מיכל שיר: “הצעת החוק מביאה לסגירת הפער בין עכו לנהריה וסיומו של העוול. עד לפני כמה שעות היה מקור תקציבי, אני מקווה שהפרוצדורה הזו לא תתקע חוק כ”כ חשוב”.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי: “עברנו דרך ארוכה, אני מודה לכולם, לא הרבה יודעים כמה מורכב להעביר חוק בכנסת, אני מקווה שימצא תוך שבוע מקור תקציבי”.

 

כפרניק 554799000 המאבק על הטבות המס
ישראל כץ: נמשיך את הטבות המס

 

כאמור, כפר ורדים לא היתה בכל מקרה חלק מהחוק, בשתי הגרסאות – אולם יש לציין כי גפני, יו”ר ועדת הכספים, סיכם עם משרדי האוצר והמשפטים על הקמת צוות בינמשרדי לבחינת המשך הטבות המס לכמה עשרות ישובים (גם כפר ורדים) כפי שהבטיח בחודש יוני (!) שר האוצר, ישראל כץ.

 

יש לציין כי גם ראש ראש העיר כרמיאל, משה קונינסקי, לא היה מרוצה מהצעת החוק, משום שחשב שהעיר תקבל תוספת הטבת המס מ-7% ל-12%.

קונינסקי הכריז על הקמת מטה מאבק לנושא ואמר כי ישקלו פניה לבג”צ ואף השבתת העיר.

 


2 תגובות

  1. תושבת ותיקה הגב

    אם זה נכון שלא יהיו הטבות מס לתושבי כפר ורדים זאת תהיה בכיה לדורות . מה שנכון לפער שהיה קיים בין עכו לנהריה יהיה נכון גם גבי הפער בין הטבות המס למעלות ולכפר ורדים , מה גם שהמרחק הפיזי בין שני הישובים שווה לאפס, כלומר שני הישובים צמודים זה לזה בניגוד לעכו ונהריה. הגידול באוכלוסיה בכפר יפסק ותהיה בריחה מהכפר למעלות הסמוכה.

  2. שמואלי בזום תושבים | כפרניק הגב

    […] 03/11/2020 17:27 המאבק על הטבות המס […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן