היה היה פעם…

הקמת הארכיון: 1984 שנה מפחידה בעולם הספרות, אבל שנה מלאה בהבטחות עם הקמת כפר ורדים


 

כפר ורדים, 1984:

בית ראשון החל להיבנות (הבית של מלכי), תושבים ראשונים החלו להגיע למעלות ולסביבה ועשו צעדים ראשונים להקמת בית חלומות בישוב שהם רצו שיהיה שונה ואחר מכל מה שהכירו…

עברו מאז כמעט 40 שנה, חלק מהחלומות הפכו לשלמות בטון ומלט, חלקם התברגו בתוך שגרה מוכרת, חלקם המריאו אף מעל לדמיונם של המייסדים.

אלא שהזמן החולף מרחיק את כולנו ממה שהייתה ההתחלה, ולאט לאט נעשה קשה יותר ויותר לזכור ולשמר.

במוחם של בן עמי מוסק ולידיה גרינפלד צץ רעיון של תיעוד תולדות הכפר, ובעקבותיו קם לו וועד מטעם עצמו שבחסות עמותת גיל הזהב, בשיתוף פעולה עם המתנ”ס ובתמיכת המועצה החל לתכנן הקמת ארכיון בכפר ורדים.

ארכיון שיכלול מסמכים, מכתבים, תעודות, חפצים, תמונות, סרטונים – כל מה שתושבים חושבים שיש בו עניין היסטורי או נוסטלגי ושבמרוצת הזמן יוכל גם לשמש כבסיס למוזיאון ול”בתים מספרים”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-02-15-at-19.27.35-scaled היה היה פעם...
הצוות החופר: רינה זמיר, ישראלה שטרן, טובה פריאל, בתיה וישנייה, בתיה גלעד, חגית פביאן וארנה מאיר.

 

לטובת העניין הופצה אגרת בבמות שונות בכפר שקוראת לתושבים לחפש, לאתר ולהיזכר ובקשה להשיב אם יש ברשותם חומרים שעשויים לעניין.

אנחנו שמחות לציין שיש אפילו כבר כמה סנוניות ראשונות שטרחו והעבירו מסמכים רלוונטיים לחתומות מטה כמו: ירון אבוטבול, נחמה באר, עליזה כ”ץ, זהבה כהן, טובה גורן, פרנסין וידיקר, איציק שבתאי והרשימה ממשיכה להתעדכן ולהתארך מדי יום…

תודה מיוחדת גם לאלמוג אמסלם מ”אמירים” על העברת הקלטות רלוונטיות. 

 

בשלב זה החומרים נאספים ומתויקים בחדר שאותו הקימה וציידה רינה זמיר בגבעת האנטנה, בתקווה להגיע לנחלה מתאימה יותר עם הזמן והתרבות החומרים.

ועכשיו – אם יש ביניכם כאלו שנושאים עימם סיפור מעניין, חוויה מרגשת מפעם, או זיכרון ששווה לחלוק אותו נשמח לפגוש אתכם ולהקליט את הריאיון.

על משקל המשפט הידוע של יגאל אלון “כפר שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל…”

הבה נבסס את ידיעת עברנו בשבילנו, בשביל הילדים שלנו כאן ובמרחקים, ולמען עתידם של כל אלו שיגיעו וימשיכו את חיי הישוב השווה הזה!!!

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-02-15-at-19.28.16-scaled היה היה פעם...
לקראת הקמת ארכיון בכפר ורדים

 

 

מחכות לכל מה שיש לכם בבית, בעליית הגג, או בטלפון.

הצוות החופר – רינה זמיר, ישראלה שטרן, טובה פריאל, בתיה וישנייה, בתיה גלעד, חגית פביאן וארנה מאיר.

להלן מייל אליו ניתן להעביר חומרים –

archivradim@gmail.com

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן