הִתהַוּוּת


גלריה ומרכז אמנויות ע”ש אפטר-ברר, מעלות-תרשיחא: זהות – בין הפרטי לקולקטיבי בעיצוב עכשווי בישראל * אוצר: רמי טריף

 

כפרניק Becoming_Invitation_Hebrew הִתהַוּוּת

 

פתיחת התערוכה: יום ו’ 05.04.2019 בשעה 11:30

משתתפים: אלון רזגור, ארז נבי פנה, דוד זכריה, ורד בבי, חיים פרנס, חנן דה לנגה, יעקב קאופמן, ניל ננר, סמאח בטאש, עוז בירי, עזרי טרזי, שיר אברהם, שלומית באומן, תמר פלי

“התהוות” הנה תערוכה המציגה מבחר עבודות עיצוב עכשווי פרי יצירתם של מעצבים מקומיים ותיקים וצעירים המטפלים מפרספקטיבות שונות בגוונים שונים של זהותם הקולקטיבית ושל הפרטי והציבורי בתוכה.

העבודות חוקרות ובודקות מושגי יסוד בהגדרתה של זהות כמו: מקומיות, אתניות, תרבות, מסורת, אדמה ושייכות לצד עיסוק בסמיוטיקה של ארכיטיפים ישראלים ופרשנות של סמלים ונרטיבים פיזיים של השדה המקומי. שיתוף הפעולה בין האוצר לגלריה נרקם במטרה להציג מבחר רענן מתוך העיצוב העכשווי בישראל, לקהל יעד חדש במרחב גיאוגרפי חוץ־מרכז. תערוכה זו מציגה דגימה קטנה מעולם עשיר ובועט של עיצוב מקומי. הבחירה להציג את העיסוק המתמיד של מעצבים בזהותם המקומית על גווניה השונים הנה הבחירה האותנטית ביותר, דרכה ניתן להציץ לתווך המרתק בו עיצוב פוגש אמנות וחותר לגשר בין המושגי לממשי – שני עולמות בלתי נפרדים כשעיצוב פוגש זהות.

בין אם באופן מכוון ובין אם לאו, הטיפול של מעצבים ואמנים בזהות הוא חלק מהמכלול הרחב של פוליטיקת הזהויות וכמעט אין זה אפשרי לנתק אותו מהקשר זה, מאחר שהפעולה היצירתית מתקיימת בתוך שיח המכיל אותה לתוכו ומנכס אותה לעצמו, גם אם נרצה בכך וגם אם לאו. מנגנון ניכוס זה כופה לכאורה את פרשנותו על היצירה באופן אוטומטי ומציב למולה סט משמעויות שלא בהכרח עולות בקנה אחד עם כוונת היוצר. עם זאת, אין בידה של קריאה או פרשנות אוטומטית זו להעפיל על פרשנויות אחרות של היצירה שנעשות בידי קהלים אחרים ומכאן כוחה של האמנות כשהיא ניצבת מול השיח השתלטני, מבקרת אותו ומאתגרת אותו. העיסוק הפוליטי של יוצרים בזהות הוא חלק מהבניית שיח אחר – חוקר, מחפש, מערער ומוחה על המובן מאליו והאוטומטי. זהו עיסוק החותר להבניית מציאות אחרת, בה יש מקום לכל חלקי המכלול החברתי, כל חלק על הייחודי שבו, מקום בו מורחבת הגדרת הזהות הישראלית והמקומית לכדי הכלה של המגוון, העצמת חלקיו וחיפוש הדרך ליצור אינטראקציות חדשות ותוצרים רעננים המקיימים מרחב מחייה היברידי בריא ומיושב.

 

שעות פתיחת הגלריה:

א’, ב’, ד’: 10:00-14:00 / 16:00-19:00

ג’, ה’: 10:00-15:00

שבת: 11:00-13:00

בחגים ומועדים יש להתעדכן בעמוד הפייסבוק ובאתר האינטרנט.

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן