דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים


שני, 11/11/19: סדנת ברימה במארג עם ג’ון שריבר וצביה איזנברג במארג כפר ורדים בשיתוף המרכז למשפחה מרכז קהילתי כפר ורדים * אמון במגע, באנשים ובחיים *

 

 

צביה איזנברג

 

כפרניק zv3 דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
צביה איזנברג מתרגלת ברימה

 

“To be who you are, you do not need much”

“but you have to let go of a lot”

 

שואלים אותי מה זה ברימה?

 

שלום שמי צביה איזנברג,

אני מורה ומטפלת ברימה מוסמכת

למדתי חינוך גופני בסמינר הקיבוצים ותואר ראשון ב”וינגייט”.

מוסמכת ברפואה סינית, ומורה לטווינא. אמא ל-4 בוגרים וסבתא לשניים. גרה במכמורת בכוונה לעבור לצפון.

שנים לימדתי ברימה לקבוצות בצפון, באילת השחר, עמיעד, ראש פינה וכפר ורדים, אמרתי שאני משלבת את האהבה לברימה עם האהבה לצפון.

ב-11 בנובמבר 2019 נערוך סדנת ברימה במארג בכפר ורדים, בשיתוף המרכז למשפחה מרכז קהילתי כפר ורדים.

הנה הפרטים וכולם מאוד מוזמנים:

 

כפרניק 73158200_10158082042796435_7015110624476659712_n דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים

 

 

בזמן לימודי רפואה סינית, הזמינה אותי אחותי לסדנת ברימה והתאהבתי לא במבט ראשון אלא ממגע ראשון. הגוף שלי אמר “הללויה, זה נכון, זה טוב, זה פשוט וגאוני”.

וכך למדתי רפואה סינית שבה נדרשתי ללמידה ושינון חומר רב, בצורה “מסודרת” ובו בזמן המשכתי להשתתף בסדנאות ברימה, שבהן  מצאתי מקום פשוט וטבעי לנוח בו, להתמלא ולהתרענן.

אספתי שעות ברימה בסדנאות עם מורים בארץ ובמפגשים אינטנסיביים במרכז ברימה בקליפורניה.

בתחילה היה לי קשה עם הפילוסופיה ורציתי יותר את עבודת הגוף. מליצ’ק, שהביא את הברימה למערב, היה צוחק עלינו ואומר אתם לא מבינים מה אתם מפסידים … עם הזמן נתתי לעקרונות להיספג ונהניתי מהמדיטציה ומהשיחות ובמפגשים של שאלות ותשובות.

 

כפרניק zv דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
צביה איזנברג

 

מה שקיבלתי מהשנים שאני בברימה זה אמון במגע ואמון באנשים אמון בחיים. הידיעה שהחיים הם דינמיים ומשתנים כל הזמן, אין טעם לאחוז או לדחות את מה שמגיע. יכולת קבלה של היש.

טונות של שיפוטיות ירדו והחיים יותר נעימים, עדיין נשאר מספיק. הידיעה שהרגשות הן לא יציבות ומשתנות כל הזמן, הידיעה שרוב המחשבות הן אוטומטיות ולא מחוברות למציאות וכשאני מצליחה לראות את השיחות בראש לנשום רגע ולהתחבר לגוף. הללויה. כך נבנה מרכז שהוא יותר יציב ולפעמים גם בסיטואציות מאתגרות אני מצליחה להחזיק אותו.

 

כפרניק zv1 דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
סדנת ברימה

 

הברימה הגיעה מכפר בקורדיסטן שנקרא “ברימווה”. הכפר היה מבודד ושכן באזור הררי וקשה לגישה, לא אנשי מיסים לא אנשי רפואה הגיעו אליו, וברימה היתה הדרך של אנשי המקום לאיזון ורפואה. לפי מליצ’ק ילדים תרגלו מגיל תשע, נשים בהריון קיבלו ברימה מדי יום, והברימה היתה הדרך להרפיה בסוף יום עבודה או בשמחות. מליצ’ק היה הנכד של ראש הכפר שהכין אותו להיות המנהיג הבא.

כאשר הגיע מליצ’ק למערב, התעניין בשיטות שונות עד שהבין את הערך של הברימה והתחיל ללמד. הוא פגש את ג’ון שרייבר ויחד הם הקימו את המרכז באוקלנד קליפורניה בשנת 1980. עם קבוצה של אנשים שהתאספה סביבם הם לימדו ופיתחו את המרכז. היום המרכז מציע שיעורים וסדנאות, קליניקה טיפולית, הסמכה למטפלים ולמדריכים.

מליצ’ק היה אומר שכל פעם שאנחנו בנוכחות, זה כמו לשים כסף קטן בבנק שנאסף בחשבון של התודעה, ויום אחד כשנצטרך הוא יהיה שם עבורנו.

העקרונות של הברימה מכוונים אותנו כמו מגדלור, אבל הם אינסופיים. אנחנו יכולים לחוות גוף נוח- הללויה וברגע הבא משהו יקרה, ישתנה ואז נחפש את הגוף נוח מחדש.

 

כפרניק zv5 דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
ג’ון שריבר מתרגל ברימה

 

מה מיוחד בברימה?

ברימה לומדים בשיעורים, עם מורים מוסמכים מטעם מרכז הברימה.

זה יכול להיות שיעורים שבועיים ברצף, סדנאות של יותר שעות, או מפגשים אינטנסיביים של מספר ימים. אין דרך אחת, המטרה היא לצבור התנסות ברימה בגוף, כמו “גרגירים לערימה”.

בשיעור ברימה מתרגלים ברימה עצמית וברימה עם פרטנר בלבוש מלא ועל מצע רך של מזרונים.

הלמידה היא חוויתית. אין הרצאות ואין העברת מידע תיאורטי, הלימוד הוא עם הגוף, בשיעור מתרגלים קטעים ממסורת הברימה ומשלבים תנועה ומגע עם הפילוסופיה. הברימה מצד אחד פשוטה וטבעית. אפשר להגיד עממית. הגוף מגיב למגע כמו לזיכרון קדום בטוח ומוכר. ומצד שני העקרונות הם אוניברסליים, והדגש על הנוכחות בכאן ועכשיו מאפשרים שחרור מהרגלים אוטומטיים, אמונות ודפוסים – אל ההקשבה פנימה אל המהות שאנחנו ואל החיבור לקיום.

 

כפרניק zv4 דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
מתרגלים ברימה עצמית

 

בברימה המטפל נתמך על ידי העקרונות לכל אורך הטיפול. לדוגמה העקרונות הבאים – “גוף נוח”, “ללא שימוש בכוח”, “תמיכה הדדית”, “בלי למהר ובלי להשהות” – תומכים במטפל להיות בנוכחות ובמודעות, וכך גם הנותן וגם המקבל נתרמים בהדדיות.

בברימה אין אבחון, אין רצון לתקן לרפא או לעשות נעים. זה קורה ממילא, המתנה הגדולה היא הנוכחות.

הברימה סומכת על היכולת של הגוף לריפוי עצמי ועל אינטליגנציה של הגוף שידע לקחת ולתעל את האנרגיה שמשתחררת וזורמת בדיוק לאן שנחוץ ונכון לו בכל רגע.

העקרונות של הברימה הם אוניברסליים ותומכים בכל עבודה כמו בכל רגע בחיי היום יום.

האווירה של הברימה היא תומכת ולא שיפוטית.

טיפול שכיף לתת וכיף לקבל.

 

לעוד פרטים: צביה איזנברג

054-6820004

 

כפרניק zv6 דרך הברימה ממסורת עתיקה לחיים המודרניים
בשיעור ברימה

 

(כתבה פרסומית)

 

תגובות פייסבוק


3 תגובות

 1. טל הגב

  כתבה מהממת, כל הכבוד.

 2. רותי תנחלסון הגב

  המשפטים הזורמים, המילים הרכות, אותן כתבה צבייה, הבאות על בסיס ידע עמוק שנצבר לאורך שנים רבות וחוויות גוף הנצרבות בו – הינם אמת פשוטה ובהירה. זו תמציתה של ה ברימה ודרך הנחייתה של צביה. עפ”י דברי מטופל/ת; “הרגיעה העמוקה שאני חווה ב ברימה יש בה שקט פשוט, קבלה מלאה וסוג חיבוק המזכיר חוויית רחם…”
  מומלץ ביותר להתנסות !!!

 3. אור הגב

  כתבה נפלאה,
  ואיזה נוסטלגיה של התמונות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן