קטרקט? עכשיו הפתרון!


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
חגי עינב

בטקס חגיגי במרכז הרפואי לגליל הושק ה"סנטוריון" המתקדם לטיפול בקטרקט * שומרים על הסביבה.

כפרניק 1-001_1 קטרקט? עכשיו הפתרון!

בטקס חגיגי במרכז הרפואי לגליל הושק מכשיר ה"סנטוריון" המתקדם בעולם לטיפול בקטרקט * שומרים על הסביבה.

 

מדי שנה מתבצעים בארץ כ-55,000 ניתוחי קטרקט. קטרקט היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בעולם השלישי וליקוי ראיה מתקדם בעולם המערבי. לכן ישנה חשיבות לטפל בבעיה בהקדם. הסטטיסטיקה העולמית עומדת על 4 מתוך 10 אנשים מעל גיל 70 שיסבלו מקטרקט בדרגה כזו או אחרת.

ניתוח קטרקט הוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם ובעלי אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, בשנת 2010 בוצעו כ- 10 מיליון ניתוחי קטרקט בעולם, והצפי לשנת 2020 יעמוד על 32 מיליון ניתוחים. מדובר בניתוח השכיח ביותר, והבטוח ביותר בעל תרומה משמעותית לשיפור איכות החיים. לעומת העין הבריאה, עין עם הקטרקט סובלת מעכירות הגורמת להפרעה בראיה הכוללת: ירידה בחדות הראיה, הילות ופוטנציאל להחלפה תדירה של המספר במשקפיים.

הרפואה העולמית מכוונת את משאביה לקידום ושכלול ענף זה. בעשורים האחרונים טכניקת הניתוחים לקטרקט עשתה קפיצת מדרגה משמעותית, והתפתחה מביצוע ניתוח בשיטה הידנית – בה מוצא גרעין העדשה כיחידה אחת דרך חתך גדול – לשיטת הפאקו (הפקואמולסיפיקציה) בה מבוצע חתך זעיר בקוטר של כ 2-3 מ"מ בעין. במהלך הניתוח מוצאת העדשה העכורה, ובמקומה מושתלת עדשה תוך עינית מלאכותית.

 

ה"סנטוריון" Centurion של חברת "אלקון" האמריקאית משווק בארץ על ידי חברת לפידות מדיקל והוא מציב רף חדש של סטנדרטים בטכנולוגית הניתוחית בשיטת הפאקואמולסיפיקציה בה מוסרת העדשה הטבעית ומושתלת במקומה חדשה. בטקס השתתפו עמי לפידות, יו"ר קבוצת לפידות, אילן לפידות מנכ"ל לפידות מדיקל ישראל, ד"ר מסעד ברהום מנהל המרכז הרפואי לגליל, חברי ההנהלה הבכירה, מנהלי מחלקות ועובדי המרכז הרפואי. ד"ר צבי סגל מנהל מחלקת העיניים: "המכשיר מוצב לראשונה בארץ במוסד ציבורי. עצם הצבתו מעמידה את מחלקת העיניים במרכז הרפואי לגליל בין המובילות בקדמת החזית הטכנולוגית של מוסדות הרפואה בישראל".

 

ה"סנטוריון" Centurion מאפשר לרופא המנתח שליטה מקסימאלית בעת ביצוע הניתוח. במכשיר יש מנגנון בקרה הנקרא Active Fluidics השומר על יציבות המקטע הקדמי של העין נגד תנודות לאורך כל שלבי הניתוח, כך שהרופא המנתח יכול לבצע את הניתוח בביטחון. כמו כן, המכשיר מאפשר למנתח לבצע את הפרוצדורה תוך שימוש מופחת באנרגיה, גם במקרים של קטרקט בשל ונוקשה. יכולת הממשק של הסנטוריון עם מכשירי אבחון (דיאגנוסטיקה) וניתוח נוספים משפרת משמעותית את תוצאות הניתוח. כך הניתוח המהיר, נטול הכאבים, הנעשה בהרדמה מקומית, מאפשר זמן החלמה והתאוששות מהירים ומקנה למטופל שיפור באיכות וחדות הראייה.

 

אילן לפידות מנכ"ל לפידות מדיקל ישראל: "אנו גאים בהשקת מכשיר "הסנטריון" דווקא בבית חולים ממשלתי הממוקם בפריפריה של מדינת ישראל. מדובר בטכנולוגיה החדשה ביותר בעולם בתחום ניתוחי הקטרקט, בצמוד להשקתה בארה"ב ובאירופה. מאז כניסת המכשיר החדש בוצעו בהצלחה כ-200 ניתוחים ואנו מאחלים לצוות המיומן של מחלקת העיניים במרכז הרפואי הצלחה גדולה".

 

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי: "צוות מחלקת העיניים זוכה לקבל לידיו מכשיר יקר ערך המשדרג בצורה ניכרת את היכולות הרפואיות לטיפול בקטרקט בדרגות הקשות ביותר. אני שמח שכחלק מתנופת הפיתוח שעובר המרכז הרפואי לגליל, אנו משלבים בין צוות מקצועי למכשור חדשני וייחודי למען הקהילה אותה אנו משרתים".

כפרניק 1-001_0 קטרקט? עכשיו הפתרון!

 

**

 

שמירה על איכות הסביבה

בשנים האחרונות הולכת וגוברת ההכרה בקרב משרדי הממשלה כי שמירה על איכות הסביבה הינו נושא בעל חשיבות ממדרגה ראשונה, משרד הבריאות והנהלת המרכז הרפואי לגליל חרטו על דגלם את המחויבות למען שמירה על איכות הסביבה. הנהלת המשרד בשיתוף הנהלת המרכז ועובדיו רואה חשיבות רבה בהטמעת חסכון והתייעלות אשר מלווה בפעילות הסברה והדרכה. המרכז הרפואי לגליל נבחר לאחרונה על ידי אגף ההדרכה והפיתוח של משרד הבריאות להוביל פיילוט של בי"ח ירוק.

כחלק מהפיילוט, החלה פעילות הדרכה והסברה בקרב עובדי המרכז בסקטורים השונים תוך דגש על רלוונטיות התכנים לתחום העיסוק של כל אוכלוסיית יעד. בין נושאי ההדרכה: חשיפת העובדים לחוזר מנכ"ל בנושא שמירה על איכות הסביבה, חיזוק מודעות העובדים לנושא איכות הסביבה, הגעה לפעולה ומיקוד העובדים בפעולות בתחום עיסוקם.

במטרה לעודד את העובדים להתנהלות אפקטיבית ויעילה לחיסכון במשאבים, מועברים אחת לרבעון מבזקי בטיחות מטעם הנהלת המרכז המשקפת את העשייה בתחום וכן, לצורך העלאת המודעות בתחום. במרכז פועלת מזה מספר שנים ועדה לשמירה על איכות הסביבה, חברי הועדה מעבירים בשיתוף עם מחלקת ההדרכה בארגון הדרכות לכלל העובדים.

רותי יפרח, המנהלת האדמיניסטרטיבית: "זה נושא שמאחד את כלל אזרחי ישראל ואנו כמרכז רפואי המייצג את מגוון הדתות והאמונות ומאחד תושבי ערים, כפרים, קיבוצים ומושבים מנסים ליצוק תוכן משמעותי לנושא בסיוע העובדים כחלק משיפור השירות למטופלים ולציבור המבקרים במרכז הרפואי. אני מבקשת להודות לציבור העובדים, המטופלים והמבקרים לשיפור בתחום איכות הסביבה".

**

צילומים: רוני אלברט – המרכז הרפואי לגליל.

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן