קורות חיים


חגית פרידלנדר
“אבל אלה קורות החיים שלי!!! אלה היו החיים שלי!!!”
כפרניק __0 קורות חיים

"אבל אלה קורות החיים שלי!!! אלה היו החיים שלי!!!"

 

"שלח קורות חיים… ונעמוד איתך בקשר". משפט זה מוכר בעיקר בתחום התעסוקתי.
"קורות חיים" אמור להיות מסמך המציג עובדות כמו פרטים אישיים, עבר ותכונות אופי ובאמצעותו נבדקת התאמתנו למקום זה או אחר. ("קורות חיים" =resume בצרפתית או cv קיצורו של הביטוי הלטיני curriculum vitae ).
כיוון שהתחרות על מקומות עבודה גדולה צצים כל אותם אלה המתפרנסים גם משיפור תדמית ועוזרים לכל המעוניין בשדרוג מקצועי ובעריכה שיווקית של מסמך אטרקטיבי שיכול להגדיל את הסיכויים לזכות במישרה הנכספת. על פי רוב יש תבניות מקובלות ועם קצת טיפים מבעלי נסיון ומציידי צרכים, ניתן להצטייד בכרטיס ביקור מוצלח יותר.
 
כל הדרכים כשרות בדרך למטרה, הלא כן?
 
אני ברוב עוונותיי תמיד השתדלתי להתחמק משליחת קורות חיי… טענתי, שמכיוון שעשיתי דברים כה שונים זה מזה במהלך חיי, ניתן להתרשם שגרים בתוכי מספר אנשים. וכיצד אתקבל לעבודה? האין הדבר גובל בחוסר יציבות כלשהו? תמיד התווספה גם ההתלבטות אם צריכים לסנן פרטים שאינם קשורים לכישורים הנדרשים או להשאיר את קורות החיים כמות שהם?
 
לפעמים מתהדר הכותב ברשימה מרשימה ומשוכתבת של קורותיו וקשה לנחש שהאדם המגיע לראיון הוא אותו אחד. לעומת זאת, אם לא טרחת להציג עצמך בראשונה כמתאים, לא בהכרח תינתן לך הזדמנות שניה להגיע בכלל לראיון. יש משהו מאד טכני בכל ההליך והמסננות בהן משתמשים, ויתכן כי מפספסות אנשים טובים וראויים הנדחקים מחוץ למעגל העבודה או מתקשים למצוא כזו שתתאים לכישוריהם בפועל.
 
 
כפרניק __1 קורות חיים
האם באמת קורות חיינו משקפות את מי שאנחנו?
או אולי זה רק המינוח המוזר? האם התמצית המקוצרת של נקודות ציון של השגים ואירועים המובאים בסדר כרונולוגי מהוים את קורות החיים או מה שבעצם חווים ביניהן?
כיוון שבעברית הביטוי מתייחס גם למסמך וגם לביוגרפיה של אדם, צפה מול עיני סצינה אנושית כל כך שהתרחשה לפני שנים אך נחרטה בי כמו הרבה דברים שנצרבים בתודעה ומעוררים אותנו לחשיבה.
אנשים מבני משפחתי, היקרים לליבי, נתבקשו למלא "קורות חיים" עם מעברם להתגורר בבית הורים לאוכלוסיה מבוגרת. האיש כמנהגו מימים ימימה, פרט באריכות בכתב ידו הצפוף והקפדני את קורות חייו ופעליו הרבים במהלך השנים.
האישה, לעומתו, הסתפקה בשורה אחת בלבד בה כתבה שרקדה בלהקת "רינה ניקובה" שייצגה את ישראל בעולם בשנות השלושים.
שורה זו שכתבה הקפיצה את בעלה ממקומו: "אלה לא קורות חיים!!!".
האישה ברוב תמימותה נאבקה על צדקתה וענתה לו: "אבל אלה קורות החיים שלי!!! אלה היו החיים שלי!!!"
אני זוכרת את העוצמה, את הטון בו נורה לחלל החדר המשפט הזה. היתה שתיקה. מבוכה. עצב. זו האמת שלה וזה הדבר המשמעותי שקרה בחייה. מי אם לא היא יכול לחוש זאת על בשרו טוב ממנה?
 
כמה אנו אחראים לקורות חיינו? לפעמים אנו עוצרים בנקודת זמן ושואלים מה הכיוון, לפעמים משנים כיוון, לפעמים לא. קורה שמדשדשים בדרך או ממשיכים לחפשה. והדרך שלנו היא בעצם אנחנו. יש והיא נחרצת וברורה מראש ויש והיא מתפתלת וחורצת תלמים נוספים.
ואם ישאלו אותנו לקורות חיינו חשוב שנהיה שלמים ומרוצים ולא נחוש בהחמצה ואם נתבקש לכתוב אותם, נקוה שהמסמך יהיה בן יותר משורה אחת…

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. רז הגב

  קורות חיים
  חגית יקרה הנושא מאד פרובלמטי
  לפני כמה שנים
  הייתי חבר בצוות שתפקידו היה לאתר מנכ”ל לאחת החברות קבלנו כ- 30 קורות חיים
  לאחר מיון הגענו להסכמה על 3 . שלחנו את קורות החיים שנכתבו ידנית לפענוח כתבי יד, אשר תוצאותיו
  נתנו תמונה מסויימת לגבי המידרג של המעומדים.
  שלחנו שוב למכון ניתוח אישיות
  שאישר פחות או יותר את הקביעות
  אני מודיע לך שכגודל הציפיות כן גודל האכזבות.
  כל מנגנוני המיון אינם יכולים לתת תשובה ברורה האם האדם הוא גם מנץ’ כלומר בעל אינטגריטי בעל יכולת הבנה של הזולת. בעל רגישות שתסייע בידו להבין תהליכים אנושיים מורכבים.
  הרבה תודות שהעלת בפנינו את הנושא וזרקת עלין קצת אור . יישר כוח

 2. אורח/ת שלום הגב

  קורות חיים
  שלום חגית
  קורות חיים אינם עומדים בפני עצמם , בשילוב מכוני בחינה וראיון
  אישי בפני צוות קבלה מאפשרים יכולת בחירה הטובה ביותר.
  לא בהכרח המוצלחת ביותר, ניהול משאבי אנוש אינו מדע מדוייק .
  ולכן יש גם תקופת נסיון.
  כל המערכת המלווה והתומכת אינן מבטיחות הצלחת המועמד, רק מצמצמות טעויות.
  יחד עם זאת נכון כתבת אדם שאינו יודע לשווק עצמו יוצא נפסד.
  זה העולם בו השווק הוא כלי לכל דבר.
  כמו תמיד את שופכת אור אחר , אור חדש המאיר ענינו
  וחשיבה אחרת.
  המשכי בדרכך הברוכה

 3. אורח/ת יעל הגב

  קורות חיים
  מילים כדורבנות.מי שמכיר אותך אישית ודאי יבין לליבך.אנשים שיזכו לקבלך לעבודה יזכו באישיות מיוחדת במינה אומנית בנשמה כותבת בחסד ומטפלת מדהימה – אין אנשים כאלו!..

 4. שמוליק הגב

  קורות חיים לא חשוב
  מה שחשוב זה קשרים קשרים וקשרים.
  לא מכיר אחד שהתקבל לעבודה לא על בסיס קשר אישי כזה או אחר עים מקורב במקום העבודה.
  אה כן
  ויותר קל למצוא עבודה במרכז הארץ…..

 5. נוש הגב

  קורות חיים
  בכלל שם מצחיק, קורות חיים בעיני הם מה קרה לי בחיים, מה שקרה לי בחיים זה הרבה יותר מאיפה עבדתי ומה למדתי ומתי, כל אלו הם הדברים הכי פחות משמעותיים בחיי. קורות חיי אמורה לעניין פסיכולוגים, סופרים אנשי רוח ולא את הבוס החדש שלא יהיה לי.
  ואני מאמין שכל עוד אתה בריא ויכול אזור אומץ ועשה לביתך ולא ממש חשוב מה, השכר בצידי העבודה הזו שאתה עושה לעצמך גבוה הרבה יותר מהסכום הגשמי הנקוב ברוב תלושי השכר שראיתי.
  זה מעודד לחשוב שאיש לא מת מרעב אבל הרבה מתים מצער (ותחשבו על זה)
  לך חגית…..
  מנושי …..

 6. יוסף הגב

  ל 4, ובכלל

  ל 4 – זה ממש ממש לא נכון שתמיד זה כך. לפעמים זה כך, אבל לא תמיד. כשקראתי את מה שכתבת התכווצתי בכסא וניסיתי להיזכר האם זכיתי מההפקר אי פעם (בתור מתראיין) או שמא העדפתי אי פעם (בתור מראיין). התשובות בהתאמה הן לא ולא. מי שטוען דבר כזה כנראה חווה כמה כישלונות שאותם הוא משליך על כל העולם.

  ולעצם העניין, תפקיד הראיון למצוא מועמד מתאים לתפקיד הרצוי. תפקיד קורות החיים הוא לגרום למישהוא לרצות לראות אותנו. החל מהרגע שאתה מזומן לראיון חשיבות קורות החיים יורדת. זו הדרך לראות קורות חיים.

  הנה מה צריך – תאור והבלטת הצדדים החיוביים
  הנה מה אסור – לשקר או להיות לא אמין.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן