צפוי קיץ חם ותוסססס


עודד שלומות
רכז הנוער הציג למועצה את פעילות הקיץ, ונערך דיון על הסמים והאלכוהול
כפרניק lag baomer 040 צפוי קיץ חם ותוסססס
 
רכז הנוער הציג למועצה את פעילות הקיץ, ונערך דיון על הסמים והאלכוהול

 

בישיבת המועצה שנערכה אמש, נדונה בהרחבה תוכנית פעילות הנוער לקראת הקיץ. לאחר מכן התייחסה המועצה להיקף תופעת הנוער בסיכון ובדרכי הטיפול בכך.
 
רכז הנוער, שי ברש, הציג בפני חברי המועצה את תוכנית הפעולה לקיץ הקרוב, ואת אחריות מועצת הנוער לקביעת התכנים בפעילות. מנהל מחלקת החינוך, עידו חגאי, ציין כי בנוסף לכך נערכת פעילות ענפה של קייטנות, "מחנה" קיץ, פעילות שבט הצופים, מרכז המוזיקה ואגודת הספורט. גם נציגי מועצת הנוער השתתפו בישיבה והתייחסו למספר סוגיות שעלו.
"רוב הפעילות תתמקד בבית תומר בין השעות 20:00 – 02:00 לפי נושאים וגילאים, החל ממסיימי כיתה ו’", הסביר ברש. "בנוסף תהינה יציאות לבילויים בחוץ, טיולים, מסיבות וכו’. אנחנו עדיין מחפשים מדריך בוגר בחצי משרה".
 
על-פי הנתונים שהוצגו, כמחצית מבני הנוער מעורבים בפעילות מועדון הנוער, ומשתתפים רבים בדיון ביקשו לעשות מאמץ להגיע לנתח יותר גדול מהנערים. חגאי השיב, כי הנערים הבוגרים מוצאים עניין מצומצם בפעילות "מאורגנת", חלקם גם עובדים בקיץ ויש המשתתפים במחנות נוער שוחר מדע, נוסעים לחו"ל וכו’.
דאגה נוספת שעלתה, נגעה להסתובבות הנוער בלילות ("הופכים את הימים"), לוונדליזם ולהרעש. ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, ציין כי יש "נוהל ישובי" מוגדר ומסודר לטיפול בוונדליזם, כולל הסמכות להשית על ההורים קנס של עד 1,400 ₪ במקרים מסוימים. אוסנת עקירב ביקשה לקבוע "קווים אדומים" לשעות התקהלות ולעוצמת הרעש של הנערים בשעות הקטנות של הלילה.
מיכה בר מאיר, יו"ר ועדת הנוער, ביקש שהתוכנית תהיה יותר מפורטת, וכן תבוא לידיעת ההורים וכל הקהילה.
 
עודד נוריאל אמר כי רכז הנוער היישובי צריך להיות נוכח ברוב פעילויות הנוער, וכי אין היגיון בכך שגם ינהל את הקייטנה שתיערך ביולי. חגאי השיב כי יבדוק את העניין.
 
בני הנוער שהשתתפו בישיבה הביעו חשש כי מצלמות האבטחה החדשות יפגעו בפרטיות שלהם, אולם יחיאלי הסביר כי אף אחד לא "יעקוב" אחריהם, והמצלמות נועדו להוסיף ביטחון כנגד פריצות, כמו גם ואנדליזם והטרדות מיניות ברחובות.
 
כפרניק lag baomer 040_0 צפוי קיץ חם ותוסססס
בהמשך הישיבה עלה לדיון הנושא של שימוש הנוער בסמים ואכולהול.
בתחילה התפתח עימות חריף בין יחיאלי לנוריאל על היקף התופעה (ראו דיווח קודם בנושא), כאשר נוריאל מדגיש כי חלק מהנתונים שפורסמו בעיתונות בשמו היו שגויים, וכי יש לשים לב למינוח שימוש "אקראי" או "מזדמן". יחד עם זאת, המשיך לטעון בתוקף כי הכפר משמש "מרכז סחר בסמים".
יחיאלי אמר כי איננו מכיר נתונים כאלו וגם לא קיבל מנוריאל כל סימוכין לכך; ובדיקה העלתה כי בשנתיים האחרונות לא נפתחו תיקים במשטרה לקטינים מכפר ורדים בעבירות סמים. הוא הקריא את מכתבה של מהלת חט"ב "אמירים", שרון בינדר (לשעבר יועצת בית הספר), שכתבה שאינה מבחינה בסימנים האופייניים לנוער במצוקה או מסומם בקרב התלמידים שרובם ככולם (להוציא מקרים בודדים, ידועים ומטופלים) מתפקדים היטב. "הנתונים שהפציץ עודד מהווים דיבה על נערי הכפר, שחלקם גם פנו אלי במחאה", אמר יחיאלי. "האשמות שווא אלו כבר גרמו לחשדות בתוך המשפחות ויצרו משבר אמון בין הורים לילדים. זה חמור ולא אחראי".
נוריאל: "אתה פשוט לא מכיר בעובדות ומייצר תמונה כאילו אנחנו חיים על פלטנה אחרת מכל המדינה והאזור. זה נגע ארצי שהגיע, לצערי, גם לכפר ורדים".
 
בדיון השתתפו (בנוסף לחברי המועצה) גם ראובן מלאך (מנהל מרכז המוזיקה, מורה בכברי ועו"ד המתעסק גם בפלילים), מיכה בר מאיר (יו"ר ועדת הנוער ובעל ניסיון בעבודה עם נוער), מנחם מרגוליס (ראש שבט הצופים עפר), נוגה כוכבי (רכזת תרבות ובעלת "ניסיון" בתחום), תושיה סוחריאנו (קב"טית המועצה) ניר שילה (בעל ניסיון בעבודה עם נוער), שי ברש ועידו חגאי.
 
בין המשתתפים  שררה הסכמה שהנתונים בכפר נמוכים בהרבה מהנתונים הארציים, עם זאת רוח הדברים הייתה שאין חשיבות כל-כך גדולה ל"נתונים", שבלאיו הכי אינם ידועים (בר מאיר: "מי שאומר שיש אצלו אפס משתמשים, שידע שיש לפחות 25 אחוז!"), וכי יש לטפל בתופעה בכל הכלים החינוכיים והמשטרתיים האפשריים, ולו בכדי להציל נער אחד ויחיד. במהלך הישיבה גם הובעה מחאה כללית על "פינת העישון" ה"רשמית" בבית הספר בכברי.
 
מספר דוברים פנו לנוריאל שיעביר את הנתונים (בעיקר בנוגע לשני בני נוער מהכפר הסוחרים, לדבריו, בסמים) לראש המועצה או למשטרה.
נוריאל: "אוהדי סיעת ‘מעוף’ של סיון תקפו אותי בבחירות שאני ‘רוצח ילדים’, ועכשיו מבקשים ממני להגיש רשימות ושמות?".
 
במהלך הדיון הוצף גם נושא שתיית האלכוהול, שנפוץ ו"לגיטימי" הרבה יותר מסמים, והוא בילוי שכיח מאוד בקרב בני נוער. דוברים רבים, ובמיוחד אוסנת עקירב ודבירה גזית, ביקשו להבהיר כי גם עניין זה איננו מקובל, וחמור לא פחות מהשימוש בסמים.
בסיום הדיון אמר יחיאלי כי הוא מנסה להשיג תקציב של 120 אלף ₪ במסגרת תכנית "עיר ללא אלימות", אולם בשל נתוני האלימות והסמים הנמוכים מאוד בכפר, יתכנו קשיים באישור התקציב. הוא הוסיף, כי יביאו לפורומים שונים בכפר ורדים סדנאות והרצאות בנושא סמים, אלכוהול ונוער בסיכון.

***

 
 
בישיבה עלו גם מספר הודעות קצרות של ראש המועצה:
 
·  המדד הסוציו אקונומי החדש של הלמ"ס איננו מיטיב עם כפר ורדים שעלה מתחתית אשכול 9, למרכז האשכול. ישובי פריפריה כמו שדרות, מעלות ושלומי דורגו באשכולות גבוהים מבעבר. ועדת שיינין לבדיקת הנושא "הרימה ידיים", לאחר שחבריה הבינו כי אין יותר כסף לחלק, ולכן המלצותיה אינן ברות יישום. "הולך להיות מאבק קשה בעניין זה ונצטרך לקחת בו חלק", אמר יחיאלי.
 

·
המועצה עדיין ממתינה להחלטות מינהל מקרקעי ישראל על שיווק המגרשים בשכונה ד’. שיהוי זה מעכב את פיתוח הכפר.
 
· תוכנית שלב ג’ הופקדה. התוכנית בעלת מאפיינים "ירוקים", ובהמשך להפקדה יעשה מאמץ לשיפורה ע"י הגשת "התנגדויות". מהנדס המועצה, ציון דרור, ירכז עבודה זו.
 
· לקראת חודש אוגוסט הקרוב יושק "ספר החינוך" של כפר ורדים, ובו כללי מדיניות מחייבים בכל מערכת החינוך בכפר. המועצה מחפשת מתנדבים לעריכת החומר ולהכנסתו לאינטרנט.
 
· מערכת המחשוב החינוכית תעבור בקרוב מהפיכה של תקשורת, "מחשוב ענן" ויכולת ניהול ואינטגרציה מערכתית בין הילדים, ההורים ומערכת החינוך.
 
·  עובדי בית הספר תפן לא קיבלו משכורות. המועצה תעביר משכורות רק כשיתקבל הסכום ממשרד החינוך.
 
·  נציגי קרן "רסל ברי" ביקרו בכפר ורדים והוצגו בפניהם צרכים ואפשרויות למענקים.
 
·  תוכניות בית הכנס הקונסרבטיבי מוכנות להגשה.
 
·  יתכן שינוי בעתירת המקווה. עו"ד וינרוט הודיע שטענתו החדשה תהיה כי הועדה למבני הציבור (ועדת ברן) לא פעלה כראוי.
 
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. יוחנן מנדלובסקי הגב

  סמים שתיה וכל היתר
  חשוב שהמועצה מגדישה ישיבה בנושא כו חשוב ומהותי אולם ישנם חברי מועצה שלקחו בעלות על הידע בטיפול בנוער והם מנהלים דיאלוגים עם סוחרי סמים לטענתם ואינם מוכנים להסגיר אותם למשטרה לפחות אחד מהם הסגיר כבר ילדים מכפר ורדים למשטרה ופתאום הוא מפחד יכול להיות ששוב הוא מוביל אותנו בכחש והוא לא דיבר עם אף אחד רק רוצה במה על חשבון תושבי כפר ורדים
  חברי מועצה יקרים היכן אתם מסתתרים ומדוע אתם לא מטפלים בנושא הסמים והשתיה ומדוע אתם נותנים לרודף פירסום לא אמין במה שבה הוא מכפיש את תושבי הכפר וילדיו באופן קבוע
  אני מבקש תגובות מחברי המועצה

 2. בול המסטול הגב

  איפו מוכרים סמים???????????????
  בחייאט דינאק, איפו אפסר לכנות סמים? נגמר לי החומר ואני מהזה בקריז. תהיו בניאדם ותגידו, באמאש’כם – איפו יש באזור חומר בסבבה?

 3. אורח/ת הגב

  לא אמין
  אם עודד כל כך הזוי למה ראש המועצה נלחץ ומתייחס היגע הזמן שלא עודד יקבע את סדר היום הציבורי.
  יכול ליהיות שלסיוון אן שום תוכניות והוא ניגרר אחרי אנשי “קשת” שעושים באופן קבוע .

 4. אורח/ת הגב

  רכז נער בקיץ??
  רכז הנער צריך להיות עם הנער בקיץ
  ולא לנהל קייטנה בבוקר!!!

 5. רוני הגב

  עודד – מספיק להשמיץ את הנוער בכפר
  אם אתה יודע על סמים אז דווח למשטרה. אם לא אתה פשוט שקרן!

 6. אורח/ת הגב

  בת יענה
  אין סמים , אין אלכוהול הכל טובבבבבבבבב .

 7. אורח/ת הגב

  הכותרת מתחילה ב: “רכז הנוער הציג למועצה את פעילות הקיץ…”
  האם רכז הנוער מקבל משכורת לאורך כל השנה ?
  כי אין כלום לבני הנוער בכפר.
  אם אני טועה, שמישהו יתקן אותי ויכתוב, מה רכז הנוער עושה למען הנוער בכפר.
  תודה !!

 8. 10 שנים כפר לימדו אותי הגב

  מיקומו של רכז הנוער בקייץ
  ל4 מילה בסלע
  “המפקד” חייב להיות בראש הכח
  מזמן נאמר לא יתכן שהיכן שהמוקד נמצא
  רכז הנוער יהיה במיטתו
  מקומו כל הלילה עם הנוער
  כלומר לילה לבן עם הנוער
  ושאת הקיטנה ינהל ויפקח מנהל מח החינוך
  במיילה כל הפעיליות ומשרדי הממשלה לא עובדים בקייץ
  ואם יבדקו בציציות
  של ההיסטוריה בכפר
  יסתבר שקיימת החלטה עתיקה
  שרכז הנוער רק עם הנוער ביום ובלילה
  וקייטנה אולי רכזת הגיל הרך
  למרות שעידו מושלם למשימה זו “חרד”למה שיהיה כאן
  נכתב ביום חול

 9. אורח/ת הגב

  ל-8. למה צריך בכלל מנהל מחלקת חינוך בישוב כמו שלנו?!
  .

 10. קב צעירים שהיו נוער והאמינו בך הגב

  רכז נוער

  איפה אתה עודד היית רכז נוער בכפר, אין לך מה לומר???
  אבל להפיל את צילה הפלת בפח של הגינה!!!
  עוררת מהומה על לא דבר
  ניתן היה לפתור את
  הבעיה שאכן קיימת קצת אחרת
  בלי רוח וצלצולים

 11. אורח/ת הגב

  בואו ונאשים את עודד גם ברצח ארלוזורוב…לא ?!
  ל-מס’ 10…אם אתה נותן כל-כך הרבה קרדיט לעודד בחיים שלך, זאת אומרת שההורים שלך הפקירו אותך ?!
  תחשוב לפני שאתה כותב

 12. הנוער מתנער מהטמטום הריקני הגב

  לשם מה צריך בכלל רכז נוער?
  פשוט נכנסים לאתר כפר ורדים יהודי
  http://www.kfar-vradim.info
  רואים כמה סרטים והרצאות
  והראש מסתדר מעצמו.
  וראו זה פלא, לאחר חודש נגמר הרצון לוונדליזם.
  החומר טבעי, ללא תופעות לוואי וללא קריז. 🙂
  מינון: סרט/הרצאה אחת ביום (חוץ משבת).
  בהצלחה לכולנו ולכל עם ישראל – אמן!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן