סכנה בשכונה ו’


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

מכת הרעלות כלבים וחתולים באזור רחובות דישון וירדן * לא בפעם הראשונה

כפרניק WhatsApp Image 2018-07-25 at 12.17.16 סכנה בשכונה ו'

מכת הרעלות כלבים וחתולים באזור רחובות דישון וירדן

 

ד"ר אפי זמירי: כנראה זרחן אורגני

 

בשנים האחרונות הורעלו כלבים רבים באותו האזור, כולל "רצח" כלבה בעבר

 

**

 

"בלילה שבין שבת לראשון, הכלבה שלי קימצ'י בת 11 החודשים וצ'נדרה, כלבתה של בתי שהייתה אצלי במשמורת, שוחררו במזיד בידי אדם זר מחצר הבית שלי שהייתה סגורה ואכלו פיתיון מורעל בזרחן אורגני איפשהו ביישוב", מספרת דליה חן המתגוררת ברחוב ירדן 4 בכפר ורדים. "כנראה שבן הבליעל ששחרר את הכלבות סגר אחריהן את השער בכדי שלא יוכלו לחזור.

"למחרת בבוקר קימצ'י האומללה חזרה אלינו בכוחותיה האחרונים, כשהיא מקציפה בפה, רועדת ומקיאה. היא מתה בזרועותי בדרך לוטרינר אפי. את צ'נדרה לא מצאנו עד היום וכנראה שגם לעולם לא נמצא. סביר להניח שמתה בדרך".

לדברי חן, לאחר האבחנה של הוטרינר, ד"ר אפי זמירי, כי ככל הנראה מדובר בהרעלה של זרחן אורגני, הגישה תלונה במשטרה. לדבריה, התחילה לבדוק עם השכנים ומצאה שיש מכת הרעלות גם ברחוב דישון הסמוך, בשכונה ו' בכפר ורדים.

"האם אנחנו צריכים להציב מצלמות אבטחה ולהתגורר בבתים מגודרים ועם שערים נעולים?" מתקוממת חן. "כדאי גם להזכיר ששימוש ברעלים בכלל וזרחן אורגני בפרט אסור על פי חוק. שימוש לא חוקי כזה גורם להרס המערכת האקולוגית וחיות הניזונות מבעלי חיים שהורעלו, מתות גם הן בייסורים. זרחן אורגני הוא רעל מסוכןם ביותר, המשמש גם כנשק כימי".

 

 

 

כפרניק WhatsApp Image 2018-07-25 at 12.17.16_0 סכנה בשכונה ו'

 

 

ד"ר זמירי אומר כבר כי היו בעבר מספר מקרי הרעלות בעלי חיים באותו אזור של שכונה ו' ובית הקברות, בעיקר בקיץ.

(הרעלה ברחוב דישון: הכלבים של אוליברהרעלה ברחוב זוויתן: שתי כלבות של משפחת גרינשפון  / רצח הכלבה של משפחת בואנוס בזוויתן / הרעלת הכלב של משפחת קרן )

הוא איננו יכול להצביע על מקור הרעל, אבל ממליץ לכל מחזיקי הכלבים שלא להוציא את הכלבים משוחררים לרחוב, וללכת עם רצועה ולראות שאינם אוכלים ברחוב. כן ממליץ לשמור את החתולים, עד כמה שניתן, בבתים.

לדברי חן, יתכן ומדובר בשני גורמים שונים: מפזרי הרעל ופותחי השערים, ביחד ולחוד. היא אומרת כי סביר להניח כי מי שפותח את השער, עושה זאת כתוצאה מנביחות הכלבים; ויתכן שהרעל הוא בכלל נגד חיות הבר.

גם מעיין כהן, מרחוב דישון 21 מספרת כי בשבועות האחרונים נמצאו ברחוב 5 חתולים מתים ועוד 3 חתולים "נעלמו". לדבריה, אלו חתולי רחוב מוכרים ומטופלים על ידי תושבי הרחוב. התושבים "מגובשים", מפעלים קבוצת וטסאפ, ומאוד מודאגים מהתופעה, שכן גם ילדים קטנים יכולים להיפגע מהרעל. היא גם הגישה תלונה במשטרה ופנתה למועצה בבקשה לקיים על כך דיון מיוחד של הגורמים המקצועיים.

לדבריה, הווטרינר הרשותי, ד"ר אבנר ברזילי, הציע לה לקחת את גופות החתולים המתים לבדיקה פתולוגית יקרה מאוד, על-מנת לברר האם באמת הורעלו.

"כיום אנחנו מאוד חוששים להוציא את חיות הבית לרחוב ואפילו לחצר", אומרת כהן. "זה מצב חמור ומעורר דאגה ומחשבות קשות על המקום הזה".

כהן גם ביקשה למסור כי ביום ג' 31/07/18 תיערך פגישה בנושא במועצה בנוכחות ראש המועצה, מוטי מזרחי והוטרינר המחוזי אבנר ברזילי. מוזמנים כל מי שמודאג, שאבד או הורעל לו כלב או חתול ורוצה להגיע ולשמוע ולחשוב על רעיונות יחד.
לפרטים ולתאום הגעה: מעיין כהן 050-8537677

 

**

תגובת המועצה:

לאחרונה התקבלו תלונות על תמותת מספר כלבים שגילו תסמינים אופייניים להרעלה על ידי זרחניים אורגניים.

במקרים הידועים לנו מבעלי הכלבים, הפגיעה בכלבים הייתה כאשר אלה טיילו בשטחים חקלאיים הסמוכים לשטח השיפוט של כפר ורדים. כמו כן, יש חשד לגבי כלבים/חתולים משוחררים בשטחי המגורים. לגבי חתולים התמונה אינה החלטית דיה מאחר וחתולים מטבעם מסתובבים חופשי ובמקומות שונים.

לאור אירועים אלה מתבקשים בעלי הכלבים להקפיד על הנקודות הבאות:

 1.      לא להיכנס עם הכלבים לשטחים החקלאיים הסמוכים לכפר.
 2.      להוציא את הכלב לטיול כאשר הוא רתום לרצועה.
 3.      המעוניין לשחררו חופשי, רצוי להביאו לפארק הכלבים.
 4.      במקרה של הרעלה נבקש להודיע למועצה כולל סביבת הטיול על מנת ליידע את הממונה על הרעלים ברשות הטבע והגנים (רט"ג). הממונה עודכן לגבי המקרים האחרונים הידועים לנו.
 5.      רצוי להתלונן במשטרה לגבי האירוע.

בברכה, אבנר ברזילי – וטרינר המועצה  052-4296699  מועצה מקומית כפר ורדים

**

המועצה לפני שנתיים: סכנה, נמצאו פתיונות מורעלים באזור בית העלמין

 


0 תגובות

 1. לל הגב

  מפחיד!!!!!!
  איזה פחד

 2. תושב הגב

  ממש תופעה מתמשכת
  תופעה

 3. מחשבות הגב

  צר לי על מותם של הכלבים והחתולים
  מחריד לחשוב שמישהו משתמש ברעלים זרחניים.
  יש מקומות שמפזרים בהם פתיונות מורעלים לעכברושים, גם אלה מסוכנים לכלבים וחתולים.
  אבל תהיו כנים, כמה בעלי כלבים פותחים את השער לחצר, כאילו מישהו שכח לסגור את השער. והכלבים מבלים ברחוב ועושים את צרכיהם במקום נעלם מעיני בעל הכלב אבל לא מעיני הציבור…
  לפעמים גם הגדר לחצר אינה מונעת העלמות כלבים מהחצר. כבר ראיתי כלב צעיר מדלג מעל גדר שנדמה היה שהיא גבוהה מספיק.
  נדמה לי שעל פי חוק כלבים לא צריכים להסתובב חופשי ברשות הרבים.
  חסם לפה יעזור במניעת אכילה של דברים לא רצויים?

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן