מסע בחוט


מרגיט שפטלוביץ
מועדון הזהב

מרגיט שפטלוביץ': המסרגה היא המברשת שלי והחוטים לוח הצבעים. פריט סרוג מקרין חום וביטחון.

כפרניק  22_0 מסע בחוט

מרגיט שפטלוביץ': המסרגה היא המברשת שלי והחוטים לוח הצבעים. פריט סרוג מקרין חום וביטחון.

 

ציור באמצעות חוטי צמר בסגנון קְרוּשֶה חופשי: Free Form Crochet

 

תפישה חדשה של טכניקה ישנה של שימוש במסרגת וָו (Hook). החידוש הוא שמלבד סריגת בגדים, כיפות, מחזיקי סירים, שמיכות וכו' נוצרת "אמנות סִיב" Fiberart, שבה מטיילים עם הצמר בדרכים שהדמיון מוביל, משתמשים במסרגה כמכחול ובחוטים כפלטה של צבעים. התמונות הסרוגות נוצרות תוך כדי העבודה.

Crochet היא "קרס קטנה" בצרפתית, כלי סריגה הקטן ששימש עוד מימים קדומים ליצירת צורות מופלאות של סריגים ותחרה. ישנם דעות רבות לגבי מקור עבודת ה-Crochet. חוקרים טוענים שבסין העתיקה, אחרים חקרו עקבותיה בארצות ערב ויש אומרים שמשם נדדה לטיבט, ואולי נוצרה בידי שבטי גינאה. בכל מקרה, באירופה הייתה עבודת סריגה זו מקובלת מאד לעשיית תחרה, ששימשה למיטב האופנה בחצרות המלוכה של אנגליה, צרפת, הולנד וסקנדינביה. כאומנות ממש, הוכרה בשנות ה-60 של המאה ה-20 כתנועת מחאה של נשים שיצרו תמונות בד סרוגות שנקראו "עשיית בדים" כתשובה לאומנות המקובלת של ציור על בדים.

מרגיט אומרת: "המסרגה היא המברשת שלי והחוטים – לוח הצבעים. אני משתמשת בשילובים וטכניקות שונים של 'עיניים' בסיסיות, בלי לשרטט את כוונתי מראש על נייר. התמונה הסרוגה 'קורית' במהלך העבודה ואני משלבת בה פריטים אישיים כמו חלקי סריג ישן או דברים שמצאתי בטבע. הגדלים והמוטיבים נעים בין אריגי קיר גדולים, שמיכות, ותמונות קטנות יותר של פרצופים המציצים ממסגרות התמונה או גברות היושבות תפורות לכיסאן.

"הציור באמצעות חוטי צמר התהווה בהדרגה, וממנו צמחו הדמיון וההתנסויות בצבע וקומפוזיציה, Free form crochet, פריט סרוג מעורר תחושה של קשר עם מקומות מזכיר מסורת וסיפורים, מקרין חום וביטחון, מחמם את הגוף ואת הנפש. הדיאלוג בין סוגים שונים של חוטים וסיבים ותחושת הטקסטיל בין כפות הידיים מביאים איתם את חדוות היצירה.

"בטכניקות המגוונות המשמשות ליצירת תמונה לפעמים כיחידה אחת ולפעמים מלאכת מחשבת של הרכבה מיחידות יחידות המשתלבות יחד לתמונה. הסריגה הנעשית בחוטים בעוביים שונים, יוצרים מרקם ייחודי הנותנים אשליית עומק ותמונה במרחב. הרוך המיוחד שיוצר הצמר ושילוב הצבעים, מפתיע ומרגש ומדגיש ברמיזה את הרעיון שמסתתר בכל תמונה. עבורי, זהו המקור לתענוג שביצירה.

"נולדתי בדנמרק ועליתי לישראל ב-1961. הוסמכתי כגננת, ובהמשך התמחיתי בשלבי ההתפתחות של תקופת הינקות ובהכשרה סנסו-מוטורית של תינוקות. בכפר יישמתי את כל הידע שלי ב'גיל הרך' אצל דורית מזרחי.              

"למדתי לסרוג כבר בבית הספר ולא הפסיקתי מאז ועד היום, עם חמש מסרגות, שתיים או אחת. החיפוש אחרי פתרון לשאריות הצמר הנותרות אחרי מלאכת הסריגה, הוביל להתפתחותן של 'תמונות סרוגות'.

"בקיץ האחרון הוזמתי לדנמרק, שם התקיים פסטיבל הסריגה. הגיעו מבקרים מדנמרק וממקומות שונים באירופה. הצגתי את עבודותי והרצתי בפני הקהל על האומנות שלי".

 

במועדון הזהב מוצגות עבודותיה של מרגיט . תמונות בסגנון אחר.

אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם.

ועד מועדון הזהב.

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן