מיהו הפעיל? עניין של החלטה!


שרון רגב
פעילי כל התנועה התאחדו – חג הפעילים הראשון בשבט עפר
כפרניק 333333333 מיהו הפעיל? עניין של החלטה!

פעילים מתחילים להבין שלהיות פעיל זה לא רק לקבל עניבה יפה בתחילת שנה ולשיר במסדר "אני פעיל בנשמה", אלא גם לקחת אחריות על עניינים בשבט שרק אנחנו יכולים לעזור בהם

 

כולנו יודעים שבראשון במאי פועלי כל העולם חוגגים את חג הפועלים, אך השנה בראשון במאי פעילי שבט עפר חגגו את חג הפעילים הראשון!
ברוב השבטים צוות פעילים נחשב כמעמד "נחות"- שכב"ג סוג ב’, כאלה שבאים רק בשביל הכיף ואין להם שום מחויבות או אחריות כלפי השבט.
לפני שאתפס כמתנשאת אני חייבת לציין שגם אני הייתי פעילה ועדיין אני פעילה בנשמה ושגם אצלנו בשבט, עד לא מזמן, היו פעילים שחלו בדלקת "יום הפעילות" ובשפעת "קדימה לעבודה!".
 
הרבה אנשים חושבים שהסיבה לכך שפעילים לא עובדים היא בגלל שאין להם באמת מה לעשות, או בגלל החלטה אישית שלהם להקטין ראש ולא לקחת אחריות על שום דבר בשבט, ובכך בעצם מדביקים להם סטיגמה של – "עצלני השבט".
השנה, ביחד עם צוות הרש"צים (ראשי צוותי פעילים) והמרכז הבוגר החלטנו לשנות את המצב הזה. הגענו למסקנה שדווקא הגישה הזאת כלפי פעילים היא שגורמת לפעיל להיות כזה מכיוון שככה נתפסת הגדרת התפקיד, ושאם רוצים שצוות פעילים יתפקד צריך לשנות את התפיסה לא רק של הפעילים כלפי עצמם אלא בעיקר של הכלל כלפיהם.
מתחילת שנה, עבדנו בשני מישורים:
חיזוק הצוות וגאוות היחידה, ושינוי תפיסת השכב"ג כולו כלפי הפעילים.
קיימנו שיחות אישיות עם כל פעיל וביררנו בתכל’ס במה הוא רוצה להתעסק – מה מניע אותו להגיע לשבט ויגרום לו להישאר ולהשקיע מעצמו.
 
לאור הביקוש וצורכי השבט, חילקנו את הפעילים לארבעה צוותים: מחסן, צפ"ה (פיתוח הדרכה וצופיות), קהילה ולהקה, וכמו כן תפקידים פרטניים כמו מדריך מחליף וחזות השבט.
שום שינוי גדול לא בא בקלות וגם אנחנו נתקלנו בקשיים רבים בהתגייסות הצוות ובשיתוף הפעולה, ולא פעם אחת שמענו תלונות והצהרות על פעילים מצד המדריכים. למרות זאת, אני יכולה להגיד בלב שלם שמתחילים להרגיש שינוי. פעילים מתחילים להבין שלהיות פעיל זה לא רק לקבל עניבה יפה בתחילת שנה ולשיר במסדר "אני פעיל בנשמה", אלא גם לקחת אחריות על עניינים בשבט שרק אנחנו יכולים לעזור בהם. מדריכים מבינים שפעילים זה לא "כמה חבר’ה שלא עושים כלום ואם נצטרך שיחליפו אותנו בפעולה הם יוכלו כי במילא אין להם באמת מה לעשות", אלא שיש לפעילים עבודה בימי פעילות ומעבר לזה.
 
כפרניק 22222222222 מיהו הפעיל? עניין של החלטה!
בנוסף לכך היה לנו חשוב להעצים את גאוות היחידה של הצוות ולגרום להיווצרות גרעין חזק ומגובש שעובד ביחד. במהלך השנה קיימנו פעולות לצוות, השתדלנו לעשות מסכות ולהמציא הרבה שירים במסדרים (כמו שהבנתם זה היא קצת מסובך כל יום שישי להמציא משהו), והשיא של השנה (עד כה) היה חג הפעילים!
חילקנו את הפעילים לכמה צוותים, וכל צוות היה אחראי על ביצוע משימה אחרת עבור החג (פרסום, תכנון החג…)
במהלך הארגונים לחג החלה לעלות אווירת התרגשות והתלהבות בקרב הפעילים – צילמנו סרט, פרסמנו שלטים, עשינו מסכות במסדרים ולבסוף – הוצאנו צעיף ירוק אדום עם כיתוב "פעילי כל התנועה התאחדו – חג הפעילים הראשון!"
כאשר סוף סוף הגיע היום המיוחל ההתלהבות הייתה בשיאה. החג עצמו נפתח בצעדה שבה היינו אחראיים על תחנות ולאחר מכן נסענו לים, שיחקנו כדורגל ועשינו על האש. אין לי ספק שהחג העלה את רמת המוטיבציה להמשך הדרך ואיחד את פעילי השבט!
למרות שלא נשאר זמן רב עד סיום שנת הפעילות וכרגע נכנסנו לתקופת בגרויות והכנות להופעות סוף שנה, אני בטוחה שעם הרבה רצון טוב ומוטיבציה נצליח לבסס את הצוות לקראת שנה הבאה, ולהראות לעצמנו ולאחרים מיהו באמת הפעיל.
 
אז יחי ה-1 במאי החדש , חג הפעילים!
בברכת
פעילי כל התנועה התאחדו !
 
שרון רגב – מרכזת פעילים, שבט עפר כפר ורדים
 
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

  1. אורח/ת הגב

    שרון הפעילה
    אין כמוך. כל אחד מבני המשפחה דוגמא וסמל בתחומו ובכישוריו,המשיכי בדרכך והצופים על הגובה.
    האיכות של הנוער פה ולא ברחובות עם שתיה וספסלים שבורים. אתם הדוגמא לילדים ולנוער בכפר. חזק ואמץ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    הייה נכון!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן