מוזיקה ופיזיקה


בית ספר אמירים כפר ורדים. פיסיקה ומוזיקה.
שמוליק בצלאל

שמח באמירים: המוזיקאים עם להקת מתופפים מארה"ב. הפיזיקאים הצעירים בטכניון ובאוניברסיטת ת"א.

כפרניק  באמירים1-001 מוזיקה ופיזיקה

שמח באמירים: המוזיקאים נפגשו עם להקת מתופפים מארה"ב. הפיזיקאים הצעירים בקרו בטכניון ובאוניברסיטת תל-אביב.

 

מתופפים על חביות – מפגש מרתק בין Delaware Steel לבין תלמידיי מגמת מוסיקה ב"אמירים".

 

הרכב נגני המתופפים Delaware Steel מארה"ב הגיע למפגש מוזיקלי עם המוזיקאים הצעירים של מגמת המוזיקה בתיכון אמירים. 12 נגני כלי ההקשה שמקורם בחביות שמן ונפט (מקורם של כלי הקשה אלו הנו באיים של הים הקריבי, מאניות מסחר שהשאירו אחריהן חביות נפט ושמן כפסולת). הרכב הנגנים, בניצוחו של הארווי פרייס, החלו בהדגמת כלי הנגינה, שבשל הגדלים השונים יוצאים צלילים שונים. לאחר ההדגמה הראשונית עברו תלמידי המגמה לנגן ביחד עם האורחים על החביות. בתוך דקות ספורות הרעידה את אולם החזרות של מרכז המוזיקה, מוזיקה עוצמתית ומרטיטת לב. די היה להעיף מבט קצרצר בעיני התלמידים ולראות את האושר על הנסוך על פניהם.

חווית התיפוף על החביות התאפשרה הודות למיכה בר-מאיר אשר קישר בין הרכב נגני החביות ומגמת המוזיקה, כתרומה ליישובי קו העימות. מרכז מגמת המוסיקה, ראובן מלאך הודה לקבוצת המתופפים מארה"ב וביקש כי יחזרו ללמד את הילדים בכפר גם בעתיד.

תלמידיי המגמה סיפרו לאחר האירוע כי זו היתה חוויה מיוחדת.

גיא אביטן, מכיתה י': במבט ראשון כלי הנגינה נראה לי כמו בדיחה. אחרי שהלהקה נגנה לנו יצירה ראשונה שמעתי צלילים שמעולם לא שמעתי לפני. מאד נהניתי לנגן יחד איתם. זאת הייתה חוויה ייחודית וכייף גדול.

קארין ח'יר, מכיתה י': הסדנא הייתה מרתקת!  היא פתחה בפניי עולם שונה לחלוטין. הצליל שהשמיע כלי הנגינה היה קסום וזה מה שאני אוהבת בעולם המוזיקה, הוא גדול וכשאני מגלה דברים חדשים, זה כאילו אני מגלה עוד סוד של קסם מדהים!

אור אוחנה מכיתה י"א: כשראיתי את הכלי פעם הראשונה לא הבנתי איך כל-כך הרבה תופים/חביות יכולים להוציא צלילים אחרים מלבד סתם רעש. לאחר שהתחילה הסדנה, הקשבתי למה שניגנו הנגנים והוקסמתי! הניסיון הזה היה מעולה!

 

 

Y9y1wmjpi7M

 

הצצה למתופפים מדלוור סטיל

 

**

 

תלמידים פיסקאליים – ביקור מגמת הפיסיקה של "אמירים" בטכניון ובאוניברסיטת ת"א

בשבוע שעבר יצאו תלמידי כיתות י"א י"ב ממגמת הפיסיקה של בי"ס אמירים ליום פעילות והרצאות בטכניון.

תחילה ביקרו ביחידה לנוער שוחר מדע שם שמעו הרצאה על חורים שחורים ועברו פעילות מעבדתית בנושא אווירונאוטיקה. בפקולטה לפיסיקה שמעו הרצאה מפי דיקן הפיסיקה על יקומים מרובים ועל אפשרויות הלמידה בטכניון. לסיום הסיור ביקרו התלמידים בשתי מעבדות מחקר העוסקות בפלזמה ובפיתוח עתידני של מחשבים קוונטים.

 

תלמידי י' – י"א ממגמת הפיסיקה של בי"ס אמירים באוניברסיטת תל–אביב ליום הרצאות בנושא מדעי כדור הארץ והחלל. שם שמעו הרצאות על חקר פלנטות, שימוש בשידורי מגדלים סלולריים לניתור כמויות גשמים, רעידות אדמה וחיזוין, היווצרות סערות ברקים גלובליות וגלי רדיו שהן יוצרות ושימושים לחיזוי סופות, רוחות וזרמי סילון באטמוספרה וכן על מנגנון היווצרות סופות.

שני הסיורים הינם חלק מתכנית הלימודים של מגמת הפיסיקה וחלק מתפיסת עולם שלימודים אינם מתרחשים רק בכיתות הלימוד. המפגש עם הפקולטות המובילות בתחום, ועם מובילי המחקר בתחום, מהווים חלק מקידום הנושא בביה"ס.

**

תמונות תופים: ראובן מלאך, מרכז מגמת מוזיקה.

תמונות פיסיקה: בועז רון-זוהר, מרכז מגמת פיסיקה.

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן