מהלך אסטרטגי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

יחיאלי: החלפת השטחים עם מעלות תבטיח הטבות המס. יתרון להעברת א.ת.  גרינפלד ואיילון: סחטנות

כפרניק 96 מהלך אסטרטגי

סיון יחיאלי: החלפת השטחים עם מעלות-תרשיחא תקרב את כפר ורדים לטווח 9 ק"מ מהגבול ותבטיח הטבות מס בהיקף 40 מלש"ח בשנה לתושבים.

להעברת אזור התעשיה בשלב ג' למעלות השפעות כלכליות חיובית

 

מאיר גרינפלד ויורם איילון: אין קשר בין שני המהלכים. הצעד הזה מקרב איחוד בין הישובים. יחסי ההחלפה, 1:10, הנם סחטנות

 

**

מליאת מ.מ. כפר ורדים אישרה אמש ברוב של 5:3 (תמכו: סיון יחיאלי, נורית שפירא, איריס וקנין, דבירה גזית ועופר כהן. התנגדו: ציפי דיקמן, מאיר גרינפלד ויורם איילון. נמנע: יואב ניצב.) את הצעת הנהלת המועצה לפתוח בהליכים להחלפת שטחים בין כפר ורדים ומעלות-תרשיחא.

על-פי התכנית, כפר ורדים תקבל שטח של כ-20 דונם בסמוך לשכונת יפה נוף, חורשת הארזים ולכביש תפן מעלות (854 ), ובמקביל תעביר למעלות-תרשיחא כ-230 דונם שהנם למעשה כל החלק של כפר ורדים באזור התעשיה שלב ג'.

בדברי ההסבר של יחיאלי, הוא הצביע על שני יתרונות "אסטרטגיים" לכפר ורדים בהסכם חילופי השטחים, שצריך לעבור עוד מספר אישורים בעיריית מעלות-תרשיחא וב"ועדת גבולות" של משרד הפנים:

* קבלת שטח ממעלות מקרבת את כפר ורדים לטווח של פחות מ-9 ק"מ מקו גבול הלבנון, דבר האמור להבטיח באופן סופי את עניין הטבות המס, הנמצאות כרגע בתוקף בשל "הוראת שעה".

במצב החדש, הקריטריונים לקבלת הטבות מס מבוססות על הניקוד הבא:

סמוך גבול – 25 נק'. (ללא ניקוד זה, כפר ורדים נמצא מתחת לסף הטבות המס).

חברתי כלכלי (אשכול 9) – 0 נק'.

מדד פריפריאלי 3 – 32 נק'.

סה"כ: 57 נק' המזכות ב 10% הטבת מס עד לתקרה של 162 אש"ח.

גובה הטבת מס שנתית לכפר ורדים יעמוד על כ-40 מיליון ₪ לשנה לתושבי כפר ורדים.

בשטח אותו אמור לקבל הכפר היתה בעבר פנימיה ויש בו מספר בתים נטושים ונבחנת האפשרות להקים במקום קיבוץ עירוני על בסיס המבנים הקיימים.

 

* באשר למסירת חלקנו בא.ת. שלב ג', הסביר יחיאלי כי אזור התעשיה ימשיך להיות משותף לשתי הרשויות, תחת מינהלת משותפת (כפי שיש בקורן, ברלב, צח"ר וכו').

לדבריו, בשורה של תקנות וחסמים רגולטוריים יש למעלות-רשיחא יתרון על כפר ורדים העלול ליצור חוסר שוויון והזדמנויות לבעלי עסקים שירצו להיכנס לאזור התעשיה.

היתרונות של מעלות-תרשיחא הנם בנושאים של סבסוד מוגדל לסיוע בהוצאות הפיתוח, פטור מתשלום דמי חכירה לרמ"י, מענקים מוגדלים, סיוע בתקצוב וסבסוד במסגרת הסכמי גג ממשלתיים, וסיכוי להשתתף ולזכות בקולות קוראים ע"י משרדי הממשלה השונים בשל האשכול הסוציואקונומי, אוכלוסיה מעורבת וכו'.

יחיאלי הביע חשש כי אם לא נעביר את השטח לשכננו, עלול חלקנו באזור התעשיה לעמוד ריק ולהיות "פיל לבן".

יחד עם זאת, הדגיש כי במסגרת הקמת אזור התעשיה תוקם מינהלת משותפת, וכי העברת השטח המוניציפאלי למעלות-תרשיחא לא תשנה דבר מבחינת הבעלות המשותפת על אזור התעשיה, חלוקה שווה של הכנסות הארנונה וכו'. לדבריו, הפיצול המוניציפלי בא.ת. יכול לגרום לבעיות וקשיים שונים – ולכן לתכניתו יתרונות רבים.

 

כפרניק 96_0 מהלך אסטרטגי

 

בדיון במליאה, שלעיתים היה סוער, הביעו מספר חברים התנגדות חריפה לתכנית. גרינפלד אמר כי יחס החלפת השטחים, 1:10 איננו סביר וסחטני, וכי יש לדרוש ממעלות גם את שטח החיץ בין הכפר וגבעת האורנים ואת חורשת הארזים. כן הוסיף שהחיפזון מהשטן וכי ההליך עוד ארוך מאוד ומי יודע מי יהיה שר הפנים והאם חילופי השטחים יאושרו. הוא גם הזהיר מהניהול המשותף של אזור התעשיה ודרש כי לכל צד תהיה זכות וטו. "סיון מוביל לאיחוד כפר ורדים עם מעלות תרשיחא", סיכם גרינפלד.

גם לדעת איילון, זהו צעד מסוכן שיוביל לאיחוד הרשויות. לדבריו, כל השנים נלחמנו על א.ת. "שלנו" ועכשיו אנחנו מוותרים על משהו שהוא גם סמל לעצמאות מוניציפלית. הוא ביקש להפריד בין קבלת השטח במעלות, לבין העברת אזור התעשיה והביע חשש איך נדאג לקבל את כל המגיע לנו מהבעלות המשותפת באזור התעשיה. איילון הציע לקיים פגישה עם שלמה בוחבוט ולבקש ממנו עזרה נקודתית בקבלת השטח ליד יפה נוף לצורך הטבות המס בלבד.

טוביה ארז, חבר תנועת "כפר ורדים ירוק" שעסק בתב"ע הירוקה של אזור התעשיה, אמר כי המפעלים שיגיעו לאזור עלולים להיות מזהמים וברגולציה חלשה תחת מעלות.

היועץ המשפטי, עו"ד עדי הרטל, הסביר כי גם במצב הנוכחי, יש לא.ת. תב"ע ירוקה אחת, ואין שום משמעות כלכלית או רגולטורית לשליטה המוניציפאלית בשטח, משום שינוהל במשותף, וכל החשבונות, כולל הארנונה, יהיו משותפים.

עופר כהן ציין כי זהו הפתרון היחידי לעניין הטבות המס.

ורד אמר, מנכ"לית המועצה, אמרה כי אין טעם בא.ת. "שלנו", אם לא נצליח לאכלס אותו.

יואב ניצב אמר כי מדובר בני נושאים נפרדים והחיבור ביניהם איננו מריח טוב. לדבריו, חסר מידע וכי כל ההליך נעשה בחפזה ומבלי להיות שקוף לציבור וכי הועבר לחברי המועצה רק לפני ימים ספורים.

יחיאלי השיב עי המתווה נאפה כבר זמן רב, אולם היה צריך להבשיל ולקבל הסכמות של גורמים רבים. לדבריו, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, אמר כי לא יאריך יותר את "הוראת השעה" של הטבות המס ועל ראשי הרשויות למצוא פתרונות לעניין. גם חוסר היציבות הפוליטית מחייב לפעול במהירות בעניין זה.

בסיכום הדיון אמר ראש המועצה:

 

החלפת שטחים באזור התעסוקה הינה אינטרס אסטרטגי של כפר ורדים שנועדה למנוע מצב בו בצד אחד של הכביש תהיינה הטבות מפליגות ליזמים ולחברות, בעוד שבצד השני אין. ללא החלפת שטחים, הסיכוי לממש הכנסות ארנונה מאזור התעסוקה שבשטח כפר ורדים נמוך.

התקנון, המנהלת המשותפת וההסכם בין הרשויות מבטיחים כי כפר ורדים ייהנה מכל היתרונות של אזור תעסוקה בעדיפות לאומית א+, תוך שמירה על שליטה מלאה ומיצוי פוטנציאל ההכנסות.

החלפת שטחים באזור קריית החינוך הינה אינטרס אסטרטגי של כפר ורדים שתכניס את היישוב לטווח 9 ק"מ מגבול לבנון ותאפשר לתושבי כפר ורדים לקבל הטבת מס במסגרת החוק הקיים – 10% עד לתקרה של 162 אש"ח. הדבר יביא ליציבות בכפר, הכנסה 40 מיליון ₪ לשנה לתושבים, יעלה את ערך הנדל"ן וייתן תנופה לכלכלת האזור.

יחיאלי הבטיח להביא לאישור המליאה את כל ההסכמים הנוגעים למהלך, לכשיגובשו.

 

עוד במליאה:

חריגות בניה בגבעת האורנים

הצעות לסדר של מאיר גרינפלד

 

 


0 תגובות

 1. מדאיג מאוד מה שקורה הגב

  הזוייי
  תגידו??? זה רק אני מפגר או שסיוון מוכר את כפר ורדים???

 2. מני הגב

  מהלך מבריק
  מקורי ביותר

 3. שמואל הגב

  כל הכבוד
  ככה בפורים מצילים אותנו מאבדן הטבת המס… כמה סמלי

 4. רוני הגב

  כפר ורדים / מעלות
  אולי המהלך מבריק. אני תמה כמה זמן ומשאבים משקיעים בנושא.
  ויחד עם זאת, מדוע לא ללכת צעד קדימה ולהתאחד עם מעלות? מדוע הפחד הזה? ואולי התנשאות מקוממת?
  מי שעדיין לא ראה, הגבול בין כפר ורדים לשכונה החדשה של מעלות לא קיים בפועל.
  מי שלא ראה, במעלות משלמים 38 שח למטר בארנונה.
  אשמח להסבר אמיתי ולנימוקים הגיוניים מדוע לא לאחד את הרשויות. אני בטוח שבעלי התפקידים המוכשרים כאן בכפר יוכלו למצוא עבודה באיחוד הזה ואנו כתושבים נחסוך משכורות ותקורה מיותרת.
  חג פורים שמח, רוני

 5. יוסי הגב

  על פניו זה מדהים
  קצת מסובך לי אבל אם זה נכון אז זה פשוט מדהים ומוזר שלא חשבו על זה קודם

 6. אורי הגב

  מרחק מהגבול
  לפי מיטב זכרוני המדידה של המרחק לגבול הינה ממרכז הישוב. ולפי הבנתי מרכז הישוב נישאר במקומו.

 7. תמי איצקוביץ הגב

  חילופי שטחים
  אם הצעד יקרב איחוד עם מעלות יצא ממנו רק טוב. הגענו לגודל שמתאים לאיחוד ואני בטוחה שהרבה תושבים יתמכו במהלך שכזה. מדברים על הטבות מס אבל שוכחים שלתושבי הכפר אין זכויות/הטבות מול מינהל מקרקעי ישראל ולמעלות יש ולרבים מאיתנו חוזה החכירה יסתיים בעוד כ- 15 שנים שאז נהיה מבוגרים ונתקשה להתמודד עם הבעיה. ואין ספק שיש עוד הטבות.

 8. שמחה ששון הגב

  ההיסטוריה תשפוט את ראש המועצה היוצא
  בהנחה ששאיפתו של יחיאלי אכן תתממש, וזה בכלל לא בטוח, וכפר ורדים ייכנס לרשימת היישובים הזכאים להטבות מס תודות לצירוף שטח של 20 דונם ליישוב – האם לא מדובר פה בהונאה? ראש מועצה שמוותר על 300 דונם השמורים לאזור תעשייה ביישוב שלו, תמורת 20 דונם, רק כדי שהכפר יתאים לקריטריונים שנקבעו בממשלה להטבות מס, האם זו עסקה כשרה? האם אין כאן בעיה ציבורית ומוסרית, שראש מועצה מרשה לעצמו להתפרק מנכסים שנמסרו לכפר כחלק משטח השיפוט שלו?
  רק חברי הקואליציה הצביעו בעד העיסקה ההזויה. סיון לא שיתף את התושבים בהחלטה שהשלכותיה על עתיד הכפר דרמטיות למדיי. האם נשלם על כך בעוד מקווה או בית כנסת, שיוקם בכפר? סיון יחיאלי צריך לבחון שוב את העסקה ההזויה שרקח עם מעלות, או יותר נכון, שמעלות רקחה עבורו.

 9. בן הגב

  לאורי
  מודדים מבתי המגורים הקרוב לגבול.

 10. פחדנוביץ הגב

  כל הכבוד לאומץ של עורכת הדין תמרה איצקוביץ-כפר ורדים סיים תפקידו
  גם אני וסבתי בעד איחוד עם מעלות אבל הזהירו אותי שלא לפרסם את שמי פן יתנקמו בי.

 11. דני הגב

  קיבוץ עירוני ? מישהו מבין למה צריך את זה ? ומה זה בכלל ?
  מה זה ?

 12. ששון הגב

  כול הכבוד!!!
  מתוך ידעון המועצה:
  וועדת הגבולות של משרד הפנים תתבקש לקבוע בצו כי גבולה המוניציפלי של מעלות יחול על כל איזור התעסוקה תוך קביעת צו לחלוקת ארנונה בו כפר ורדים תקבל 50% מהארנונה של אזור התעשיה כולו. ניהול אזור התעסוקה יהיה על ידי מנהלת משותפת בה לכפר ורדים 50%. הדבר יאפשר לנו למצות את פוטנציאל ההכנסות מאזור התעסוקה שצפוי להניב כ-5 מיליון ש”ח ליישוב.

  איפה יש פה התפרקות מנכסים? זה נשמע טוב מאוד לכפר ורדים…

 13. אפקון הגב

  ההצבעה של אופק והתגובה של תמי איצקוביץ
  אומרים דבר אחד: סיעת אופק הגיעה לסוף הדרך הציבורית שלה.
  לא באמת אכפת להם מהציבור. חבל.

 14. אורית הגב

  חילופי שטחים מעות כפר ורדים
  לא יזיק יותר שקיפות והצגת הנושא לדיון לציבור. מהלך עם השפעה ארוכת טווח צריך יותר זמן והעמקה. לו מעלות היתה מתנהלת בניהול תקין היה בטוח יותר. אבל להתאחד עם רשות בעייתית…
  לכן יש צורך להבין מה עומד מאחורי ההחלטות. ואם ניתן להבטיח שמדובר בצעד חכם ונבון ובטחונות לניהול תקין ניתן לשכנע. קודם שקיפות מלאה…

 15. התם הגב

  שאילתא
  לכבוד מה מכינים אותנו ? כבר מתחילים לשמוע ולהריח בחירות לרשויות המקומיות.אצלנו-דום-שתיקה. למה ? נתאחד עם מעלות ? סיוון בטוח שהוא ממשיך ? אין מועמדים ראויים ?

 16. עופר הגב

  כנראה שרק אתה…
  כנראה שרק אתה

 17. שגיא נאור הגב

  זכויות במקרקעין ההבטחות וקיומן ?
  ענייננו בויתור ללא שום תועלת לציבור , זהו מהלך המעלה יסוד סביר להניח למסע התרפסות של ראש המועצה כלפי ראש עירייה מתוחכם וערמומי שנעשה ללא כל שקיפות לציבור, כיצד ניתן לפרש אחרת צעד זה.
  מה הקשקוש הזה על תאום עם מעלות – מה קרה להסכם עם בוחבוט והמעוגן בצו שיפוטי בענין הגבלת גובה הבתים שבגבעת האורנים בגבולנו אשר יהיו בגובה מרבי של 4 קומות ואנו מוצאים את הבתים כשהם מתנשאים לכדי 7 קומות
  איך מעז ראש המועצה לחסל מאבק של כל המועצות בעבר לקבל ולהקים אזור תעשייה אשר יקנה לישוב יציבות כלכלית.
  כיצד נוכל להשפיע על אופיים המזהם של המפעלים שיקומו בו האם ניתן להתייחס ברצינות להבטחות
  ומה אנו מקבלים בתמורה – עוד מתחם חינוכי בעל צביון דתי וכמה זה יעלה לנו בשירותים
  הדרושים תחזוקה ניקיון וכיו”ב.
  בעניין זה חברי המועצה תנו לציבור להחליט במשאל תושבים כך ראוי שיעשה בכל מצב שרשות מקומית מבקשת להעביר זכויותיה במקרקעין.

 18. עופר דוד הגב

  ידע ומידע
  כמה מהמגיבים באמת למדו את הנושא לפני שיצאו בהתלהמות וסיסמאות בעד או נגד?
  תשקיעו תלמדו ואז תגבשו דעה….
  יש כאן לטעמי פתרון יצירתי וחוקי מחד במילכוד הטבות המס ויציאה ממצב שבפועל לא היה מאפשר הקמת איזור מסחרי מאידך.
  יצירתי.

 19. אלדד הגב

  תגובה ל 1
  לא יודע אם אתה מפגר
  אבל מה שבטוח גאון אתה לא

 20. מתי הגב

  שאפו
  קראתי את ששון ושמחה ואת שגיא נאור (צ״ל נהור ????) וחייב להודות שאני לא מבין מה הפסדנו.
  אנחנו מרוויחים באזור תעשיה ומרוויחים שבעתיים באזור קריית החינוך.
  זו פעם ראשונה בתולדות כפר ורדים שמישהו לוקח אחריות ועושה שינוים אסטרטגים שפותרים גם את הבעיה של הכנסות ארנונה מתעשייה וגם את העננה המתמדת של הטבות המס.
  כל עוד עושים את הדברים בצורה מסודרת יש לי רק מילים טובות לומר לחברי המועצה ולראש המועצה, שאפו.

 21. יצחק הגב

  שקיפות
  אורית
  שקיפות מסיון. הצחקת אותנו

 22. חיים לחיט הגב

  לעצור את מועצה מ שינוי דבריםכל 2-3 שבועות. עצור אותם.
  הממשלה אינה מבקשת מידי שנה מידע על גבולות חדשים. משתמש בנתונים ישנים יותר.

  כפי שאנו רוצים לשנות את הדיירים שלנו, הממשלה יכולה גם לשנות את הטווח שלה מ 9 קִילוֹמֶטֶר עד 6.6 האם מישהו שקול את זה יכולת? הם רשאים ללכת יחד עם המשחק מונופול. החלום שלך !!!!
  Moatza צריך להפסיק לשחק ולשנות דברים כל 2-3 שבועות.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן