הכל דיבורים


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

נתניהו בועידת הגליל ה-9: נבטל את הפריפריה. דרעי: יתכן שחברה גדולה תיכנס לא.ת. ברלב

כפרניק WhatsApp Image 2018-05-29 at 12.23.37 הכל דיבורים

הסתיימה ועידת הגליל ה-9: בדרום פצצות והצפון ללא בשורות

 

נתניהו: ההשקעה בתשתיות תביא ל"ביטול הפריפריה"

 

דרעי: בקרוב מאות מקומות עבודה איכותיים בא.ת. בר לב

 

 

 

**

שש שעות, אם ניקח בחשבון גם את זמן ההמתנה הארוך לבידוק הביטחוני בכניסה להיכל התרבות מעלות-תרשיחא, של בזבוז זמן: נאומים ריקים מתוכן, הבטחות מעורפלות, מחמאות הדדיות וליקוקים של המנהיגות המקומית והלאומית ומעט מאוד תכל'ס.

אפילו ראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט, שרק לפני פחות משנה הוביל מאבק צודק ואגרסיבי לשיפור שירותי הבריאות תחת הכותרת "אנחנו לא רוצים למות" וממש לאחרונה הלין על פערי המיגון בצפון, היה הפעם ממלכתי וביקש: "בלי קיטורים ובלי אכלו לי שתו לי".

אל מול האנמיות שלוותה את הועידה המשמימה, בה אפילו רוב המשתתפים העדיפו מינגלינג בלובי על פני "התוכן", מזל שהתזמורת האנדלוסית של מעלות תרשיחא, בעזרתו של הזמר חנן בן ארי, נתנה בראש עם מוזיקה משובחת.

 

אולי רק שר הפנים, הפריפריה ופיתוח הנגב והגליל, אריה מכלוף דרעי, סיפק כותרת, חצי אפויה: משרדו מעורב בהבאת חברה גדולה לאזור התעשיה ברלב עם מאות משרות איכותיות. אולם הנושא טרם נסגר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתארח לזמן קצר בוועידה, פתח את דבריו בהתייחסות ביטחונית, ואמר כי נגיב בעוצמה על הירי מעזה לישראל והטיל את האחריות על החמאס. עוד הוסיף, שעל אירן לצאת מכל שטחה של סוריה.

באשר לתכנית למיגון הצפון, הבטיח נתניהו לאשר את התקציב, אולם לפרוס אותו על פני מספר שנים.

הוא הזכיר את ההשקעות של הממשלה בתשתיות, וסיפר בסיפוק איך בעוברו במסוק מעל יוקנעם, ראה את המנהרות של כביש שש ואת התקדמות העבודה. "ההשקעה בתשתיות תביא לביטול הפריפריה", הכריז ראש הממשלה. הוועידה נערכה "בסימן 70 שנה לעיירות הפיתוח", ובעניין זה אמר נתניהו כי בעקבות הסדרה "סאלח פה זה ארץ ישראל", ייתן הנחיה לפתוח לציבור את כל הפרוטוקולים הנוגעים לקליטת העלייה הגדולה מצפון אפריקה.

 

גם דרעי התייחס בדבריו למצב בעזה, ואמר כי אין לישראל עניין להיכנס לעזה או להסלים את המצב. לדבריו, הקבינט המדיני ביטחוני דן לאחרונה בחבילת סיוע לעזה.

בראיון לקרן מרציאנו, שגם הנחתה את הועידה, ושאלה כיצד מצמצמים פערים, סיפר דרעי כי בקדנציה הראשונה שלו כשר הפנים (לפני כשלושים שנה, עוד טרם הרשאתו בשוחד), "זכה" לצעקות קשות משלמה בוחבוט על כך כי כפר ורדים יקבל עצמאות מוניציפאלית ולא במסגרת מעלות. "והיום הבתים בשכונות מסוימות במעלות", אמר דרעי "יותר יקרים מאלו בכפר ורדים". לאחר מכן גם חצי התנצל וסיפר כי ביקר בכפר בחנוכת המקווה "המפואר" וראה ישוב לתפארת.

דרעי הציע לתת הטבה של מס הכנסה אפס, למשך עשר שנים, לתושבי הגליל המערבי והנגב המזרחי, במטרה למשוך אוכלוסיה איכותית. מכיוון שהנושא איננו בסמכותו, אין להצעתו חשיבות גדולה, ולדבר לא עולה כסף.

עוד התייחס דרעי לצמצום הפערים במגזר הערבי, וציין את החלטת הממשלה 922, תכנית חומש להעברת כ-15 מיליארד ₪ לרשויות הערביות, חלקם על בסיס הצטיינות.

דרעי הודה כי לא כל ההבטחות של התוכנית לפיתוח הצפון מומשו, ובעיקר לא התקבלו 400 מיליון שקל שהובטחו מהקרן קיימת לישראל. הוא אמר כי הגליל סובל כרגע ממצוקה בתעסוקה ובשרותי הבריאות.

 

באשר להופעתם, הזחוחה משהו, של נתניהו ודרעי, שגם הרעיפו שבחים אחד על השני (דרעי: אין צורך לעשות בחירות, בוחבוט יזכה שוב במעלות-תרשיחא וביבי בישראל), הזכיר מישהו בשורה שמעלי, שמזל שהשר חיים כץ לא הגיע גם הוא לוועידה…

 

 

 

 

כפרניק WhatsApp Image 2018-05-29 at 13.14.19 הכל דיבורים

 

 

עוד נשאו דברים:

מאזן גנאים, ראש עיריית סכנין, הזכיר כי בישובים הערביים אין ממ"ד ומקלטים. הוא ביקש לבחון פתרונות תעסוקה ושילוב המגזר הערבי בתיירות. "אני מאחל שלום ושוויון", סיכם גנאים. "האדם יקר יותר מהאדמה".

אלי ברדה, ראש עיריית מגדל העמק ויו"ר מועצת הרשות לפיתוח הגליל אמר כי יש לחדש את החלטת הממשלה הנוגעת לצפון.

שלומי אטיאס, מנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל, אמר שבני ובנות הגליל "חוזרים הביתה", וכי נתוני השנתיים האחרונות מלמדים על היפוך מגמה בגליל ומעבר להגירה חיובית.

אלוף, תמיר ידעי, מפקד פיקוד העורף, אמר שהאתגר של העורף הישראלי בעימות הבא יהיה משמעותי בהרבה ממה שידענו, בעיקר "ברצף התפקודי", שיהיה בעיקר באחריות הרשויות המקומיות. לדבריו, למרות הפערים במוכנות העורף, קיימת גם התקדמות גדולה, והוא מקווה שהתקציבים למיגון הצפון יתקבלו ויושקעו.

ידעי: נסראללה אמר שהחברה הישראלית היא "קורי עכביש". הוא טעה מאוד באבחון. לעיתים מחלוקות מבלבלות אותנו, אבל במצבי חירום, כמו הבוקר שהתחיל לא טוב ברצועת עזה, זה המדד. הילדים הלכו לבתי הספר והכל מתנהל כסדרו. במלחמת העולם השניה לונדון ספגה אבדות קשות, אבל הבריטים אמצו את הסיסמא "הישארו רגועים והמשיכו הלאה", בואו נלמד מהם.

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, ציין את מהפכת "האשכולות" שעשה המשרד, ביוזמתו של בוחבוט ש"יבא" את הרעיון מצרפת. כיום פועלים חמישה אשכולות אזוריים של רשויות (אשכול גליל מערבי היה הפיילוט הראשון!) ועד סוף השנה מתוכננים לקום עוד שמונה אשכולות.

הוא ציין גם את מהפיכת ששת "הועדות הגיאוגרפיות", הדנות באופן מקצועי בסכסוכי גבולות בין רשויות, ב"צדק חלוקתי" וכו', וסיפר כי בזכות ועדות אלו יקבלו עכו והקריות כסף רב מהארנונה מ"מכון דוד" של רפאל, ואת הפיצוי הנדיב שיקבלו רשויות עוטף נתב"ג.

 

במהלך הועידה נערכו מספר פנאלים:

מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריאל משעל, ערך דיון על מנהיגות צעירה בגליל בהשתתפות זוהר בוכריס יליד חצור הגלילית איש הי טק ובוגר יחידת 8200, רנא ג'אנם זינאלדין מנהלת מרכזי המצוינות בחברה הדרוזית והצ'רקסית, ד"ר אליאס חילו מתמחה ברפואה פנימית וקרדיולוגיה בבית החולים הסקוטי בנצרת, ליטל חדד-מבורך מנהלת מרכז הצעירים שבחצור הגלילית ואופיר שיק יו"ר עמותת לב בגליל.

הדיון עסק, בין היתר, בחיזוק הרפואה בגליל, השארת ומשיכת ההון אנושי הצעיר לגליל, צמצום הפערים מול המרכז והענקת שוויון הזדמנויות מלא לתושבים ובעיקר לבני הנוער והצעירים.

לדברי משעל, קיים פער תעסוקתי בצפון, כאשר ההייטק נעצר ביוקנעם והדבר דורש שינוי. בשיתוף המשרד ייפתחו 15 מתחמי עבודה חדשה לצעירים בצפון, והמשרד גם הוציא "קול קורא" למיזמים כלכליים לרשויות בהתאמה לכל רשות ורשות בפן התעסוקתי.

 

גיא ורון, כתב הצפון בחברת החדשות הנחה את הפאנל "האם הצפון ערוך לעימות צבאי נוסף?" בהשתתפות מיכל כהן מנכ"ל קרן רש"י, חיים אוחיון יזם הפועל בגליל ובגולן בתחום המלונאות התעשייה והנדל"ן, תא"ל מיל. בצלאל טרייבר ראש רח"ל לשעבר, ד"ר סלמאן זרקא מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, ועדי חשמונאי תושבת כפר ורדים וכתבת הצפון של ישראל היום.

טרייבר ציין את חוסר המוכנות לעימות, והזהיר כי אנשים עלולים להישאר מספר ימים ללא אוכל, כאשר המדינה הטילה אחריות על הרשויות, אבל לא נתנה להן כלים ואמצעים. הוא ציין את היעדר "מרכזי החוסן" בצפון והדגיש את מרכיבי הבריאות והרווחה כחיוניים לחוסן הלאומי.

אוחיון אמר כי בלי קשר למלחמה, הצפון סובל משירותי בריאות נחותים. הוא קרא להקמת שדה תעופה בין לאומי בראש פינה.

ד"ר זקרא ציין כי כל חדר ניתוח ממוגן שיוקם, ישמש גם בשגרה, ולכן יש לקדם תכניות פיתוח ומיגון של שירותי הרפואה בגליל.

חשמונאי סיפרה על המושבים המזדקנים בגליל ועל הקנאה של תושבי אביבים בפיתוח של מרון א-ראס שממולם בלבנון. לדבריה, החוסן האמיתי הוא החברתי כלכלי, ואסור שבוועידה הבאה, נדבר שוב על התקציבים שלא הגיעו.

 

עידן גרינבוים, ראש מועצה אזורית עמק הירדן והעיתונאית מירב בטיטו (ילידת בית שאן) ערכו דיון בניחוח אישי בנושא "כותבים סיפור ישראלי חדש": עיירות פיתוח וקיבוצים, עולים חדשים וותיקים.

 

בשעת כתיבת שורות אלו האיומים על החמאס מהבוקר בוועידה הפכו להפצצות. משני הכיוונים.

נאחל ונתפלל לשקט ולשלווה. בכל הארץ הזו.

*

צילום: אבישג שאר ישוב

 


0 תגובות

  1. בדיחי הגב

    מה סיון ראש מועצת הכפר ורדים ומנהל קו העימות בצפון לא נשא נאום?
    ממש בדיחה

  2. מבודחת הגב

    נראה שמגיב 1 מקנא בסיוון…
    סיוון יחיאלי הוא אכן ראש המועצה של כפר ורדים וגם יו”ר פורום קו העימות. ואת/ה מה? רוצה להחליף אותו?

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן