החלפת שטחים וצביון הכפר


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

תושבים על צביון כפר ורדים: יהודי, ציוני, דתי, חילוני, רב תרבותי וגילאי, מיתוג, חינוך, התנדבות, שקיפות, סובלנות ועוד

 

כפרניק 20180603_183612_0 החלפת שטחים וצביון הכפר

סיון יחיאלי: לאחר ההצלחה בגיבוש הפתרון להטבות המס, לא אתמודד לראשות המועצה. החלפת השטחים עם מעלות-תרשיחא תקרב את כפר ורדים לגבול הלבנון ותבטיח תוספת הכנסה לתושבים של כ-40 מיליון ₪ בשנה. העברת אזור התעסוקה וחלוקת הארנונה, לטובת כולנו.

 

תושבים בדיון על הצביון: יהודי, ציוני, דתי, חילוני, רב תרבותי וגילאי, תדמית גזענית, מיתוג, חינוך, התנדבות ואכפתיות, משפחות צעירות, כבוד למייסדים, שקיפות ושיתוף, סובלנות, דמוקרטיה ועוד

 

 

**

כשישים תושבים בלבד השתתפו במפגש שנערך אמש בתיכון אמירים בהנחיית ד"ר דפנה בן ברוך, שהנחתה גם את המפגש הקודם שהוקדש לשלב ג'.

בחלק הראשון סקר ראש המועצה, סיון יחיאלי, את התכנית האסטרטגית להחלפת שטחים עם מעלות-תרשיחא: 

לשטח השיפוט של מ.מ. כפר ורדים יתווספו כ-20 דונם באזור "המדרשה" הנטושה, סמוך לשכונת יפה נוף ולכביש תפן מעלות (854 ) – דבר שיקרב את הרשות לפחות מ-9 ק"מ מגבול לבנון ויבטיח את הטבות המס שעל-פי הערכות "שוות" לתושבי כפר ורדים כ-40 מיליון ש"ח בשנה. ללא ההסכם, בתחילת 2019 תסתיים "הוראת השעה" ותושבי כפר ורדים יישארו ללא הטבות מס בכלל.

במקביל, תעביר מ.מ. כפר ורדים למעלות-תרשיחא כ-230 דונם שהנם כל החלק של כפר ורדים באזור התעסוקה שלב ג' – וזאת על מנת ליצור שוויון בהטבות הממשלתיות השונות בכל אזור התעסוקה. הארנונה תתחלק בין הרשויות חצי-חצי והשליטה באזור התעסוקה תהיה באמצעות מינהלת משותפת עם זכות וטו לכל רשות. על פי הערכות, הכנסות הארנונה לכפר ורדים מאזור התעסוקה, ב-50% אכלוס, יעמדו על כחמישה מלש"ח. יחיאלי הדגיש את הצורך באזור התעסוקה כמקור לארנונה שגם תשאיר רזרבה לפעילות המועצה; וזאת משום שארנונת מגורים נחשבת ל"גרעונית" מול השירותים הניתנים.

שרי הפנים והאוצר וגורמי שלטון אחרים רואים בתכנית רעיון נכון והגון לפתרון עיוותים שונים, שאינם יכולים לקבל מענה אחר, כמו שינוי החוק.

מספר משתתפים, ובהם חבר המועצה יואב ניצב, העירו כי אין נתונים על תקורות הניהול והאחזקה של אזור התעשיה.

מ.מ. כפר ורדים כבר אישרה את מתווה התוכנית בסוף פברואר 2018, ולאחרונה עברה גם בעיריית מעלות-תרשיחא. ההסכם הסופי יובא בימים הקרובים לאישור נוסף במליאת המועצה. יחיאלי אמר כי החליט שלא להתמודד בבחירות הבאות לראשות המועצה, לאחר שהצליח לגבש ולקדם את הפתרון המוצע, ולולא כך, היה נשאר וממשיך להילחם על ההטבות, שלדבריו אין מנוסה ומבין ממנו בנושא.

במענה לשאלות, הסביר יחיאלי כי קו ה-9 ק"מ נקבע כבר ב-1985, ואין סיכוי לשנות זאת (כפר ורדים כיום מעט מעל 9 ק"מ מהגבול). הוא הוסיף, כי ההסכם מעוגן על-ידי שתי הרשויות ואמור לקבל תוקף חוקי של ועדת גבולות של משרד הפנים. גם הרעיון לנסות להוריד את המדד הסוציו אקונומי של הכפר איננו בשליטתנו, ואפילו עלינו מעט בתוך "אשכול 9". מבני "המדרשה" הנטושה, הנם בבעלות עיריית מעלות-תרשיחא ונבחנים רעיונות שונים מה לעשות במקום, כולל חממת יזמות ומתחם צעירים.

 

 

כפרניק 20180603_183612 החלפת שטחים וצביון הכפר

 

 

באשר לאזור התעסוקה, הועלו ספקות להתכנות הכללית שלו בכלל, ובעיקר לנוכח "התחרות" הבלתי הוגנת מתפן שם, ע"פ מאיר גרינפלד, הארנונה נמוכה באופן בולט. דורון גנון אמר כי אין באזור מספיק אנשים שיעבדו באזור התעסוקה, ולדברי ערן גרטלר בא.ת. ברלב הקפיאו תכניות פיתוח.

יחיאלי השיב כי הממשלה מקדמת תכניות להקמת 440 אלף יחידות דיור בצפון והתושבים יחפשו תעסוקה באזור. הוא הסביר כי אזור התעסוקה, שלא כמו תפן וברלב, יהיה בעל אופי "אורבני" ועובדי הייטק "מפונקים" יוכלו לראות בכך יתרון. הוא סיכם את דבריו כי אסור לפחד כל הזמן ועדיף לכוון גבוה.

 

החלק השני של המפגש נערך במעגל כאשר המשתתפים התייחסו לעניין "שימור אופי הכפר והקהיליות בתקופת צמיחה".

המשתתפים רשמו על דפים, שחלקם גם נאספו בתום הדיון, את מחשבותיהם בנושא, ולאחר כן הוצגו עקרי הדברים בבציבור ונרשמו על שני ברסיטולים.

במענה להצעתו של ערן גרטלר לעצור את שלב ג', השיב יחיאלי כי הממשלה מעוניינת בהמשך הפיתוח, וכי דבר זה יביא באופן מיידי לאיחוד עם מעלות-תרשיחא. הוא אמר כי תכנון מחדש יהיה כבר בתב"ע הרבה יותר צפופה.

אלו עיקרי הרעיונות שהועלו בדיון:

שמירה על צביון הכפר כיהודי, ציוני וחילוני; מיתוג ייחודי באמצעות מערכת החינוך; ביסוס אמון בין התושבים וקהילה רב תרבותית; בלתי אפשרי לשמר את הקיים ויש לבנות קהילה סובלנית ודמוקרטית; סובלנות גם לדעות אחרות של יהודים; שכנות טובה, אבל ללא מיעוטים בכפר; שיתוף תושבים ושקיפות בכל התהליכים; לקבל אוכלוסיה המשרתת בצבא ומכירה ב"זכויות" שלנו; להביא משפחות יהודיות שומרות תורה ומצוות; קליטת בני המקום, צעירים וסטודנטים; קהילתיות ומעורבות תושבים; כבוד למייסדים ולאוכלוסיה המבוגרת; חברה רב גילאית המבוססת על אחריות חברתית והתנדבות; שיתוף נוער; להוריד להבות ולשנות את הדימוי הגזעני שדבק בכפר; חינוך יהודי ומקצועות ליבה; תושבים חדשים ישתלבו בצביון הקיים; לראות את חצי הכוס המלאה; לפתח תחבורה ציבורית ועוד ועוד.

מספר תושבים פנו להמשך תהליך ההידברות, אולם ראש המועצה גלגל את הנושא לפתחו של מחליפו בעוד מספר חודשים.

במפגש השתתפו גם שלושת המועמדים: עופר חלה, יורם איילון ועופר כהן.


0 תגובות

 1. אריק הגב

  כמה התנשאות של סיון
  לראות אותו משחק בפלאפון תוך כדי שיח…
  פשוט בושה..

 2. של יעבדו עליכם הגב

  …..

  "אם לא הייתי מסדיר את הטבות המס לשנת 2019 הייתי מתמודד …..

 3. יהייה טוב הגב

  תמצאו לכם חיים

  תושבים יקרים, אני את שלי סיימתי, מעכשיו כל מה שיהייה על המצפון והאחריות של זה שיחליף אותי. המטרה שהצבתי לעצמי לפני שתי קדנציות בוצעה……. ושלב ג, הטבות מס, שכונת האורנים והתמססות כפר הורדים לא עוד בסדר היום שלי. שלכם בהוקרה, תכול העיניים. איגרת שסיון לא שלח וגם לא ישלח לכםת אבל מתמצתת את שנות כהונתו.

 4. אין קהילה הגב

  התנגד ….

  למה לא פעל סיון שיעלו את הארנונהבתפן…..

 5. מאוכזב הגב

  ארנונה בתפן
  לא מסוגל

 6. החרד לגורלנו הגב

  רק מקשקשים…
  תפסיקו לבלבל את המוח… הבנאדם היסטוריה ואתם מתעסקים ברכילות זולה, תתחילו לחשוב קדימה, מה עושים מחר? צריך למצוא מועמד רציני שיוכל להעמיד את הכפר על הרגליים ולהצעידו קדימה לעבר המשימות הקשות העומדות בפנינו.

 7. תושב שמודאג מהעתיד.. הגב

  באמת יש הצדקה למועצה בכפר ורדים ?
  אולי בתחילת דרכה ולאורך השנים הראשונות באמת המועצה הייתה חיונית לכפר ודאגה לתושבים ולצביון הכפר . היום המצב שונה וייתכנו חלופות אחרות שבהחלט יכולים להטיב עם הכפר. סבסוד המועצה על כלל עובדיה נופל עלינו התושבים שמרגישים היטב בכיסנו את תשלומי הארנונה . לדעתי איחוד מוניציפלי עם עיריית מעלות יעשה טוב לכפר בכמה מישורים .ואל לנו לפחד לאבד את ציביונו המיוחד של הכפר כי כפר ורדים ניבנה על ידיינו התושבים ולא המועצה עשתה אותו למה שהוא היום . לכן גם אם נסופח לעירית מעלות ,הצביון , המיוחדות , והטוב שייש בכפרנו יישמר לשנים רבות ולעתיד ילדינו..

 8. מנסה הגב

  תעזרו לי
  תושבים יקרים לא סיימתי.
  עכשיו אני מריץ יורש שישמר את כל הנזקים
  וימשיך בדרכי
  סומך על טיפשותכם!!!
  שלכם תכול עיניים

 9. אליהו רגב הגב

  מנהל תקין
  למה לא הודיעו לציבור שיש מיפגש בנושא??
  האם זה עוד תרגיל מסריח?

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן