הורדוס – הבנאי הגדול


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עליזה כ”ץ

מסע בזמן עם מועדון הזהב בגן לאומי קיסריה ובחוף הקשתות

כפרניק 1_64 הורדוס – הבנאי הגדול

 

 

 

מסע בזמן עם מועדון הזהב בגן לאומי קיסריה ובחוף הקשתות

 

 

הטיול לקיסריה היה עיתוי נפלא ליציאה החוצה אחרי ימי שלג קרים  בהם היינו ספונים בבתים וצופים בתכניות טלוויזיה.

צעדנו בעקבות השמש הנעימה שנראתה מבעד לשמי התכלת ובעקבות המדריך שלנו, הארכיאולוג דר' מיכאל איזנברג, שהפליא בהסבריו ונתן לנו הזדמנות מצוינת להתרשם מהממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו במקום – עדות לתפארת העבר ומיכולתו של הורדוס "הבנאי".

קיסריה נוסדה ע"י הורדוס במקום שהיה לפנים ישוב פיניקי בשם מגדל סטרטון. הורדוס קיבל את האזור במתנה מהקיסר אוגוסטוס והקים בה עיר מפוארת ומתוכננת היטב על שם פטרונו- קיסריה.

בארבע שעות של הליכה ברגל הצלחנו לבקר באתרים רבים. כאן בנה הורדוס נמל מלאכותי גדול ומוגן שהיה הבסיס הכלכלי של העיר שפרחה על הים, בעיקר בתקופה הביזנטית.    

 

 

כפרניק 1_65 הורדוס – הבנאי הגדול

  

                          

היו בה בקיסריה כל המרכיבים הדרושים לעיר רומית המכבדת את עצמה ועליהם למדנו בסיור: מערכת רחובות שנבנו שתי וערב, תיאטרון שהוקם סביב אל היין עם יציעים שהכיל כ-4000 מושבים, רחבת אורכסטרה מרוצפת בטיח דמוי שיש, וקיר שנבנה מעמודים בני שלוש קומות ושימש רקע לבמה. אמפיתיאטרון ששימש למרוצי סוסים, תחרויות ספורט ומופעי בידור. היפודרום (קירקוס) שנערכו בו מרוצי מרכבות, הצגות חיות פרא והתגוששות גלדיאטורים, מזרקות, בתי מרחץ עם אזור קר ואזור חם תת רצפתי ששימשו לרחצה, לעינוג הגוף ולמפגש חברתי. ארמונות – ארמון השונית, חומות, שערים מעוטרים ומקושטים ומגדלים. אספקת מים סדירה באמצעות אקוודוקט ומבנים ציבוריים.

חלפנו על פני פסלים, סרקופגים מעוטרים ועמודים מסוגי אבן שונים שמקורם ברחבי אגן הים התיכון המזרחי ובמיוחד במחצבות של יוון, תורכיה ומצרים המעידים על עושרה של הקיסרות הרומית.

חווינו "מסע בזמן" אל עברה המפואר של קיסריה באמצעות מיצגים אינטראקטיביים ולא ויתרנו על שתיית קפה מול המפרץ בנמל.

את הפסקת הצהרים ערכנו בחוף האקוודוקט – "חוף הקשתות". חוף ציורי מול ים כחול עמוק עם חלזונות וצדפים ושרידים של אמות שהובילו מים לעיר מעינות שוני, אביאל ונחל התנינים.

בסיום הטיול עצרנו ליד רצפת פסיפס מרהיבה ביופייה שבה ניתן לראות ציפורים, טווסים, עופות, חיות גדולות כמו: נמרים, אריות, דובים, פילים, צבי, אנטילופה וצמחים שונים.

2000 שנות היסטוריה ניבטו אלינו מגלי האבנים שנחשפו, נוקו ושוקמו בעיר של הורדוס – גדול הבנאים. אין ספק שנחזור לכאן שנית ולו רק לצפות בשמש השוקעת בין הקשתות הנצבעות באדום בחוף הקשתות.

 

בחודש מרץ- 5.3.14- יום רביעי, יתקיים טיול חשוב: "יושב על הגדר…" בצפון השומרון . לאורך גדר ההפרדה בהדרכת שלמה רודד. מחיר: 110 ₪. ההרשמה בעיצומה. פרטים: 052-2263001

 

 

צילום: עליזה כ"ץ

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. חימום הגב

  טיול נהדר אבל מה עים חימום מנימלי בקור לאנשים המבוגרים במועדון
  עליזה מדוע אינך דואגת לחימום המבנה.

 2. עליזה כ"ץ הגב

  חימום במועדון הזהב
  לו היית מזדהה, הייתי יכולה לגולל בפניך את תלאות החימום במועדון הזהב והיית מבין/ה עד כמה אני דואגת.
  השבוע חם במועדון בזכות התושייה של וועד מועדון הזהב. נקווה לחורף חם ונעים גם בהמשך.

 3. חמום הגב

  גברת עלזה
  מה זה שיחת אישי בין
  גברת עלזה
  מה זה שיחת אישי בין 2 אנשים ץ
  עים יש ספור מיוחד תגלגלי אותו לכולם ץ
  עים זה סוד זה נשמע משונה ומוסתר ץ

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן