הגן הניסויי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מ.מ. כפר ורדים

לרגל 30 שנה לכפר ורדים, התושבים מוזמנים לבקר בגן וליהנות מתרבות ואיכות החינוך בכפר.

כפרניק IMG_1979 הגן הניסויי

 

לרגל 30 שנה לכפר ורדים, התושבים מוזמנים לבקר בגן וליהנות מתרבות ואיכות החינוך בכפר.

 

בשבוע שעבר התקיים סיור של ראש המועצה המקומית כפר ורדים, סיון יחיאלי, מנהלי מחלקות במועצה ונציגות חנות סיפורי בדים, בגן הניסויי בכפר ורדים.

 

הגן הניסויי הוקם בשנת 2008 ביוזמת טלי קרן והגננת ג'ני לביא-שעתל, בעידודה של המפקחת על הגנים ד"ר דפנה סלייר ובתמיכת הרשות המקומית. יוזמה זו מהווה הגשמת חלום למען הדור הצעיר בכפר ורדים. הגן מארח בכל יום קבוצה אחרת של ילדי-גן חובה (סבב גנים), אשר מגיעים ליום פעילות מיוחד וחוזרים לגן-האם.

 

מטרת הגן הניסויי, הינה חקר התרבות הגלילית וחיבור לתקופות שונות מחיי העם, באמצעות חפצים וכלי עבודה אותנטיים. העבודה בגן מבוססת על חקר ועיסוק במלאכות יד אותנטיות כמו: אריגה, תפירה, קשירה וקליעה. הילדים חווים תהליכי עבודה ראשוניים כמו: גידול חיטה וירקות, אפיית לחם, טיפול בגינה, הכנת תבלינים ועוד. הפעילויות נבנו תוך התחשבות בצרכים האינדיבידואליים של הפרט ושימת דגש על עבודת הקבוצה.

הסביבה הלימודית של הגן עוצבה, במטרה לעורר בקרב הילדים, רצון לחקור את העבר המשפחתי המייצג את עברו של עם ישראל, באמצעותם של חפצים אותנטיים העוברים מדור לדור במשפחה, סיפורים של סבים המתארחים בגן, תמונות, כל אלה עוזרים לילדים ב"בניית השורשים הרגשיים" ובחקר התרבות בה הם חיים. אמצעים אלה, מסייעים לילדים להבין וללמוד על עצמם ועל מושג הזמן המהווה "גשר" בין העבר להווה.

 

הריהוט, הצעצועים והקישוטים בגן תואמים את אופי הבתים במדינה לפני 40 שנה. גם אזורי המשחק בגן כוללים פינת תקליטים, שולחן כתיבה, מטבח מאובזר כמו פעם ומתחם אוהלים. גם בחצר ממשיכה המתודולוגיה: גן ירק גדול ובו גידולי שדה שמעבדים הילדים וכן חצר גרוטאות.

 

אחד העקרונות שהגננות מנסות להעביר לילדים הוא עקרון השיתוף. הפרט עמל למען הקבוצה, האחד עוזר לשני היום אני אופה לחם לכל הקבוצה ומחר – מישהו אחר יאפה עבורי עזרה לזולת, קהילה, ערכים שלפעמים נדמה שאולי נשכחו בחברה שלנו.

 

הגן ממוקם ברחוב מורן בכפר, מיועד לילדי גן חובה, גילאי 5-6 מכפר ורדים, ותוכניות הלימוד נמצאות בפיקוח מלא של משרד החינוך.

 

 

כפרניק IMG_1987 הגן הניסויי

 

 

טלי קרן: "ההחלטה על אופי הגן התקבלה לאחר לבטים ארוכים, כאשר בכל זמן עמדו לנגד עיננו, הילדים הצעירים אשר גדלים בסביבה רב תרבותית מגוונת, ייחודית לאזור הגליל מלאכת התאמת המבנה ואבזורו חייבו שיתוף מלא בין הרשות ,הפיקוח וכמובן הצוות החינוכי – גננת הגן והסייעת. רוב רובו של ציוד הגן הינו אוסף של אביזרים, ריהוט, ושאר חפצים נתרמו על ידי הגננות, ההורים ותושבי הכפר והסביבה.

 

איריס לביא, מנהלת אשכול גנים: "ההסתגלות לגן קשה לילדים בתחילה, מאחר והגן מתקיים במבנה אחר והמיומנויות הנלמדות בו אינן מוכרות ודורשות למידה תוך תיווך אישי.

מידי שנה נעשית למידה והתייעלות בעבודה של צוות הגן והמערכת, תוך שאנו עושים את ההתאמות והשינויים במבנה ובדרך העבודה כדי לתת מענה לצרכים של הילדים בצורה המיטבית.

השנה הודות לורד אמר, מנהלת מחלקת חינוך והמועצה, הובן הצורך בהרחבת המבנה, כך שהילדים יכולים לפעול בחלל נוסף המאפשר להם תנועה במרחב, עיסוק בבניה ומשחקי שולחן. גם צוות הגן הורחב, בגן ישנן גננת שתי סייעות וסבתא מתנדבת המלווה את הצוות.

אנו גאים בגן ובעבודה הנעשית בו, הגן מהווה "אתר" עליה לרגל לאנשי חינוך וגופים שונים.

לרגל 30 שנה לכפר ורדים, אנו מזמינים את התושבים לבוא ולבקר בגן וליהנות מתרבות ואיכות חינוך בכפר.

 

ראש המועצה המקומית כפר ורדים, סיון יחיאלי: "הגן הניסויי הוא מקום בו אנו עוברים לקצב אחר, קצב שפוי יותר, שונה מאוד מהסביבה הקצבית מידיי לעיתים, אליה נחשפים הילדים ביום יום.

"אני מבקש להודות לדני הורטמן, לצוות חנות סיפורי בדים, לטלי קרן ובעיקר לג'ני, איריס וורד אמר על הפיתוח המתמיד של הגן".

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. צילה שנהר הגב

  זה גן מקסים
  אין דברים כאלה היום.
  המון חום, אהבה, יצירות מיוחדות, קצב אחר ואוירה אחרת.
  כמוסת זמן מהממת שהחזירה אותי אחורה לילדות לגן של פעם.
  בכל פעם שהבאתי את הילדה לגן לא רציתי ללכת ומשכתי עוד קצת את הזמן כדי להינות מהתענוג הצרוף הזה וכמוני היו הורים נוספים.
  ד”ש חמה מעדן ואנחנו ממש מתגעגעים.
  אני מקווה מאוד שחרב הקיצוצים לא תעמוד מעל צווארו של הגן, זה יהיה הפסד אדיר.
  מתנה כזאת צריך לשמר למען הילדים של כולנו.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן