פארק האגדות בכפר ורדים

גינת פרפרים, בריכת חורף אקולוגית, כיתת לימוד בטבע, פינת ערסלים ועוד


 

בתחילת השבוע נערך במארג מפגש תושבים והצגת פארק האגדות האקולוגי בכפר ורדים שיוקם בוואדי מתחת למארג (בין רחובות תבור, מירון וסער).

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.25.01-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
פארק האגדות כפר ורדים

 

בפתח הדברים אמר ראש המועצה, אייל שמואלי, כי הבסיס להקמת הפארק היה הרצון לחבר בשבילי הליכה ועניין את השלבים א’ וב’ לשלב ג’ ההולך ונבנה בחלק הצפון מערבי של הכפר. הרעיון היה להשתמש במשאבי טבע הקיימים בשטח בפיתוח חכם ומינימלי המבוסס על תנאי השטח. הוא ציין כי בכוונת רשות הטבע והגנים להכריז על חלקו הגדול של נחל יחיעם (מתחת בית העלמין ושלב ג’) כ”שמורת טבע” ויתכן והדבר יקשה על הקמת שביל המשך לשלב ג’, כפי שתוכנן בתחילה.

בעניין זה הסביר שמואלי בעבר כי ההתנגדות של המועצה להכרזת השמורה (התנגדות שנדחתה) היתה לנוכח הקושי לכל פעולת פיתוח, אפילו מינימלית כשביל הליכה, בתוך שמורה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.14.38000-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
כאן יוקם פארק האגדות. בירוק: השמורה המתוכננת

 

ראש המועצה הדגיש כי פארק האגדות האקולוגי, המשיק לשמורה המתוכננת, מבוסס על אלמנטים טבעיים ותוכנן בליווי יואב ניצב וטוביה ארז מסיעת “הירוקים” במועצה, וקרן דרוקמן אדיב יו”ר ועדת איכות סביבה. לצורך הקמתו לא יכרתו עצים, תיאסר הדלקת אש בתוכו והוא ישמש לחיבור מערכת החינוך והקהילה לאג’נדה האקולוגית.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.34.39-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
מתוך המצגת: פעילות קהילתית בכפר ורדים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.08.08-1-scaled פארק האגדות בכפר ורדים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.08.10-1-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
גינת הפרפרים בכפר ורדים

 

  

 

דפנה דרורי ושי-לי איגנר-ברג, מחברת “ליגמ פרויקטים סביבתיים בע”מ”, הציגו את עיקרי התכנית המבוססת על שבילי הליכה צרים המחברים מספר מתחמי פעילות/עניין. הפארק יכלול גם שימוש בפינות צל וזולות, מקבצי עצים, טראסות מסורתיות, מסלע מקומי, נופי מים ונוף פתוח. שטח הפארק הוא כ-85 דונם, אולם הפיתוח יהיה של חלק קטן מהשטח. תכנית פארק האגדות שמה דגש על העצמת הנוף המקומי באמצעות עידוד דמיון ופעילות משולבת בטבע.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.08.10-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
שביל האבנים הצהובות בפארק האגדות

 

אלו הפינות המתוכנות בפארק: גינת פרפרים, ארץ האבנים (סלעים טבעיים מעניינים), פינת ערסלים, יער הפיות, האורן המכושף, כתת חוץ, בריכת חורף אקולוגית ופינת מחנאות. לאורך השבילים יהיו אלמנטים של יצירה מקומית, בולי עץ לדילוג, תיבות קינון, “שביל האבנים הצהובות” ודמויות מעולם האגדות. לא תהיה כניסה של רכב ממונע לפארק והוא ישולט באופן המתאים לאופיו.

בתכנית להקים “קבוצת נאמני הפארק” ולחבר קבוצות בקהילה ובמערכת החינוך לשמירה ותחזוקת המקום.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.07.56-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
כיתת לימוד בטבע

 

מהנדס המועצה, נועם מסד, אמר כי בקרוב יצא מכרז להקמת הפארק ומעריך זמן עבודה בשטח של 3-4 חודשים. הוא הדגיש כי הפיתוח יהיה מינימאלי, עם כלי עבודה קלים ובפיקוח צמוד.

העלות: כמיליון ₪ שאושרו כתב”ר במועצה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.08.08-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
הדמיה של בריכת החורף האקולוגית

 

  

במפגש במארג השתתפו 15 תושבים (כולל בעלי תפקידים מהמועצה והמתכננות) וכן עוד כ-25 איש צפו בזום.

 

כפרניק 20210815_173730-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
מימין: דפנה דרורי, שי-לי אינגר ברג ואייל שמואלי

 

בין הרעיונות וההצעות שהוצגו על ידי התושבים: שילוב פעילות צפרות וצילום בבריכת החורף, פגיעה מינימלית בצומח המקומי, שיתוף אמצעים דיגיטליים (בר קוד, אפליקציות), חיבור לשביל למצפור גיא, הוספת אלמנט של אמפי קטן, חיבור לואדי הקסום, הקפדה על תחזוקה נאותה, פעילות קהילתית, נגישות ועוד.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-08-18-at-09.08.11-scaled פארק האגדות בכפר ורדים
כאן יוקם פארק האגדות של כפר ורדים

 

במענה לשאלה של רינה דובל, הזכיר שמואלי כי בחלקו הצפוני של הפארק מתחת לרחוב תבור ולשכונת מעלה השמורה (אזור מדורות ל”ג בעומר לפני הקורונה) – אמורה להיבנות שכונה חדשה. שמואלי הדגיש כי השטחים בכפר ורדים בבעלות רמ”י והשיווק נעשה על-פי התב”ע.

 

למצגת המלאה של פארק האגדות האקולוגי בכפר ורדים

 

התנגדויות ירוקות לתכנון פארק האגדות

 

 

 
6 תגובות

 1. מאיר גרינפלד הגב

  תוכנית יפה שתשפר את איכות החיים בכפר.
  מימוש התוכנית תסייע למשיכת משפחות חדשות לגור בכפר ובעיקר בשלבים ב’ וג’.

 2. בלה וסרמו הגב

  ממתי אפשר לבקר באתר המענין שלכם

 3. ענת שדה רייפן הגב

  בבסיס רעיון הפארק של חבור האוכלוסיה לטבע חיובי
  האגדות פחות מתחברות לכאן. יש המון דמיון בטבע כפי שהוא מופיע בפארק ואפשר להוסיף אגדות וספורים על עצים צמחים ואבנים . אין צורך לחבר לטבע כשפים וענינים שלא שייכים לו ולנו. זה לא מה שימשוך לטייל בו.המקום נפלא בפני עצמו. מאד מתבקש החיבור אל הואדי הקסום שהוא גם כן פנינת טבע ממש בתוך הכפר שזועקת לטיפוח ושמירה ומתחבר באופן טבעי לפארק כיחידת נוף זהה.

 4. התנגדות ירוקה לפארק האגדות | כפרניק הגב

  […] 18/08/2021 16:34 פארק האגדות בכפר ורדים […]

 5. כפרי ירוק הגב

  הרעיון מקסים, אבל יש בתוך הכפר,בצמוד לשכונה הצעירה,את הואדי הקסום. לצערי,בשנים האחרונות לא נראה כי מישהו מטפל בו, והשקעה של שנים יורדת לטמיון..הבנתי שיש ועדה\ קבוצת מתנדבים ה”אחראית” על הואדי,אך בשטח לא נראה שנעשה מהלך כלשהו. לטעמי,ניתן היה להשתמש בואדי כחלק גדול מהפרוייקט המתוכנן. כך,גם הגישה והקרבה לאזור המגורים היו מאפשרים לילדים להגיע לשם לבד,ללא הסעה אל אזור מרוחק מהכפר ומבודד….בואדי הקסום ישנם עצי פרי מסוגים שונים, פינות מוצלות,בחורף פלגי מיים זורמים..כמה חבל שלא השכילו לנצל פינה זו ,הקיימת כבר ממילא…כחלק מהפרוייקט הגדול..ואולי עדיין לא מאוחר,אדוני ראש המועצה??

 6. חנה הגב

  כפרי ירוק אתה צודק.
  הואדי הקסום מוזנח ברמות על.
  מעבר לכך למי שלא מכיר את המקום לא ברור היכן ללכת. חבל שאין סימון גם לא שלטים שמפנים תשומת לב אל עצי הפרי.
  , לדעתי ניתן היה בקלות לחבר את האזורים .הלכנו דרךמעביר המים. מתחת לרחוב הכרמל, היה קצת מסובך לבחור שביל מערבית למתחם גני הילדים. איכשהו הגענו לכביש. יש מעביר מים מתחת לרחוב תבור , דרכו עובר עדר עיזים. חבור אפשרי?
  בנוסף השביל הצר שמסומן כתום עולה מפינת המחזור לשביל מערבית לחטיבה יפיפה. כל הכבוד לתושב שדאג לסמן אותו. יש בו פינות ישיבה שדורשות שיפור.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן