ערר על היקף הבניה בגולדן וילג’


עו”ד עודה: התכניות ע”פ התב”ע, הדיון החוזר לא חוקי *הוועדה המקומית: עסקינן בעותרת אשר הפרה ברגל גסה את הוראות החוק * עו”ד אלמליח: התושבים אינם רוצים לגור בגוש בטון

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-06-20-at-19.45.25-scaled ערר על היקף הבניה בגולדן וילג'
אחוזת הורדים. ברקע יד ביד וגבעת האורנים

 

 

עו”ד יוסף עודה, הבעלים של מתחם הגולדן וילג’ (אחוזת הורדים), הגיש לאחרונה ערר לוועדה המחוזית לתכנון ולבניה, בבקשה לפסול החלטה של הועדה המקומית מעלה הגליל (מעונה), אשר עסקה בדחיית בקשתו להגדלת שטחי הבינוי. בקשתו זו הסתמכה בעיקר על הגדלת שטחי הממ”דים והמחסנים.

עיקרי הערר נשענים על אישור שקיבל היזם מוועדת הרישוי של הוועדה המקומית: “אין בחוק התכנון והבניה כל סמכות להביא לדיון חוזר או לערעור את החלטת ועדת הרישוי בפני מליאת הועדה המקומית”.

מעבר לטענה הפרוצדורלית, טוען עו”ד עודה כי הגיש את התכניות ןחישובי השטחים על-פי מתווה התב”ע משנת 2018. לדבריו, החלטת הוועדה מקפחת את היזם בזכויות במחסנים ובמרחבים המוגנים.

עו”ד עודה מפרט את השתלשלות העניינים והאישורים השונים שהתקבלו על ידי בכירים בוועדה המקומית, וטוען כי למעשה “נפל ‘לאמבוש’ מתוכנן, לא חוקי ובהיעדר כל סמכות משפטית”.

עו”ד עודה מציג בערר שורה של שאלות הנוגעות לסמכות הדיון החוזר בוועדה המקומית, הגשת ההתנגדויות וייצוג התושבים המתנגדים לתכנית (לדבריו, רק 5 מתוך 60 דיירים בגולדן ויליג’) בדיון הוועדה.

 

כפרניק 11879000 ערר על היקף הבניה בגולדן וילג'
עו”ד יוסף עודה בערר בנושא זכויות בניה באחוזת הורדים / גולדן וילג’

 

 

מנגד, תשובת עו”ד מיכאל סיגל בשם הועדה המקומית מעלה הגליל איננה מקלה על היזם: “…עסקינן בעוררת אשר הפרה ברגל גסה – שוב ושוב – את הוראות חוק התכנון והבניה בכך שבנתה בניה בהיקפים גדולים בלא שיהיה בידה היתר כחוק או בחריגות ניכרות מהיתרים שקיבלה”…

עו”ד סיגל מתאר שורה של עבירות בניה, לכאורה, של בניה ללא היתרים, קומות נוספות ובניה שלא ע”פ היעוד, ומציין כי נפתח תיק חקירה כנגד החברה “והדין ימוצה עימה בתור מי שעל פניו החוק אינו נר לרגליה”.

“מדובר בעוררת העושה ככל העולה על רוחה, בונה בהיקפים גדולים בלא היתר ו/או בסטיה מהיתר ומשתמשת בדיני התכנון והבניה כקרדום לחפור בו – כאשר הדבר נוח ויפה בעיניה הינה טוענת לזכויות מכוח החוק, אולם כאשר רצונה למקסם רווחיה, לפתע הופכים החוק, התקנות וההיתרים לחסרי משמעות…”

בשולי הדברים, מאשר עו”ד סיגל כי במהלך הדיונים נחתמה תכנית מתוקנת כ”מאושרת” וזה בטעות – אולם לדבריו הנוסח הקובע הוא זה אשר פורסם לציבור ואושר על-ידי מליאת הוועדה:

“העוררת ממשיכה ומנסה להתל בוועדה המקומית ובמועצה, להגיש מסמכים סותרים בתקווה כי הדברים ‘יפלו בין הכיסאות’ ולאחר מכן תוכל לטעון למעשה עשוי. התנהלות שכזו יש לגנות בכל פה באשר קבלת טענות העוררת כמוה כמתן לגיטימציה להתנהלות בלתי חוקית – ממש כך!”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-06-20-at-19.45.24-scaled ערר על היקף הבניה בגולדן וילג'
דיור מוגן כפרי ויוקרתי או שכונה צפופה?

 

גם עו”ד אושי אלמליח, המייצג שישה דיירים בגולדן ויליג’, נדרש לתשובה לערר. לדבריו, התושבים אותם מייצג, פרטו בפני הוועדה את רצונם כי הבניה תסתיים במהרה, ייעוד המתחם יישמר וכן שלא תהיה חריגה או הקלה מהתב”ע. כן העלו חשש כי מה שהיה אמור להיות “מתחם דיור מוגן מפנק בלב שכונה כפרית”, יהפוך לגוש בטון בשכונה צפופה.

לעצם המחלוקת על אפשרות זיכוי העוררת (עו”ד עודה, גולדן וילג’) בגין שטחי ממ”דים ומחסנים, טוען עו”ד אלמליח כי “אין כל זכות חוזית לעוררת להוציא/להשתמש בזכויות הבניה המוקנות לכל דירה ודירה על-פי התב”ע, לטובתה ולשימושה”.

הוא גם מצטט הבטחה, לכאורה, של עו”ד עודה לדיירים כי “המחסנים המבוקשים בתכנית החדשה הם לטובת הדיירים שיוכלו להשתמש בתוספת לסגירת פאטיו/ מחסן אישי וכו'”.

בשולי הדברים מתייחס עו”ד אלמליח גם לעצומת התמיכה של הדיירים בייזם, וטוען כי החותמים על העצומה הוטעו והולכו שולל.

 

הדיון בערר נקבע ליום 5.7.20

נמשיך לדווח ולעדכן.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-06-20-at-19.45.25-1-scaled ערר על היקף הבניה בגולדן וילג'

 

 

 


5 תגובות

 1. סמבלוסק הגב

  הלוואי שמבקר המדינה יחקור את הנושא וכל האמת על מי נתן את האישורים, איך נתנו האישורים ומי מרוויח מחריגות הבנייה הרבות.
  לכאורה, אבל לכאורה גם היזם, גם העו”ד וגם מי שהיה שותף לכך מהמועצה אמורים לתת את הדין.

 2. אליהו רגב הגב

  צא,צא עם השם צא לכל הרוחות והשדים
  תגיד את תואר שלו מי גרם לגיבעת האורנים ליגדול כמו מיפלצת .
  או החריגות בניה של גוולדן ראש המועצה הקודם . מעצבן אנשים שעוקצים בקטן זה המקסימום שלהם.

 3. אחד שיודע מקרוב הגב

  תיראו מופתעים, האשם הראשי (לכאורה) כבר לא מכהן כראש מועצה.
  בשני קדנציות …. והפך את כפר ורדים למקור שואב מזומנים (לכאורה כמובן).
  לא פלא שהחליט לא לרוץ לקדנציה שלישית שאותה היה לוקח בהליכה.
  לכאורה, אבל לכאורה גם היזם, גם העו”ד וגם מי שהיה שותף לכך מהמועצה אמורים לתת את הדין.
  הפחד שלי שלא ימוצה הדין עם הנוגעים בדבר כיוון אנחנו חיים במדינה ללא חוק, ממש המערב הפרוע (תחקיר גבעת האורנים, ימי השילטון של ז’קי סבג ושל … בוחבוט ועכשיו הסירחון של הגולדן ווילג.

 4. חנטר-איש הגב

  אולי המועצה תוכל לחכור ולתפעל את המתחם? כך יוכלו לעבור לבניין קבוע ויוכלו לצאת מתשלומי השכירות המעיקים על ארנקיהם הדלים של תושבי הישוב.

  שווה גם לדרוש התייחסות מחברי המועצה הוותיקים, שחלקם אחראים במידה ניכרת על המתרחש ועד היום לא פצו פה בפני הציבור.
  אם למועצה אין אכיפה ופרוטוקול מסודר של פיקוח על פרויקטים בסדר גודל כזה, האם שווה לקש את נוסחאות התב”ע המיושנות של מינהל מקרקעי ישראל? כזכור – כפר ורדים לא נוסד על ידי המדינה, ושלטון המועצה הוכיח עצמו ככישלון מתמשך, ראו סביב שאר המבנים שרובם קמו בעשור האחרון תוך רמיסת התושבים המקומיים.

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן