סנ”צ ממן ורפ”ק חסן מדברים

מפקדי תחנות מעלו"ת על המואזין, הקורונה, הבריונות בכביש, פשיעה, קשרי קהילה ועוד


 

המפגש עם סגן ניצב מירון ממן, מפקד תחנת משטרת מעלו”ת (מעונה) וסגנו, רב פקד איימן חסן – נערכה ימים ספורים לאחר האסון בהילולת הרשב”י בל”ג בעומר במירון. למרות שהאזור איננו בתחום טיפול התחנה, חלק גדול מקציני התחנה ושוטריה היו במירון בעת האירוע (ו/או בהכנות ולאחר האסון). ממן מדגיש כי מדובר בשוטרים מקצועיים וערכיים, וכי המחוז חזק וכך גם המרחב והתחנה. “עם כל הצער, אנחנו כבר בשגרה”, הוא אומר. “אין למשטרה מה לחשוש וצריך באמת לבדוק מה קרה שם. אנחנו גם עורכים לשוטרים שיחות חוסן ומוטיבציה וזה דבר מובן וטבעי”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-04-at-15.50.56000000-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
מימין: סנ”צ מירון ממן ורפ”ק איימן חסן

 

 

קולות המואזין

 

ממן ואיימן משרתים בתחנת מעלו”ת, הסמוכה למעונה, כשנה – במהלכה התמקדו, בנוסף לעבודת המשטרה הרגילה, גם באכיפה ובהסברה בכל הנוגע לנגיף הקורונה, וכן אבטחו על בסיס קבוע את ההפגנות השבת נגד השחיתות השלטונית ואת הצעדה הגדולה במעלות בחודש פברואר.

היום, כבר נמצאים בשגרה “רגילה”: תפיסת סמים ואמל”ח, מבצע “שולחן עגול” עם רשויות אכיפה נוספות (מס הכנסה, פיצו”ח וכו’), בטיחות בדרכים וכמובן קולות המואזין מתרשיחא.

לדברי ממן, זהו נושא המעסיק מאוד את התחנה בימים אלו, כאשר התקבלו תלונות רבות מתושבי כפר ורדים. הנושא נמצא בטיפולו האישי של חסן, הסמת”ח, שעובד בשיתוף פעולה הדוק עם אייל שמואלי ראש מועצת כפר ורדים, ארקדי פומרנץ ראש עיריית מעלות-תרשיחא, חמד נעים סגנו של פומרנץ, האימאמים במסגדים וראשי ציבור נוספים באזור.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-04-18-at-17.21.21-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
אייל שמואלי וחמד נעים במסגד החדש בתרשיחא

 

חסן מזכיר כי ביקר ביחד עם נעים ושמואלי במסגד החדש בשכונה הדרומית בתרשיחא, ונתקו ביחד את הרמקול לכיוון כפר ורדים. הם מודעים לכך שהתלונות נמשכות, כמעט רק מכפר ורדים, וממשיכים לפעול בשטח ולהגיב לכל תלונה ובקשה. יחד עם זאת, מבקשים מפקדי תחנת מעלו”ת להבהיר כי מדובר בתקופת הרמדאן וכי על כל תושבי האזור לגלות הבנה וסובלנות. לדבריהם, הציבור המוסלמי בתרשיחא מגלה גמישות והבנה ומשתף פעולה עם כל הגורמים המעורבים. חסן מדגיש כי בכל תלונה נשלחת ניידת לטיפול מיידי (“לעיתים אפילו לפני קבלת התלונה אנחנו מגיעים. מה לעשות ולפעמים מישהו שיחק עם מערכת ההגברה”).

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-04-18-at-17.15.11-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
המסגד בשכונה הדרומית בתרשיחא

 

יש לציין כי למרות הטיפול המשטרתי הצמוד במטרד הרעש, קול המואזין מתרשיחא עדיין נשמע חזק מאוד במקומות מסוימים בכפר ורדים, והתלונות ברשתות החברתיות אינן פוסקות.

  

קורונה

לא רק בנושא המואזין, אלא גם בטיפול בקורונה ובנושאים אחרים, מדגישים ממן וחסן את החשיבות בגדולה שרואים בשיתוף הציבור, באמון ובעבודה משותפת.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-05-at-12.28.35-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
שת”פ קורונה של תחנת משטרת מעלו”ת ופיקוד העורף

 

בשנת הקורונה עבדה המשטרה באופן הדוק עם גורמי הרפואה, פיקוד העורף, רשויות מקומיות ואנשי ציבור –  בעיקר במגזרים מסוימים בהם הפרו הנחיות, לא הלכו לבדיקות וסירבו לחיסונים. ביקורו באזור של נצ”מ שלומי טולדנו, סגן ראש מינהלת הקורונה במשטרה – בשיתוף ראשי הרשויות – נתן דחיפה משמעותית להכנסת מתחמי בדיקות (ובהמשך גם חיסונים) לתוך הכפרים הדרוזיים. כמו את ענייני המואזין, גם את פעילות הקורונה מרכז הסמת”ח חסן שכמובן מקבל גיבוי מלא מהמת”ח.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-05-at-12.28.33-1-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים

 

לדברי חסן, להוציא פיזור הלוויה המונית בכיסרא, לא נתקלו בגזרת התחנה בהפרות הוראות קורונה המוניות ולא נדרשו להפעיל כח כנגד אזרחים. השוטרים עסקו בעיקר בהסברה, בפיקוח על מבודדים ובאכיפת חובת חבישת מסכות. במהלך השנה נתנו שוטרי התחנה כ-5,000 דוחות על מסכות ועוד כ-100 למפרי בידוד. כרגע ממשיכים לאכוף בידודים ובאופן נקודתי גם את חובת מסכות בבתי עסק. חסן מציין כי בבדיקות שערכה המשטרה, לא נמצאה אכיפה סלקטיבית באזור.

  

קשרי ציבור

 

כאמור, סנ”צ ממן ורפ”ק חסן מציינים כשנה לכניסתם לתפקיד.

ממן, בן 53 נשוי ואב ל-3, מתגורר בישוב קלע אלון בצפון הגולן. הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בחינוך. החל את דרכו במחוז תל-אביב ומילא שורת תפקידים מבצעיים האחרונים שבהם: סגן מפקד תחנת נצרת סגן מפקד תחנת טבריה.

חסן, בן 48 נשוי ואב ל-1, מתגורר בכפר סאג׳ור. בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני במזרח תיכון. החל את דרכו במג”ב במשך 25 שנה – ומילא שורה של תפקידי פיקוד מבצעים ביו״ש, תל אביב, ירושלים וכמפקד פלוגה במג”ב צפון.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-05-at-12.28.31-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
תחנת מעלו”ת, תדריך לפעילות

 

הם מפרגנים לצוות הקצינים והשוטרים, ומציינים גם את קצין האג”ם הנמרץ, רפ”ק נווה קינדל, הזוכה לשבחים רבים רבות על תפקודו. חלק מהפגישה נוכח גם רס”מ איציק פלג, המומנה על הדיגיטל והרשתות החברתיות מטעם התחנה (מחבר הספרים: “המסע בצל המטרה” ו”החיים בצל המטרה” וכן סייר שיטור עירוני מעלות-תרשיחא).

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-04-at-15.50.58-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים
מימין: רס”מ איציק פלג, רפ”ק נווה קינדל, סנ”צ מירון ממן ורפ”ק איימן חסן

 

מפקד התחנה מבקש להדגיש כי הוא רואה בקשרי הקהילה של התחנה מכפיל כח משמעותי. הן בתחומי ההסברה, המודיעין והדיווח. לדבריו, כל קריאה למוקד 100 מבורכת ומטופלת. זאת ועוד שהתחנה (שוב בניצוחו של חסן) עורכת בדיקה מדוקדקת ל”סגירת” אירועים ומשוב על הטיפול בכל פניה. תחנת מעלו”ת גם עורכת אירועי הסברה בבתי הספר, פועלת בקשר הדוק עם ראשי הרשויות כמו גם עם הנציגים של מהגזר הדתי (איימן: לקראת הפסח, עשינו אירוע “חג החגים” והזמנו לתחנה את כל ראשי הזרמים הדתיים לברך).

ממן מסתובב דרך קבע גם בין עסקים ומפעלים באזור, במטרה להבין צרכים, לקשור קשרים וכן להבטיח כי אין פרוטקשן. לדבריו, מטרת התחנה לתת לתושבי האזור ביטחון אישי, איכות חיים ושגשוג כלכלי. “תפקידנו להטיב בשירותי משטרה ליצירת איכות חיים עם הטובים, לצד מיצוי מלוא החוק והדין עם הרעים”, אומר ממן.

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-09-at-17.22.25-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים

 

 

 

  

 

רכבים משופרים

אחד הנושאים הקשים באזור אלו תשתיות התחבורה, כמו גם הבריונות על הכביש. ממן מדגיש כי התחנה פועלת בעיקר נגד תופעת הרכבים המשופרים של צעירים וכי האכיפה מתמקדת בשלושה מוסכים הנותנים שירות שיפור ביצועים לרכבים. וזאת בנוסף לפעילות יומיומית של מצלמות בכביש, פעילות סמיה והרבה מאוד הסברה. כמו כן נערכים מבצעים יזומים בשיתוף מתנ”א (משטרת תנועה ארצית), יחידת בוחנים ואיגום כוחות מהמרחב (כנרת) והמחוז (צפון). כן פועלת המשטרה בקידום תשתיות כמו הבמפרים על דרך ההר (כביש כפר ורדים יאנוח) ומעקה בטיחות בכביש 8944 (אלקוש בירנית). ממן: למרות שבריונות הכביש בהחלט מציקה, איננה באה ליד ביטוי בנתוני התאונות הקשות והנפגעים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-05-at-12.28.33-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-05-05-at-12.28.34-scaled סנ"צ ממן ורפ"ק חסן מדברים

 

 

עברות רכוש, אמל”ח, אלימות וסמים

 

באשר לפעילות המשטרה “הרגילה” (אלימות, סמים, עברות רכוש וכו’), מציגה התחנה נתונים טובים: עליה של כ-2 אחוז משנה שעברה בכתבי אישום (או מעצר עד תום ההליכים) לתיקים פליליים ועבירות אלימות.

בתחום האמל”ח דווקא יש ירידה חדה של כ-50 אחוז בהגשת כתבי אישום. ממן מסביר כי בשל הדגש הרב על הנושא, בעיקר במגזר הערבי, העבריינים נעשו הרבה יותר זהירים, ואפילו כשיש חשיפה, מאוד קשה לקשור אותה עם ראיות לחשודים ובהמשך לנאשמים.

בתחום הפע”ר (פשיעות עברות רכוש) מציג ממן ירידה של 43% באירועים, ומייחס זאת, בין היתר, בתקופת הקורונה.

באשר לעברות סחר בסמים, בדגש על בני נוער, ישנה עליה משמעותית במספר התיקים וכתבי האישום.

ממן: אני מודע לדיבורים על האפשרות ללגליזציה ולהלך הרוח הציבורי שבחלקו מקל על עברות של סמים קלים – אבל אנחנו מחויבים לחוק. צריך גם להדגיש כי עובדים בצמוד לראשי הרשויות, במטרה לראות מה הנושאים הכי בוערים לטיפול, ושם לעשות את מרבית המאמצים, אם זה בנושא של סמים, השלכת פסולת ברחוב, בריונות בכביש או פריצות. כמו שאנחנו מגיבים לראשי הרשויות, אני קורא לכלל הציבור לדווח על אירועים, מפגעים וכל דבר שמשטרת ישראל תוכל לעזור לרווחת החיים של תושבי האזור.

 

 
תגובה אחת

  1. מודי סעד הגב

    ממן וחסן צוות מנצח חד משמעית . שני תותחים אשר מתן שירות זה חלק מהם ומחוייבותם לתפקיד פשוט ראויה לציון ולכל שבח . אני סומך עליהם ויחד איתם נמשיך לעשות ולהצליח למען כלל תושבי האיזור . תודה רבה להם והכתבה מחמיאה ומפרגנת לשני אנשים יקרים וראויים לכך בהחלט .

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן