נפטר “האיש שלנו במרוקו”

ד"ר פנחס קציר ז"ל, יקיר מעלות-תרשיחא, הלך לעולמו בגיל 87 * זהויות בדויות ותחפושת אישה במוסד לעליה ב' * בעבודתו בהסתדרות הגן על פועלי ישראל


 

ביום חמישי האחרון נפטר עורך הדין ד”ר פנחס קציר, יקיר מעלות-תרשיחא. איש רב פעלים שהניח אחריו אשה, שישה ילדים, שנים עשר נכדים ושני נינים.

 

כפרניק ce95ba40-27b7-42bd-a5bb-bc01e0f43cbe000-scaled נפטר "האיש שלנו במרוקו"
ד”ר פנחס קציר ז”ל, יקיר מעלות תרשיחא

 

 

פנחס קציר ז”ל ואתי קציר תבדל”א הגיעו למעלות בשנת 1978, במסגרת “עובדי רפאל” שבנתה את שכונת דדו בעיר. אתי עבדה ברפאל 40 שנה. כן היתה פעילה בעיר בתחומי תרבות רבים. המשפחה מתגוררת בחורשה ברחוב האיריס. הם עברו לעיר ממרכז הכרמל, לאחר שלפנחס היה  משרד במועצת הפועלים במעלות.

 

כפרניק 222323256567-scaled נפטר "האיש שלנו במרוקו"
אוגוסט 2023: נפטר ד”ר פנחס קציר

 

לא רבים יודעים שבעברו בשנות החמישים היה פנחס איש המוסד לעליה ב’ ושימש כראש המודיעין הישראלי במרוקו, שם חי תחת זהויות בדויות ופעל ללא הרף לעלייה הבלתי לגאלית של היהודים לישראל. בשליחות במרוקו הוא סיכן את חייו לא פעם אבל פיתח פתרונות יצירתיים למילוא המשימה. למשל, יום אחד בסיור בחוף של המלך שהיה הכי נוח לעגינת ספינות, התחפש לאישה כדי שחיילים שם לא יזהו אותו. לפנחס הייתה תרומה מכרעת בהעלאת מאות אלפי יהודים ממרוקו.

 

כפרניק bca9974e-2653-44ae-bf04-995727ca269a0000-scaled נפטר "האיש שלנו במרוקו"
פנחס ואתי קציר ושניים מילדיהם

  

פנחס נולד לפני כמעט תשעה עשורים בתקופה שהבריטים עוד שלטו בארץ, והמדינה הייתה אז רק בגדר רעיון. אנשים הסתפקו במועט, וניזונו בעיקר מהרעיון שהם חלק ממשהו הרבה יותר גדול. המשפחה חלקה חדר שירותים אחד עם עוד כמה משפחות בקומה. כבר כילד נהג לעקוב אחרי חיילים בריטים שהסתובבו ברחובות.

 

כפרניק a95adf56-5472-4825-9922-f0ff4cc1a2b7-scaled נפטר "האיש שלנו במרוקו"
משפחת קציר

 

הוא למד בבית ספר אליאנס שבו לימדו ודיברו רק בצרפתית. מגיל צעיר הבין שבית הספר הזה הוא השער עבורו להשכלה, לתרבות, לעולם הגדול. בשנות החמישים לקח המורה את התלמידים המצטיינים במלגה לטיול בצרפת. זה היה בתקופת הצנע והתלמידים שיצאו מארץ דלה וענייה, עם מחסור גדול באוכל, הגיעו לפריס, לשאנז א’ליזה, לבירת התרבו , לנוטרה-דם וללובר, לעיר של המשוררים רמבו וורלן ושל השנסונרים הגדולים.

אחרי התיכון המשיך פנחס ישירות לעתודה וללימודי משפטים. חברו לפקולטה אהרון ברק, לימים נשיא בית המשפט העליון, החמיא תמיד לידענותו במגוון תחומים שהייתה אפילו רחבה משלו.

פנחס נבחר ליושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. לקראת תום לימודיו הוא זוהה על ידי מאתרים כמתאים לשירות מיוחד במוסד. הוא הוכשר לגלות עיקוב ולהתחמק ממנו.

לאחר אסון הספינה “אגוז” נתן מלך מרוקו אשרה מוגבלת בזמן להוצאת יהודים. אחד הפתרונות של פנחס היה “דרכון קבוצתי”. זה היה רעיון “סטארט אפי” כדי לרשום ולהוציא במהירות קבוצות גדולות של יהודים בבת אחת.

במסגרת השליחות הפעיל פנחס את “מבצע מוראל” בעזרתו של נדבן יהודי בשם דיוויד ליטמן. בשלב הראשון הועלו ילדים יהודים במסווה של יציאה לקייטנה באירופה. בשלב השני הועלו גם הוריהם של הילדים. בעבור מבצע זה קיבל פנחס את “אות הנשיא” מהנשיא שמעון פרס ז”ל. הסרט “מבצע מוראל” מוצג מדי שנה ביום העצמאות.

במקביל לזהויות הבדויות ולסיפורי הכיסוי כתב עבודת דוקטורט באוניברסיטת “סורבון” בפריז על מצבם המשפטי של יהודי מרוקו.

לאחר שסיים את השליחות במרוקו הפך עו”ד ד,ר פנחס קציר ליועץ המשפטי לענייני עבודה של ההסתדרות במחוז צפון ובמשך ארבעים שנה הגן על פועלי ישראל. היה נוסע עם רכבו ממועצת פועלים אחת לשנייה, מקשיב, מייעץ ונלחם על זכויותיהם. הוא היה סוציאליסט אמיתי שתמיד תמיד דאג להם, היה להם לפה ונלחם עבורם והם תמיד ראו בו רועה ומושיע.

 

כפרניק 7fe8a813-8bd5-443c-8b30-f769569f29ef000-scaled נפטר "האיש שלנו במרוקו"
ד”ר פנחס קציר וגולדה מאיר

 

המשפחה מספרת שפנחס היה איש צנוע ואף סגפן. נסע תמיד במכונית מקרטעת ולא פעם הילדים יצאו לדחוף את המכונית בעלייה.

ילדיו ונכדיו, כממשיכי דרכו, כולם נשארו בארץ. משפחתו סיפרה עליו ותוך כך פרשה את מורשתו כסוג של אמירה רלוונטית על חוסר הסולידריות כיום ביחס לעבר: “אבא נטע בנו את האהבה למדינה, את הערכים שלו, את המוכנות לפעול למען רעיון גדול יותר מעצמך. וכן, כנראה שגם לימד אותנו שאפשר לדחוף מכונית מקרטעת, בעליות הכי משוגעות, אם דוחפים כולם ביחד”.

פנחס היה מלח הארץ, מגן הפועל הפשוט, דוגמה ומופת לאנשים מהדור הישן.

יהי זכרו ברוך.

 
תגובה אחת

  1. פסיה שוקר הגב

    הכרנו את פנחס רק אחר נישואיו לאתי. ולא הכרנו את כל פועלו המבורך. יהי זכרו ברוך.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן