מה קורה בגולדן וילג’?


תושבים: גרים באתר בניה, לא לזה פיללנו * אייל שמואלי: המתחם כולו באחריות היזם והבניה על-פי החוק והתב”ע * יוסף עודה: עומדים בכל ההבטחות, בונים במהירות וצריך סבלנות

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-08-13-at-21.28.33 מה קורה בגולדן וילג'?
עומדים: יוסף עודה, אייל שמואלי ודן הורטמן

 

במסגרת סיורי ראש המועצה וצוות העובדים הבכיר בשכונות בכפר, נערך לאחרונה מפגש תושבים בגולדן וילג’ בהשתתפות עשרות רבות מהדיירים. זה היה הסיור השני בסדרה, לאחר המפגש הראשון עם תושבי שכונה ו’ ברחובות דישון, סער, כזיב וזויתן.

נלוו לראש המועצה אייל שמואלי: חבר המועצה איתן היימן, מנכ”ל המועצה הנכנס ניר מסיקה, הקב”טית תושיה סוחריאנו, מהנדס המועצה שמר ברוך ומנהל מחלקת איכות הסביבה מוטי מזרחי.

בפתח המפגש הציג ראש המועצה את עיקרי משנתו ופעילות המועצה הנמצאת לדבריו במצב טוב, בקואליציה מקיר לקיר, כמעט ללא מאבקים פוליטיים – וזאת לאחר שקיבל חפיפה טובה מקודמו סיון יחיאלי, שעדיין מייעץ לו בתחומים שונים.

עוד עדכן בהשקעות בחזות הכפר, בכריתת עצי אורן מסוכנים ובנטיעות רבות, וכן בפעילות המרכז הקהילתי ובקליטתה של מירב בן יעקב, כעובדת סוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים, שתרכז את האחריות בטיפול באוכלוסייה המבוגרת.

שמואלי ציין כי לכפר ורדים “הישג” מפוקפק: המקום הנמוך בישראל, עם חמישה אחוז בלבד, בגילאי 0-4, וכי המועצה נכנסת למהלך של מיתוג הכפר במטרה, בין היתר, לקלוט משפחות ולהצעיר את היישוב – וכן להמשך פיתוח שלב ג’ ואזור התעסוקה המשותף לכפר ורדים ומעלות-תרשיחא.

עוד הרחיב בעניין שיפור התחבורה הציבורית: קו 368 מתפן לנהריה (וחזרה) שפועל כמעט כל שעה – נכנס לצומת המפה (כיכר 1) בכפר ורדים, ובחינת האפשרות להפעלת שירות שאטלים בכפר.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-08-13-at-21.29.28 מה קורה בגולדן וילג'?
אחת הדיירות בגולדן וילג’: גרים באתר בניה

 

כאשר נתנה רשות הדיבור לדיירים, הופנו תלונות קשות כלפי היזם והמועצה, על כך שהבניה בגולדן וילג’ נמשכת כבר זמן רב והתושבים גרים “באתר בניה” המהווה מפגע לאיכות החיים ולבטיחות במקום; וכן הלינו על הבניה המאסיבית לגובה. חלקם גם ציינו כי אינם מקבלים את שירותי הדיור המוגן שהובטחו להם (אופציונלית. בתשלום נוסף) וגם מבני הציבור כמו הבריכה, המרכז המסחרי וחדר הכושר – טרם הוקמו. “לא לילד הזה פיללנו”, אמרה אחת המשתתפות, ואילו אחר ציין שעבר את גיל 88, וזו “בושה” להחזיק דיירים בתנאים כאלו. אחת התושבות ביקשה שהשצ”פ הצמוד יתוכנן כגן-גינה ייעודי לאוכלוסיה מבוגרת עם מתקנים בהתאם.

שמואלי השיב כי ליבו נקרע לנוכח חלק מהדברים, אולם הגולדן וילג’ הינו שטח במעמד “מושה”, דבר הדומה ל”בית משותף” – וכי כל האחריות על התכנון הפנימי, תאורה, תחזוקת הכבישים, פיתוח סביבתי ואפילו פינוי האשפה – הינה על היזם. הוא הזכיר כי המתחם דומה “למרכז המסחרי” שגם הוא בבעלות ובאחריות יזם פרטי.

שמואלי הוסיף, כי למועצה אחריות מלאה על השטחים הציבוריים בכפר ועל אספקטים רבים בחיי הקהילה, אולם אינו מוסמך ואיננו מתכוון להתערב בהסכמים בין היזם לרוכשי הבתים בגולדן. לדבריו, היזם בונה על-פי החוק ועל-פי תכנית שאושרה כבר לפני כשנה, והמועצה מחויבת לחוק ולרצף השלטוני. הוא הזכיר שהחליט כבר לפני מספר חודשים שלא לתת הקלות בניה בשום פרויקט בכפר, וכי רק לאחרונה דחה על הסף תיקון והקלה בתכנית שביקש יוסף עודה, יזם הגולן וליג’ – אולם ישנם גופי תכנון נוספים העלולים לאשר, בניגוד לעמדת המועצה, את התכניות. בתוך כך ציין כי הגורמים המוסמכים לדון בתכניות בניה הן הועדות המקומיות/מחוזיות/ ארציות לתכנון ובניה.

כפרניק WhatsApp-Image-2019-08-14-at-17.22.03 מה קורה בגולדן וילג'?
גולדן וילג’ כפר ורדים קיץ 2019

 

באשר לבניה המתמשכת, אמר ראש המועצה כי גם משפחתו, המתגוררת ברחוב מירון, סובלת זה מספר שנים מהבניה בשכונת לבונה ומעבר לאמפטיה, אין מה לעשות בנדון ובפרט שמתרשם שהקבלן בונה במהירות ולכן יש להתאזר בסבלנות. כן הזכיר כי ועד השכונה נפגש באופן סדיר עם מהנדס המועצה במטרה לתת תשובות לבעיות קונקרטיות הנוגעות למתחם.

אחת התושבות שאלה: מדוע צריך לשלם ארנונה למועצה, אם איננה “אחראית” לטיפול הסביבתי בגולדן? שמואלי השיב כי הארנונה איננה בעבור “צרכים אינדיבידואלים” אלא “קהילתיים” והמועצה נותנת מגוון שירותים מגיל אפס ועד לבית העלמין.

מספר תושבים ציינו כי כביש הגישה לגולדן, דרך ההר, הינו מסוכן מאוד. כן אמרו כי הכביש החדש ברחוב גלבוע והמדרכה הצמודה אליו נעשו באיכות ירודה.

שמאולי השיב כי דרך הר הינו כביש באחריות “נתיבי ישראל” הקובעת סדרי עדיפויות לפי תאונות ונפגעים. הוא ציין כי כבר יצא מכרז להקמת הכיכר על דרך ההר לכיוון רחוב גלבוע (יהיה מרחק קצר דרומית לכניסה הנוכחית לגולדן) אולם בשל פגמים טכניים בפרסום, יוגש מחדש. שמואלי ציין כי המדרכה החדשה לאורך דרך ההר לא הצרה את הכביש, למרות שלעיתים כך נדמה. כן אמר שסלילת רחוב גלבוע (לכיוון מירון ולבונה) היתה באיכות ירודה והקבלן יעשה תיקונים על חשבונו.

 

כפרניק 44454678 מה קורה בגולדן וילג'?
הגולדן וילג’ – הדמיה

 

לקראת סיום המפגש, שלפרקים היה טעון ואף סוער, ניתנה הבמה ליזם עו”ד יוסף עודה, המתגורר בעצמו בגולדן, להציג את דבריו: המתחם נרכש ב-2010 עם תב”ע מאושרת לדיור לגיל השלישי. ב-2013 ביקש ראש המועצה דאז, סיון יחיאלי, לשנות את כביש הכניסה שהיה אמור להיות מכיוון החורשה והגינה הקהילתית, למיקום הנוכחי. שינוי זה היה על-חשבון שטחי הבינוי ולכן אושרו הקלות לקומות נוספות מהתכנית המקורית. בהמשך הגיע למסקנה כי יש לפצל בניין אחד גדול וארוך מאוד – למספר בניינים. תכנית זו אושרה לפני כשנה בהסכמת ובברכת הועד וחלקה נערך גם על-פי הצעותיו של שי קולונימוס, מהנדס המועצה הקודם.

עודה אמר כי יקיים את כל הבטחותיו החוזיות, וכי מעולם לא הבטיח בריכה אולימפית או אודיטוריום. לדבריו, הציג את התכניות בשקיפות מלאה לכל הרוכשים וצר לו על הטענות הבלתי מבוססות. הוא הוסיף כי חלק מהדיירים גורמים נזק עצום לפרויקט ולחבריהם, בשעה שמפרסמים ברבים השמצות בפייסבוק.

עודה ציין כי בניה מחייבת כלי עבודה, רעש ותנועת משאיות – וכי עושה הכל על מנת להשלים את הבניה במהירות: השלב הנוכחי בתוך כעשרה חודשים וכל המתחם תוך כשנתיים. הוא אמר כי משרדו פתוח לכל הדיירים ובמשך השנים ניסה למלא בקשות שונות שהגיעו לפתחו. כן הדגיש כי בסיום הבניה הכביש הפנימי יצופה בשכבה נוספת וסופית של אספלט.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-08-13-at-21.30.01 מה קורה בגולדן וילג'?
עוד יוסף עודה מראה את תכניות הבינוי של הגולדן וילג’

 

בסיום דבריו אמר כי בהחלט ניתן לבחון הגשת בקשה למועצה להורדת תעריפי הארנונה במתחם, וכי לצערו קיים נתק עם הועד.

דן הורטמן, יו”ר הועד, הסכים כי ישנה אכזבה הדדית.

איתן היימן סיכם, וביקש לשנות את סגנון הדיבור החריף, שהיה בחלק מהמפגש. הוא אמר כי מוכן ללוות את המשך הדיאלוג וכי המועצה מחויבת לתושבי הכפר המבוגרים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-08-13-at-21.17.40 מה קורה בגולדן וילג'?
במרכז: ניר מסיקה ותושבי הגולדן וילג’

 

 

 


3 תגובות

 1. תושבת ותיקה הגב

  המועצה מתחמקת מאחריותה כלפי התושבים. ראש המועצה הקודם יכל למנוע איכלוס לפני שהסתיימו עבודות הפיתוח וזאת לפי הליך מקובל ברשויות המקומיות. ….. קבלן ובעל נכס לא יכולים לקבל אישור לאיכלוס לפני שעבודות הפיתוח הסתיימו. במקרה שלהו ראש המועצה ומח’ הנדסה שיתפו פעולה עם היזם על חשבון הדיירים ותושבי כפר ורדים הגרים בסמיכות למתחם.

 2. אחד שמעורה בסוד העיניינים הגב

  וסף עודה + ליאור לסרי + סיון יחיאלי = השילוש הקדוש … בפיתוח הכפר.

 3. ירדנה הגב

  שכונה מכוערת, נראית כמו בסיס צבאי, בלי טיפת תכנון סביבתי, צפוף, אין חנייה למבקרים, בקיצור כשלון.
  ועוד קמים שם בנינים גבוהים !!!
  לדעתי …..

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן