כל 9 דקות אדם מת מכלבת

בע"ח בבית ובטבע: מפגש תושבי כפר ורדים עם הווטרינר הרשותי ד"ר אסף ירום ופקח רט"ג עופר יעקב


 

השבוע נערך במארג כפר ורדים מפגש תושבים בנושא גידול חיות מחמד, ובעלי חיים בטבע.

 

כפרניק IMG_20230717_1921210000 כל 9 דקות אדם מת מכלבת
ד”ר אסף ירום ופקח רט”ג עופר יעקב במפגש עם תושבי כפר ורדים

 

ד”ר אסף ירום, וטרינר מועצת כפר ורדים, פתח את המפגש עם כמה נתונים, חלקם מפחידים, על מחלת הכלבת:

כל 9 דקות מת אדם בעולם מכלבת. רובם הגדול של המקרים הנם בעולם השלישי. כל יונק יכול להעביר כלבת, אולם הנשאים העיקריים הם התנים והכלבים. הכלבת עוברת דרך הדם ו/או הרוק (לא עוברת באוויר החופשי).

אזור הצפון נחשב לנגוע בכלבת, אשר מתפשטת לרוב דרך חיות הבר.

הוא ציין את החשיבות הגדולה להקפיד על חיסונים (בכלל, ובפרט לכלבת) והזכיר את התרומה הגדולה של עיקורים לכלבים וחתולים – לא רק להפחתת האוכלוסיה, אלא גם לחיים יותר טובים לבעל החיים.

לדבריו, המועצה מוציאה כל שנה כ-40 אש”ח לעיקור חתולים. תקציב ענק, יחסית לרשויות אחרות.

 

כפרניק 346097969_678502527420175_8962683591995249266_n-scaled כל 9 דקות אדם מת מכלבת
צריף הוטרינר ליד המרכז הקהילתי. צילום: מ.מ. כפר ורדים

 

במענה לשאלות הקהל, הזכיר ד”ר ירום כי חיסוני כלבת ניתנים על ידו בימי שני בין השעות 17:00-19:00 – בצריף החדש ברחוב הדס 10 ליד המרכז הקהילתי. לדבריו, ניתן לקבל חיסון ואישור גם במרפאות פרטיות.

בהתייחסות להשארת צואת כלבים במרחב הציבורי, השיב ד”ר ירום כי זה עניין “מגעיל”, אבל לא באחריותו.

 

כפרניק IMG_20230717_201530-scaled כל 9 דקות אדם מת מכלבת
ד”ר אסף ירום: חיסונים ועיקורים לחיות הבית

 

באשר לדיווח על כלבים משוטטים או כל עניין אחר הקשור לבעלי חיים (למשל, בקשה לעיקור חתולים), המליצה מנכ”לית המועצה תמי חצ’ואל – לדווח באפליקציה (החדשה!) של המועצה, שדרכה ייתנן המענה המקצועי והטוב ביותר.

במקרים מאוד דחופים ניתן לפנות גם לד”ר ירום ישירות: 052-2814114

vetrinar@k-vradim.org.il

 

מספר תושבים העלו את נושא הטיפול בחיות דרוסות וכן את כלי המים (לעיתים מלוכלכים/ ריקים) הפזורים בכפר ומיועדים לבעלי החיים – אולם נראה כי לפי שעה אין פתרונות לעניינים אלו.

לבקשת אחד התושבים, הבטיח הוטרינר כי יבחן בקרוב את מצב לול התרנגולות בגינה הקהילתית.

 

— — 

עופר יעקב, פקח הרט”ג האזורי, סיפר כי הגיע לתפקידו מתוך אהבת בעלי חיים, אולם מתמודד עם נושאים מורכבים הכוללים נזקי חקלאות, דילול מינים פולשים ומתפרצים – ומציאת האיזונים המתאים בין שמירת הטבע ואינטרסים אחרים.

 

כפרניק IMG_20230717_193405-scaled כל 9 דקות אדם מת מכלבת
פקח רט”ג עופר יעקב: איזונים בשמירה על הטבע

 

לדבריו, מקבל כמעט כל יום 2-3 קריאות רק מתושבי כפר ורדים, שחלקן איננו רלוונטי. לא כל שועל או תן שחוצה את הכביש הוא מסוכן, ולא כל “נחש” הוא ארסי. להפך, רוב הנחשים (כולל קמטן, לטאה גדולה הדומה לנחש) אינם ארסיים ואפילו יכולים להרחיק צפעים ולעשות סניטציה של חולדות ועכברים.

יעקב הזכיר כי בעונת הקיץ חיות הבר הצמאות מתקרבות לישובים, ועם תחילת הגשמים הן מתרחקות.

הוא ציין את הנזקים הכבדים של חיות מסוימות לחקלאות (זאבים ותנים לבקר וצאן / חזירי בר וציפורים פולשות לגידולי שדה ומטעים), ואמר כי לעיתים עדיף לדלל (לצוד…) את האוכלוסיות, ובכך למנוע מחקלאים חסרי אונים שירעילו חיות בר – דבר העלול לגרום הרעלה רבתי בשרשרת המזון, כפי שהיה עם הנשרים בגולן.

יעקב הדגיש את החשיבות הגדולה לשמור על סניטציה בחצרות ובמרחב הציבורי: לא להשאיר שאריות אוכל בחוץ! מה עוד שחיות הבר אמורות להסתדר בעצמן, וכל התערבות אנושית פוגעת באיזונים ועלולה ליצור “החתמה” של בעל החיים.

הוא ציין כי רצוי לשמור גם על אוכלוסיית חתולי רחוב נמוכה, משום הפגיעה הקשה שלהם בציפורים ובזוחלים. יחד עם זאת, החתולים מבריחים גם נחשים, עקרבים, חולדות ועכברים.

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן