ט”ו בשבט בט”ו באב

100 עצים חדשים במסגרת "רחובות ירוקים" * נועם מסד: שדירה מוצלת * יואב ניצב: הפחתת ההתחממות הגלובלית


 

במסגרת פרויקט “רחובות ירוקים” ננטעו לאחרונה כ-100 עצים נוספים ברחוב כרמל ובגן הכושר (המתפורר…) בכיכר 9 – ובסך הכל בשנתיים האחרונות נטעו מעל ל-300 עצים ברחבי כפר ורדים.

 

כפרניק 20210731_124828-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
מאה עצים חדשים ברחוב כרמל בכפר ורדים

 

לדברי חבר המועצה יואב ניצב (הרשימה הירוקה – מיוזמי הפרויקט), מטרת הנטיעות הנרחבות: יצירת מסדרונות צל ומנהרות רוח קרירות להולכי הרגל לאורך צירי התנועה העיקריים בכפר.

בשדרה החדשה ברחוב כרמל (בין רחוב ארבל והשכונה הצעירה) ניטעו עצים בעלי צימוח מהיר יחסית ועמידות מצוינת למזיקים לעשרות השנים הבאות. בתוך השדרה מקבצי עצי ג’קרנדה (סיגלון) בעלי פריחה כחולה מרשימה, טבבויה איפה (ניטע מול הצמתים. עץ עם פריחה ורודה מקסימה וממושכת), מילה חדת עלים (אובליסק), אולמוס רשפים וכליל החורש המוכר לנו במופע האביבי שלו. העצים ממשתלת אלון בקיבוץ יראון, המתמחה בעצי ארץ ישראל.

 

כפרניק 20210801_194447_HDR-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
נטיעות בגן הכושר מול המארג / כיכר 9

 

נועם מסד, מהנדס המועצה ואדריכל נוף בהכשרתו, אומר כי נבחרו עצים בעלי נוף רחב שיצרו בעתיד שדירה מוצלת עבור הולכי הרגל, עם פריחה ומגוון צורות ומופעים. לדבריו, בשל תכניות בינוי עתידיות/אפשריות משני צדי רחוב כרמל (ממערב מבני ציבור, ממזרח שכונת מגורים) – בוצעה הנטיעה ללא סלילת מדרכה, בשלב זה. מיקום העצים נבחר, בין היתר, במגבלות מיקום עמודי תאורה, קו בזק תת קרקעי ואפשרויות החפירה במסלע הקשה – תוך שימת דגש על בורות גדולים, מילוי אדמה וקומפוסט וכמובן מערכת השקיה.

 

כפרניק 20210731_125547-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
תחנת אוטובוס לשומקום באמצע השדירה

 

 

כפרניק 20210731_124951_HDR0000-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
סיגלון בשכנות לחרוב ענק ברחוב כרמל

 

שני עצי סיגלון נטעו מאוד קרוב לחרוב גדול בצד הכביש, ולדברי מסד הדבר נלקח בחשבון ויסתדר בעתיד עם צימוח העצים. לדבריו, גם נבחנת אפשרות לסימון פס צהוב בולט בצד המערבי של הכביש, במטרה ליצור מעין “מדרכה” (אבל לא מופרדת/סלולה/מוגבהת) מעבר לקו.

  

ניצב: “עלות הפרויקט עומדת על כ-140 אלף ש”ח. חלק מהנטיעות בוצעו בהשתתפות מספר משפחות מתוך 166 המשפחות הצעירות שהגיעו לכפר בשנתיים האחרונות… שאפו.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-07-29-at-18.13.02-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
נטיעות ברחוב כרמל. צילום: טוביה ארז

 

“יש לציין כי תרומת העצים להפחתת החימום הגלובלי רבה ודרמטית, ולצערנו לאחרונה מתקיים מאבק על גדיעת עשרות עצי אקליפטוס ותיקים מתקופת המנדט בין עכו לבוסתן הגליל.

“על רקע זה ופרסום הנטיעות בכפר התקבלו בקבוצות הווטסאפ של ‘ירוקי מפלגת יש עתיד’ תגובות רבות ואף טלפונים מאילת ועד נהריה המשבחות ומוקירות את הנטיעות בכפר ומבקשות לדעת איך אנחנו עושים את זה”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-07-29-at-18.13.16-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב
אירוע קהילתי של נטיעות. צילום טוביה ארז

 

** 

 

עצי יער, נוי ופרי מיצרים תאי חיסון הנקראים נק (NK natural killers). תאים אלה הינם הקו הראשון בלוחמה בתאי סרטן., על מנת לחזק את מערכת החיסון ולהקטין את הסיכוי לסרטן ולהגדיל את סיכויי הריפוי כדאי לטייל בטבע. במחקרים ביפן נמצא קשר ישיר בין שהייה ואו טיול בין עצי יער לריפוי והפחתה של סרטן.

 

כפרניק 20210731_125151_HDR-scaled ט"ו בשבט בט"ו באב

 

לעצים במרחב הציבורי תרומה ניכרת בהפחתת איי החום בערים, וזאת ע”י הצללה של מדרכות וכבישים. עץ בוגר מפחית בממוצע את הטמפרטורה סביבו בשיעור של 2-5 מעלות. הצללת עצים גם מקטינה את חימום המבנים המוצלים כך שהדרישות האנרגטיות במיזוג קטנות. לעצים תכונה ביולוגית ייחודית, פוטוסינטזה) המצמצמת רמות זיהום האוויר באמצעות פליטת חמצן לחלל. נוכחותם של עצים משפיעה מידית על עליית ערכי הנכסים באזור  בשיעור של 4-15 אחוז.
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן