הגולדן וילג’: הסיפור שאינו נגמר

הועדה המקומית טרם החליטה על תכנית "אחוזת הורדים" * שמואלי: הסאגה כבר עשור, לא נאפשר הקלות ונדרוש אבני דרך * תושבי השכונה וכפר ורדים: לדאוג לשירותי דיור מוגן * עו"ד עודה: פעלנו ע"פ ועדת הערר והנחיות היועמ"ש


 

הועדה המקומית מעלה הגליל (מעונה) דנה השבוע בהתנגדויות לתכנית החדשה, החמישית במספר, של הגולדן וילג’ – ובשל התארכות הדיון ההחלטה תתקבל כנראה בהתכנסות הבאה.

 

כפרניק IMG-20220221-WA0021-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
הועדה המקומית מעלה הגליל בדיון על הגולדן וילג’. צילום בן עמי מוסק

 

בפתח הישיבה הציג אייל שמואלי, ראש מועצת כפר ורדים, את עמדת המועצה: בשל התארכות הבניה במקום, כמעט עשור, מחלוקות רבות ובניה ללא אישורים – הסכימה המועצה לפשרה בהסכמה, שהיזם נסוג ממנה. המועצה מתנגדת לכל הקלות מעבר לתב”ע, לחוק ולרציפות השלטונית. אין דרישה להרוס את הקומה בבניין C שנבנתה ללא היתר, והסדרתה רק במסגרת אחוזי הבניה. באישור התכנית צריך להציב אבני דרך. יש לבחון את הבקשה ל-260 מיטות בבית האבות הסיעודי הסמוך לגולדן וילג’, להקים את הפארק המרכזי בהקדם ולדאוג לפינוי עפר ופסולת.

 

כפרניק 8888888888884345-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
מועצת כפר ורדים בהתנגדות לתכנית בגולדן וילג’

 

 

שמואלי אמר מספר פעמים כי “יש לסיים את הסאגה הזו” והגדיר את תנאי המגורים במקום כ”תת אנושיים”. הוא ציין שמדובר בכשלים לכל אורך הדרך ובאכיפה פושעת של הרשויות. כן התייחס לעובדה כי במקום חשמל פיראטי.

בעניין זה הסביר היזם, עו”ד יוסף עודה, כי בבקשה לטופס 4 לשורה השניה, לא התבקשו להביא אישור חברת חשמל ולכן סופק “חשמל זמני”. כן אמר שהיה משא ומתן עם חברת חשמל בנוגע לעומסים על חדר הטרפו, בקרוב העניין יוסדר סופית, ובינתיים החשמל הזמני אושר על ידי מהנדס בעל רישיון.

שמואלי התריע בפני הועדה כי מדובר במפגע בטיחותי חמור שבאחריותם, וכי חברי הועדה גם חשופים לתביעות אישיות בעניין. הוא פנה לחברי הועדה: “מאוד פשוט, יש אישור לחשמל או אין?”

אבי אגניהו, יו”ר הועדה, העיר כי מדובר ב”סכנת חיים”; ואזדהאר חביש, מהנדסת הועדה, הוסיפה כי “אין אישור בטיחותי לחשמל”.

(מערכת כפרניק בודקת נושא זה מול חברת החשמל, הועדה המקומית, היזם ומועצת כפר ורדים. נעדכן בקרוב)

 

כפרניק 88790332440000 הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
ארכיון, חשמל זמני בגולדן וילג’

 

עו”ד יוסף עודה אמר כי התכנית שהוגשה היא תוצאה של החלטת ועדת הערר הנוגעת לניוד שטחי מחסנים וממ”דים, כאשר ניוד בתוך המתחם איננו דורש בקשה להקלות. הוא הוסיף כי רצה להוסיף יותר שטחי שירות לדיור המוגן על-חשבון שטחי מסחר, אולם לטענתו היועץ המשפטי של הועדה, עו”ד מיכאל (מיקי) סיגל, הבהיר כי מדובר בשימוש “צבוע” שאינו נותן ליזם כל שיקול דעת לשינוי. הוא האשים מספר קטן של דיירים שגורמים עיכובים בתכנית. כן הוסיף שהיה הסכם עם ראש המועצה הקודם, סיון יחיאלי, שהמועצה תקצה שצ”פ לפרויקט, והפיתוח יהיה על-חשבון היזם: “לצערי עד היום לא הוצג הסכם”.

עו”ד עדי הרטל, יועמ”ש מ.מ. כפר ורדים: “העברנו”.

עודה: “מוכן לחתום עכשיו”.

  

עו”ד אושי אלמליח המייצג את דיירי הגולדן וילג’ [מירי ודוד כספי, סמדר וירחמיאל (ירימי) אגרט, יפה ויהודה קראוס, חנקה ומשה ברק ויונית ואיתן גבע]: יש הליך נוסף בבית המשפט הנוגע להיעדר שירותי הדיור המוגן. בנוגע לניוד המחסנים, נשאלת השאלה “מי בעלי המחסנים”? הם אינם קניין של היזם, אלא של הדיירים. ביקשנו הבהרות מועדת הערר ולצערי לא קיבלנו.

 

כפרניק 7768790-1 הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר

 

יעקב זיו, חברת הנהלת “עמותת גיל הזהב בכפר ורדים” (כ-200 חתימות בהתנגדות), ציין כי בשנת 2013 היה חבר מועצה ויו”ר ועדת איכות הסביבה וכי התכנית הראשונית כללה 40 בתים, בניין מרכזי ו-24 מיטות סיעודיות. לדבריו, אף נרשם לפרויקט, אולם פרש לאחר שהתרשם כי ליזם אין את הכישורים לבנות ולנהל אותו. “לצערי, כנראה אצטרך למצוא מקום אחר להזדקן בו”, אמר זיו והוסיף כי עדיף “להקפיא” את הפרויקט ולהכין “תכנית הבראה”.

בן עמי מוסק אמר כי מדבר בשם “קהילת כפר ורדים” ובתחילת הדרך התרשם מאוד מהחזון של יוסף עודה, שכרגע לא מתממש. מוסק הדגיש את החשיבות של מתן שירותי דיור מוגן במקום.

חביש, מהנדסת הועדה, מסרה שיש עוד התנגדויות של תושבי רחוב חרצית הסמוך, הסובלים זה זמן רב מהעבודות באתר; וכן התנגדות של “יד ביד בגליל”, הפותחים בקרוב בית אבות סיעודי לא הרחק.

עודה: רק בעלי זיקה לקרקע יכולים להתנגד.

 

כפרניק 20201207_200110-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
ארכיון: יוסף עודה מציג תכנית בגולדן וילג’

 

 

כפרניק IMG_20220221_113614-2-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
תכנית הגולדן וילג’ בועדה המקומית לתכנון ובניה

  

 

חנקה ברק אמרה כי הגיעה לגולדן וילג’ רק בגלל אפשרות לדיור מוגן שכרגע אין במקום, “אלא רק שכונה מכוערת וצפופה”. היא הזכירה את פרשת החשמל הפיראטי וניתוק ביתם מחשמל.

 

כפרניק 8888686568-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
מתוך המצגת של ירמי אגרט

 

ירימי אגרט, היה אחרון המתנגדים, וזאת בעזרת מצגת מפורטת: בן 75 והגיע עם סמדר רעייתו לגולדן לקבל “שירותי דיור מוגן” שהיו צריכים להיות כבר ב-2017 – ועד היום אינם בנמצא. הוא הזכיר כי קיבל מהיזם “צו גירוש מהבית” והתושבים המתנגדים חשים פחד. לדבריו, בתחילת הדרך תמכו ביזם “באמונה עיוורת” ורק ב-2019 הבינו לאן פניו מועדות והחלו בהתנגדויות. הוא הדגיש כי 2500 מ”ר שטחי מסחר זה ממש קניון ובטח שלא “לטובת” הדיירים במקום. הוא הציג שורה של מפגעים בשכונה כמו שיפועי מדרכות של 15%, ערמות עפר ופסולת, חשמל פיראטי ועוד.

אגרט ציין כי מדובר באוכלוסיה מבוגרת וחלשה וביקש מחברי הועדה להתייחס לא רק להיבטים התכנוניים של המתחם, אלא גם לשימוש, לשירותים הניתנים וכו’.

בסיום הדיון הוסיף שמואלי כי מבקש שהועדה תקדם את המשך הפרויקט, על פי החוק ולטובת התושבים.

כאמור, החלטת הועדה טרם נתנה ומערכת כפרניק בודקת את ההיבטים הבטיחותיים והחוקיים של “החשמל הזמני” במקום.

 

כפרניק IMG-20220221-WA0024-1-1-scaled הגולדן וילג': הסיפור שאינו נגמר
עומד משמאל: אבי אגניהו, יו”ר הועדה לתכנון ובניה מעלה הגליל

 

 

לתחקיר חדשות N12 על הגולדן וילג’

 

 
3 תגובות

 1. בן עמי הגב

  סקירה שמשקפת את מהלך הדיון בוועדה המקומית לתכנון

 2. סמבלוסק הגב

  כל בניית הגולדן ווילג’ היא חטא על פשע בעצימת עיניים+פה+אף של המועצה וראשה בעבר ובהווה.
  היזם מתנהג ומשתמש בנורמות שמנוגדות להווי הכפר והתושבים שלו.

  אייל,
  במצע הבחירות שלך נושא הקהילתיות היה מוטיב מרכזי ולכן מצופה ממך להראות שיש נורמות וחוק בכפר ורדים.
  התנהלות עו”ד יוסף עודה מהווה כתם …. לקהילתיות, …. של כפר ורדים ואתה חייב לעצור כל יוזמה שלו ולטרפד כל פרוייקט שלו בכפר .
  ……
  ובמובן שהכל לכאורה כמובן.

 3. אין גבול לחוצפה ולאחריות | כפרניק הגב

  […] בישיבת מליאת הועדה מקומית לתכנון לבניה מעלה הגליל (מעונה) שנערכה בחודש שעבר בעניין תכנית הבינוי למתחם הגולדן ויליג’ בכפר ורדים (… […]

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן