במה לתושב: להאט את הפיתוח


עפרה אביגד: לעצור כריתת העצים לשכונה החדשה * אייל שמואלי: כולנו גרים על שטח שהיה פעם חורש או יער

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-03-21-at-09.00.142 במה לתושב: להאט את הפיתוח
עפרה אביגד (במרכז): לעצור את תנופת הפיתוח בכפר ורדים

 

בתחילת השבוע נערכה בפעם הראשונה יוזמתו של חבר המועצה טוביה ארז: “במה לתושב”, דיון ציבורי הנערך כחצי שעה לפני ישיבת מועצה בנושא שנקבע מראש.

חדר הישיבות היה מלא עד אפס מקום בתושבים רבים שבאו למחות על תנופת הבניה הגדולה בכפר בכלל, ובפרט על עקירת העצים לשכונה חדשה המוקמת מתחת רחוב גלבוע (ומעל בית הכנסת של המניין המשפחתי). זוהי שכונה של קוטג’ים מדורגים שיבנו על-ידי חברת “צ.פ.” המקימה גם את “ורד הכפר” בסמוך.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-03-19-at-09.46.59 במה לתושב: להאט את הפיתוח
פיתוח שכונה חדשה בכפר ורדים. צילום: עינת קרני

 

המחאה על כריתת העצים להקמת השכונה החדשה החלה כבר בפייסבוק, וכללה גם פוסטים קשים ומתלהמים כולל האשמות על “שחיתות” לכאורה. ראש המועצה, אייל שמואלי התייחס בפתח הדיון לאיכות השיח הציבורי, וקרא לכולם להוריד את הטונים. הוא ציין כי בהתלהמות ברשת נגרם נזק לקהילה וכן לתדמית הכפר כלפי חוץ – והוסיף כי לא יאפשר שיח בלתי מכבד במדיה האישית שלו ושל המועצה.

עפרה אביגד, שהציגה את הנושא בפני המליאה והנוכחים, ביקשה בתחילת דבריה כי שהפגישה לא תשמש ל”הוצאת קיטור” ולטענה כי “מאוחר מדי”, אלא לטיפול אמיתי – כולל עצירת הפיתוח למחשבה מחודשת איך רוצים שכבר פרדים יראה בעתיד.

היא ציינה כי הייחוד של הגליל הינו השטחים הפתוחים והירוקים – ואילו תנופת הפיתוח תביא אותנו לגור בתוך גוש בטון, כאשר הבניה בכפר נעשית הרבה מדי ומהר מדי. אביגד גם ביקשה מחברי הסיעה הירוקה להצטרף למאבק לעצירת הפיתוח המואץ.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-03-20-at-08.54.07 במה לתושב: להאט את הפיתוח
צילום: עינת קרני

 

דניאל דקל ויונתן אורון ביקשו לפרסם לציבור את כל תכניות הפיתוח ולפעול בשקיפות. ארנה בקל הוסיפה כי יש להציג גם את פיתוח התשתיות.

דני שוסטר אמר כי התושבים אינם מעורבים מספיק.

עינת קרני אמרה כי מדובר בשטח יער מרכזי שיקר לכל התושבים, וכי כואב לראות את עקירת העצים והטינופת שבשטח.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-03-21-at-09.00.151 במה לתושב: להאט את הפיתוח
עינת קרני: כואב לראות איך עוקרים יער מרכזי בכפר

 

שמואלי השיב כי התב”ע של כפר ורדים נקבעה כבר לפני מעל 20 שנה ולא השתנתה, וכל מה שקורה היה ידוע  ומוכר – כאשר הניסיון לעצור את הבניה הוא “ספין” או “בלוף”, משום שבלתי אפשרי. במדינה ששמה לה למטרה להוריד את מחירי הדיור, רובן ככולן של התכניות מאושרות, ו”חוק ההקלות” עוד מאפשר ליזם להוסיף כ-30 אחוזי בניה. הוא ציין כי הקרקע נמצאת בבעלות רמ”י (רשות מקרקעי ישראל) ולאחר שנמכרה ליזם, זהו רכושו הפרטי ששילם עליו ולמועצה יש מעט מאוד מה לעשות בעניין, למעט השפעה מסוימת על תזמון הפיתוח.

עוד אמר שמואלי כי זוכר את אותו השיח גם כשהגיעו לכפר ורדים לשכונה הצעירה ואחר כך כשעברה המשפחה לרחוב מירון. “כולנו גרים על שטח שהיה בעבר יער או חורש”, אמר. “הכי נוח לעלות לאוטובוס ולבקש מהנהג לסגור את הדלת ולא להעלות יותר נוסעים”.

בסיום דבריו אמר שמואלי כי ביקש ממהנדס המועצה להכין מצגת של כל תכניות הפיתוח בכפר ורדים, והיא תוצג לציבור בכנס במארג בעוד כחודש.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-03-21-at-09.00.141 במה לתושב: להאט את הפיתוח
אייל שמואלי: נציג בפני התושבים את תכניות הפיתוח

**

בדיון קצר שנערך במליאה לאחר “במה לתושב”, ציין יואב ניצב את ההשתתפות והעניין הרב שהנושא עורר ואמר שיש למועצה כלים מסוימים לעקב בניה ולנהל משא ומתן מול רמ”י. ניצב גם הציע לגבש תכנית לנטיעת עצים חדשים “במקום” אלו שנעקרו.

טוביה ארז אמר כי הועדה לאיכות הסביבה דנה בעבר בכל פרויקט גדול בכפר, ובמקרים מסוימים הצליחה גם לעצור או לשנות תכניות.

קרן דרוקמן אדיב אמרה כי הדיון לא היה מכובד, וכי יש לערוך הכנה לנושאים הבאים.

עופר כהן הציע להעביר את “במה לתושב” לאירוע רבעוני במארג. ארז השיב כי יתכן והנושאים הבאים יהיו פחות סוערים והזמן והמקום יספיקו.

**

לדברי ארז, כל תושב הרוצה להציג בפני חברי מועצה נושא ציבורי יפנה לאחד מחברי המועצה. במידה  ואותו חבר מועצה ישתכנע שהנושא חשוב ציבורית, יתכנס הפורום לפני ישיבת המועצה.  “במה לתושב” איננו פורום לקבלת החלטות.

 

 


2 תגובות

  1. עליזה פרידמן הגב

    ואתה מתנגד סדרתי לכל דבר שזז כאן…..

  2. מאה ימי חסד | כפרניק הגב

    […] כולנו גרים על שטחים שהיו פעם יער או חורש. התכניות היו יד…. יתרה מזאת, אנחנו בתכנית אסטרטגית להצערת הכפר על-ידי שלושה עוגנים: חינוך, תעסוקה ודיור בר השגה. אני מדבר על בית במחיר של דירה עירונית. בשכונה החדשה שנבנית עכשיו מעל בית הכנסת המשפחתי, ועליה קמה הצעקה על כריתת העצים, יהיו בתים בתג מחיר של מיליון עד מיליון וחצי ₪. זו הדרך למשוך אוכלוסיה צעירה. […]

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן