אושרה: הרחבת מועדון הזהב וחנות יד-2

ועדה מקומית מעלה הגליל אישרה הרחבת מועדון 50+ והקמת חנות סיפורי בדים בסמוך * בן עמי מוסק ולידיה גרינפלד התנגדו: התכניות אינן מתאימות לצרכים * אייל שמואלי: הפרויקט יביא לרווחת התושבים


 

אתמול (שני, 29/5/23) התקיים בוועדה לתכנון ובניה מעלה גליל (מעונה) דיון התנגדויות להרחבת מועדון הזהב (50 פלוס) והקמת חנות סיפורי בדים (יד 2) בסמוך אליו.

 

כפרניק YAD2-scaled אושרה: הרחבת מועדון הזהב וחנות יד-2
הדמיה: מועדון הזהב וחנות יד 2 בכפר ורדים

 

שני תושבי הכפר, לידיה גרינפלד ובן עמי מוסק, הציגו את התנגדותם (ראו בהמשך הנוסח המלא).

לאחר דיון פנימי של חברי מליאת הועדה הוחלט שלא לקבל את ההתנגדות ולאשר את התוכנית בכפוף לאישור יועץ נגישות.

ראש המועצה אייל שמואלי: “שמח שלאחר שמיעת התנגדויות שניים מתושבי הכפר ולאחר עיכוב של שלושה חודשים בביצוע הפרויקט, החליטה מליאת הועדה לדחות את ההתנגדויות ולאשר המשך שדרוג המועדון והקמת חנות יד 2.

“אין בי ספק שהפרויקט יביא לרווחת אוכלוסיית הגיל השלישי וכלל התושבים, ולאחר 30 שנה המועדון יורחב ויעבור שיפוץ קוסמטי. תודתי לחברי המועצה, מנכ”לית ומהנדס הרשות ולתושבים שהגיעו להביע תמיכה בפרויקט, בעלות של כ-1.6 מיליון ש”ח ובמימון מפעל הפיס. בהצלחה לכולנו”.

**

  

ההתנגדויות לתכנית משולבת של מועדון 50+ וחנות יד-2:

 

לכבוד

חברי הועדה המקומית לבניה

מעונה

הנדון: הרחבת מועדון גיל הזהב

שמי בן עמי מוסק, עובד סוציאלי ובוגר התכנית לניהול מערכות זקנה באוניברסיטת חיפה. מוותיקי כפר ורדים, פעיל שנים במגוון פעילויות קהילתיות.

לצערי בשנים האחרונות, (לפני כ3- שנים) למרות שהוכנה תכנית להרחבת מועדון גיל הזהב על בסיס הצרכים שהוגדרו על ידי ועד המועדון (שמכיר היטב את הצרכים, ופועל בהתנדבות בקהילה מזה שנים ארוכות).

תכנית הבינוי נערכה על ידי צוות המועדון, צוות מהעמותה ותושבים, בשיתוף אדריכל בעל ניסיון וידע בשם משה אפלבאום מחברת ישקר (הוכן בהתנדבות).

התכנית הוצגה במספר פורומים במועצה. ראש המועצה אישר תכנית זו כפי שהוגשה. הובטח במפגשים שונים בקהילה על ידי המנכ”לית ועל ידי ראש המועצה שהתכנית הועברה לביצוע. לצערי, ולצערם של לא מעט תושבים, הסתבר שלא בוצע דבר.

לפני מספר חודשים הועלתה הצעה על ידי ראש המועצה לבנות בשטח המועדון מבנה נוסף של “חנות יד שניה”. יודגש שצוות חנות יד שניה עובד נפלא ויש לציין שכל הכספים המשולמים על ידי הקונים, מהווים למעשה תוספת כסף לתקציב המועצה לתמיכה לפעילות הקהילה, שגם אם לא הייתה פועלת חנות זו המועצה הייתה אמורה לתקצב פעילויות בקהילה.

המועדון משרת פוטנציאל של כ-1,500קשישים שמהווים למעלה מ-20% מתושבי כפר ורדים, והמספר הולך וגדל.

המבנה שהוקם לפני כ-30 שנה רחוק מלמלא את הנדרש בקהילה.

1. התכנית של המועדון שאושר לפני כשלוש שנים, הוקטן ואינו מתאים לצרכים.

2. בתכנית אין מחסן המחייב את ניהול המועדון (אולם המועדון מלא בציוד ומשמש כמחסן מחוסר ברירה).

3. הקמת מבנה בעל אופי שונה אינו מתאים להקמה בשטח המועדון שהובטח שישמש כעתודה להרחבה נוספת בעתיד.

4. יו”ר עמותת גיל הזהב הציע במפגש עבודה שהמהנדס איתמר והקבלן בן זקן יעברו על התכנית שהוכנה על ידי המועצה ויאירו את הערותיהם. בפועל, ללא שיתוף אף גורם בישוב (למיטב ידעתי) וללא התייחסות לכ-15הערות של איתמר ובן זקן, הועברה התוכנית לוועדה.

5. המבנה החדש המוצע מוסיף חדר פעילות שחוסם את המעבר להולכי רגל בדגש על כסאות גלגלים של המגיעים ממגרש החניה של המועדון לכיוון מבנה המועדונית.

6. בניית חנות יד שנייה, תנצל את אחוזי הבניה בשטח הקיים ותמנע המשך פיתוח המועדון. מבקש להדגיש שהמבנה החדש מחייב ממ”ד וזאת על פי בדיקה אישית שלי עם מהנדס בפיקוד העורף ברמלה (אדגיש שבעבר הייתי יו”ר מל”ח בכפר ורדים). ההצעה הקיימת מדברת על שינוי המקלט הקיים ופתיחתו כלפי המבנה החדש שעל פי אנשי מקצוע אינו מקובל לחלוטין. ניתן לציין שעצם הרחבת מבנה גיל הזהב גם היא מחייבת התייחסות לגודל המקלט הקיים כיום.

לסיכום, הבקשה לבניית המבנה על פי התכנית מלפני שלוש שנים הינה היחידה המתאימה לקהילת גיל הזהב בכפר ורדים.

בברכה,

בן עמי מוסק

הערה: נשמח להעביר לוועדה את ההתכתבויות, את ההצעות ואת ההערות שהוכנו על ידי לא מעט אנשים בקהילה.

 

כפרניק 888678009678 אושרה: הרחבת מועדון הזהב וחנות יד-2
מועדון פיס לגיל הזהב בכפר ורדים

**

 

לכבוד

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ״מעלה גליל״

הנדון: הגשת התנגדות

למספר בקשה 20211399

גוש: 18409 חלק מחלקות ו ,41 85 מגרש: 856 בישוב: כפר ורדים

שימוש חורג ביעד מבני ציבור לטובת הקמת חנות מסחר

למוצרים לשימוש חוזר בצמוד למועדון גיל הזהב

ג.נ. / א.נ. ,

אם תאשרו את השימוש החורג הנ״ל, תגרמו עוול למועדון גיל הזהב בכפר ורדים: אתם גוזלים את כבשת הרש – החלקה שהייתה מיועדת להרחבת המועדון או לצרכים אחרים של המועדון, המשמש בית תרבות למאות חברי הגיל השלישי בכפר ורדים, תיגזל לטובת הקמת חנות מסחר (חנות יד שנייה), שאין לה שום קשר למועדון חמשים פלוס.

אם תאשרו את השימוש החורג הנ״ל, תגרמו לצפיפות בינוי באזור המרכז המסחרי.

בנוסף, חנות יד שנייה שתקום בצמוד למועדון גיל הזהב מעוצבת בסגנון שונה לגמרי מהמועדון. בכך תהיה פגיעה אסתטית חמורה במראה הכולל של המתחם (למיטב ידיעתי התוכנית הוכנה בלי אדריכל).

מלבד הנימוקים העקרוניים כבדי המשקל הנ״ל, השימוש החורג הנ״ל מהווה תוכנית בעלת פגמים רבים, שדרסה תוכנית משנת 2020 שהותאמה לצורכי המועדון בידי ועדת בינוי של כפר ורדים והאדריכל משה אפלבאום.

המפגעים שנפלו בתוכנית השימוש החורג הנ״ל שהוגשה לכם:

1. אין מחסן למועדון למרות הצורך הלוחץ במחסן עם גישה מהאולם המרכזי. היום הציוד לפעילויות נמצא בארונות העומדים במסדרונות המועדון ואפילו בשירותים. בתוכנית המקורית משנת 2020 היה מחסן. בלי מחסן, היתרונות שבתוספת כיתות למועדון ואיתן תוספת הציוד, בטלים בששים.

2. מבנה חנות יד שנייה בצמוד למועדון אוטם את החלונות של הקיר המערבי במועדון. האיטום מונע אוורור טבעי של השירותים במועדון ושל החדרים הסמוכים לשירותים. חדר שירותים נוסף לבאי חנות יד שנייה שבתוכנית, מתאוורר דרך חלון משותף עם חדר השירותים שבגבו.

3 תוכננה כניסה נוספת לחדר הביטחון שבמבנה המועדון, כדי לאפשר לבאי יד שנייה גישה לחדר הביטחון של המועדון. זהו פתרון לא בטיחותי, תשאלו את הג״א!

4. הכיתה הפינתית במבנה המועדון עולה על השביל שמוביל מהמועדונית לכניסה למועדון. התוצאה היא, שאין גישה מהמועדון למועדונית ולא מהמועדונית למועדון, דבר שפוגע בהתנהלות ההכרחית בין שני המבנים. כמו כן, אין גישה מחניית הנכים של המועדון למועדונית.

5. ישנם פגמים הנדסיים חמורים בתוכנית שבשימוש חורג שהוגשה לכם. הפגמים ההנדסיים מתוארים במסמך ששלחו שני אנשי מקצוע ותיקים, מהנדס וקבלן, למהנדס המועצה. בבואכם להחליט על הקמת יד שנייה בצמוד למועדון, כדאי שהמסמך יהיה בידכם.

הבעיות הנ״ל מוכיחות שהצמדת חנות מסחר יד שנייה למועדון גיל הזהב תרע את התנאים של באי המועדון, כאשר המטרה המקורית של ועדת בינוי משנת 2020 והתוכנית של הארכיטקט למועדון, הייתה לשפר ולהרחיב!

משום כך אני מגישה התנגדות לשימוש החורג שבנדון למשרדי הועדה המקומית לתכנון ובניה – מעלה גליל.

בברכה,

לידיה גרינפלד

grinfeld45@gmail.com

 
3 תגובות

 1. בן ציון הגב

  אוי לנו שלא מתייחסים לנקודות החשובות שהעלו שני התושבים היקרים, מותיקי הכפר! היה צפוי כל כך שראש הרשות ידאג מראש שחברי הועדה ינטו לכוון מסויים, כולל יו”ר הועדה, מר בוחבוט שלא נח לרגע, וממשיך לבחוש ולערבב.. כמה עצוב..

 2. שלי הגב

  תודה לסיון ואייל

 3. דוח המבקר הגב

  1.6 מיליון (מאיפה?) ועוד 1.0 מיליון ש”ח שהובטחו ממפעל הפיס (המופע הנהדר של דני סנדרסון ) להרחבת מועדון הזהב המשרת את אוכלוסיית הזקנים בכפר ורדים, זה לא מעט כסף.
  עד כמה הפרויקט יתרום להגדלת הכנסות המועצה ממקור חיצוני לגמרי לא ברור. עד כמה הפרויקט ימשוך אוכלוסייה “חזקה” לכפר ורדים – די ברור שלא. 2.6 מיליון זה פחות או יותר מחיר בית ממוצע ביישוב. אם אפשר היה בכסף הזה ליצור תעסוקה לשלושה אזרחים ותיקים שרוצים לעבוד בשכר הולם ולא לקבל תגמולים מגוחכים מהמוסד לביטוח לאומי, אני חושב שעדיף.
  לא מועיל, לא מתקן עיוותים, לפחות לא מזיק.
  אז שיהיה בהצלחה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן