תיקון ליל שבועות


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

הנערים מחוגי הסיירות ערכו הצגה, למדו למחזר, גיבנו גבינה, שיחקו "הדגל" על הר דפנה ושרו עד הזריחה.

כפרניק DSC_7211 תיקון ליל שבועות

 

כדי שלא להירדם, ערכו הנערים והנערות הצגה של מגילת רות, למדו שיטות מיחזור חדשות, שזרו חבלים מהטבע, גיבנו גבינה, שיחקו "הדגל" על הר דפנה ושרו שירים עד הזריחה.

 

בלילה שבין ה- 4-5.6 התקיימה בבית תומר פעילות "תיקון ליל שבועות" בהשתתפות שכבות ח'-י"ב של חוגי הסיירות של הקק"ל ע"ש אורי מימון.

על פי המסורת היהודית, התורה ניתנה לעם ישראל בחג השבועות. מדרש מספר כי בני ישראל, אולי מתוך "נפילת מתח" גדולה ואולי מסיבה אחרת, בחרו לישון בליל החג עד מאוחר ובכך חטאו שכן לא התכוננו כראוי למעמד ההיסטורי. דמיינו לעצמכם… עם שלם מנווט במדבר בתרמילים וסנדלים מאובקים, תשוש מחוויית ההימלטות הטרייה ממצרים, עם שעדיין בונה בספקנות את יחסיו עם מנהיגו ואלוהיו, מגיע לחניון לרגלי הר סיני, ההר ממנו תרד אליו תורתו – הדבק שיחבר אותו לעד.

ההוראה הייתה להמתין שלושה ימים בודדים, אך בלילה שלפני המעמד המרגש, במקום ללבוש חג ולשיר מסביב למדורה, פרסו מזרני שטח ונכנסו לשקי שינה מבלי אפילו לערוך רשימת שמירה. היו אלה קולות הרעם והברקים של הקב"ה שהעירו אותם בבהלה לאירוע שישנה את פני ההיסטוריה.   

1450 שנים לאחר מכן, כך על פי ספר "הזוהר", החלו רבי שמעון בר יוחאי ותלמידיו במנהג "התיקון" על חטא אבותיהם ובמהלכו נשארו ערים כל הלילה ועסקו בלימוד תורה והלכה.

קפיצה נוספת של 1880 שנים בזמן לליל רביעי האחרון, לא הרחק ממקום קבורתו של אותו רבי שמעון, התכנסו להם בכפר ורדים (על פי המסורת האזורית) 40 חניכים של חוגי הסיירות מיישובי האזור, ללילה בו העמיקו את ידיעותיהם על חג השבועות על ידי קריאה מן המקורות ולמידה בחברותא אמיתית. כדי לא להירדם, ערכו הנערים והנערות הצגה של מגילת רות, למדו שיטות מיחזור חדשות, שזרו חבלים מהטבע, גיבנו גבינה, שיחקו "הדגל" על הר דפנה ושרו שירים עד הזריחה.

בבוקר, עם שבירת השרב, חזרו הסיירים הצעירים לבתיהם שמחים, עייפים ומחוברים יותר לעברם, לארצם ובעיקר… אחד אל השני.

 

 

 

 

תודתנו נתונה למארגני הפעילות מהשכבה הבוגרת שפעלו בעצמאות ויצירתיות ראויים להערכה.

 

צילום: בן עמי מוסק.

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. יפה הגב

  שאפו לחוגי סיור

  כמי שביתו הייתה בחוג סיור אני שמח
  שחוגי הסיור בכפר נכנסים בתנופה
  ומצפה לראותם משתלבים בפעילות הכפר
  ובפעילות 30 שנה לכפר ורדים

 2. דניאל הגב

  חוגי סיור
  ברוך שובכם למעגל היצירה בכפר
  בהצלחה

 3. איתי הגב

  כל הכבוד!
  כתבה יפה ועשייה מבורכת.
  מאיזו כיתה ניתן לרשום ילדים לחוגי סיירות?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן