שתי מצלמות שני דורות


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אביבה זוהר

צילמו: אוטו ואנדריאס מאייר. רעיון: זאב קלינסקי. אוצרת: יעל קלינסקי. מקום: מרפאת הכללית.

כפרניק  צילום במרפאה-001 שתי מצלמות שני דורות

צילמו: אוטו ואנדריאס מאייר. רעיון: ד"ר זאב קלינסקי. אוצרת: יעל קלינסקי. מקום: מרפאת הכללית.

 

הרעיון של ד"ר זאב קלינסקי להציג עבודות אמנים במליאת שירותי בריאות כללית בכפר ורדים, מקורי ותורם לאווירה נעימה ותרבותית לממתינים לבדיקה או טיפול.

והפעם, שיא גינס מגיע לאנדריאס מאייר, הייקה הצעיר ברוחו, שהציג לראשונה ב-23.1.2011, בגיל 90 ,פסלים ויצירות מחוט ברזל, עם קריצת עין והומור בריא.

השבוע הוא מציג בשנית. תערוכת צילומים משותפת של אב ובן: שתי מצלמות שני דורות ארץ אחת.

לפתיחה הגיע נרגש עם מקלו הייחודי, בליווי משפחתו ומכרים. חסרה לצדו רעייתו האהובה אסתר ז"ל. נכחו באירוע חברים מהישוב ואנשים שעזרו ויעצו. ד"ר קלינסקי נשא דברים על פי ה"אני מאמין שלו" ובתקווה שמרפאות נוספות יאמצו את הרעיון. אחריו דיבר אנדריאס במבטא המסגיר את מוצאו. ראשית, הודה לכולם ובמיוחד לאוצרת יעל קלינסקי, "אשת הדוקטור" ובעלת אורך רוח שהתנדבה וליוותה אותו בתהליך בחירת התמונות וגילתה את האוצר הבלום של אביו שצילם את הארץ, נופיה האנושיים, האורבניים ופינות טבע.

 

 

כפרניק  צילום במרפאה-001_0 שתי מצלמות שני דורות

 

במבוא לתערוכה מסופר על האב אוטו, יליד גרמניה. הוא חש בסכנה הקרבה והגיע לראשונה לארץ, לבד, ב-1935,כדי למצוא מקום מתאים בו יבנה בית למשפחתו. ב-1937 עלתה כל המשפחה לנהריה. את השהייה ניצל אוטו לטייל בארץ. דרך עין המצלמה פגש את תושביה הערבים והיהודים. תיעד את משלוח ידם, השווקים, מקומות עבודה וכלי תחבורה. הוא צילם את המקומות הקדושים, ביקר בירדן ובים המלח. בכנרת צילם את הדייגים הערביים פורשים רשת. לזיהוי וציון המקומות נעזרו בארכיאולוג ד"ר מוטי אביעם.

מהתמונות והמצגת, נחשפת הארץ לפני פריחתה ושגשוגה.

אנדריאס סיפר על אביו והמצלמה שלו. על הנגטיבים הרבים מהם בחרו את התמונות לתערוכה. אחר התייחס לצילומים שלו. כולם צולמו מאותה נקודה בצד הכביש היורד לנהריה, שם הנוף פתוח עד לקו האופק. לאורך שנים צילם מאותה זווית בעונות ושעות שונות, כאשר היה נוסע עם רעייתו לנהריה. בצילום לילה נעזר בחברו אורי שלוש. מהצילומים הרבים בחר מספר תמונות בעזרתה של יעל.

המשותף לאב ולבן, מלבד אהבת הצילום, היא אהבה לארץ ישראל שכל כך שונה בנופיה מגרמניה. אך היא ארץ הבחירה…

מומלץ לתלמידים לסייר בתערוכה עם מורה, ללמוד פרק בהיסטוריה כללית של עמנו ושל ארץ ישראל ולהבין שאין לנו ארץ אחרת.

**

צילומים: אביבה זוהר

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן