שיקום ומחקר ייחודי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

כללית: תכנית לתמיכה במחלימות מסרטן השד. בחינם. עם ד"ר עוזי מילמן וח'אולה לובאני

כפרניק dom שיקום ומחקר ייחודי

כללית: תכנית לתמיכה במחלימות מסרטן השד. בחינם. עם ד"ר עוזי מילמן וח'אולה לובאני

 

תכנית ייחודית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד מוצעת בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, בחינם במסגרת מחקר ייחודי:

נשים לאחר ניתוח וטיפולים בסרטן השד מתקשות לחזור לתפקוד תקין וסובלות לאורך שנים מתופעות כמו מגבלה בתנועת הגפיים העליונות, עייפות, חולשה וקשיים בריכוז, מתקשות בניהול חיי היום יום וחזרה לשגרת העבודה, בהשוואה לתקופה שטרם המחלה.

עובדה זו, המוכרת לנשים ולצוות המטופל, אוששה גם בשני מחקרים שערכה היחידה למחקר של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי בניהולו של ד"ר עוזי מילמן (תושב כפר ורדים לשעבר), יחד עם המרפאה בעיסוק ח'אולה לובאני. נמצא שהנשים שעברו טיפול לסרטן השד, סבלו מקשיים תפקודיים, מוטוריים וקוגניטיביים. במחקר חוזר, שנערך 5 שנים מאוחר יותר על אותן נשים, הסתבר שהתופעות ממשיכות והן לא שבו לתפקוד תקין.

על רקע זה, פותחה בשרותי בריאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי תכנית טיפול ייחודית, המוצעת במסגרת מחקר, לשיקום הנשים המחלימות מסרטן שד בסמוך לסיום תקופת הטיפולים. התוכנית מבוססת על שישה מפגשי הדרכה דו שבועיים עם המרפאה בעיסוק ח'אולה לובאני. מפגש אחד נערך במכון ריפוי של כללית, כאשר הנשים יכולות לבחור באיזה מכון יטופלו: בחיפה, שפרעם או עכו.

מפגש נוסף נערך כהדרכה מרחוק, לאחר שלכל משתתפת בתוכנית ניתנת מערכת הכוללת מצלמה המותקנת למחשב האישי באמצעות טכנולוגיה של מכון גרטנר. הטכנולוגיה מאפשרת לתת למטופלת הדרכה ע"י המרפאה בעיסוק שמשוחחת איתה וצופה באופן בו היא מבצעת את התרגול. במקרים בהן יאותר גם צורך בתמיכה רגשית, מערבת המרפאה בעיסוק עובדת סוציאלית של כללית.

 

בתוכנית יכללו נשים בגיל העבודה (25-65), בשנה הראשונה לאבחון המחלה והצוות מצפה כי תודות להתערבות האינטנסיבית יכול שיפור בתפקוד הנשים. עניין זה ייבדק לעומק בליווי מחקרי.

עורכי המחקר בכללית מציינים כי מדובר בתוכנית טיפול ומחקר פורצי דרך, לאחר שעד כה דווחו בעולם רק תוכניות דומות בודדות, אך בכולן ההתערבות הייתה בשיחת וידאו מרחוק בלבד ואילו בתוכנית שמציעה כללית מתקיים גם מפגש שבועי אישי ובלתי אמצעי. ההשתתפות הינה למבוטחות כללית בלבד, ללא תשלום ומותנית בהסכמה להיכלל במחקר.

 

לכל שירותי בריאות כללית בכפר ורדים

 


השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן