סיכום שנה בחינוך


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

ורד אמר: בשנה הקרובה נבחן מעבר ל-5 ימים לימודים ב"קשת". אימצנו בהצלחה מודל "דיאלוג יצירתי".

כפרניק IMG_1531 סיכום שנה בחינוך

ורד אמר, מנהלת מחלקת החינוך כפר ורדים: אימצנו בהצלחה מודל "דיאלוג יצירתי", בשנה הקרובה נבחן מעבר ל-5 ימים לימודים בשבוע.

 

כל המינויים (גם כאלו שכבר היו…): אתי בלזר סגנית בקשת (יונית גבע יועצת), עינב אוחיון מנהלנית (תחליף את קטי זוהר). מירב לבקוביץ סגנית באמירים, דיאנה אוחיון מנהלנית. יפתח גיא מנהל את תפן, זהבה יונה מנהלת היסודי. זיו רוזנצוויג רכז נוער במקום גלעד שי. רמי אבירם החליף את זהבה ספרא בניהול המשכ"ל. תמר בש וסלביה גליקין (שפ"ח) יוצאות לגמלאות.

 

בישיבת מועצת כפר ורדים שנערכה בתחילת השבוע הציגה ורד אמר, מנהלת מחלקת החינוך, את סיכום שנת הפעילות החינוכית. במרכז דבריה היה היערכות של בתי הספר ללמידה משמעותית , מעבר ללמידה והוראה בשיטה של חקר במודל  "דיאלוג יצירתי", מודל פדגוגי שפותח בבית ספר רמות חפר. הדיאלוג היצירתי הינו למידת חקר, הנעשית בקבוצות של עד שלושה תלמידים. התלמידים מציגים את העבודה בתוספת תוצר יצירתי מעל בימת שיתוף בהשתתפות הקהילה. זהו מודל הנתמך על-יד משרד החינוך ובמהלך השנה החולפת נערכו מספר הכשרות מורים להטמעתו.

כן עדכנה אמר, כי בשנת הלימודים הקרובה תיבחן האפשרות למעבר ל-5 ימי לימודים בשבוע בבית ספר קשת. לדבריה יש לכך יתרונות רבים, רוב העולם המערבי עבר למודל זה וגם משרד החינוך תומך בכך.

חבר המליאה עופר כהן ביקש להציג גם פתרון ל"מסגרת" הילדים בימי שישי, על-מנת להוריד לחצים והתנגדויות של ההורים.

 

* בשנה שעברה אושרו כספי "מוחזקות" לאמירים ותפן.

* נבחנה אפשרות להפעלת אמירים ותפן תחת "רשת" ארצית. בינתיים הוחלט לדחות את הדיון.

* נערכו ועדות השמה לחינוך המיוחד ומרבית הילדים לומדים במסגרות בכפר.

* נבנה תקציב למסגרות החינוך בשנת הלימודים הבאה והכוונה שלא להעלות (אולי אף להפחית) תשלומי הורים. כן יעודכנו ההורים בתשלומים בזמן הקרוב.

* נרשמו כ-200 ילדים לתכנית "בית הספר של הקיץ" לכיתות א'-ב'. העלות: 450 ₪ ל-3 שבועות.

 

גני הילדים:

בשנה הקרובה ילמדו 180 ילדים ב-6 גנים (ירידה במספר הילדים בכפר. 7 גנים בשנה החולפת ו-9 שנה קודם לכן), וזאת ללא פיטורי גננות/סייעות. הסתיים שיפוץ חצרות הגנים והן עומדות ב"תקן". נערכה תכניות מיוחדת של "כמה נוף שבאת הביתה" לחיזוק תחושת השייכות לכפר ורדים, הוקמה תחנה מטראולוגית בגן של רונית גלוזמן בסיוע של שמואל צ'אושו, נערכה תכנית העשרה מוזיקאלית והכשרת סייעות. הודק הקשר עם חנות יד 2.

 

בית ספר קשת:

בשנה הקרובה כ-535 תלמידים. ענת שוורץ נכנסה לנהל את בית ספר קשת והצליחה לאחד סביבה את צוות המורים (לאחר שנה "לא קלה" של המנהלת הקודמת…). בשנה הקרובה אתי בלזר תכהן כסגנית מנהלת. יונית גבע (סגנית בדימוס) תכהן, לבקשתה, כיועצת. עינת אוחיון נבחרה להיות מנהלנית בית ספר קשת. תחליף את קטי זוהר שעוזבת את המערכת.

בית הספר זכה במספר פרסים, וקידם את החינוך המוזיקאלי.

בצד ההתחדשות הפדגוגית, בית הספר יתחדש ברמת התשתיות הפיסיות ויעבור בקיץ שיפוץ מאסיבי. בנוסף ל-750 אש"ח שאשרה המועצה, נראה שנקבל עוד 300 אש"ח ממשרד החינוך.

סיון יחיאלי: אנו מודים ליונית גבע שבמשך שנים שמשה במסירות בתפקיד כסגנית מנהלת. יונית היא מאושיות בית הספר וזוכה להערכה רבה מצד הצוות ההורים והתלמידים.

 

אמירים:

 

בשנה הקרובה כ-410 תלמידים. מירב לבקוביץ מונתה כסגנית מנהלת בבית ספר אמירים. דיאנה אוחיון מנהלנית חדשה. נקלטה בבית הספר "מדריכה חברתית" שסיימה את תפקידה ומחפשים לה מחליפה.

מגמות: תיאטרון ומחול (חדש), פיסיקה, מחשבים, ביולוגיה, מדעי החברה, ערבית, מוסיקה ואמנות.

לאחר סיום תכנית "כתום" (כיתה, תלמיד ומחשב) – שופרו תשתיות המחשוב (88 אש"ח) ונערכה הצטיידות משמעותית במעבדות. מגרש הספורט ישודרג למיני פיץ'.

סיון יחיאלי: אנחנו מאוד גאים בהתפתחות אמירים, בפרסים ובציונים הגבוהים של התלמידים.

 

תפן:

יפתח גיא נקלט כמנהל חדש (הגיע מחוץ למערכת). זהבה יונה מונתה כמנהלת בית הספר היסודי תפן. בית הספר נערך למעבר בשנה הקרובה לכפר ורדים.

 

נוער:

זיו רוזנצוויג החליף את גלעד שי. נערכו הכשרות מנהיגות למד"צים וטרום מד"צים. נערכת תכנית "מצילה" בשת"פ עם המשרד לביטחון פנים למניעת אלימות. נערכה תכנית ציפורי לילה ותעסוקת נוער בקיץ.

ערב פתיחת פעילות הקיץ נערך בבריכת יחיעם, בשל הצעה זולה משמעותית מול הקאנטרי בכפר (כולל תחשיב ההסעות!). פעילות הנוער בבריכה בקיץ תהיה ביחיעם.

סיון יחיאלי: למרות שאנחנו רוצים לתמוך ולקדם עסקים בכפר, יש לנו גם אחריות תקציבית, והפער היה מאוד משמעותי.

 

שירות פסיכולוגי חינוכי:

מחפשים מחליפים לתמר בש (המנהלת) וסלביה גליקין שיצאו לגמלאות.

 

משכ"ל:

רמי אבירם החליף בניהול את זהבה ספרא. השנה ינהל, במקביל, גם את הקייטנות.

 

 

חינוך מיוחד:

במערכת החינוך כפר ורדים (קשת, אמרים ותפן) 10 כיתות חינוך מיוחד.

יחיאלי: לצערי, התושבים לא יודעים איזה טיפול מעולה וחשוב אנחנו נותנים בחינוך המיוחד. לרוב הנזקקים מהכפר פתרון בתוך הכפר. כמובן שחינוך מיוחד נעשה גם על בסיס אזורי. כיתת אוטיסטים נפתחה במעלות משום שיותר הגיוני שילד אחד מכפר ורדים ייסע למעלות, מאשר ארבעה ילדים ממעלות יגיעו אלינו.

 

לסיכום דבריה, הודתה ורד אמר לאיתן שטיינפלד, יו"ר ועדת החינוך, לעובדי מערכת החינוך ולעובדי המועצה.

לשאלתו של יואב ניצב, "האם הלקוחות" (הילדים וההורים) מרוצים ממערכת החינוך, השיבה אמר כי לא נערך "סקר", אולם התחושות מהשטח טובות מאוד.

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. מאוכזב הגב

  כמה חבל…
  1. חבל לקחת אחת המורות הטובות ביותר בביה”ס ולהפוך אותה לסגנית מנהלת. אך שיהיה לה המון הצלחה!
  2. חבל שלא מחליפים את ורד אמר – לא ניתן לנהל איתה שום דיאולוג יצירתי.
  3. סיוון תתעורר ותתחיל להקשיב להורים – אנחנו לא מעוניינים לעבור ל-5 ימים בשבוע!
  נרדמת סיוון יש חוסר אימון מצד הציבור בתפקוד המועצה שלך!

 2. חשוב לי הגב

  סקר
  לפעמים זה נראה כאילו יש נתק בין המציאות לבין הדברים המפורסמים על מערכת החינוך מאת המועצה… כוונתי למילים: התחושות מהשטח טובות…
  לא יזיק סקר קבוע להורים ובנקודות זמן מסוימות גם לתלמידים, כולל ברמה האישית של בעלי המקצוע, שנראה לפעמים כאילו הם מרגישים שמותר להם לעשות כמעט כל דבר, ללא כל בקרה עצמית. המינימום הוא לשאול את הורי וילדי כיתות ו היוצאים לגבי בית הספר היסודי ואת הורי וילדי החטיבה / התיכון לגבי השנים בחטיבה / בתיכון.
  משרד החינוך כבר הכין סקר כזה לילדים, אולי הגיע הזמן להכין גם להורים. עם זאת, אני מניחה שתהיה התאמה די רבה בין מה שהילדים יאמרו ומה שההורים. לדעתי הילדים יודעים מה טוב בשבילם במידה רבה (ואכן אפשר להיזכר בסקר האחרון של משרד החינוך, שלא החמיא לבית הספר היסודי, לדעתי זה לא השתנה מאז ולא יזיק סקר קודם ולא להסתמך על “תחושות”). כעת פשוט התחושה שלי היא שאין טעם לדבר כי ממילא אף אחד לא רוצה להקשיב. דבר שמחזק שוב את הדברים הוא האמירה: נראה שהתחושות של ההורים טובות, כשלא נראה לי בכלל שזה מה שעולה מן השטח. צריך רק להקשיב ולהיות מספיק אמיץ ואף להודות שיש עוד בעיות קשות שעדיין לא נפתרו. אני אעריך זאת יותר.
  בכל אופן, בהצלחה בהמשך, כי זה חשוב לכולנו.

 3. נועה הגב

  שאלה שלא נשאלה לניצב יואב מ”הירוקים”
  חברה שלי ירוקה אמרה לי שאתה ניצב חבר בהנהלה של המועצה ולא דאגת מראש שהשיפוץ בבית הספר היסודי שיעלה כמעט מליון שח יעבור את המסננת הירוקה.

  כמה חבל .

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן