מניפולציה או מינהל תקין


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

יעקב זיו: באגודת הספורט אין שקיפות ומאבקי כח. חיים רוטנר ובן עמי מוסק: הספורט בנפשנו והפעילות ע"פ החוק.

כפרניק IMG_0052 מניפולציה או מינהל תקין

יעקב זיו: אגודת הספורט נוהגת בצורה מניפולטיבית ומונעת מציבור משלמי הארנונה מידע על התנהלותו ואפשרות להשפיע באופן דמוקרטי על הרכב הדירקטוריון… יש להקפיא מידית את כל תקציבי אגודת הספורט, כולל שימוש במתקני הספורט של המועצה.

איריס וקנין: לא מאמינים בוועדות קש למינן אשר תפקידים העיקרי לעסוק בדיבורים ללא תועלת מעשית, וללא יכולת פעולה אמתית.

חיים רוטנר, יו"ר האגודה: התנהלות תקינה ע"פ החוק. לא נאפשר השתלטות פוליטית על האגודה.

בן עמי מוסק: גאה בפעילות שנבנתה לאורך השנים על ידי קבוצת משוגעים. רוצים "לשרוף את המועדון"?

 

 

 

בישיבת המועצה שנערכה בתחילת השבוע הביא חבר המועצה יעקב זיו את הצעתו להלן:

 

הנדון: הצעת החלטה

הקפאה מידית של תקציבי אגודת הספורט ומציאת שיטה חלופית לניהול הספורט בכפר ורדים

 

הקדמה

לפני יותר משנתיים, בעקבות המלצות הדו"ח של עודד נוריאל, על ניהול הספורט בישוב, התקבלה החלטה לבטל את ההגבלה במספר חברי אגודת הספורט ולקבל כל תושב שיחפוץ בכך כחבר האגודה.

ב-15/01/13 התקבלה החלטה באסיפה של האגודה שלפיה תופסק זמנית (עד יוני 2013) קבלת תושבי הישוב כחברים באגודה. למרות שנשאל לא נתן יו"ר אגודת הספורט כל הסבר לצעד זה. צעד זה נוגד את עמדת המועצה ונובע ממאבקי כוח בתוך אגודת הספורט. משיחות אתך, התקבל הרושם שהמהלך בוצע בידיעת ראש המועצה.

בשבוע שעבר קיבלתי, כחבר אגודה, הודעה מאגודת הספורט שבחירות לדירקטוריון יתקיימו ב-21/5/13. זאת לפני ביטול ההגבלה על קבלת חברים חדשים. המטרה ברורה: למנוע מחברים חדשים, אם יהיו, להשפיע על תוצאות הבחירות.

לא יתכן שמסגרת הסמוכה על שולחן המועצה, תתנהג בצורה מניפולטיבית ותמנע מציבור משלמי הארנונה מידע על התנהלותו ואפשרות להשפיע באופן דמוקרטי על הרכב הדירקטוריון.

לפני 10 ימים, פניתי אל ראש המועצה בבקשה למנוע את ההתנהלות הפסולה של וועד האגודה, בכדי למנוע את הגשת ההצעה המצורפת, אולם לא נעניתי.

 להלן הצעת ההחלטה:

1. להקפיא מידית את כל תקציבי אגודת הספורט, כולל שימוש במתקני הספורט של המועצה.

2. ראש המועצה מתבקש להציע, בישיבת המועצה הבאה, שיטה חלופית לניהול פעילות הספורט בכפר ורדים. ההקפאה תהייה בתוקף עד שתוסכם שיטת ניהול חלופית.

 בברכה, יעקב זיו

 

בפתח הדיון הציג זיו את הצעתו וטען כי התנהלות אגודת הספורט היא מניפולטיבית, בלתי שקופה ולא דמוקרטית ונובעת ממאבקי כח. הוא ציין כי הונחה לפניו גם הצעה חלופית ומאוזנת יותר של איריס וקנין (הועברה למערכת לאחר הישיבה):

 

עבור חברי המועצה

הצעה למתווה לטיוב פעילות הספורט בכפר – והגברת מעורבות באגודת הספורט

1. בכפר ורדים פעילות ספורט ענפה. הפעילות מתחלקת לפעילות המתבצעת ע"י אנשים פרטים, פעילות בקאנטרי ופעילות המאורגנת ע"י אגודת הספורט באמצעות מתקני המועצה.

2. הצעה זו מתייחסת להגברת מעורבות תושבי הכפר החדשים והצעירים באגודת הספורט וע"י כך לשפר את פעילות האגודה לרענן את הפעילות ולהגביר את השיתוף של תושבי הכפר בפעילות הספורט של ילדיהם ושלהם עצמם.

3. אגודת הספורט הינה חברה לתועלת הציבור (כמו עמותה) ופועלת מתוקף מוסרי מסמכות הציבור הרחב. נכון להיום רשומים באגודה כ-20 חברי עמותה בלבד.

4. לפני כשנה וחצי הוחלט לפתוח את ההרשמה לחברי עמותה חדשים למשך זמן מוגבל.

5. לפני כחצי שנה העלה חבר העמותה הצעה לפתוח את ההרשמה פעם נוספת ע"מ להוסיף חברים חדשים וצעירים שהביעו את רצונם לתרום לכפר, הצעה זו עלתה לדיון באסיפה כללית מיוחדת אך נדחתה ברוב קולות בהצבעה חשאית.

6. ההצעה שאנו מביאים למליאת המועצה הינה: פתיחת ההרשמה לחברי עמותה חדשים במידית, ביצוע קמפיין ע"מ ליידע את תושבי הכפר בנושא, באתרי האינטרנט בכפר בעיתונות ובדואר אישי מלשכת ראש המועצה. תוך חודשיים מיום ההחלטה זאת יתבצעו בחירות לוועד המנהל של האגודה. הוועד יהיה מורכב מכל שכבות גיל האוכלוסייה וייצג נאמנה את תושבי הכפר כולם.

7. אנו לא מאמינים בוועדות קש למינן אשר תפקידים העיקרי לעסוק בדיבורים ללא תועלת מעשית, וללא יכולת פעולה אמתית.

8. בברכה. איריס וקנין


**

חיים רוטנר, יו"ר אגודת הספורט כפר ורדים, הסביר לחברי המועצה כי אגודת הספורט היא "חברה לתועלת הציבור" הרשומה אצל "רשם ההקדשות" ופועלת ע"פ תקנון ובו אפשרות ל-50 חברי אגודה בלבד. לדבריו, במשך השנים לא היו אפילו אותם 50 "משוגעים לדבר" שנרשמו לאגודה (לפני כשנתיים נרשמו 60, אולם 11 מהם לא היו תושבי הכפר ולא יכלו להיות חברים, כך שלבסוף רק 49 חברים היו באגודה. כיום יש פחות מ-30 חברי אגודה). הוא הוסיף כי האגודה שגתה בכך שלא דחפה להקמת ועדת ספורט שתפעל במקביל לאגודת הספורט והציג תכנית ליצירת "פורום תושבים ממוקדי ספורט", בו יהיו נציגי הורים, ספורטאים בוגרים, חברי מועצה ואגודת הספורט.

עודד נוריאל תיאר בקצרה את עבודת הועדה שעמד בראשה וציין כי הגבלת חברי האגודה ל-50 היא נושא סטטוטורי שלא היה בסמכותה, אולם נועד למנוע "השתלטות פוליטית" על האגודה. הוא ציין כי במקביל לאגודה הייתה אמורה לקום ועדת ספורט בראשות דבירה גזית שלא פעלה.

 

 

כפרניק IMG_0052_0 מניפולציה או מינהל תקין

 

 

בן עמי מוסק, ממקימי האגודה ומנהל מחלקת הספורט במשך שנים ארוכות ביקש להביא דברים אלו (שנאמרו בקיצור בישיבה):

1. האגודה נפתחה פורמלית לציבור כמה פעמים, ולא פורמאלית הרבה פעמים. במהלך השנים עשרות אנשים היו מעורבים ואף חצינו את סף מאה משתתפים.

2. התקנון קיים מהקמת האגודה. התקנון בנוי על כך שהאגודה תפעל לתועלת הציבור, אך היא חייבת להיות גוף נפרד מהמועצה. אחרת אינו זכאי לתמיכות וסיוע חיצוני. אני לא רואה מקום לשינוי התקנון בגלל הרצון לצרף אנשים נוספים (שהצהירו על כוונות פוליטיות).

בארצות הברית קיימת חוקה מאז הקמתה, השינויים שחלו בה רבים שונים ומגוונים ועדיין לא שונתה עקב בקשת ציר או שר. בהתייחס לאגודת הספורט הקיימת מזה כעשרים שנה אין צורך בשינוי. בפועל, האמור בבקשתו של יעקב בוצע הלכה למעשה בשטח במהלך שנים רבות.

3.  יעקב שמעונין להכניס שינויים ואפילו הצטרף לאגודה, מעלה היום ההצעה, שאם היה מנסה להכיר ולראות את כל מה ואיך שנעשה, היה מבין טוב יותר את העשייה וחבל שלא נפגש וניסה להכיר איך היא פועלת ומדוע (הייתי שמח אם היה מסייע בפעילות האגודה כמו בצעדה האחרונה שחבל שלא נראה בשטח) – אך זה לא מה שחשוב. לומר שאין שקיפות בפעילות האגודה, שחלק מהפעילות בדגש על כספים עובר באמצעות גזברות המועצה זו עלילה שלא במקומה.

4. בקשתו שהמועצה תימנע שימוש במגרשי הספורט עד אשר…  אינה חוקית בעליל.

5. אין גוף נוסף הנעזר במועצה אשר מנוהל ע"פ כללי מינהל תקין כמונו. מעצם ההגדרה אנו מחויבים, שאר הגופים פועלים ומופעלים ע"י ציבור משוגע ומסור, אבל ללא ביקורת מגוף חיצוני זה או אחר, וטוב שכך.

6. אני חייב להתחבר למערכון של הגשש שמסביר אז את המהלכים של היום: כשנשאל אוהד… אני רוצה לקבוע מי המאמן ואם לא נשרוף את המועדון, לקבוע מה תהיה התוצאה, ואם לא נשרוף את המועדון, מי יהיו האוהדים ואם לא נשרוף את המועדון. אנחנו גם רוצים מועדון חדש מעץ, למה? שיהיה מה לשרוף אם לא תתקבל דעתנו.

7. האגודה התנהלה על מי מנוחות שנים רבות. עברו בתוכה עשרות מתנדבים ומאות ילדים. אבל "שוב קם דור שאינו יודע את יוסף". כבר עברנו חוויה דומה שבעקבותיה הקימו את הגוף הכושל. שרצו למחוק את מגוון פעילויות גופים כמו בית ספר למוזיקה אגודת ספורט וגופים נוספים. "איפה היא ואיפה אגודת הספורט".

לסיכום, אני גאה בפעילות שנבנתה לאורך השנים על ידי קבוצת משוגעים. בתחילה הפעילות טרם האגודה שכר המאמנים שולם "בכסף שחור" על ידי כל פעיל בתחומו, כל מועדון פעל בנפרד. במהלך השנים הצלחנו ליצור ארגון על פי כללי מינהל תקין ,אחידות בפעילות המועדונים, החדרת ערכים לילדים ולנוער, ולא מעט הצלחות של הישגים ספורטיביים, המוכרים על ידי משרד הספורט והציבור ואף זכינו בלא מעט תשבחות וחלק מהפעילות הומלצו לחיקוי על ידי מינהל הספורט.

עם השנים, בזכות ההישגים, המנהל התקין, מכלול הפעילויות זכינו למענקים ותקציבים שסייעו בתקציבים נאים לשיפור הפעילות ותשתיות הספורט בכפר ורדים.

 

הפניית בן עמי למסמכים נוספים הנוגעים לדבריו.

 

 

**

בסיכום הדיון אמר ראש המועצה סיון יחיאלי כי מעדיף לגבות פעילות קיימת ועובדת בהצלחה, מאשר להתחיל הכל מחדש (יעקב זיו ביקש להקים במקום האגודה "מינהל ספורט" של המועצה). הוא ציין כי בתחילת תפקידו, הציעו לו "מקורבים" להכניס חברים רבים לאגודה ולהשתלט עליה באופן "פוליטי", אולם הוא סירב לכך. לדבריו, אין למועצה עניין להיות מעורבת בספורט התחרותי, והיא מנהלת, בשיתוף האגודה, מפעלים עממים כמו הצעדה, העפיפוניאדה וכו'. יחיאלי ביקש מזיו למשוך הצעתו ולחפש פתרון משותף ומוסכם בישיבת הנהלת המועצה.

זיו הסכים לבקשת ראש המועצה, אולם אמר כי בכוונתו לדרוש את פתיחת ההרשמה לאגודה לפחות למצב בו יהיו בה 50 החברים המותרים על-פי התקנון.

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. מנחם הגב

  פתרון זול לשפנים
  היום בצהרים ברשת ב’ אחד מהכתבים סיפר כיצד בישוב בית אריה פתרו את הבעיה של שפני סלע שגם היוו סכנה להתפשטות הזבוב העוקץ.
  בבית אריה פנו למשרד איכות הסביבה. המשרד לאיכות הסביבה נתן להם פתרון מעניין שהבריח את השפנים. בית אריה פנו לספארי ברמת גן וביקשו צואת אריות. התברר שאת הריח הזה השפנים לא סובלים. בבית אריה פזרו את הצואה במקומות המועדים וראה זה פלא. נפתרה הבעיה. אפשר להרים טלפון לראש המועצה של בית אריה ולברר. הם לא פנו למנהל מקרקעי ישראל והתחילו לעקור הרים וגבעות. הם פנו למשרד הנכון.זה אומנם יסריח אבל לא יקר.
  זה לא 1 באפריל. טלפון אחד ליישוב אחד יכול להועיל.

 2. כועס משהו הגב

  אגודת הפארסה
  התנהלות האגודה דומה מאוד למפלצת עם מס’ ראשים ומי שלא מתאים לגוף המפלצת ראשו מוסר , בשנתיים האחרונות התושבים ה-“צעירים” מנסים להרים כל מיני יוזמות שמטורפדות ע”י ראשי האגודה בדרכים לא דרכים .גם הניסיונות של ה”צעירים” להיכנס לאגודה לא צלחו למרות הבטחות של “זקני השבט” לקבל אותם .
  ב-10 שנים האחרונות לא קמו מגרשים פרט לאחד שאמור לרצות את כל הכפר אך הוא לא מספק לא בהיבט האיכות ולא בהיבט של כמות הגידול שקיים בכפר . החוגים שמנסים להקים פה האגודה רק מערימה קשיים . האגודה לא עשתה כמעט כלום מיוזמתה אלא פשוט “זרמה” עם ההצעות שעלו וזה במקרה הטוב . זה כנראה היה בזמנו בימים בהם היו ועדות קישוט למיניהם . אם האגודה והעומדים בראשה לא ידעו לקחת אחריות לניהול שכולל הכל ולא יהיה קשוב לרחשי הציבור ,תהיה הפיכה ותיכנס לכפר בלית ברירה החברה למתנ”סים שאולי תרים ותביא משאבים להקמת אולמות בסטנדרט קצת יותר גבוה מהבלון המתפורר והאולם הקפוא והנוזל בחורף . מי שבונה חייב לחשוב על הכל ולהשקיע ולשאוף להכי טוב . מספיק עם הבינוניות הזו , שבונים אולם ללא חדרי הלבשה מיזוג , בונים מגרש רב תכליתי לא תקני בעליל . אין יוזמות ותמיכה בחוגים שאנשים טובים שמנסים להרימם ותמיד נדרשת התערבות של סיוון בכדי שהעסק “ידפוק” . בקיצור – די נמאסתם !!!

 3. קובי ומאירקה הגב

  קובי זיו כשלון
  לא עשית כלום כל הקדנציה חוץ מלריב עם הדתיים ולהפרד ממאיר גרינפלד.אתה כשלון נטו.עזוב אותנו במנוחה ותפסיק להזיק.

 4. שומי הגב

  גם אני רוצה
  גם אני רוצה ליהיות חבר באגודה ואיני יכול מדוע?
  הגיע הזמן לתת זכות ושויון לכולם

 5. תושבת הגב

  גם חברי פרמקאלצ’ר העלו רעיון זה
  וזה נשמע הזוי. אבל כנראה שיש בזה משהו. השאלה – אם אנחנו, התושבים, לא נברח מהריח… ומבחינה מעשית – כמה פעמים צריך לפזר את דשן האריות הזה, האם יהיה מרכז לאיסוף דשן בכפר וכל תושב שירצה – יקח כמות שתספיק לגינה שלו? איך זה יתבצע מבחינת התארגנות הישוב והתושבים?

 6. תשובה ל - 2 הגב

  תשובה ל -2
  כמה נמוך אפשר
  תשובה ל -2
  כמה נמוך אפשר לרדת, אתה מדבר שטויות וכל טענותיך על המתקנים לא צריכות להיות מופנות לאגודה כי אם למועצה, והיא מה לעשות, מוגבלת בתקציבים, וגם היא לא אשמה, אם היית יודע את העובדות היית מבין שזה המצב של הפלית הפריפריה ע”י הממשלה שזורקת ישוב לצפון ולא עוזרת להקים אותו כי גרים בו אנשים עשירים, אז מה? לילדי עשירים לא מגיע? ולגבי היצוג, הסבירו והסבירו אבל אתם לא מוכנים להקשיב, האגודה כן נפתחה לציבור אבל הציבור לא הגיע, מה לעשות. במקום להגיד תודה לאנשים שנותנים את דמם ונשמתם וכל זמנם הפנוי לאגודה בהתנדבות, אתם יודעים רק לזלזל. בבקשה, תגיעו לאגודה ותביעו את דעתכם ותשנו מבפנים, אבל אתם לא באים, רק זורקים אבנים מבחוץ. תפסיקו להכניס בכוח את הפוליטיקה לאגודה, תפעלו ענינית.

 7. תשובה ל - 3 הגב

  תשובה ל – 3
  הכוונה תשובה ל -3

 8. משה הגב

  חשיכה ועלטה

  יעקב זיו אתה מצית להבות
  התנהגות מתנשא כלפי דתיים בסגנון מתנשא וכוחני
  אני גם נגד התחרדות
  אבל הסגנון שלך היה בושה וכלימה,עכשיועברת לעניין הספורט ורוצה לסגור את פעילות האגודה בכוחניות מטורפת
  במה חטאו עשרות ומאות הילדים
  מה עשית באגודה חוץ מלקשקש אפילו לא עזרת לציבור במעבר כביש אבל להצטלם בפארק קסום הצלחת להידחק לחזית מה פעלת שם???
  ובכלל איך אתה מעז לדבר על דת, ספורט ומוזיקה
  לא שכחתי איך השחרת את בי”הס למוזיקה
  ובכלל למרות שזרקו אותך מסיעת אופק
  לא היססת ונשארת במועצה, רוב רובינו סולדים מהתנהגות מביישת
  עוד לא מאוחר תחזיר את המנדט לסיעת אופק
  לפני שתחפש עץ אחר
  מודה לך על שיתוף הפעולה
  ומקווה שאין לך מקום בכל סיעה שתרוץ לבחירות

 9. אחת שמכירה הגב

  עוד פעם עודד נוריאל?
  למה אני מרגישה שבכל דבר שעודד נוגע יש טעם נפגם?
  תמיד מלווה בעורכי דין, פיטורים מריבות…
  עודד, אני יודעת שהישוב חשוב לך. תנסה לעבוד בדרך החיוב ולא בדרך השלילה. אולי כך תצליח יותר.

 10. יעקב זיו הגב

  למשה מ-8
  הביקורת שלך לגיטימית. אבל גם אם אפנה את מקומי במועצה זה לא יפתור את בעיית ההתנהלות המניפולטיבית של הוועד הנוכחי האגודה. גם אם נכונה טענתם שמספר חברי האגודה מוגבל ל-50 , הם אינם מאפשרים רישום של חברים חדשים וצעירים, למרות שמספר חברי האגודה כיום הוא פחות מ-25. זאת משום שהם חוששים שהנרשמים החדשים יגרמו לשינויי מנהיגות באגודה.זו לא דמוקרטיה ומשלם המיסים ביישוב אינו צריך לממן מכיסו התנהגות כוחנית שכזו.

 11. מתבייש במקום מוישלה הגב

  ל 8 – ככה זה תמיד,כשאין מה להגיד – יורדים לגופו של אדם
  משה הקטן, אם אין לך מה להגיד, אל תגיד. אתה שונא את זיו, זה ברור, אפשר להבין זאת ממילותיך. אבל מה יש לך לומר לנושא? כנראה כלום.האם אתה העברת אי פעם ילד או זקנה את הכביש? כנראה שלא.
  זיו הוא אחד מחברי המועצה היותר פעילים למען הכפר, ולואי וכולם היו כמותו.

 12. תגובה ל-7 הגב

  תגובה ל-7
  האם ניתן לראות את הוצאות האגודה ומאזני , כנ”ל של המועצה ?
  מדוע הובטח לחבר’ה הצעירים שהם יוכנסו לאגודה ודבר לא התקיים ?
  האם זה הגיוני שהאגודה מנוהלת ע”י חבורה של אנשים ששיער מאפיר וסביר להניח שמרביתם כבר רחוקים מהספורט ?
  מדוע שמים רגליים לאנשים שמנסים להרים פה חוגים בזול/ בחינם לילדים (הערמת קשיים על הטניס , כדורגל בימי שישי בחינם לילדים , חוסר הופעתו של אורי בר צורי באירועי מאמאנט ) ?
  האם קשה לצרף את איגוד השחייה , איגוד הכדורעף , תגבור של הטוטו ועוד שמקיימים גם ניידות ספורט כאלה ואחרים עם תקציב ?
  לחברים באגודה שכבר שכחו מה זה להרים משהו חדש ולרענן פה בכפר שלנו משהו . מזל שיש חברים צעירים שמרימים את המקום עם קבוצות ריצה , טניס וכדורגל בחינם לילדים,מאמאנט שדוחף האמאהות ואת הכדורעף בימי חמישי עם מגרש ורשת שמביישים כל מקום בארץ , למה לא מביאים את לימור לבנת לכפר להתרשם מאולם ללא מיזוג בחורף או בלון קורס , שאף פעם החימום לא עובד (אולי תיקנו צ’ילר חשמלי, כבר היה יותר זול מכל הסולר שהוצאתם )?
  אם גרים בכפר אנשים עשירים איפה היכולת שלכם לגייס אותם לעשייה ? איפה הייתם כל השנים שסטף כן רצה לתרום מכספו ומרצו ?
  תפסיקו להגיד אין כסף , צאו לתורמים ותשיגו , תעשו שינוי , תפסיקו לתרץ כל דבר . בכל מקום בצפון בין אם זה מעלה יוסף , משגב , מטה אשר , נהריה , מעלות ועוד החברה למתנ”סים נמצאים בהרבה מהמקומות על תקציביהם , מפעל הפיס ותורמים נוספים ושם המגרשים ברמה גבוהה פי כמה , כמות החוגים , המחירים וכו’ .
  בקיצור יש הרבה אבל הרבה מקום לביקורת לאגודה ומנהלה שחובב אך ורק את תחום הכדורסל וחושש מכל ביקורת עליו או על האגודה . הגיע הזמן לשלב את הצעירים בעלי החזון או להחליף את השלטון .

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן