מיתוג כפר ורדים


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

חוג בית עם יורם איילון: ניסיון ניהולי, משרת ציבור, אמנה אזרחית, בנים ממשיכים וגעגועים לעבר

כפרניק WhatsApp Image 2018-08-09 at 09.58.17(1) מיתוג כפר ורדים

חוג בית עם יורם איילון: ניסיון ניהולי, משרת ציבור, אמנה אזרחית, בנים ממשיכים וגעגועים לעבר

 

בפתח דבריו מציג יורם איילון, המתמודד בפעם השניה על ראשות מועצת כפר ורדים את עצמו: תושב הכפר משנת 2,000, נשוי לסיסי ואב לספיר (נשואה +2 במרכז הארץ), גל (קצין בקבע) ועמית. אל"מ במיל. שתפקידו האחרון בסדיר היה מפקד בה"ד 11 (שלישות/ משאבי אנוש) ועדיין עושה מילואים בפיקוד צפון. בעל תואר שני במדעי המדינה ובמינהל עסקים. חבר מועצת כפר ורדים כמעט חמש שנים: בשנתיים הראשונות של הקדנציה היה גם חבר הנהלה וסגן ראש מועצה, עד שהתפטר ונשאר חבר ועדות בטחון ומכרזים ודירקטור משקיף בתאגיד המים "מעיינות זיו".

לדבריו, רכש בצבא ניסון ניהולי עשיר, כולל התמודדות עם תקציבים גדולים. הוא לא בא לחפש ג'וב, וכגמלאי של צה"ל גם לא צריך לעבוד, אלא מתמודד מתוך תחושת שליחות ורואה עצמו כ"משרת ציבור".

 

 

כפרניק WhatsApp Image 2018-08-09 at 09.58.17(1)_0 מיתוג כפר ורדים

 

 

לאחר דברי הפתיחה, ערך איילון סבב היכרות קצר של הנוכחים, כ-25 במספר, והודה למארחים, שירלי ודותן שלום מרחוב ארבל. לדבריו, לא בא עם "מצגת" וזאת במטרה ליצור שיח יותר חופשי ופתוח וגם לשמוע את התושבים.

בחלק גדול מדבריו שוזר איילון "געגועים" ונוסטלגיה לתקופה בה הגיעה משפחתו לכפר, לפני כמעט שני עשורים. הוא נזכר בתנופת האכלוס ובראש המועצה דה אז, ד"ר אריה ברן, שהגיע לביתם עם צנצנת דבש וברכם על הצטרפותם לקהילת כפר ורדים. בהמשך, מצביע על הבתים הרבים למכירה בכפר ועל הירידה במחירי הבתים (מתפתח ויכוח האם הירידה היא מוחלטת או יחסית…) ומציין את ה"תחרות" קשה עם ההרחבות בקיבוצים. לדבריו, רק מיתוג חזק ונכון של הכפר, בעיקר בתחום החינוך, יוכל למשוך לכאן אוכלוסיות חזקות וזוגות צעירים.

אילון מתייחס בפירוט לשלב ג', כאשר מדגיש כי שכונה א' היא כבר עניין מוגמר, לנוכח הכספים הרבים שהושקעו בפיתוח והקמת אזור התעסוקה כתנאי לאכלוס השכונה הראשונה. הוא איננו מרחיב סביב הסערה והדיון על צביון הכפר לאחר שערבים זכו ב-60 מגרשים, ורק אומר שהמחאה על כך היתה "לגיטימית" וטבעית, "כמו גם אם קבוצת חרדים היתה מגיעה למקום".

מכיוון ששאר המגרשים בשכונה א', כ-300 יחידות דיור, יוקצו לקבלן "חדיף" (שכבר זכה במכרז), ל"חבר" (משרתי כוחות הביטחון) ולבנים ממשיכים (מציע לבחון הוזלת המגרשים על-ידי ויתור מסוים על הכנסות המועצה מהמכירה) – הוא איננו רואה שינוי משמעותי בצביון הכפר. יחד אם זאת, מציין כי מתנגד להכפלת גודל הישוב, "והמשך פיתוח שלב ג' חייב להיות מוקפא ללא הגבלת זמן". לדבריו, המדינה לא תכפה עלינו גדילה, ללא הסכמתנו; מה עוד, שיש מגרשים נוספים לפיתוח בשלב ב'.

בנושא החלפת השטחים עם מעלות תרשיחא, מביע איילון אופטימיות רבה במהלך "מחוץ לקופסה" ובסיכוי שייתן פתרון קבע להטבות המס, אולם איננו מזכיר כי בתחילה התנגד לכך בתוקף במליאת המועצה ורק בהמשך השתכנע ותמך.

אליבא דה איילון, ניהול המועצה צריך להיעשות בשיתוף תושבים ובשקיפות. למשל: למרות ששלב ג' היה ידוע ומתוכנן מלפני שנים רבות, אין זה אומר כי המועצה יכולה לצאת למהלך אסטרטגי כל-כך משמעותי ללא עירוב והסכמת הציבור (ויכוח בקהל האם ידעו או לא על שלב ג' והאם על המועצה "לידע" או "להאכיל בכפית" את התושבים). לדבריו, בנושאים חשובים ניתן אפילו לערוך "משאל תושבים". איילון גם מציע לנסח "אמנה אזרחית", מעין "תעודת זהות" של הכפר, כדי לגבש, כלפי פנים וחוץ, הסכמה רחבה על צביון ואופי הכפר.

באשר לחינוך, אומר איילון כי המערכת טובה, אבל היה רוצה לראות כאן הישגים כמו בבית ג'אן, המובלים באחוזי הבגרויות בכל הארץ. לאחר הערה מהקהל, מדגיש גם את החשיבות הגדולה לחינוך לערכים ולמעורבות קהילתית ולאומית.

אלא שבנקודה זו, פחות או יותר, נפרץ הסכר ואיילון מותקף כי "הכל דיבורים" וחייב להציג תכנית פעולה ומטרות ברורות מדידות. אחרים מלינים על התחבורה הציבורית ומצב הכבישים, על תחושת "הכלא" של הנוער, על אי פרגון לעסקים בכפר, על תחזוקת הכפר הירודה ועל אי מתן הנחות ארנונה לנכים.

נראה כי המרכז המסחרי, תחזוקת הקאנטרי ומחירי הכניסה (לפני שנים איילון היה בעצמו שותף של רוני קובה בקאנטרי…) – הסעירו במיוחד, ואיילון מסביר כי אלו עסקים פרטיים, שהסיכוי והרצון לרכישתם והפעלתם על-ידי המועצה (כפי שגם הוצע) איננו ריאלי. "אצלי לא יהיו הבטחות בחירות שלא אוכל לקיים", אומר איילון.

 

יחד עם זאת, הוא מציין כי ניתן למצוא דרכים להשפיע, רצוי בהידברות או דרך "מנופי לחץ", על עסקים אלו. הוא איננו מצדד כי המועצה תוביל "מרד צרכנים", אבל מזכיר את שלמה בוחבוט שהזמין את מנכ"ל שופרסל למעלות-תרשיחא, כאשר המחירים במרכול היו גבוהים באופן מיוחד – ואומר כי המועצה צריכה למצוא את הדרכים לטפל גם בבעיות כאלו. לדבריו, ניתן היה להפנות את עשרות אלפי השקלים של תקצוב "הלילה הלבן" (היום! 9/8/18) לסבסוד הבריכה לתושבי הכפר. באשר למרכז המסחרי, שסובל מתחלופת עסקים גבוהה, אומר איילון כי יבחן הוזלת ארנונה לעסקים וכי יערוך את כל החגים והאירועים הקהילתיים באזור המרכז – לתמיכה בבעלי העסקים. איילון מבטיח כי גם ברכישת שירותים ומוצרים, ידאג לתת עדיפות לתושבי הכפר; וגם יקלוט תושבים כעובדי מועצה, כמובן שעל פי הכישורים המתאימים ("יש לנו הון אנושי מדהים", הוא אומר). באשר לנוער, מספר איילון כי נפגש עם נערים רבים ואף הקים צוות של בני נוער שניסח נייר עמדה מייצג.

איילון מסכים שהכפר מלוכלך, ואומר שיקצה לכך טרקטורון עם שני מנקים. "כראש מועצה, אתחיל ואסיים את יום העבודה בסיור בכפר", הוא מבטיח. "עם כל הכבוד לשלב ג' ולתכניות אסטרטגיות, יש חשיבות גדולה להיות מעורב גם באיכות החיים ובפרטים הקטנים הדורשים מענה".

 


0 תגובות

 1. חדש בכפר רק 12 שנה הגב

  אחד שלא מכיר ולא יודע

  אני חדש יחסית אבל עקבתי אחרי פעילות חברי המועצה ועכשיו אחרי המתמודדים לא אמר כלום והבטיח הבטחות שווא לא עשה כלום יש תקופה כסגן ולא עשה כלום בלי קשר להתנהלות סיון ואחרי פרישתו מהתואר הכסף כסגן לא עשה כלום וכלום

 2. אחד שמכיר ויודע הגב

  אצלי לא יהיו הבטחות בחירות שלא אוכל לקיים.
  איילון הוא ביצועיסט, בעל קשרים ענפים במשרדי הממשלה ולהבדיל משאר המתמודדים ניסיונו המוניציפלי יהיה לו לעזר (אני מקווה שיהיה שקוף ומשתף להבדיל מקודמו).
  הולכת להיות קדנציה קשה ומאתגרת- ראש המועצה החדש יירש “אדמה חרוכה” – שלב ג’,
  נטישת תושבים, הורדת הטבות המס, כפר לא מתוחזק ועוד.
  בהיכרותי אותו(גילוי נאות), את העשייה שלו, את יושרו אני סמוך ובטוח ביכולותיו, בכישוריו לנסות ולתקן את כל האמור לעיל.
  לכן שהוא אומר “אצלי לא יהיו הבטחות בחירות שלא אוכל לקיים” אני יודע שעליו אפשר לסמוך ולא על מי שמפזר מצגות שווא.
  בהצלחה איילון!!!

 3. דליה הגב

  בחירות
  בתקווה שאלו לא דיבורים של מועמד שרוצה להיבחר.
  מקווה שהלב והפה שווים. שבענו הבטחות שווא ובזמן אמת חלפו עם הרוח. הלוואי שאלו יהיו דיברי אמת כי הכפר עכשיו על הפנים.
  מוזנח, מטונף, רעש נוראי מבניה בלתי נגמרת.
  ממש לא כיף

 4. חמש שנים מבוזבזות! הגב

  אין סיכוי
  תמונות זה לא קשרים
  מדים זה לא ניהול
  אתה אשם במה שנעשה בכפר!!

 5. אבי הגב

  מהכרות אישית ארוכת שנים עם
  מהכרות אישית ארוכת שנים עם יורם איילון אני יכול להעיד שפיו וליבו שווים בהחלט !
  אני באופן אישי מאמין לו וסומך עליו !!!
  בהצלחה..

 6. רחל כהן הגב

  בחירות
  אני אבחר רק במי שאהיה משוכנעת שיקפיא את שלב ג’, אבל ברצינות וידאג לנקיון הכפר וטיפוחו כפי שהיה בעבר.

 7. איל הגב

  למי שלא הבין
  מה עשה 5 שנים כלום כלום וכלום ולזה קוראים נסיון מוניציפאלי לא מתאים הבטחות סרק ללא כיסוי וחבל

 8. נגד הון ושלטון הגב

  היחיד שלא ממשיך…

  חגיגת מכירת החיסול של הכפר ע"י סיוון וממשיך הדרך שלו עופר כהן חייבת להיפסק!!! ……….

 9. אני הגב

  אם אין אני לי מי לי?
  עושה לייקים לעצמו
  חחחח

 10. אני הגב

  תמצא לך חיים
  עדיף חוג בית מול 5 אנשים ששלושתם משפחה?
  ואח”כ לכתוב “היה מדהים”ת נו באמת.
  אבל ככה זה שהפיתרון לבית החולים של לסרי בחרצית היא מידרכה רחבה לקלנועיות(ציטוט מדויק).

 11. אליהו רגב הגב

  מנהל תקין

  אדם אחד אחראי לדירדור הכפר לאן שהוא היום האם אפשר למתג אותו ? בספק רב!! …. כל עמל כפינו בן 30 שנה .

 12. אבי הגב

  למגיב האנונימי… “אני”
  נראה
  למגיב האנונימי… “אני”
  נראה לי שפשוט התבלבלת בין המועמדים.
  את הציטוט שלך בעניין המדרכה הרחבה לקלנועיות אמר אייל שמואלי ולא יורם איילון !!! (תקרא שוב את הדיווח של עודד שלומות)
  לא היה אף חוג בית של יורם איילון שבו נכחו רק 5 אנשים… ההיפך הוא הנכון !!!
  תתאפס על עצמך…

 13. אליהו רגב הגב

  מנהל תקין

  אדם אחד אחראי לדירדור הכפר …… . למתג את הכפר יקירי במה? 30 שנה של עמל כפינו ירדו לטימיון. "נישארו כוכבי יופי עם לונה…."

 14. ש.י הגב

  קשה הבנה
  אתה כותב ,יורם שלא תפזר הבטחות שלא תוכל לקיים.
  .קראתי את המצע של הבחירות הקודמות.משהו לא מסתדר לי.

 15. אנונימי זה אני הגב

  לא התבלבלתי

  מי שנכשל בהבנת הנקרא זה אתה ידידי. ברור שהתכוונתי לאייל שמואלי שכל חזונו זה מדרכה רחבה ולקהילתיות ליל הרךץ עדלידא בפורים, נטיעות משותפות, ארוחות שישי משותפות ועוד שטויות ….. וכמובן חוג בית עם 5-6 אנשים שהיה "על הכיפאק"!!!

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן