מה זה וולטינג?


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אפרת פלדמן

רכיבה אקרובטית על סוסים!

תשאלו את נועה ניר, גל אבידר וענבר פלדמן.

כפרניק IMG_7883 מה זה וולטינג?

 

 

וולטינג???

רכיבה אקרובטית על סוסים! תשאלו את נועה ניר, גל אבידר וענבר פלדמן.

 

בחודש האחרון התחרתה נבחרת הוולטינג של "חוות הרוכבים" ביחיעם בתחרות ארצית שהתקיימה בחוות הסוסים בקיבוץ ניר דוד.

הנבחרת מונה ארבע בנות: אחת ממעלות, אחת מקיבוץ געתון, ושתי מתחרות מכפר ורדים – גל אבידר וענבר פלדמן. הקבוצה היא רב גילית, דבר המאפשר שילובים מעניינים בבניית תרגילים, שבוולטינגנקראים "חיבורים".

 

וולטינג הוא תחום חדש יחסית בארץ, ואותו הביאה איתה נטע כורזים, עולה חדשה-ישנה מסלובקיה, שעסקה בתחום בתור ילדה.

בארצות הברית, אנגליה, גרמניה, ספרד, צרפת… ועוד – זהו תחום חזק מאוד ומוכר שכבר הגיע להישגים רבים, וכעת נערך מאמץ ממוקד של ההתאחדות העולמית להכנסת הענף לאולימפיאדה.

אצלנו באזור מפתחת את התחום נועה ניר, מדריכת רכיבה ותיקה שנדלקה על הענף המיוחד, ובהתחלה הביאה אל הרוכבות לערוך תרגילים שמבוצעים על שמיכה מיוחדת המונחת על הסוס, ללא אוכף.

לאט-לאט תפס התחום את הבנות, ונועה החליטה להקים קבוצת רכיבה שמתמחה בוולטינג. היא עצמה השתלמה ולמדה, ואכן – החלוצות ענבר פלדמן מהכפר ושני לבנוב ממעלות היוו את הגרעין הראשון של הקבוצה.

מאז, כבר כשלוש שנים הבנות מתאמנות אימונים מפרכים של אקרובטיקה על חבית מדמה סוס ועל הסוס עצמו. אל השתיים הצטרפו עוד בנות, ופעם בשבוע לפחות, במשך שעתיים-שלוש, הן בונות חיבורים/תרגילים, מעלות דרגות קושי, מפתחות את הקשר והאמון ביניהן, לומדות לסמוך על הסוס, על עצמן ועל חברותיהן, ומכינות תרגילים מרהיבים בדרגות קושי שונות לתחרויות המתקיימות ברחבי הארץ.

אגב, ברחבי העולם התחום הוא של בנים לא פחות מאשר של בנות, והדריכות רבה בהמתנה לבן הראשון שיצטרף לאחת הנבחרות בארץ…

לוולטינג יתרונות רבים בבניית בטחון עצמי, שיפור קורדינאציה ושיווי משקל, כוח, גמישות, וכאמור- עבודת צוות.

 

לפני שנה וחצי יצאו הבנות למחנה אימונים ותחרות במדריד, ספרד. שם התאמנו חצאי ימים בחווה המיועדת לוולטינג תחת שרביטו של ארראט מרטינס – אלוף ספרד ואלוף אירופה. לצד ארראט היו מאמנות ומאמנים מכל העולם, ואליהם הצטרפו גם נטע כורזים ונועה ניר כמחזקות, מתרגמות וכמאמנות הנבחרת לקראת התחרויות. הנבחרת הצעירה שלנו זכתה במקומות מרשימים, והחוויה היתה אדירה.

 

בארץ יש שלוש חוות שמפתחות את תחום הוולטינג: בבארותיים, במושב עזריה, וביחיעם שאצלנו.

בשנה האחרונה נכנס הענף ל"התאחדות הלאומית לספורט הרכיבה", מה שמחייב במספר תחרויות בשנה, בסטנדרטים של רמה ואיכות ובשיפוט מקצועי ע"י שופטים שהוכשרו לעניין.

 

לתחום יש תנאים מקדימים רבים כמו ביטוחים ספציפיים, תנאי חווה מסוימים, ובעיקר – סוסים מיוחדים שעוברים שנים של הכנה ואימון לצורך העניין. אלה צריכים להיות סוסים בעלי מזג נוח, בעלי מבנה מסוים המאפשר עליה של מס' אנשים בו זמנית על גבם, ועוד.

 

התחרות האחרונה, בה השתתפו בנות הנבחרת מ"חוות הרוכבים יחיעם" היתה לפני שבועות ספורים, ובה התחרו הבנות במקצים אישיים המחייבים תרגיל חובה עם חוקים מאוד מוקפדים ותרגיל רשות, בו ניתן לבנות באופן יצירתי חיבור משלהן.

בדרך כלל הבנות משתתפות גם במקצה קבוצתי, אותו מכינות בשיתוף פעולה מלא ובהכוונה לקראת התחרות. כל התרגילים מלווים במוסיקה, ויש לעמוד בסטנדרטים, בזמנים ובטבלה אינסופית של אלמנטים מנוקדים. בתחרות הזו השתתפו הבנות גם במקצה זוגי, אליו הכינו חיבור בזוג בדרגת קושי גבוהה ביותר.

ענבר פלדמן זכתה במקצה האישי במקום הראשון, וביחד עם ירדן וייסמרק מיחיעם – זכו במקום הראשון במקצה הזוגי. בתחרויות השנתיים האחרונות קוטפות כל חברות הקבוצה פרסים ומקומות מכובדים בכל המקצים.

 

 

בחלוציות וביצירתיות שבהכנסת ענף ספורט חדש לארץ יחד עם הקשיים הנלווים – שותפה "חוות הרוכבים" ביחיעם, כשהחווה מאפשרת לנועה ולבנות לעבוד ולהשקיע גם הרבה מעבר לשעות הרכיבה הקבועות. כך נהנות הבנות, לצד תמיכה גדולה והשקעה של המשפחות –  מגב רחב, המאפשר להן להתקדם ולייצג את אזור הצפון בכבוד רב בתחום היפיפה, ומעניק סיכוי להתפתחות והתקדמות בענף הוולטינג.

**

לידיעה קודמת על מחנה אימון בספרד.

 

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

  1. CAPTCHA הגב

    איזה יופי, אבל חבל שלא רואים תמונה או קליפ

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן