לפנטז על “פנטסיה”


חגית פרידלנדר על פנטזיות בדמיון ובמציאות
חגית פרידלנדר

 

מעבר לדלפק הביט בי מבט כחול
כפרניק P5160742_0 לפנטז על "פנטסיה"

 

הפנטזיות לא נגמרות לעולם. הן רק עוברות דירה. מסתופפות במקומות חדשים. מייצרות דור המשך בתוכנו. הן רוצות לפרוץ דרך, לנפץ את חומות האיסורים, את המעצורים והכבלים שחוסמים את מהלכנו והן נשארות בגדר מאוויינו ותשוקותינו הלא מוגשמות.
 
להיות בעלים של פנטזיות זה כמו לחשוב בגדול, להיות עשיר בלי קשר לנפחו של חשבון הבנק. זה נפלא בעיני להיות עשיר מדבר שכזה…
כל כך הרבה סוגים של פנטזיות מתרוצצות במוחות הקודחים. בדרך כלל שם הם נשארות ואיש אינו מעז אפילו להעלותן על דל שפתיו… ומהו הגבול בין פנטזיה לחלום? את שניהם אפשר להגשים, תלוי כמה אנחנו מוכשרים לחבר אותם למציאות. האם הפנטזיות שלנו חייבות לגור רק בארץ החלומות הלא מוגשמים?
 
בדרך כלל פנטזיה אוהבת להישאר מושא רחוק, לא ממשי, משהו להתענג עליו כשרוצים לברוח מהמציאות. אם אנחנו אמיצים דיינו ולא רק פנטזיונרים שחיים בעולמות של דמיון, אנו גם הולכים בעקבות פנטזיה… כמו למשל יהודית רביץ בשירה שהולכת … "כמו פרפר אל האור ומה עם הגשרים שאת שוברת אם הקסם פעם יעבור?"
בקולנוע ובכלל באמנות ניתן לממש הרבה פנטזיות, כי זוהי חממה נפלאה לגידול הפנטזיות הכי עצומות. אפשר לעוף איתן רחוק על כנפי הדמיון, והאשליה המתקתקה הזו נשארת אי שם באזורים הנחלמים של המוח. עולה בראשי כרגע הסרט האיטלקי הנפלא של טורנטורה "מוכר החלומות" על הנוכל המתחזה למזהה כישרונות מהוליווד ה"שודד" במרמה ובעורמה את תמימותם של אנשים פשוטים שמפנטזים על פרסום ונסיקה אל על לעולמות אחרים ממציאות חייהם הדלה.
גם סרט אחר שזוכרת, "יחסים פורנוגרפים" דרמה צרפתית מעולה הנוגעת לרצון לממש פנטזיה מינית (שזה מדור עמוס במיוחד) ולהעמידה בסכנה מול הרגש המתעורר… (ממליצה בחום על השניים!)
כפרניק DSC_2585_E_0 לפנטז על "פנטסיה"

 

אני פנטזיונרית לא קטנה ובכלל לא אמיצה ולמרות זאת הולכת עכשיו בעקבות פנטזיה…
הפנטזיה עליה רציתי לכתוב ועוד לא התחלתי, בכלל לא קשורה למה שאתם חושבים או לחילופין, מפנטזים…
ה"פנטזיה" שלי היא שם של חנות הממוקמת בנהריה! בעצם אם אדייק אז השם כתוב באות סמך, "פנטסיה".
אשמח לדעת שבאמת התאכזבתם לגלות שזו לא הפנטזיה עליהם חשבתם שאתם עומדים לקרוא, כי זה רק אומר שאתם עשירים ומלאי דמיון ומפנטזים…
גיליתי אותה בימים הראשונים שלי בכפר ורדים, כשעשיתי סידורים ברחוב הגעתון שבנהריה. שוטטתי ברחוב, מתבוננת בחלונות הראווה של חנויות ישנות מתקופה של צרכנות שידענו לפני "פרוץ הקניונים".
והנה בין כל החנויות קרצה לי ה"פנטסיה". חנות קטנה ורומנטית עם ניחוח של פעם. השם של החנות כה מתאים לכל אותן פנטזיות שאמירתה סוג של דרמה, כזו שלא ניתקל בה בחנויות אחרות. ב"פנטסיה" אפשר למצוא תכשיטים עתיקים וגם חדשים בסגנון עתיק, פריטים לקישוט הבית, ציורים, קצת בגדים עם אוירה של תיאטרון, כאלה שסוחבים את הפנטזיות שלנו להיות מישהו אחר בזמן אחר.
הכי הכי חשוב לספר שמעבר לדלפק הביט בי מבט כחול של דמות דקה וגבוהה, "מודליאנית משהו" שהתאימה להפליא לתפאורת החנות. חיוכה, סגנון וקצב דיבורה הזמין אותי פנימה לתוך החנות, להציץ ו"להיפגע"… כמובן שמאותו מפגש אקראי בו התוודעתי אליה, אנו שומרות על קשר חברי ותזכורת לאותו יום מתנוססת על הקיר גם בחדר הטיפולים שלי. חיה צוק, בעלת החנות אמנם מתגוררת בנהריה אבל זו היתה חברתי הראשונה בבואי לגור בצפון.

 

החנות של חיה נפתחה ב-1982 כחנות עם "שיק-עתיק", וינטאג’ כמו שקוראים לזה היום. זו היתה החנות הראשונה בארץ בשם הזה. בחנות עובדות בהרמוניה חיה ובתה הילית כבר עשרים שנים. מטבע הדברים גם הילית השתלבה באווירת החנות. היא השתלמה בתכשיטנות וגמולוגיה. יש להן לקוחות ותיקים ונאמנים וכמובן גם קהל גברים שקונה מתנות לבנות הזוג.
"…אל החנות הגעתי מתחום האמנות" מספרת חיה. "…אני מצלמת ומציירת ולמדתי במגמת עיצוב אופנה שתרמה לי הרבה בעיצוב החנות והתפאורה שלה. למדתי הערכת תכשיטים ותולדות האמנות…" חיה ממשיכה ומספרת שהתגוררה באנגליה שלוש שנים והביאה משם פריטים מעניינים עם טאצ’ רומנטי.
נשים מבוגרות היו מביאות אליה למכירה בחנות סוגי תחרות ופריטים נוסטלגיים.
נכון להיום, מאחר והפנטזיה הקטנה גדלה והתרחבה (כדרכן של פנטזיות ותיקות) ,"פנטסיה" עברה לכתובת חדשה. החנות ממוקמת מתחילת חודש מאי שנה זו בחלל גדול יותר ברח’ געתון 28 (קניון פנורמה) שבנהריה.
"…היום אני מתמקדת במכירת תכשיטים מעניינים ומיוחדים ממיטב המעצבים וכן פריטי מתנות מקוריים…" מציינת חיה ולגבי השם "פנטסיה", הכתוב באות סמך, אומרת חיה שמקפידה לדייק כמו תמיד וכמובן אחרי בדיקה במילון :
פנטזיה = מסיבת משתה שכוללת יריות באוויר ושתיית יין.
פנטסיה = זה פועל יוצא של דמיון יוצר וחוויה רוחנית.
וכיוון שכך, אני בהחלט מסכימה עם הבחירה המתאימה יותר של השם לחוויית הביקור הפנטסטית ב"פנטסיה"!   

מאחלת לכולנו להמשיך ולייצר פנטזיות… ואם אפשר לממשן, למה לא, הרי תמיד תיוולדנה חדשות!

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  אני אוהבת את הפרגון שלך
  אני אוהבת את הפרגון שלך לדברים היפים
  וכיף לי שאת מפגישה אותנו גם עם עצמך, וגם עם דברים ומקומות שאת אוהבת- שהם גם בעצם חלק ממך

 2. אורח/ת יעל הגב

  פנטסיה
  ראשית כל הערה לעורך – כנראה נפלה טעות בתמונות!
  לחגית אכן חנות קטנה ומטריפה ובעלת חנות נחמדה שמגשימה את חלומותיה.אבל אנחנו מחכים לפנטסיות שלך חגית שמידי פעם את חולקת אותם איתנו בכשרון הבלתי נדלה שלך.וגם יש חנות קטנה ומטריפה בכפר וגם משם בחרת לך חברה…אוהבת אותך

 3. אורח/ת רז הגב

  פנטזיסיה
  בכוונה ניסיתי לשלב את שני המושגים פנטסיה ופנטזיה. בשנת 1940 יצר וולט דיסני את הסרט הבלתי נשכח פנטסיה שהיווה למעשה את הזרע ממנו צמחו מאוחר יותר הפארקים של וולט דיסני החל משנת 1955 בפלורידה הדיסני לנד, וגמור בפאריז בשנת 1992 וכה אמר דיסני: הפנטזיה או הפנטסיה נועדה לכל מי שצעיר ברוחו! חגית מחזירה אותי בבת אחת לנשמה הצעירה משום שהיא עצמה צעירה ברוחה וכל מה שמפעם אותה מפעם גם אותי ואולי גדולתה היא בנפשה הצעירה שכל כך דומיננטית בחייה ולוואי שכך תיוותר ותמשיך לפעמנו שוב ושוב

 4. אורח/ת ישר הגב

  פנטס/זיות
  לכל הקוא/ת את תאוריה של חגית,יש להניח שימצא עצמו בחלק מהתאורים,או לפחות הזדהה איתם.זהו כוחה של חגית ואלו הם כישוריה המיוחדים…הנייר הוא הבמה ומוחה הוא השחקן הראשי.אנחנו הקוראים הם הקהל באולם הקונצרטים…כייף לזרום עם מחשבותייך ותאורייך…ישר

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן