לא להשתפנות


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אילן פליוב

מה לא ניסיתי: עצמות עגל, רגלי עוף, מים קדושים…

הגיע הזמן לגדר חשמלית!

כפרניק צילום, אבי הירשפילד לא להשתפנות

 

מה לא ניסיתי: עצמות עגל, רגלי עוף, מים קדושים…

הגיע הזמן לגדר חשמלית!

 

כשהייתי עול בימים, שפנים היו היצורים החמודים והמקסימים ביותר עלי אדמות. חגגתי עם "חבר שפן" של הדוד רמוס, ובמופעי קסמים השיא היה להוציא את השפן מהכובע. לשפן היה בית וכשהצטנן קיבל נזלת.

 

 

כפרניק צילום, אבי הירשפילד_0 לא להשתפנות

 

 

מאז עברו הרבה מדי מים בירדן, השפן חזר להיות הארנב שהיה לפני תקלות התרגום של רבי שלמה יצחקי, אולם פרצופו של השפן האמיתי, the REAL shafan,  נחשף ברבים, בארץ הקודש ובמקרה הפרטי של גינתי הקטנה. גינת הירק הפכה להיות פינת ההאכלה לשפנייה המקומית, הממוקמת בינות לבולדרים אשר בוואדי. השכן, רחוב מעלי, הרים ידיו, תרם את כל גינתו לדון שפן, והמצב הפך להיות מאתגר יותר ויותר. הבנתי שהמצב דורש היוועצות במומחים ומיד הרמתי אימייל  לד"ר שמואל מורן איש החולייתנים המזיקים, מהפקולטה לחקלאות.

ד"ר מורן הרגיע אותי וללא דיחוי קבע: "אין מה לעשות."

–  מה זאת אומרת אין מה לעשות דוקטור?

–  "זה אתה שפלשת אליהם ולא להיפך. תתמודד!".

 

התמודדתי, ואז הוא רמז שאם נפרק את מערומי הבולדרים, ונסתום להם את המאורות, אז אולי, אולי, נרגיע את הסיטואציה במעט. על פתרון רדיקלי יותר אין מה לדבר, הרי הם מוגנים יותר ממצה שמורה, ותודה שטסת אל-על. מה לא ניסיתי: עצמות עגל, רגלי עוף, מים קדושים עם ובלי ברכה מהרבי, את הרבי עצמו. דבר לא עזר.

מעודד אך מיואש חזרתי לידידו הטוב של האדם, הגוגל, לנסות ולהעלות ברשת מחוכמת ההמונים. אז זהו. מסתבר שאם מרביצים להם, הם מבינים, בעיקר אם פורשים גדר חשמלית ואז הם מבינים טוב יותר. ומכיוון שזאת נראית האופציה המעשית ביותר, כרגע אני מחפש חברים לצרה וחברים לפתרון. קרי, אשמח לשמוע ממי שהתקין והצליח להבריח שפנים רבים בעזרת גדר שכזו, וכן ממי שמעוניינים לחבור אלי כדי להוריד עלויות בהתקנת גדר חשמלית.

אילן פליוב

  ilan.paleiov@gmail.com

למאמר מקצועי על נזקי השפנים!

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  תצטרף לאופוזיציה
  ותתבע את השפנים ביחד איתם. יש להם כבר עו”ד מוכן בקנה.
  זה בטוח יעזור.
  חוץ מזה, זה בגלל סיון ובגלל מינויה של קרן כמבקרת המועצה.
  הם אשמים בכל!!!
  דבר נוסף, אם נצטרף למעלות זה בטח יפתור את הבעיה.

 2. אברום רותם הגב

  שפנים עליך שמשון
  לאחר “דוקטורט” בנושא לפני כשנתיים, הכולל שיחות עם אנשי מקצוע בתחום קונקרטי זה, שניסו לתת פתרונות שונים במקומות אחרים בארץ הסובלים/ סבלו ממפגע זה (שכונות בצפון ירושלים, מודיעין ועוד):

  1. אין פיתרון פלא של זבנג וגמרנו. גלישת ההתיישבות לאזורי המחיה של השפנים גרמה לאי איזון חריף במספרם והתנהגותם, כולל השמדת האויבים הטבעיים שלהם, ומזון בשפע שלא היה קיים קודם לכן (הגינות…).
  2. הפתרון היעיל ביותר הוא סתימת מקומות הקינון של השפנים הסמוכים לחצרות הבתים על ידי רשת/ בטון. שפנים לא ינדדו רחוק מדי (מאות מטרים) כדי להגיע לבתים. הפוגעניים שבהם מקננים סמוך לחצרות (עשרות מטרים).
  3. פיתרון שני ביעילותו הוא גדר חשמלית, אך זה בעייתי בפני עצמו: בטיחות (זה לא פשוט! עוברי אורח, ילדים…), אחזקה שוטפת מעיקה, ועלות לא קטנה.
  4. מסתבר שכלבים זה פיתרון טריקי, שכן צריך כלב תוקפני וחכם במיוחד, צמוד לחצר הבית כדי לעמוד במשימה. אחרת הם יגברו עליו כאשר הוא יתקיף אותם סמוך למקום קינונם.
  4. נראה שרק סע’ 2 יעיל, אך מומלץ לעשות זאת עם אנשי המקצוע שהתנסו בעבר בתחום (לא אנשי אחזקה/ ביטחון וכד’…), כולל בתיאום וכ’ו.

  בהצלחה…

 3. אילת ס הגב

  אופרטיבית – פגישה של כל הגורמים – מועצה תושבים רשות הטבע
  מציעה לקיים פגישה שאליה יוזמנו כל מי שמעוניין בייצור פתרון.
  תושבי סביב הוואדי רחוב חרצית וכו’
  בעבר היה יועץ מטעם רשות הטבע אם איני טועה שייעץ למועצה – שיגיע גם.
  אפשר להזמין גם את עפר מרשות הטבע שבעבר עסק במתן פתרונות.
  בקיצור פגישה עיניינית שבה יוכלו להעלות הבעיות הקיימות – מיקום והיקף וכל הפתרונות האפשריים החל ממים קדושים וכלה בכל פתרון אחר. היקף כספי של יישום הפתרון ומציאת מקורות תקציביים.
  סיוון טיפל בקיץ הקודם בנושא במספר מישורים ואני מאמינה שהוא יירתם לפגישה כזו ולניסיון למצוא פתרון כולל או נקודתי.
  יש לדאוג לנציג של רשות הטבע שאמור להיות אמון על היישום ומה אסור ומה מותר.
  רצוי שיגיעו גם אותם שכנים (שכנות) שהצליחו לסכל את הפתרון היחיד שעבד (דילול) ויציעו את תרומתם (הקמת מעון יום ולילה לשפנים רעבים אצלם בחצר לדוגמא)
  מיותר לציין שאין לזמן נציג של אוכלוסית השפנים – הם רבים מאיתנו ובהצבעה דמוקרטית הם ינצחו – גם הפעם.

  לענין גדר חשמלית – לשכן שלי היתה כזו – השפנים למדו איך לעבור מהחצר שלי דרך פרצות לחצר שלו ולעקוף את הגדר. לא עזרו נסיונות סתימת הפרצות והם ידעו איך לעבור. למיטב ידיעתי הוא הפסיק להפעיל את הגדר. אבל אני יודעת על עוד לפחות משפחה אחת שעשתה זאת אפשר להזמין אותם לפגישה ולשמוע מנסיונם.

  לענין תקציב – המדינה הקציבה השנה סכום מסויים למיגור התופעה – זה סכום שאמור להגיע לרשויות שסובלות – יש לברר איך ניתן לקבל חלק מהתקציב הזה.

  לענין פגיעת השפנים – תזכורת – השפנים לא רק מחסלים את הגינות הבעיה העיקרית היא שהם נשאים של מחלות שונות. במספר אזורים בארץ פרצו מגפות של לישמניה (שושנת יריחו) שהשפנים הם הנשא שלה. קיים חשש שהשפנים כחלק ממשפחת היונקים עלולים להיות נשאים של כלבת במקרה של מפגש עם חיות בר נגועות בכלבת. כמו כן הם נגועים במחלות עור שונות שיכולות להדביק חיות אחרות ובהמשך גם בני אדם. ככל שאוכלוסיית השפנים גדלה וגדלה צפיפות האוכלוסיה שלהם גדל הסיכוי להפתרצות של מגפות בקרב השפנים – מגפות כאלה עלולות לפגוע בתורן גם בנו שכניהם הלא נאמנים.

  מצטרפת לכל יוזמה
  אילת ס

 4. אורגד הגב

  ידידו הטוב של האדם
  ידידו הטוב של האדם הוא אכן הכלב.לאחר שידידנו לכד שניים הם הפסיקו לבוא ,בעצת מומחה את אחת הגוויות שמנו במרחק מה משטח הבית והכל שב להיות ירוק.בהצלחה.

 5. עודד הגב

  פתרון יעיל נגד שפנים
  גם אצלי הופיעו פתאום שפני סלע בגינה. פיזרתי פלפל שחור גס ומלח בישול גס על המסלעה והם נעלמו. לא יודע אם זאת הסיבה אבל עובדתית לא הופיעו יותר. נסו את זה לפני הגדר בתקוה שיעזור גם לכם

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן