כלב נובח אינו נושך?


טיפול בנביחות כלבים בכפר ורדים
בוב חן

מה ניתן לעשות במקרה של מטרד כלב נובח

כפרניק 337545858899_2 כלב נובח אינו נושך?

 

 

קיימת בעיה של כלבים נובחים המהווים מטרד לתושבים בכפר ורדים. יש תלונות רבות בנדון, ולאחרונה פרסם מפקד משטרת מעונה כי מרבית תלונות התושבים הינם בנושאי רעש, לרבות נביחות כלבים.

לאחרונה נתנסיתי אישית בבעיה זו, אשר בינתיים באה על פתרונה הזמני ( אם כי בהליך חלקי ולקוי).

תוך כדי טיפולי בנושא נוצר קשר עם תושבים אחרים הסובלים מבעיה דומה, ולהפתעתי שמעתי מהם ש"לא ניתן לעשות שום דבר" ו"המועצה לא עושה כלום ו"אין מה לעשות".

מסיבה זו מצאתי לנכון להעלות כאן את האפשרויות הרבות והיעילות לפתרון הבעיה, והכל בהנחה שפניה חברית לבעל הכלב לא הביאה לשינוי המצב.

יש 4 דרכי פעולה אפשריים , מהם 3 מהירים ויעילים, והרביעי מסורבל ובלתי יעיל , לפי הסדר הבא:

 

1.     חוק העזר.

ב-2003 אימצה מועצת כפר ורדים את "חוק העזר לדוגמא לרשויות מקומיות בדבר פיקוח על כלבים וחתולים" ומאז קיים חוק עזר לכפר ורדים (פיקוח על כלבים וחתולים) תשס"ג – 2003. תוכלו לראות את חוק העזר כולו באתר המועצה

בחוק הוגדר הרופא הווטרינר כ"מנהל" ונקבע כי:

3(א) רישיון לאחזקת כלב יינתן למבקש הרישיון . . .

 (ב) המנהל רשאי לקבוע תנאים לרישיון ובנוסף . . רשאי הוא להורות בדבר אופן החזקת הכלב, מקום החזקתו . . .

 (ד) המנהל רשאי לסרב ליתן רישיון או לבטל רישיון שניתן מכל טעם סביר הנראה לו ובין היתר מהטעמים הבאים:

(1) הכלב מקים רעש שהוא מפגע לשכנים.

קיים פתרון פשוט לבעיה :

פונים לד"ר ברזילי בתלונה מפורטת בכתב ומבקשים שיקבע שהכלב מהווה מטרד.

ד"ר ברזילי בודק. מניסיון אני יודע שבדיקתו נעשית במהירות וביעילות. אם הוא נוכח בבדיקה אובייקטיבית שהכלב מהווה מטרד, הוא מוסמך להתרות בבעל הכלב על הכוונה לבטל את רישיונו של הכלב אם המטרד לא יופסק. לא הופסק המטרד, הוא מוסמך לבטל את רישיון הכלב. בוטל רישיונו של הכלב – אסור להחזיקו בכפר ואם הוא לא מוצא מהכפר ד"ר ברזילי מוסמך להורות על תפיסתו והשמתו בהסגר.

 

 

2.תקנון האגודה

להשלמת התמונה אציין כי בכפר ורדים קיים תקנון המהווה הסכם משפטי מחייב בין כל משתכני הכפר, ובו נקבע :

10.2.1. החבר לא יחזיק במקרקעין יותר ממספר סביר של חיות בית מהסוגים המקובלים . .

10.2.2. החבר יהיה אחראי לכך שחיות הבית שמוחזקות על ידיו לא יטרידו את שכניו של החבר ולא יזיקו להם או לרכושם או לציבור.

בתקנון קיימת בוררות חובה, וניתן לפנות ליו"ר ועד האגודה בדרישה למנות בורר. לבורר סמכויות נרחבות והוא יכול להעניק את הסעד הנדרש לשם הפסקת המטרד. את הפסק שלו ניתן להגיש לאישור בית המשפט, ומשאושר ניתן לפתוח באמצעותו תיק הוצאה לפועל.

עם זאת, לאור סמכויותיו הברורות והמהירות של מנהל השרות הווטרינרי של הכפר ד”ר ברזילי, נראה שאין צורך בהליכה לבוררות בנושא זה.

 

 

כפרניק 337545858899_3 כלב נובח אינו נושך?

 

 

3. המסלול הפלילי.

ניתן להגיש תלונה למשטרה והמשטרה חייבת לשלוח ניידת, ואם התופעה נמשכת, לפתוח תיק. החזקת כלב בבית או בחצר, אם הוא גורם רעש חזק המפריע לשכנים, היא עבירה פלילית לפי תקנות 13 ו- 17 לתקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) :

 

רעש בעלי חיים

13. המחזיק בעלי חיים בביתו, בנכסו או בחצריו, יחזיקם במקום ובאופן שלא יגרום רעש חזק המפריע לשכנים.

17. העובר על הוראה מהוראות תקנות אלה, דינו – מאסר ששה חודשים או קנס כאמור בסעיף 40(2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, או שני העונשים כאחד.

לפי תקנה 14(ב) לתקנות הנ"ל . מספיק שהנביחה "חזקה" לפי התרשמות השוטר.

היתרון הבולט שמעניק הסעיף הנ"ל הוא ביכולת להתלונן במשטרה ובחובת המשטרה להתייחס לתלונה, על כל אי הנעימות הנגרמת לבעל הכלב. העשוי עקב כך להפסיק את המטרד.

 

 

4. המסלול האזרחי.

הואיל וקיים פתרון מושלם בסמכותה-חובתה של הרשות המקומית, אין צורך בפניה אזרחית לבית המשפט, ולדעתי מי שעושה זאת עושה טעות טקטית, כי מסלול זה יקר והסיכויים להצליח בו קלושים. אולם לשלמות התמונה אציין כי ניתן להגיש תביעה לצו מניעה (ובכפוף להוכחת נזק גם לפיצוי) בגין מטרד ליחיד והפרת חובה חקוקה, לפי סעיפים 44 (א) ו- 63 לפקודת הנזיקין, אם כי, כאמור, לא מומלץ ללכת בדרך זו. אולם בתי המשפט אינו מתנהל כאתר של מדע מדויק . ציבור השופטים מגוון ואפשר להגיע לשופט שמתייחס לתביעות על מטרד-רעש – כמטרד, ושדוחה תביעות כאלה על-ידי העמדת דרישות ראייתיות בלתי אפשריות. בסיכום אין כל צורך ולא מומלץ ללכת בדרך זו.

 

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורחת הגב

  כלבים
  יפה שהובא ציטוט מהתקנון. חבל רק שאין המועצה אוכפת אותו. לכו בדרכי הכפר במהלך היום והערב וראו כמה כלבים (בעלי קולר) משוטטים בחופשי ומפריעים להולכים על שתיים. רודפים אחריהם ןנןבחים. זה בנוסף לרעש הכלבים הנובחים וללכלוך הפזור על המדרכות.

  אז באמת הגיע הזמן לפעול גם בתחום זה!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. בובי הגב

  שונאי כל הכלבים התאחדו!
  הלאה הכלבים, מי צריך אותם? תועלת הם לא מביאים, רק אוכלים, מחרבנים ונובחים! רוצים עולם ללא כלבים! ואחרי הכלבים נרד על החתולים, ובסוף על העכברים. אולי בעצם נתחיל הפוך?

 3. צחוק מהעבודה הגב

  כרגיל, הצחקתם אותי….
  קראתי את ה”תקנונים” כאן למעלה, את “חוק העזר” ו… בקיצור את הכל. אז ככה:
  בכפר ורדים מסתובבים כלבים מחוץ לבתים ללא בעליהם כל היום, ובמיוחד אחה”צ כשהמועצה סגורה, והבעלים חוזרים מהעבודה, ונותנים לפוצי לצאת ולחרבן לבד ברחוב. תראו כמה קקי על המדרכות.
  בכפר ורדים יש כלבים שקשורים עד צאת נשמתם בחזית הבית ונובחים על כל הולכי הרגל התמימים שעוברים במדרכה על יד הבית (הוזכרו כאן כלבים במורן, שניר/דפנה, ארז ועוד). אם אתם הייתם קשורים כל החיים גם אתם הייתם נובחים ככה. מפחיד לעבור לידם.
  בכפר ורדים יש בית אחד ברח’ לוטם שמספר בעלי החיים שם אינו עומד במה שכתוב בתקנון: “החבר לא יחזיק במקרקעין יותר ממספר סביר של חיות בית מהסוגים המקובלים” . מה שיש שם זה לא מספר סביר.
  מה שגרוע כאן בכפר זה, שכולם יודעים הכל, אבל אף אחד לא עושה כלום. האו-האו, איזה כייף לנו הכלבים.

 4. אורח הגב

  כלבים וחיות אחרות
  כדאי לבער את בעלי החיים האחרים שגורמים לכלבים לנבוח כמו חזירי בר ושפני סלע , שלא נזכיר את הפרות שמסתובבות חופשי בעיקר בשכונה ב’. אז כלבים זו הבעיה?

 5. אכלו לי שתו לי הגב

  יש לי שכן שמדבר בקול רם מדי לדעתי
  בוב, יש איזו תרופה לזה? או שאתה מבקש להתחשבן פה עם השכן שלך?

 6. בעל כלב הגב

  חבל שאיננו יודעים כמה פריצות נמנעו בגלל הכלב ה”נבחן” שלנו
  מי יודע כמה עגמת נפש נמנעה מאיתנו בזכות הכלב שלנו. אז הוא נובח, אז מה? אנחנו לא נובחים? אדם לאדם זאב, וידידו הקרוב הוא הכלב.

 7. יעל הגב

  לא צריך לשנוא כלב כדי לסבול מכלבו של שכן…
  נימוס פירושו התחשבות בזולת, ואנא מכם, בעלי כלבים יקרים, שכלביכם הלוא מביאים תועלת לכולנו, הפסיקו להתחסד. יש כאן כמה וכמה צדיקים שמגדלים כלבים מבלי לחרבן על שכניהם, תרתי משמע: הכלב לא משוטט באופן חופשי ומפחיד אנשים (כן, ילדיי מסרבים ללכת ברגל בגללכם) ולא משאיר מזכרות ברחוב. יש כאן צדיקים שמכניסים את כלביהם לתוך הבית כשאלה נובחים ומפריעים לשכנים.
  אנא מכם, קחו אחריות. רציתם כלב – לא ביקשנו מכם, ועל כן עליכם להימנע מפגיעה באחרים. כולם מתלוננים על ההתנהגות הרקובה של הישראלים, וכולם הרי נורא תרבותיים… מה אתכם?
  אני אוהבת כלבים ומשחר ילדותי גדלתי עם כלבים. עם זאת, בחרתי שלא לגדל כלבים בכפר מפאת המאמץ שכרוך בכך ואי הנעימות שעלולה להיגרם בשל כך. מי שטוען שהכלבים מבריחים גנבים הוא תמים או שהוא מתמם. זול יותר למגן את הבית באמצעים אחרים. העובדה היא, שכלבים לא מרתיעים גנבים, ומי שרוצה לפרוץ ימצא את הדרך לעשות זאת.

 8. בוב חן הגב

  התעלמות מסבל
  אני מבטוח שאתה אוהב-אדם , ולא היה בכוונתך להתעלם מסבלו של תושב הכפר היוצא לעבודה בבוקר לאחר לילה בלי שינה עקב כלב נובח בלי הרף שלא נתן לו לישון ומהסיכון , למשל , שבנהיגת אדם כזה בכביש , היכולה לגרום לאבדן בנפש של ילד או מבוגר אחר. לכן אני בטוח שכתבת בהומור ולא ברצינות ושמה שכתבת לא מבטא את דעתך האמיתית.
  חג שמח וכל טוב לך.

 9. בוב חן הגב

  מסר סתום
  מצטער – לא כלכך הבנתי. כל השכנים שלנו שקטים ונעימים .

  אם יש לך בעיה עם שכן שקולו מפריע לך – דבר עמו בנועם וןבודאי ייענה לפנייתך.
  למה בעילום שם ? ממה אתה מפחד ?

  חג שמח וכל טוב.

 10. אמא ל-3 ילדים ובהריון ל-4 שרוצה לשמור על כוחותייה הגב

  תמיד אפשר לדבר, אבל עם מי ?
  בבית שגרנו מקודם, היו לנו שכנים שמחזיקים 2 כלבים שנבחו לנו באוזניים כל בוקר ב-5 כולל שבתות וחגים. עד שהלכנו לדבר איתם והספיקה פעם אחת כדי שהם טיפלו בבעיה ותודה להם.
  ליד הבית שאנחנו גרים עכשיו יש כלב שכל לילה נובח, נובח, נובח, נובח, נובח ושותק. ובדיוק כאשר מרגישים שסוף סוף מצליחים להרדם, הכלב מתחיל לנבוח שוב. ושלא לדבר על זה שהוא מעיר גם את הילדים …
  הבעיה היא שלא הצלחנו לאתר את הכלב ואת הבעלים שלו.
  אז מה אפשר לעשות ??????????

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן