יואב ניצב בראיון


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי

 

 

לבקשת התנועה הירוקה, אנו מפרסמים להלן ריאיון שערך טוביה ארז (מס' 2 בסיעה) עם יואב ניצב, יו"ר התנועה.

טוביה ארז אמנם איננו מראיין מקצועי ואובייקטיבי, אך מרבה לכתוב ולהתבטא באתר ובעיתונות המקומית. כן, לבקשתנו, עלו בראיון גם שאלות שהעבירו הגולשים.

 

מערכת כפרניק.

 

**

 

טוביה ארז: איך קרה שהופעתם כך פתאום לקראת הבחירות למועצה?

יואב ניצב: "תנועת כפר ורדים ירוק נוסדה לפני כ-6 שנים לקראת הבחירות הקודמות.כמה חברים, תושבי הכפר, התכנסו במטרה להביא לשינוי באיכות החיים וזאת, בין השאר, ע"י העלאת המודעות בתחום הקהילתי והאקולוגי. הכנו אמנה ירוקה, שהוגשה כתכנית פעולה למועמדים בבחירות הקודמות למועצה, לפני 5 שנים.

"מרבית המועמדים, כולל ראש המועצה הנבחר, חתמו על האמנה והתחייבו לעקרונותיה. החלטנו לפעול ברמה הציבורית לקידום הנושאים "הירוקים" וזאת באמצעות הוועדה לאיכות הסביבה וע"י פעילות יזומה שלנו".

 

 

עברו 5 שנים, מה היו הפעילויות וההישגים שלכם בתקופה הזאת?

"פעלנו לכל אורך התקופה. פרוט הפעילויות נמצא בדף הפייסבוק שלנו אולם הייתי מציין כמה פעילויות בולטות. השתתפות בצוות שבחן את אזור התעסוקה של שלב ג'. מצאנו כי תכנית הבינוי של אזור התעסוקה במתכונת המוצעת תגרום להקמת מפעלים מזהמים והבאנו לכך שהמועצה תחזיר את התכנית לתכנון מחדש.

"יזמנו תכנון והשתתפות בפרויקטים קהילתיים ובניהם הקמת הוואדי הקסום, פרויקט נגיעות, ארגון אירועי ט"ו בשבט – כולל הכנת שתילי עצים ונטיעות, ארגון בתים פתוחים להדגמת נוהל חיים ירוק בבית. יזמנו את הקמת הוועדה לפרוגרמה ירוקה לכפר ורדים מתוך מטרה להכין את החזון הירוק של הכפר לאישור המועצה והטמעתה בתכניות הפיתוח והאג'נדה של הכפר. קיימנו 7 פגישות יחד עם אנשי המועצה והכנו דו"ח ביניים.

 

אם הפעולות והמעשים כל כך רבים מדוע לשנות את הפורמט ולרוץ למועצה?

"הגענו למסקנה שהיכולת להשפיע על קביעת סדרי עדיפות של המועצה ויישום עקרונות ירוקים בעבודת המועצה – תהיה משמעותית יותר אם יהיו לנו חברי מועצה מהסיעה הירוקה. נוכחנו לדעת כי מחוץ למועצה אנחנו לא גורמים לקידום מספק של הנושאים 'הירוקים' כי הם נמצאים בעדיפות משנית או לא נמצאים כלל בסדר היום הציבורי.

"אתן לכך מספר דוגמאות. נושא של תחבורה ציבורית פנימית, שאטל חשמלי, אשר נמצא בסעיפי האמנה תקוע. נושא העסקים הפרטיים בבתים, שהוא בגדר התנהלות עסקית ירוקה, גורם במתכונתו הנוכחית למחלוקות בין שכנים, ולכן דורש התייחסות מיוחדת. הטמעת הבנייה הירוקה בכל הפרויקטים של הישוב, הציבוריים והפרטים, לא מתקיימת כראוי. אפשר לקבוע כי ההיפך הוא הנכון והפרויקטים הציבוריים נבנים לא לפי תקני הבנייה הירוקה. קידום פרויקטים קהילתיים כגון: גינות ירוקות, הגברת פעילות מתנדבים, ופעילויות נוספות לגיבוש קהילתי תוך שיתוף תושבים מגילאים שונים, ועוד".

 

 

מה החזון שלכם לכפר ורדים?

"החזון שלנו הוא להפוך את כפר ורדים לישוב מוביל וחדשני בתחום איכות החיים והסביבה וזאת ע"י שימת דגשים על קהילתיות, האקולוגיה, תכנון הבינוי ופיתוח התשתיות בכפר ועל תעסוקה מקומית לא מזהמת".

 

אלו מילים גבוהות אולם מה תעשו אחרי שתבחרו?

"ראשית אנו נשתף פעולה עם כל ראש מועצה שייבחר, אולם נבדוק, נדריך, ניזום ובמידת הצורך גם נבלום פעולות שייעשו ע"י ראש המועצה ועובדיה שלא לפי הפרוגרמה הירוקה תוך דגש על קהילה ואקולוגיה. פרוט חלק מהנושאים ניתן לקרוא בדף הפייסבוק שלנו.

"נפעל לקידום אזור תעסוקה ירוק ללא מפעלים מזהמים, פיתוח ציבורי ונופי ידידותי לתושבים כולל עצי צל ופינות ישיבה ומנוחה להולכי רגל, מקומות פעילות ומפגש קהילתיים כגון פארק לכלבים, גינות ציבוריות פעילות וכו'. הסדרת נושא העסקים בבתים, קידום תיקני בנייה ירוקה ועוד. חלק מהפעילויות יאפשרו עבודה בהתנדבות.יש בכפר ורדים אנשים בעלי ידע מקצועי רב בתחומים מגוונים הקשורים לנושאים קהילתיים ושל איכות הסביבה, ואנו מבקשים לקדם עשייה ושיתוף הציבור המקצועי הזה בתכנון וביצוע פרויקטים. נפעיל רכז ידע שיוכל לנתב את הידע לעשייה התואמת והנחוצה, תוך הפעלת האנשים שירצו בכך.

"אנחנו חותרים לכך שהמועצה תיתן מעטפת כספית וארגונית תומכת להתנדבות מסוג זה, כולל משאבים הנחוצים לכך. הוכחנו שניתן בעבודת מתנדבים וכסף קטן, כמו הוואדי הקסום, לעשות המון. אנחנו רוצים עוד פרויקטים מסוג זה ולהוסיף עוד מקומות ישיבה בפרויקט 'נגיעות' בכפר".

 

האם יש לי כתושב הכפר ממה לחשוש לגבי שינויים באורח החיים בכפר?

"נהפוך הוא. הפעילויות הן לטובת התושבים ותוך שיתופם. אנו נלווה את הפעילות הירוקה בהסברה, בשקיפות ובהקפדה על מינהל תקין אבל בתכנון ובצוע מהיר".

 

מה לגבי חינוך ירוק?

"חינוך ירוק והטמעת ערכי שימור הסביבה רצוי להתחיל מהגיל הרך. אנו רוצים שילדים ונוער יהיו מודעים לערכים אלו ופעילים. למשל: בגינות הקהילתיות, בטיפוח ואחזקת פרויקטים סביבתיים כגון הוואדי הקסום, ילמדו את הערך של מיחזור ויכירו את עקרונות הבנייה הירוקה".

 

מה הרקע שלך ושל המועמדים ברשימה שיאפשר להם לפעול לקידום החזון הירוק שלכם?

"הרקע שלי הינו בתחום תיירות אקולוגית ופיתוח בר-קיימא. תואר שני. ניהלתי את אגף התיירות בחברה להגנת הטבע, עסקתי בייעוץ לפיתוח פרויקטים תיירותיים רבים בארץ ובחו"ל וב-8 השנים האחרונות עוסק בניהול מוניציפלי בישובים כפריים וקהילתיים הן בתחום העסקי תקציבי ובהיבט הסטטורי, הרחבות בישובים, תב"ע וניהול קהילתי.

"אנשי הסיעה שלנו מביאים ניסיון מקצועי רב ברוב התחומים. בתחום המוניציפלי, פיתוח סביבתי, חינוך, בנייה ירוקה, חיסכון באנרגיה, טיפול באוכלוסיית הקשישים ועוד. לעיתים קרובות אני נדהם מכמות הידע הצבורה כאן אצל תושבי כפר ורדים בכל התחומים. יש כאן 'יהלומים אנושיים' של ממש שרק צריך להרים מהאדמה, לתת ליטוף וליטוש קל ולייצר ערכים יוצאי דופן לקהילה שלנו. התמיכה לכך כאמור חייבת להגיע מהמועצה".

 

מה דעתכם בנושא דת בכפר ורדים?

"אנחנו מבקשים לשמור על כפר ורדים בעל אופי יהודי-חילוני פלורליסטי, יחד עם זאת אנו מכבדים את רצונו של הציבור הדתי לקיים את מצוות הדת במסגרת התרבותית הנתונה בכפר ורדים בבחינת 'איש באמונתו יחיה'".

 

וספציפית, איך תצביעו במועצה בנושאים כמו עירוב, מקווה, מינוי רב לישוב וכו'?

"כל הצבעה נשקול בהתאמה לעקרונות המפורטים לעיל".

 

האם אתם תומכים באחד מהמועמדים לראשות המועצה?

"כל אחד יבחר את המועמד המתאים לו לראש המועצה. אנו נפעל לשיתוף פעולה עם כל מועמד לראשות המועצה שייבחר".

 

מה דעתך בעניין א.ת. תפן?

"יש לדרוש שגם אם פוליטית קיים קושי בהעברת מועצת תפן אלינו, חובת המדינה לחלק את כספי הארנונה של אזור תעשיה תפן לישובים הגובלים כפי שאזור ברלב נותן לכרמיאל ומטה אשר וכו'. יש לאפשר בקרה ציבורית שקופה על ההשפעה הסביבתית של המפעלים. כמו כן יש לעמוד על פתרון קו הביוב למט"ש עכו ועמידה בתקני זיהום אוויר מחמירים".

 

 

ולעניין גבעת האורנים?

"אינני בקיא בפרטים בהסכמים ובהיסטוריה ולכן לא אוכל להגיב באופן רציני. יחד עם זאת ברור שיש לעמוד בסיכומים שהיו בין מעלות לכפר ורדים ולמזער ככל שניתן את הנזק שנגרם".

 

בהנחה שיש קשר ישיר בין גובה הארנונה לרמת השירותים שהמועצה נותנת.

האם עדיף להעלות את הארנונה ולשפר את השירות?

להוריד את הארנונה ולצמצם את השירות?

להשאיר במצב הנוכחי?

 

גובה הארנונה נקבע על ידי המדינה מוגדר כמס ואינו מותנה על החוק בשירות כזה או אחר. לדעתי אין להעלות את הארנונה, אבל נפעל בתכנון תקציב 2014 בראיה רחבה למגזרי אוכלוסייה והצרכים של כלל תושבי הכפר. נשים דגש על ניקיון הכפר, תמיכה במגזר הגיל השלישי, תרבות בכלל והעצמה של אומני הכפר ונושאים ירוקים.

 

לסיום מה אתה מאחל לתושבי הכפר בקדנציה הבאה?

"אני מאחל לתושבים 'כפר ורדים ירוק' על-ידי מעבר לעידן חדש בו יכנסו נציגי התנועה הירוקה למועצה ויפעלו מתוכה. בחירה משמעותית בנו וברעיון מעבירה מסר למועצה ברצון תושבי הכפר שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו בהתנהגותה ומעשיה ביום יום ובפיתוח העתידי. אנו רק שליחי הרעיון ומקווים לראות את הדור הצעיר לוקח מושכות ואחריות ודברים שנלחמים עליהם כעת יהיו בבחינת טריוויאלי ומובן מאליו בעתיד".

 

 

0

 

התחייבות להפוך את שלב ג' לשכונה ירוקה על כל המשתמע בשינויי תב"ע נדרשים, בנייה ירוקה, ואזור תעסוקה נקי.

 

התחייבות ליישם פתרונות לתחבורה ציבורית פנימית וחיצונית לכפר ורדים והקמת מערך מחזור מלא לכפר תוך 18 חודש מתחילת קדנציה זו.

 

חתומים

יואב ניצב, איתי דגן, עדנה פישר, אורית רייך, טוביה ארז ואבשלום קינן.

 

 

 

חדשות
כפרניק DSC_3530 יואב בדיקה מחדש_1 יואב ניצב בראיון

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. יואב ניצב הגב

  קידוחים ומפוחים
  ככל שידוע השימוש במפוחים אסור במקומות ישוב.
  מעבר להעפת העלים מצד לצד הוא חסר כל ערך מרעיש ומזהם.
  הרטבת קידוחים נכללת בתקנות תו התקן של הבניה הירוקה .
  תפקיד המועצה לאכוף זאת .

 2. תושבי כפר ורדים הגב

  מה עם אוויר “ירוק”?
  אכיפת חוקי בנייה ירוקה שמחייבים הרטבת האדמה לפני קידוחים, כדי שאנשים לא ינשמו כל יום וכל היום אבק וחול?
  ואכיפת איסור השימוש במפוחים במקומות מיושבים?
  רוצים ירוק – אבל יותר מזה – רוצים אמת, כוונה כנה ואמינות.

 3. נאיבית בכפר הגב

  3… 2… 1… והתחל
  הנה המקום החדש לשפוך בו רעל, רוע ורפש..
  ואולי, רק אולי, תוותרו הפעם, ותשמרו את הדברים הרעים לעצמכם.
  אני לא אגזים ואבקש שתכתבו דברים טובים האחד על השני או האחד לשני,
  רק שתשמרו את דברי הבלע (כפי שאומרת הגב׳ חסד) לעצמכם
  ערב נעים לכל התושבים

 4. ליבי הגב

  מפלגת “כפר ורדים ירוק” למועצה וסיוון יחיאלי כראש המועצה
  פעם ראשונה שאני מצביע בלב שלם

 5. עופר הגב

  מחכה לשפירא
  אני מחכה בקוצר רוח לראיון עם נורית שפירא

 6. YAROK הגב

  יש לי בעיה איך להצביע בסקר?
  אני בעד יחיאלי לראש מועצה ובעד ירוקים למועצה.
  אז איך להצביע לסקר?

 7. בולבול הגב

  לא להתבלבל – יעקב זיו לא שייך ל # כפר ורדים ירוק #
  לא להתבלבל – יעקב זיו לא שייך ל # כפר ורדים ירוק #

 8. שלי הגב

  לנאיבית בכפר, שמת לב ממתי התחיל הרוע בכפר?
  תשובה: מאז פרוץ מהומות הדת, עם בוא החבדניקים לכפר, הירוק הפך שחור

 9. תרבות הגב

  א-פרו-פו סיעות בכפר
  מספר 2 באופק היא אותה מספר 2 בקתדרה, כן, קתדרה, אלה שלקחו את הרגליים ויצאו מהכפר. אין אחריות לתרבות. אין אחריות בסיעה.

 10. יבגני הגב

  למועצה מצביעים ב 2 פתקים
  1. הראשון = סיון יחיאלי
  2. השני – האותיות ^נץ^

 11. משה הגב

  תאים המייצרים חשמל מהשמש
  אשכול גליל מערבי הקים מתקנים לייצור חשמל בעשרות אתרים במעלות.
  בכפר ורדים נגמר הכסף למטרה זו.
  היום מתקינים תאורה חסכנית במעלות ע”י האשכול.
  האם גם הפעם יגמר הכסף לכפר ורדים.

 12. ירוקה הגב

  לירוק .אין לך בעיה
  תצביע רק לסיוון וגם לסיעה שלו. במשך הקדנציה הוא עשה בהתיעצות עם אנשים “ירוקים” דברים למען הישוב. חברה בסיעה שלו בעלת נסיון רב היא דורית אבנט. חבל לפצל כוחות. ראיתי נציגים שלכם מגששים במשרד של יורם. משם לא תבוא הישועה.
  ירוקים למען סיון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. קיפי הגב

  לירוקה
  למען המידע היותר שלם.
  דורית אבנט היא קבלנית גינון.

 14. Ofek הגב

  הצבעה בסקר
  גם לי יש בעיה!
  אני בעד יורם איילון לראשות המועצה ואופק למועצה!
  אז איך להצביע בסקר?

 15. ירון הגב

  יואב ניצב, כידוע לך אין אכיפה
  יואב ניצב, כידוע לך אין אכיפה במועצה באף תחום!!
  כיצד תוודא שזה אכן קורה?

 16. תושב מודאג הגב

  מי המראיין ומי המרואיין?
  אם המראיין היה מתחלף עם המרואיין האם השאלות והתשובות היו משתנות?. לדעתי לא. המסקנה לא מדובר בראיון,

 17. אפרים הגב

  בלון ירוק

  חבל על כל קול
  בזבוז משאבי בחירות
  לא הולך ירוק בכוח והכסף הוא המוביל
  רעון רדוד
  לסיעה ללא סיכוי

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן